Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμα 880.000 ευρώ σε τέσσερις επιχειρήσεις για παράβαση της νομοθεσίας για την προστασία του καταναλωτή


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα, επειδή κάποιοι είναι αφελείς και ψωνίζουν από το κάθε άγνωστο μαγαζί για να γλυτώσουν δεν ξέρω κι εγώ τί...5-10 ευρώ...τους φταίνε οι μορφές επιχειρήσεων.

Ας προσέχει ο καθένας από που ψωνίζει και ας αφήσει τις μορφές εταιρειών όπως είναι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την είχα πατήσει άσχημα με το https://www.citisshop.com είχα κάνει παραγγελία ένα  iphone xs και οι αθεόφοβοι μου πούλησαν για καινούργιο κινητό εκθεσιακό !!!  Ηταν κανονικά με τις ζελατίνες του και μόλις το άνοιξα να το τσεκάρω βλέπω ότι είχε γίνει η ενεργοποίηση του 6 μήνες πριν εννοείται ότι δεν έβγαζα άκρη στα τηλέφωνα μαζί τους γιατί το έπαιζαν Κινέζοι πήγα  από εκεί έκανα φασαρία και έγινε άμεσα επιστροφή χρημάτων το έκανα μεγάλο θέμα στο σκρουτζ με εμαιλ και άσχημη κριτική στο κατάστημα που δυστυχώς δεν δημοσιεύτηκε ποτέ ! βέβαια και η απάντηση του σκρουτζ ήταν για γέλια! οπότε παιδιά μεγάλη προσοχή τη αγοράζετε και πάντα να ελέγχεται σειριακούς! 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MrJulius είπε

Δυστυχως και εγω την ειχα πατησει απο μια γνωστη σχετικα εταιρεια με refurbished υπολογιστες στην Θεσσαλονικη και οταν εκανα αρνητικη ψηφο μιλοντας με γεγονοτα με απελυσαν με μηνυση. Kακως που δεν ειχα κανει καταγγελια και εγω τοτε.

ποια ειναι η εταιρεια? στειλε μου πμ αν δεν μπορεις δημοσια.

 

Παιδια τα πραγματα ειναι απλα οσο θα κανετε μαγκα το σκρουτζ και θα το προτεινετε σε αλλους τοσο θα εξαπλωνονται οι απατες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, dancer είπε

ποια ειναι η εταιρεια? στειλε μου πμ αν δεν μπορεις δημοσια.

Παιδια τα πραγματα ειναι απλα οσο θα κανετε μαγκα το σκρουτζ και θα το προτεινετε σε αλλους τοσο θα εξαπλωνονται οι απατες.

 

50 λεπτά πριν, dolph είπε

Τώρα, επειδή κάποιοι είναι αφελείς και ψωνίζουν από το κάθε άγνωστο μαγαζί για να γλυτώσουν δεν ξέρω κι εγώ τί...5-10 ευρώ...τους φταίνε οι μορφές επιχειρήσεων.

Ας προσέχει ο καθένας από που ψωνίζει και ας αφήσει τις μορφές εταιρειών όπως είναι.

επειδη πριν το σκρουτζ δεν γινονταν ΤΑ τερατα. ή τα μεγαλα καταστηματα ειναι επαγγελματιες θετε να μας πειτε?.. τυχαια εντελως ενα απ τα χειροτερα καταστηματα στο σκρουτζ ειναι του κοτσοβολου

και ας μην αρχισουμε τις "ανεκδοτες εμπειριες", μπολικες ιστοριες για τους μεγαλους και τα τερτιπια που κανουν τοσα χρονια. αν αρχισουμε να γραφουμε ολοι τι εχουμε συναντησει απο δαυτους θα εκδοσουμε τομους..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
40 minutes ago, dancer said:

 

Παιδια τα πραγματα ειναι απλα οσο θα κανετε μαγκα το σκρουτζ και θα το προτεινετε σε αλλους τοσο θα εξαπλωνονται οι απατες.

Μπορούμε και μόνοι μας να ψάχνουμε όλα τα eshops και να συγκρίνουμε τιμές και διαθεσιμότητα! Τι όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τους πάρουν τα λεφτά να τα δώσουν στον κόσμο που κάθεται λόγω κορονοϊου τουλάχιστον.

😉

6 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μπορούμε και μόνοι μας να ψάχνουμε όλα τα eshops και να συγκρίνουμε τιμές και διαθεσιμότητα! Τι όχι?

Bestprice.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, Tetrabitos said:

Ας τους πάρουν τα λεφτά να τα δώσουν στον κόσμο που κάθεται λόγω κορονοϊου τουλάχιστον.

😉

Bestprice.gr

Κάνει άλλους είδους ελέγχους το bestprice? Δεν υπήρχαν και σε αυτό αντίστοιχα καταστήματα;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απο τα 4 καταστήματα που αναφέρονται κλείσαν τη σελίδα τους απο οτι φαίνεται. Εμένα δεν μου ανοίγουν πάντως! 

οσοι εχουν ανοιχτες παραγγελίες αναρωτιέμαι τι θα γίνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι φαίνεται πάμε και για το Mobilepoint.gr

Απλά επειδή ο ιστότοπος είναι ανοιχτός και τώρα που μιλάμε μπορεί να πάει ο οποιοσδήποτε να αγοράσει αυτά που ακύρωσαν και χρωστούν σε εμάς καλύτερα να αναφερθεί τώρα για να μην πάει άλλος άτυχος και αγοράσει από το συγκεκριμένο κατάστημα.

Παθών με λάπτοπ επειδή ήταν πάνω 500 εγώ ήξερα ότι η πληρωμή γίνεται μόνο με κατάθεση/κάρτα και όχι με αντικαταβολή. Φυσικά την έπαθα γιατί η παραγγελία ακυρώθηκε και τα λεφτά παρόλο που εισπράχθηκαν μέσω συστήματος epos δεν επιστράφηκαν ποτέ εδώ και οχτώ μέρες.

Για να τα λέμε και για τις τράπεζες που με κάρτα αντί να διασφαλίσουν τον καταναλωτή διασφαλίζουν τον απατεώνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταιει το Σκρουτζ, αλλα εχει γινει εκολλαπτηριο απατεωνων. Αρα κατι δεν κανει καλα. Ευκολα φταχνεται αυτο: Μονον ετοιμοπαραδοτα προιοντα, αντε και 1-3 ημερες, πληρωμη μονο καρτα και υποχρεωτικα αντικαταβολη και paypal. Και επισης φυσικη παρουσια καταστηματος. Θα μεινει το 30% των καταστηματων αλλα θα ειναι σοβαροι. Βεβαια ο σκρουτζ θα χασει τα κλικ.

Αν εβγαινε σημερα μια τετοια πλατφορμα σε λιγο καιρο ψυχη δεν θα εμενε στο σκρουτζ. Σιγα μην εμπαινα να βλεπω 30 μερες και μονο διαδικτυακα. 

Πλεον το σκρουτζ μου βγαζει μια παρακμη, απατεωνιλα, μιζερια, φτωχομπινεδια και ξεπεραζμενιλα.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MrJulius είπε

Δυστυχως και εγω την ειχα πατησει απο μια γνωστη σχετικα εταιρεια με refurbished υπολογιστες στην Θεσσαλονικη και οταν εκανα αρνητικη ψηφο μιλοντας με γεγονοτα με απελυσαν με μηνυση. Kακως που δεν ειχα κανει καταγγελια και εγω τοτε.

 

4 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

ας μπορουν να ανοιξουν ευκολα δεν υπαρχει θεμα, εξ αλλου μπορεις να ανοιξεις ΙΚΕ "με ενα ευρω", για πιο ρημαδι λογο να μην εχεις ως εγγυηση τη περιουσια σου δε μπορω να καταλαβω.

Η προσωπικη περιουσια του διαχειριστη μιας ΙΚΕ δεσμευται κανονικα και με τον νομο.

Ομως οι περισσοτερες απ αυτες τις εταιρειες εχουν διαχειριστες ειτε φουλ "φορτωμενους" ειτε ατομα τα οποια ζουν μονιμα στο εξωτερικο αλλα και ακομη αλλοδαπους που δεν εχουν σκοπο να καταουν μονιμα στην Ελλαδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, possiz είπε

Σε αυτά το skroutz έχει τεράστια ευθύνη. 

Δεν ξέρω αν έχετε προσπαθήσει ποτέ να κάνετε αρνητική κριτική σε κατάστημα του Σκρούτζ. Πρόσφατα που προσπάθησα να αφήσω για μαγαζί που κλασικά δίνει πολύ χαμηλή τιμή Παρασκευή και τη Δευτέρα σου ακυρώνει ότι δήθεν τελείωσε το στόκ, πρέπει να περάσεις ολόκληρη διαδικασία πιστοποίησης και σου απαγορεύουν για παράδειγμα να γράψεις "μακριά απο το κατάστημα" κτλ κτλ. μπας και σώσεις κανέναν να μην προπληρώσει.

Επεξ/σία από gorilas13
  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΝΑΣ από όλους εσάς που μυξοκλαίγεστε ότι το Skroutz σβήνει τις αρνητικές έχει ποτέ γράψει εδώ ή φοβάται μην τον κάνει ντα κανένα αόρατο χέρι? 

Βέβαια ΟΛΟΙ ΣΑΣ πρώτοι πρώτοι έρχεστε και ανοίγετε 3-3 τα posts για το κακό Πλαίσιο, για το Public και για τις "λάθος" τιμές του Κώτσου, αλλά και το 0 stock στη Black Friday του Γερμανού... δεν πειράζει τρέχτε να γλιτώσετε 5€ από τα μαγαζάκια της κακιάς ώρας. 🤣🤣🤣

Edit: Συγγνώμη, υπάρχει άνθρωπος που έχει παραγγείλει ποτέ από μαγαζί με όνομα Κινητάκιας με λογότυπο αυτό το έκτρωμα?? Ρε είστε ΤΕΛΕΙΩΣ αδαείς?

Kinitakias.gr

Επεξ/σία από polaki
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...