Προς το περιεχόμενο

Intel 10th Gen Core, Comet-Lake & Z490 (2020) v2.0


Thresh
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Κρατήστε κόσμιο το επίπεδο, χωρίς χαρακτηρισμούς κι ειρωνείες αυτή τη φορά.  Μειώστε στο ελάχιστo τις Intel VS AMD συζητήσεις, έχουν γίνει άπειρες φορές και δεν έχουν κάποια κατάληξη! 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, malakudi είπε

@billeiros Πως έβγαλες 8044 στο Cinebench R20; Βγάζω 7702 με overclock στα 4300, 7480 με PBO, 8044 θα ήθελε 4500 all core. 

Με manual oc per ccx.πρωτοι πυρήνες 4525 και κατεβαινουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Με manual oc per ccx.πρωτοι πυρήνες 4525 και κατεβαινουμε

Για να πιάσεις 8044 πρέπει οι χειρότεροι να είναι 4475 αν οι καλύτεροι είναι 4525. Sorry τώρα αλλά αυτό μοιάζει να είναι suicide run με κανένα τρελό voltage. Βγάζεις blender benchmark με αυτά τα settings; Αν όχι, το αποτέλεσμα είναι αδιάφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 1.35 είναι το ρεύμα.και παίζει και stable σε πληροφορω.και blender και ibt και ο,τι θέλεις.μαλλον δε σου κάτσε καλό τσιπακι

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Με 1.35 είναι το ρεύμα.και παίζει και stable σε πληροφορω.και blender και ibt και ο,τι θέλεις.μαλλον δε σου κάτσε καλό τσιπακι

1,35 σε SVI2 TFN είναι αυτό που είπα, suicide run. Να με συμπαθάς αλλά I call bullshit. Ανέβασε blender opendata benchmark, με 1,35V θα κάνει throttle σε λίγα λεπτά. CB20 ΟΚ μπορεί να βγάζει, blender benchmark αμφιβάλλω πάρα πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BabisTs είπε

Εσυ έχεις αγριέψει μου φαίνεται.......B)

Μόλις τώρα, malakudi είπε

1,35 σε SVI2 TFN είναι αυτό που είπα, suicide run. Να με συμπαθάς αλλά I call bullshit. Ανέβασε blender opendata benchmark, με 1,35V θα κάνει throttle σε λίγα λεπτά. CB20 ΟΚ μπορεί να βγάζει, blender benchmark αμφιβάλλω πάρα πολύ.

 

Δικαίωμα σου να αμφιβάλλεις.οπως νιώθει ο καθένας.εγω φωτογραφίες παρέθεσα.δε μίλησα με λόγια του αερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Δικαίωμα σου να αμφιβάλλεις.οπως νιώθει ο καθένας.εγω φωτογραφίες παρέθεσα.δε μίλησα με λόγια του αερα

Περιμένω την φωτογραφία από το blender opendata benchmark

edit: Δεν αμφισβητώ το score σου, αμφισβητώ το κατά πόσο τα settings που χρησιμοποιήθηκαν για να βγει αυτό το score είναι αξιόπιστα στο να βγάλουν ένα πραγματικό workload αρκετής χρονικής διάρκειας, όπως είναι το blender opendata benchmark

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Azerothakis είπε

Ρυθμός μεταβολής επιδοσεων κεντρικης μοναδας επεξεργασιας.

Για να γίνει αντιληπτή η επιδοση της κεντρικης μοναδας επεξεργασιας εξετάζεται η μεταβολή του σε διάστημα δύο διαδοχικών μετρήσεων, με τη βοήθεια του ρυθμού μεταβολής ή δείκτη αποδοτικοτητας μεταβολής (R) που δίνεται από τη σχέση όπου  P1: ο αριθμος της πρώτης επιδοσης, P2: ο αριθμος της δευτερης επιδοσης και t: ο χρόνος μεταξύ των δύο επιδόσεων.

R = [ (P2/P1)1/t – 1]*100

=((8044/6600 )-1)*100=21,87% άρα συμπεραίνουμε ότι η P2 κεντρική μονάδα επεξεργασίας είναι αποδοτικότερη κατά 21,87% απο την P1.

Υ.Γ.: Οι ανωτερο πραξεις ειναι ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ και δεν διδασκονται σε κανενα δημοτικο.

Αν κανεις με "πραξεις" δημοτικου τα θεωρηματα της ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ του ΛΥΚΕΙΟΥ....τελειωνει η συζητηση.

ΛΟΛΑ ΝΑ ΕΝΑ ΜΗΛΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ...ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΨΗΦΟΥ.

Παράδειγμα 1

Το 2010, υπήρχαν 4,8 εκατομμύρια εργαζόμενοι στη χώρα και το 2015, υπήρχαν 5,2 εκατομμύρια.

Η ποσοστιαία μεταβολή ανάμεσα στο 2010 και το 2015 υπολογίζεται ως εξής: [(5,2 ÷ 4,8)-1] x 100= +8,3%

Ποσοστιαίες μονάδες

Ο όρος ποσοστιαίες μονάδες χρησιμοποιείται κατά τη σύγκριση δύο διαφορετικών ποσοστών. Ο καλύτερος τρόπος για να το εξηγήσουμε είναι δίνοντας ένα παράδειγμα:

Παράδειγμα

Το 2015, το ποσοστό των ατόμων ηλικίας 20-24 ετών στην ΕΕ που είχαν ολοκληρώσει, τουλάχιστον, την ανώτερη δευτεροβάθμια εκπαίδευση (λύκειο) ήταν 85,0 % για τις γυναίκες και 80,4 % για τους άνδρες. Η διαφορά μεταξύ των δύο αυτών ποσοστών υπολογίζεται σε ποσοστιαίες μονάδες: 85,0 % μείον 80,4 % = 4,6 ποσοστιαίες μονάδες. Αυτό σημαίνει ότι οι γυναίκες που έχουν ολοκληρώσει, τουλάχιστον, την ανώτερη δευτεροβάθμια εκπαίδευση (λύκειο) είναι κατά 4,6 ποσοστιαίες μονάδες περισσότερες από ότι οι άντρες. 

Παράδειγμα 2

Μια εταιρεία έχει κέρδη 150 εκατ. ευρώ το 2018. Η ίδια εταιρεία το 2017 είχε κέρδη 177 εκατ. ευρώ. 

Το αποτέλεσμα βγαίνει ως εξής 150 διά 177, μείον ένα, επί 100. Το αποτέλεσμα είναι: -15%.

Το 130 είναι 30% ταχύτερο από το 100 γιατί: (130/100)-1=30% .

Όμως το 100 είναι ως ποσοστό το 76%(100/130) του 130.

Δεν είναι σωστό όμως να πεις ότι το 130 είναι 24% μεγαλύτερο του 100 κάνοντας την αφαίρεση 100-76=24. Αυτό που κάνει ο Bileiros δηλαδή και οι υπόλοιποι "γνώστες".

Αντίστοιχα, για να βρεις πόσο πάνω είναι το 100 από το 80 κάνεις τη διαίρεση: (100/80)-1=25%

CPU που βγάζει 100 μονάδες έργου είναι 25% ταχύτερο από κάποιο άλλο που βγάζει 80 μονάδες έργου. ΟΧΙ 20% ταχύτερο βάσει της αφαίρεσης 100-80=20.

υ.γ.: Αυτά που γράφεις δικαιώνουν τον CometRyzen και εμένα. Αν το έχεις καταλάβει. Τα ίδια λέμε πάνω κάτω.

Κρίμα που αυτοί που συμβουλεύουν κόσμο για νέα συστήματα έχουν τέτοια θέματα κατανόησης και βλέπουμε την κατάσταση που βλέπουμε στα DIY συστήματα.

Αν δεν υπήρχε σοβαρό έλλειμμα κοινής λογικής στον κόσμο θα καταλάβαιναν ότι με στοχευμένες περικοπές στα γραφικά μια 2070/2080 αποδίδει όσο μια 2080Ti σε ultra graphics(όπως τεστάρει δλδ το hw unboxed) και δεν θα έβλεπες ηλίθια επιχειρήματα του στυλ "Μόνο όσοι έχουν 2080Ti των 1200€ αξίζει να πάνε σε Intel για gaming" και τα σχετικά. 

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billeiros είπε

Δικαίωμα σου να αμφιβάλλεις.οπως νιώθει ο καθένας.εγω φωτογραφίες παρέθεσα.δε μίλησα με λόγια του αερα

Δεν νομίζω ότι αμφέβαλλα σε κάτι εγώ τουλάχιστον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pirmen56 είπε

Το 130 είναι 30% ταχύτερο από το 100 γιατί: (130/100)-1=30% .

Όμως το 100 είναι ως ποσοστό το 76%(100/130) του 130.

Δεν είναι σωστό όμως να πεις ότι το 130 είναι 24% μεγαλύτερο του 100 κάνοντας την αφαίρεση 100-76=24. Αυτό που κάνει ο Bileiros δηλαδή και οι υπόλοιποι "γνώστες".

Αντίστοιχα, για να βρεις πόσο πάνω είναι το 100 από το 80 κάνεις τη διαίρεση: (100/80)-1=25%

CPU που βγάζει 100 μονάδες έργου είναι 25% ταχύτερο από κάποιο άλλο που βγάζει 80 μονάδες έργου. ΟΧΙ 20% ταχύτερο βάσει της αφαίρεσης 100-80=20.

Με αυτά που λες εμένα βγάζεις σωστό.ευχαριστω

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

Δεν νομίζω ότι αμφέβαλλα σε κάτι εγώ τουλάχιστον....

Στον άλλον πήγαινε μπαμπη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Το 4.3 Μαξ oc παραπέμπει σε μπανάνα .να το ξερεις

Έκανα edit παραπάνω. Δεν αμφισβητώ το αποτέλεσμά σου, αμφισβητώ το κατά πόσο τα settings που χρησιμοποιήθηκαν για να βγει αυτό το score είναι αξιόπιστα στο να βγάλουν ένα πραγματικό workload αρκετής χρονικής διάρκειας, όπως είναι το blender opendata benchmark

Δεν έχω παίξει με per CCX overclock, το πρώτο μου CCD λογικά παίζει 4500 με 1,30 SVI2 TFN - παραπάνω δεν πάω, δεν θέλω να κάψω το τσιπάκι. Το δεύτερο CCD με 1,30 SVI2 TFN πάει 4300. Τώρα per ccx ίσως το ένα να είναι πάνω από 4300, στα 4350 πχ. Δεν έχω δοκιμάσει γιατί δε βρίσκω νόημα σε αυτό.

Εσύ πόσο έχεις σε SVI2 TFN, 1,35;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, malakudi είπε

Έκανα edit παραπάνω. Δεν αμφισβητώ το αποτέλεσμά σου, αμφισβητώ το κατά πόσο τα settings που χρησιμοποιήθηκαν για να βγει αυτό το score είναι αξιόπιστα στο να βγάλουν ένα πραγματικό workload αρκετής χρονικής διάρκειας, όπως είναι το blender opendata benchmark

Δεν έχω παίξει με per CCX overclock, το πρώτο μου CCD λογικά παίζει 4500 με 1,30 SVI2 TFN - παραπάνω δεν πάω, δεν θέλω να κάψω το τσιπάκι. Το δεύτερο CCD με 1,30 SVI2 TFN πάει 4300. Τώρα per ccx ίσως το ένα να είναι πάνω από 4300, στα 4350 πχ. Δεν έχω δοκιμάσει γιατί δε βρίσκω νόημα σε αυτό.

Εσύ πόσο έχεις σε SVI2 TFN, 1,35;

Δε θα κάτσω να σου μάθω oc .να με συγχωρείς.και το τι φοβάσαι εσύ λίγο με ενδιαφέρει.το πως τρέχει ο καθένας το σύστημα του αφορά τον ίδιο.το 1.35 όμως δεν είναι suicide run.Εκτιθεσαι.και τα bullshit αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, billeiros είπε

Δε θα κάτσω να σου μάθω oc .να με συγχωρείς.και το τι φοβάσαι εσύ λίγο με ενδιαφέρει.το πως τρέχει ο καθένας το σύστημα του αφορά τον ίδιο.το 1.35 όμως δεν είναι suicide run.Εκτιθεσαι.και τα bullshit αλλού.

Καλά τώρα, αν είναι run με SVI2 TFN 1,35 ναι είναι suicide run. Άστο μόνιμα έτσι αν δεν είναι. Πάνω από 1,306 δε πάει ποτέ με PBO, εσύ ξέρεις καλύτερα από την AMD. Το 'I call bullshit' είναι φράση με συγκεκριμένη σημασία, δεν είπα ότι λες βλακείες.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...