Προς το περιεχόμενο

Θέση πάρκινγκ........


alexioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Έφτιαξα πάρκιγκ στην πολυκατοικία ΜΟΥ μπροστά,στο οικόπεδο μου.Δεν έχω άδεια,όπως δεν έχει και κανείς άλλος σε όλα τα γκαραζ του δρόμου μου.Απλα τα ψηλομονιμοποιησε ο δήμος φτιάχνοντας σε όλους πρόσβαση.......Ποια η διαδικασία για να βγει άδεια......?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο οικόπεδο μου μέσα με είσοδο από τον δρόμο....

Έχω φτιάξει τσιμεντοραμπα που δεν ακουμπάει στο πεζοδρόμιο.....έχει 6cm κενό για τα νερά.

Η όλη δουλειά μου πήγε 250€.

Το αμάξι χωράει οριακά εξέχει 15cm.

Αλλα μιλαμε για πεζοδρόμιο 1 μέτρο+.

Ο άλλος 3 σπίτια πιο πάνω έχει βγάλει το γκαράζ ολοκληρο με κατάληψη το μισό πεζοδρόμιο.....

Απλά τώρα βλέπω κάποιον που πάρκαρε ακριβώς μπροστά ,οι Ρόδες του και οι δύο αριστερά πάνω στην ράμπα........

Ούτε είδε......ούτε ένοιωσε.....

Επεξ/σία από alexioannou
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, alexioannou είπε

Στο οικόπεδο μου μέσα με είσοδο από τον δρόμο....

Έχω φτιάξει τσιμεντοραμπα που δεν ακουμπάει στο πεζοδρόμιο.....έχει 6cm κενό για τα νερά.

Η όλη δουλειά μου πήγε 250€.

Το αμάξι χωράει οριακά εξέχει 15cm.

Αλλα μιλαμε για πεζοδρόμιο 1 μέτρο+.

Ο άλλος 3 σπίτια πιο πάνω έχει βγάλει το γκαράζ ολοκληρο με κατάληψη το μισό πεζοδρόμιο.....

Απλά τώρα βλέπω κάποιον που πάρκαρε ακριβώς μπροστά ,οι Ρόδες του και οι δύο αριστερά πάνω στην ράμπα........

Ούτε είδε......ούτε ένοιωσε.....

έχεις δηλαδή ..

φτιάξει δηλαδη μια αυθαίρετη κατασκευή μέσα στο δρόμο.

+ Έχεις κάνει "πάρκινγκ" την πρασιά σου

+ καταλαμβάνεις 15 πόντους στο πεζοδρόμιο

=

το κλασσικό γύφτικο κουτοπόνηρο ΚΑΡΑΠΑΡΑΝΟΜΟ "παρκινγ" που κάνουν πολλοί

 και ζητάς τι ακριβώς να σου πούμε πως θα βγάλεις άδεια σε αυτό το εκτρωμα;

Να λες ευχαριστώ που δε σου κόβουν μια κλήση κάθε μέρα για το υπόλοιπο της ζωής σου 

..

btw

όταν κάτι "προεξέχει 15 εκατοστά" = ΔΕ χωράει.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 13
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μονο ενα θα πω,το οτι οι αλλοι κανουν αυθαιρεσιες και ενδεχομενος μεγαλυτερες απο εσενα ,αυτο δεν νομιμοποιει εσενα γιατι βλεπω αναφερεσαι για τις πολλες παραβασεις των αλλων οσο για τα υπολοιπα απαντησε επιτυχος ο DrLo

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, alexioannou είπε

Έφτιαξα πάρκιγκ στην πολυκατοικία ΜΟΥ μπροστά,στο οικόπεδο μου.Δεν έχω άδεια,όπως δεν έχει και κανείς άλλος σε όλα τα γκαραζ του δρόμου μου.Απλα τα ψηλομονιμοποιησε ο δήμος φτιάχνοντας σε όλους πρόσβαση.......Ποια η διαδικασία για να βγει άδεια......?

εάν εκανες κάποια κατασκευή τότε ενδεχετε να κάνουν καταγγελία στην πολεοδομία!!!! ποια είναι η χρήση του οικοπέδου: 

26 λεπτά πριν, alexioannou είπε

Στο οικόπεδο μου μέσα με είσοδο από τον δρόμο....

Έχω φτιάξει τσιμεντοραμπα που δεν ακουμπάει στο πεζοδρόμιο.....έχει 6cm κενό για τα νερά.

Η όλη δουλειά μου πήγε 250€.

Το αμάξι χωράει οριακά εξέχει 15cm.

Αλλα μιλαμε για πεζοδρόμιο 1 μέτρο+.

Ο άλλος 3 σπίτια πιο πάνω έχει βγάλει το γκαράζ ολοκληρο με κατάληψη το μισό πεζοδρόμιο.....

Απλά τώρα βλέπω κάποιον που πάρκαρε ακριβώς μπροστά ,οι Ρόδες του και οι δύο αριστερά πάνω στην ράμπα........

Ούτε είδε......ούτε ένοιωσε.....

Με ποιο δικαίωμα  στο δρόμο έφτιαξες ράμπα???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τώρα σοβαρά, συνεχίζεις να περιμένεις να σου πει κάποιος πως θα βγάλεις άδεια στον ορισμό του παράνομου πάρκινγκ;

Το ότι είναι γύφτοι και οι "πιο πάνω" δε σημαίνει ότι και αυτό που δεν έχεις κάνει είναι ένα τσαντίρι.

55 minutes ago, Dinos1973 said:

Με ποιο δικαίωμα  στο δρόμο έφτιαξες ράμπα???

Το έκανε και ο δίπλα αφού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alexioannou είπε

Έφτιαξα πάρκιγκ στην πολυκατοικία ΜΟΥ μπροστά,στο οικόπεδο μου.Δεν έχω άδεια,όπως δεν έχει και κανείς άλλος σε όλα τα γκαραζ του δρόμου μου.Απλα τα ψηλομονιμοποιησε ο δήμος φτιάχνοντας σε όλους πρόσβαση.......Ποια η διαδικασία για να βγει άδεια......?

 Για να είναι νόμιμη η ράμπα που πατάει στο δημόσιο πεζοδρόμιο και οδηγεί στο παρκινγκ σου πρέπει πρώτα να γίνει νόμιμο το parking σου. Για να γίνει νόμιμο πρέπει να μπει στο τοπογραφικό σου και στην οικοδομική σου άδεια καταρχήν. Αν μιλάμε για παρακολούθημα του σπιτιού να μπει στο συμβόλαιο, αν μιλάμε για οριζόντια ιδιοκτησία να γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και προφανώς να μπει στη σύσταση.

Και επειδή μόνο εσύ ξέρεις τι έχεις φτιάξει και σε τι καθεστως είναι το παρόν κτίσμα, μάλλον ξεκινάς από την άδεια και το τοπογραφικό του σπιτιού σου, και συνεχίζεις με τη συμβολαιογραφική πράξη που έχεις. Όλα αυτά θέλουν ανανέωση. Άγνωστο αν θα πέσει και κάνα πρόστιμο που τα έφτιαξες χωρίς άδεια ή όχι.

Μετά πας κύριος στο δήμο, τα καταθέτεις, παίρνεις άδεια για την είσοδο του παρκινγκ σου (επίσης άγνωστο αν θα πέσει πρόστιμο) και είσαι οκ.
Μέχρι τότε ... "νομικά" όλοι παρκάρουν και σου κλείνουν την πόρτα αν θέλουν και ξαναλέω "νομικά" δεν μπορείς να πεις το παραμικρό.

Αλλά επειδή μιλάμε για την ζούγκλα του ισχυρού ... όλα ισχύουν και όλα γίνονται! Αν έχεις κανένα κονέ στο δήμο, μπορεί να σε φτιάξει χωρίς πολλά πολλά :D 

Επεξ/σία από gthe
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, gthe είπε

 Για να είναι νόμιμη η ράμπα που πατάει στο δημόσιο πεζοδρόμιο και οδηγεί στο παρκινγκ σου πρέπει πρώτα να γίνει νόμιμο το parking σου. Για να γίνει νόμιμο πρέπει να μπει στο τοπογραφικό σου και στην οικοδομική σου άδεια καταρχήν. Αν μιλάμε για παρακολούθημα του σπιτιού να μπει στο συμβόλαιο, αν μιλάμε για οριζόντια ιδιοκτησία να γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και προφανώς να μπει στη σύσταση.

Και επειδή μόνο εσύ ξέρεις τι έχεις φτιάξει και σε τι καθεστως είναι το παρόν κτίσμα, μάλλον ξεκινάς από την άδεια και το τοπογραφικό του σπιτιού σου, και συνεχίζεις με τη συμβολαιογραφική πράξη που έχεις. Όλα αυτά θέλουν ανανέωση. Άγνωστο αν θα πέσει και κάνα πρόστιμο που τα έφτιαξες χωρίς άδεια ή όχι.

Μετά πας κύριος στο δήμο, τα καταθέτεις, παίρνεις άδεια για την είσοδο του παρκινγκ σου (επίσης άγνωστο αν θα πέσει πρόστιμο) και είσαι οκ.
Μέχρι τότε ... "νομικά" όλοι παρκάρουν και σου κλείνουν την πόρτα αν θέλουν και ξαναλέω "νομικά" δεν μπορείς να πεις το παραμικρό.

Αλλά επειδή μιλάμε για την ζούγκλα του ισχυρού ... όλα ισχύουν και όλα γίνονται! Αν έχεις κανένα κονέ στο δήμο, μπορεί να σε φτιάξει χωρίς πολλά πολλά :D 

Σε ευχαριστώ που κατάλαβες της ερώτηση μου.😀

Ευχαριστώ και πάλι......

Τώρα είδα την τελευταία σου παραγραφο.Ναι,έχω δυνατό μέσον στον δημο σε διευθυντική θέση.....

Με έφτιαξες.......😀😉

Θα μιλήσω μαζί του αυριο.

Δεν με νοιάζει αν θα πληρώσω,μέχρι ενός λογικού πόσου,αρκεί να ξεμπερδευω το ταχύτερο.......

*Ο μάστορας μου είχε πει να μην ακουμπάει στο πεζοδρόμιο η ραμπα,και έτσι το καναμε......6cm κενό.....

 

Επεξ/σία από alexioannou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gthe είπε

 Για να είναι νόμιμη η ράμπα που πατάει στο δημόσιο πεζοδρόμιο και οδηγεί στο παρκινγκ σου πρέπει πρώτα να γίνει νόμιμο το parking σου. Για να γίνει νόμιμο πρέπει να μπει στο τοπογραφικό σου και στην οικοδομική σου άδεια καταρχήν. Αν μιλάμε για παρακολούθημα του σπιτιού να μπει στο συμβόλαιο, αν μιλάμε για οριζόντια ιδιοκτησία να γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και προφανώς να μπει στη σύσταση.

Και επειδή μόνο εσύ ξέρεις τι έχεις φτιάξει και σε τι καθεστως είναι το παρόν κτίσμα, μάλλον ξεκινάς από την άδεια και το τοπογραφικό του σπιτιού σου, και συνεχίζεις με τη συμβολαιογραφική πράξη που έχεις. Όλα αυτά θέλουν ανανέωση. Άγνωστο αν θα πέσει και κάνα πρόστιμο που τα έφτιαξες χωρίς άδεια ή όχι.

Μετά πας κύριος στο δήμο, τα καταθέτεις, παίρνεις άδεια για την είσοδο του παρκινγκ σου (επίσης άγνωστο αν θα πέσει πρόστιμο) και είσαι οκ.
Μέχρι τότε ... "νομικά" όλοι παρκάρουν και σου κλείνουν την πόρτα αν θέλουν και ξαναλέω "νομικά" δεν μπορείς να πεις το παραμικρό.

Αλλά επειδή μιλάμε για την ζούγκλα του ισχυρού ... όλα ισχύουν και όλα γίνονται! Αν έχεις κανένα κονέ στο δήμο, μπορεί να σε φτιάξει χωρίς πολλά πολλά :D 

Ναι ναι

Βάλε πάνω στο τοπογραφικό ένα αμάξι να "προεξέχει" ... α συγνώμη "να χωράει οριακά" και πήγαινε το στην πολεοδομία να γελάσουν και λίγο οι υπάλληλοι εκεί που βαριούνται τη ζωή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DrLo είπε

Και επειδή μόνο εσύ ξέρεις τι έχεις φτιάξει και σε τι καθεστως είναι το παρόν κτίσμα, μάλλον ξεκινάς από την άδεια και το τοπογραφικό του σπιτιού σου, και συνεχίζεις με τη συμβολαιογραφική πράξη που έχεις. Όλα αυτά θέλουν ανανέωση.

 

3 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ναι ναι

Βάλε πάνω στο τοπογραφικό ένα αμάξι να "προεξέχει" ... α συγνώμη "να χωράει οριακά" και πήγαινε το στην πολεοδομία να γελάσουν και λίγο οι υπάλληλοι εκεί που βαριούνται τη ζωή τους.

Εχεις κάποιο πρόβλημα κανανόησης σε ότι έγραψα? Ποιο κομμάτι του "κανείς εκτός από τον ίδιο που έχει το τοπογραφικό του και την συμβολαιογραφική του πράξη" δεν μπορεί να του απαντήσει ακριβως δεν κατάλαβες; Δλδ τι πιστεύεις, ότι στο insomnia μπλα μπλα υπάρχει κάποια μαγική σφαίρα να δεις όλα τα οικοδομήσιμα οικόπεδα της Ελλάδας; Στο δικό μου πάρκινγκ πυλωτής που έφτιαξε κατασκευαστής, νόμιμο σε όλα, ένα μεγάλο τζιπ προεξέχει 40 πόντους απλά. Ή στην Ελλάδα δεν υπάρχουν 100 διαφορετικοί τρόποι και παράθυρα να παρουσιαστεί κάτι στην οικοδομική άδεια σαν "επαρκες" για μια θέση parking?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alexioannou είπε

Στο οικόπεδο μου μέσα με είσοδο από τον δρόμο....

Έχω φτιάξει τσιμεντοραμπα που δεν ακουμπάει στο πεζοδρόμιο.....έχει 6cm κενό για τα νερά.

Η όλη δουλειά μου πήγε 250€.

Το αμάξι χωράει οριακά εξέχει 15cm.

Αλλα μιλαμε για πεζοδρόμιο 1 μέτρο+.

Ο άλλος 3 σπίτια πιο πάνω έχει βγάλει το γκαράζ ολοκληρο με κατάληψη το μισό πεζοδρόμιο.....

Απλά τώρα βλέπω κάποιον που πάρκαρε ακριβώς μπροστά ,οι Ρόδες του και οι δύο αριστερά πάνω στην ράμπα........

Ούτε είδε......ούτε ένοιωσε.....

Σε αγαπω λιγο.

Εχεις κανει:

1. καταληψη του πεζοδρομιου και μας λες οτι δεν εγινε και τιποτα επειδη τρως μονο λιγο...

2. καταληψη του δρομου για να κανεις την ραμπαρα σου αλλα παλι δεν εγινε τιποτα διοτι απεδειξες αντιπλημυρικες ευαισθησεις...

3. καταπατηση της υποχρεωτικης απο το νομο πρασιας, για να παρκαρεις την κουρσα σου γιατι στην τελικη..."εσυ κανεις κουμαντο στο οικοπεδο σου"

ΑΛΛΑ...

Κατηγορεις το γειτονα σου χωρις αυριο επειδη...κι αυτος εχει κανει το ιδιο ακριβως με σενα.

Παραλληλα θες και αδειοδοτηση.

Αλλα εκει που με συγκινησες ρε μπαγασα ειναι οτι στο οργιο αυθαιρεσιας σε οικοπεδο, δρομο και πεζοδρομιο φροντισες να αφησεις και 6cm να περνανε τα νερα επειδη στο προτεινε ο...μαστορας (διοτι ως γνωστον τι μαστορας τι μηχανικος ενα και το αυτο...) και το τριβεις και στα μουτρα οποιου τολμησει να σε θιξει για κατι απο τα παραπανω... Οταν ο καταπατητης εχει ηθικο πλεονεκτημα... 

Ελληνας με τα ολα σου, θα πας μπροστα εσυ. 

Αν υπηρχε κρατος, την πρωτη φορα θα σου ξυλωναν ραμπα και πινακιδες, την επομενη θα σου σηκωναν το αμαξι και την επομενη θα σου σηκωναν την οικοδομη ολοκληρη... Κι αντι για αυτο, ειμαστε εδω και συζηταμε για αδειοδοτηση.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, gthe είπε

Εχεις κάποιο πρόβλημα κανανόησης σε ότι έγραψα? Ποιο κομμάτι του "κανείς εκτός από τον ίδιο που έχει το τοπογραφικό του και την συμβολαιογραφική του πράξη" δεν μπορεί να του απαντήσει ακριβως δεν κατάλαβες; Δλδ τι πιστεύεις, ότι στο insomnia μπλα μπλα υπάρχει κάποια μαγική σφαίρα να δεις όλα τα οικοδομήσιμα οικόπεδα της Ελλάδας; Στο δικό μου πάρκινγκ πυλωτής που έφτιαξε κατασκευαστής, νόμιμο σε όλα, ένα μεγάλο τζιπ προεξέχει 40 πόντους απλά. Ή στην Ελλάδα δεν υπάρχουν 100 διαφορετικοί τρόποι και παράθυρα να παρουσιαστεί κάτι στην οικοδομική άδεια σαν "επαρκες" για μια θέση parking?

Εντάξει, έχεις δίκιο.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΦΙλε μου δεν ξερω αν  επιτεπεται η αλλαγη χρησης ακαλυπτου χωρου.Οστωσο ο δήμος δεν νομιζω οτι εχει καμια σχεση με το θεμα σου.Θες συμβολαιογραφο μηχανικο δηκηγορο πολεοδομικές άδειες τρεξιμο και πολλα λευτα για να πληρωσεις αυτους και τα προστιμα .

Μεχρι τοτε οποιος θελει παρκαρει απεξω και δεν δινει λογαριασμο σε κανεναν........

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...