Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμα 880.000 ευρώ σε τέσσερις επιχειρήσεις για παράβαση της νομοθεσίας για την προστασία του καταναλωτή


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πρέπει να γινει κανόνας από όλους μας. Οχι αγορές από καταστηματα που δεν δεχονται αντικαταβολη ή PayPal. Καντε μια απλη αναζητηση ενος οποιουδηποτε γνωστου κινητου στο skroutz. Στα αποτελεματα με αυξουσα τιμη, τα καταστηματα  που έχουν την χαμηλότερη τιμη (τα οποια .... κατά σύμπτωση δεν δεχονται αντικαταβολη ή PayPal) θα ειναι πιθανόν και τα επομενα που θα κλεισουν. 

Επεξ/σία από ggeokal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα όλο το thread (ούτε έχω κάποιο eshop ή συμπάθεια σε κάποια εταιρεία etc) άλλα όλοι εσείς που τονίζεται πως πρέπει να έχει οπωσδήποτε PayPal έχετε δει καθόλου τα fees; Άμα γίνει σαν την Γερμανία πχ (αγορά από PP = πληρώνεις τα fees του κανα 5-8% δηλαδή) θα είστε ΟΚ με αυτό; (δηλαδή αντί για 300eu πχ τελική τιμή άμα διαλέξεις PP να πληρώσεις 320eu)

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι κάποιος έχει επιχείρημα το όνομα του μαγαζιού π.χ. κινητακιας στο να μην αγοράσει κινητό αλλά τα ακουμπάει σε μια εταιρεία που τη λένε..... μήλο, χρειάζεται διερεύνηση... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν είναι μόνο τα παραπάνω "καταστήματα" που εξαπάτησαν κόσμο. Εγώ περιμένω ακόμα να ολοκληρωθεί η παραγγελία που δόθηκε και εξοφλήθη στις 10/04/20!! Στα τηλέφωνα δεν απαντάει κανείς.....   Μιλάω για το mobilepoint.gr!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2020 στις 8:34 ΜΜ, Lezantas26 είπε

ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω για πιο φουστη λογο οι ΙΚΕ δεν εχουν ως εγγυηση τα περιουσιακα στοιχεια των εταιρων. πιο λαμπρο μυαλο το σκεφτηκε τετοιου τυπου εταιρεια..

αν τα δουν ποτε τα χρηματα απ τα προστιμα αυτα ελατε να μου σφυριξετε..

καλό ερώτημα, Δεν ξέρω Ίσως γιατί δεν χρειάζεται πάνω απο 1 ευρώ για το κεφάλαιο της ΙΚΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 22/5/2020 στις 1:34 ΠΜ, jmirko15 είπε

Δεν διάβασα όλο το thread (ούτε έχω κάποιο eshop ή συμπάθεια σε κάποια εταιρεία etc) άλλα όλοι εσείς που τονίζεται πως πρέπει να έχει οπωσδήποτε PayPal έχετε δει καθόλου τα fees; Άμα γίνει σαν την Γερμανία πχ (αγορά από PP = πληρώνεις τα fees του κανα 5-8% δηλαδή) θα είστε ΟΚ με αυτό; (δηλαδή αντί για 300eu πχ τελική τιμή άμα διαλέξεις PP να πληρώσεις 320eu)

Που το είδες αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/5/2020 στις 9:20 ΜΜ, billdanos είπε

Ναι, το κάθε skroutz θα πρέπει να μυρίζει τα νύχια του κάθε φορά και να μαντεύει ποια επιχείρηση θα ...πιστολιάσει την αγορά! Να υποκαταστήσει δηλαδή ολες τις αρμόδιες υπηρεσίες του κράτους και να πάει στην πόρτα του καθε ασχετου χρήστη που είναι έτοιμος να κάνει αγορά με τραπεζικο έμβασμα (το 2020) και να τον χαστουκίζει...

😁

Όχι βέβαια. Θα πρέπει να βρίσκει τρόπους να καλύπτει απατεώνες. Και να κάνει πως δεν καταλαβαίνει στα παράπονα ελεύθερων επαγγελματιών ότι δεν μπορούν να αγοράσουν ΠΟΤΕ με τιμολόγιο από συγκεκριμένα καταστήματα.

Εκτός και αν εννοείς ότι είναι δουλειά του κράτους να βάλει λουκέτο στο ίδιο το skroutz αν συνεχίσει το ίδιο τροπάρι.

Βλέπω όμως ότι εσείς σαν insomnia απαγορεύετε τις συζητήσεις για πειρατεία. Άσχετα αν απλά φιλοξενείτε απόψεις άλλων και δεν ταυτίζεστε με αυτές. Αστυνομεύετε το site σας πριν το κάνει το κράτος.

https://techingreek.com/skroutz-tragikes-katastasis-dichnoun-ikona-dialysis/

Αναφορά σε κείμενο

 

Καλησπέρα

Έχετε δίκιο. Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν υπάρχει προς το παρόν η δυνατότητα έκδοσης τιμολογίου/απαλλαγή φόρου κατά την ολοκλήρωση παραγγελίας μέσω του συστήματος μας. Γι᾽ αυτό το λόγο δεν υπάρχει και η ανάλογη επιλογή ή τα αντίστοιχα πεδία συμπλήρωσης στοιχείων για έκδοση τιμολογίου στην πλατφόρμα μας.

Ο ρόλος και η θέση της σελίδας μας είναι αρκετά περίπλοκη στο ζήτημα πώλησης και καθώς συνεργαζόμαστε με χιλιάδες καταστήματα με διαφορετική πολιτική δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε κάτι καθολικά για όλους. Είμαστε όμως ήδη σε διαδικασία υλοποίησης αντίστοιχων πεδίων,

 

Ντάξει ρε παιδιά. Ξεχάσαμε να βάλουμε δυνατότητα έκδοσης τιμολογίου(μη έκδοση=παράνομη). ΘΑ το κάνουμε όμως.

https://mrminaras.wordpress.com/2020/04/25/ασπίδα-για-τους-απατεώνες-το-skroutz-gr/

JMC και λοιποί άνωνυμοι έμποροι.

Αναφορά σε κείμενο

 

Νόμος 4635/2019 Άρθρο 90 παράγραφος 3 και 4

3. Ο αριθμός Γ.Ε.ΜΗ. αναγράφεται υποχρεωτικά:
α. σε κάθε έγγραφο που υποβάλλεται προς καταχώριση στο Γ.Ε.ΜΗ.,
β. σε κάθε έγγραφο που εκδίδουν οι Υ.Γ.Ε.ΜΗ.,
γ. σε κάθε έντυπο που αφορά τον υπόχρεο,
δ. στους διαδικτυακούς τόπους του υπόχρεου, και
ε. στα ηλεκτρονικά καταστήματα του υπόχρεου.

4. Οι επιστολές και τα έγγραφα παραγγελίας, ανεξάρτητα από το εάν είναι έγχαρτες, άυλες ή ηλεκτρονικές, καθώς και οι διαδικτυακοί τόποι και τα ηλεκτρονικά καταστήματα των υπόχρεων πρέπει να φέρουν επιπλέον και τη νομική τους μορφή, τον τόπο της έδρας και, ενδεχομένως, το γεγονός ότι βρίσκονται σε κατάσταση εκκαθάρισης. Οι διαδικτυακοί τόποι των υπόχρεων και τα ηλεκτρονικά τους καταστήματα δύνανται να εμπεριέχουν σύνδεσμο που ανακατευθύνει στη Μερίδα τους στο Γ.Ε.ΜΗ.

 

 

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Σε αρκετά καταστήματα στο εξωτερικό το κάνουν αυτό. Μεταφέρουν το κόστος στον πελάτη.

επειδη ζω χρονια γερμανια..και αγοραζω τα παντα σχεδον μεσω paypal , να σκεφτεις εχτες παραγγειλα μια παστα για τον επεξεργαστη αξιας 5 ευρω μεσω paypal ...τετοιο πραγμα που λες εσυ δεν ειδα...<<(αγορά από PP = πληρώνεις τα fees του κανα 5-8% δηλαδή)>>

οποτε δωσε μου ενα λινκ, ενα παραδειγμα , ενα σκρινσοτ για να το δω και εγω.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/5/2020 στις 10:44 ΠΜ, polaki είπε

Το Skroutz είναι μηχανή σύγκρισης τιμών. Πουθενά και ΠΟΤΕ δεν έχει αναφέρει κάπου ότι δημιουργήθηκε για να μας προστατέψει. Μην γράφετε ότι να 'ναι.

Θα μπορούσε δηλαδή να είναι απλά μια μηχανή σύγκρισης τιμών και διευκόλυνσης συναλλαγών για ναρκωτικά και όπλα όπως το Silk Road. Αφού δεν τα πουλάει το ίδιο.

Θα μπορούσε το insomnia.gr να φιλοξενεί συζυτήσεις για την πειρατεία με το σκεπτικό ότι άλλοι κάνουν τα σχόλια και όχι οι mods/admins. Σωστά;

Θα μπορούσε το insomnia να προστατεύει αυτούς που εξαπατούν άλλα μέλη μη στέλνοντας ποτέ το προϊόν. Με το σκεπτικό ότι άλλοι φταίνει και όχι οι mods/admins; Γιατί απ' όσο ξέρουν τέτοιοι λογαριασμοί κλειδώνουν άμεσα.

Είναι ενδιαφέρουσες οι απόψεις σου. Καμία σημασία δεν έχει όταν κάνουν παράπονα για αδικαιολόγητα εμπόδια από καταστήματα του skroutz στην έκδοση τιμολογίου και το skroutz κάθεται και κοιτάζει, ε; Καμία σημασία δεν έχει που κάτι πάμφθηνοι έμποροι χωρίς υποστήριξη αντικαταβολής όπως ο JMC είναι αγνώστου στοιχείων.

υ.γ.: Για το JMC βλέπω ότι έβαλαν αρ. Γ.Ε.ΜΗ. Ίσως να κατάλαβαν τι επίκειται:

https://www.skroutz.gr/m/6504/JMC#shop-presentation

 

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Antilogos1975 είπε

επειδη ζω χρονια γερμανια..και αγοραζω τα παντα σχεδον μεσω paypal , να σκεφτεις εχτες παραγγειλα μια παστα για τον επεξεργαστη αξιας 5 ευρω μεσω paypal ...τετοιο πραγμα που λες εσυ δεν ειδα...<<(αγορά από PP = πληρώνεις τα fees του κανα 5-8% δηλαδή)>>

οποτε δωσε μου ενα λινκ, ενα παραδειγμα , ενα σκρινσοτ για να το δω και εγω.

Τελευταία φορά που είχα αγοράσει, ήταν 2 χρόνια πριν που ήμουν πάνω, από το Foto Erhardt. Έψαχνα για κάμερα και σχεδόν ότι είχα δει μέσα από idealo είχε extra χρέωση για πληρωμή με PP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/5/2020 στις 4:34 ΜΜ, pirmen56 είπε

Θα μπορούσε δηλαδή να είναι απλά μια μηχανή σύγκρισης τιμών και διευκόλυνσης συναλλαγών για ναρκωτικά και όπλα όπως το Silk Road. Αφού δεν τα πουλάει το ίδιο.

Θα μπορούσε το insomnia.gr να φιλοξενεί συζυτήσεις για την πειρατεία με το σκεπτικό ότι άλλοι κάνουν τα σχόλια και όχι οι mods/admins. Σωστά;

Θα μπορούσε το insomnia να προστατεύει αυτούς που εξαπατούν άλλα μέλη μη στέλνοντας ποτέ το προϊόν. Με το σκεπτικό ότι άλλοι φταίνει και όχι οι mods/admins; Γιατί απ' όσο ξέρουν τέτοιοι λογαριασμοί κλειδώνουν άμεσα.

Είναι ενδιαφέρουσες οι απόψεις σου. Καμία σημασία δεν έχει όταν κάνουν παράπονα για αδικαιολόγητα εμπόδια από καταστήματα του skroutz στην έκδοση τιμολογίου και το skroutz κάθεται και κοιτάζει, ε; Καμία σημασία δεν έχει που κάτι πάμφθηνοι έμποροι χωρίς υποστήριξη αντικαταβολής όπως ο JMC είναι αγνώστου στοιχείων.

υ.γ.: Για το JMC βλέπω ότι έβαλαν αρ. Γ.Ε.ΜΗ. Ίσως να κατάλαβαν τι επίκειται:

https://www.skroutz.gr/m/6504/JMC#shop-presentation

Ωραίο το παραμυθάκι σου, αλλά δεν έχει δράκο. Και ο δράκος είναι ότι μιλάμε για ΝΟΜΙΜΑ προϊόντα. 

Άρα η οποιαδήποτε αναφορά ή σύγκριση με ναρκωτικά, γυναίκες και λεφτά (τι νααααα σου πουν, εσένα όλα αυτά! που λέει και ένα συνθηματάκι της ΑΕΚ) είναι τελείως άτοπο...

 

Η ΒΑΣΙΚΗ μου ερώτηση που για κάποιο περίεργο λόγο ΚΑΝΕΙΣ δεν μου απαντάει είναι αν πρέπει να κάνω παράπονα και να κράξω την GOOGLE, επειδή μπήκα και είδα ένα προϊόν που τελικά το μαγαζί κλέβει τον ΦΠΑ. Και για να το κάνω ακόμα πιο λιανά και για τους ΤΕΡΜΑ δήθεν-χαζούς, δεν αναφέρομαι στην οργανική αναζήτηση, αλλά στα Google ads τα οποία ακριβώς όπως η πλατφόρμα του Skroutz εμφανίζονται μόνο αν το μαγαζάκι πληρώσει, και μόνο μετά από έλεγχο και approval.. 

Θα είσαι άραγε εσύ αυτός που επιτέλους εδώ και 6 σελίδες του συγκεκριμένου thread και άλλα 17-18 παρόμοια threads θα μου το απαντήσει? Bonus points αν μου απαντήσεις και για το Bing, Yandex και φυσικά να λύσεις το αιώνιο μυστήριο, γιατί μας φταίει πάντα το Skroutz, ενώ το Bestprice βγαίνει λάδι. Υπάρχει και το Snif. Να τους τραβήξουμε ένα ξεχεστήρι και αυτονών ή να τους αφήσουμε ήσυχους επειδή είναι μικροί ακόμα? 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...