Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου


Johnny_B

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο i7 με 2 πυρήνες και 4 threads λιγότερα καλύτερος από τον 2600;

Η 970 με τα 3,5gb καλύτερη από την 570 με τα 8gb;

Το chipset μητρικής σχεδόν 10ετιας καλύτερο από το 450 που θα υποστηρίζει και την 4η γενιά ryzen;

Παιδιά αν δεν ξέρουμε καλύτερα να μην κάνουμε προτάσεις και παίρνουμε κόσμο στον λαιμό μας.

Είναι κρίμα...

Επεξ/σία από bonorov
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβαζα τα μηνύματα και μέχρι να απαντήσει ο bonorov λέω κάτι δεν παέι καλά.

Αν ο TS θέλει κάτι άμεσα έτοιμο χωρίς να περιμένει τι να πω ας προτιμήσει το σετ με τον 4790Κ.

Επεξ/σία από Inler
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, bonorov είπε

Ο i7 με 2 πυρήνες και 4 threads λιγότερα καλύτερος από τον 2600;

Η 970 με τα 3,5gb καλύτερη από την 570 με τα 8gb;

Το chipset μητρικής σχεδόν 10ετιας καλύτερο από το 450 που θα υποστηρίζει και την 4η γενιά ryzen;

Παιδιά αν δεν ξέρουμε καλύτερα να μην κάνουμε προτάσεις και παίρνουμε κόσμο στον λαιμό μας.

Είναι κρίμα...

"Παιδιά αν δεν ξέρουμε καλύτερα να μην κάνουμε προτάσεις και παίρνουμε κόσμο στον λαιμό μας.

Είναι κρίμα..."  Αυτό πρέπει να το πεις για τον εαυτό σου.

 

Πρώτον  για να μην μπερδεύεσαι, για την μητρική απλά εννοώ ότι το z97 chip είναι το καλύτερο για τον 4790k.

Δεύτερον ναι είναι καλύτερα, το core count και τα gb της Vram  δεν είναι το μόνο πράγμα που επιρεάζουν της επιδόσεις.

Βλέπεις 6 core vs 4 core και 4gb vs 8gb  και μου λες ότι είναι καλύτερα σαν να μην έχεις ιδέα από τέτοια.

Για lol kai fortnite και την απλή χρήση που το θέλει ο 4790k και η 970 θα έχουν καλύτερες επιδόσεις.

Για αυτό έβαλα και τα link από τα benchmark για να μην πάρω τέτοια χαζή απάντηση.

Ναι, εσύ έχεις δίκιο, όχι τα benchmark 350.000 χρηστών που έχουν αυτά τα εξαρτήματα.

 

Για μένα αν δεν ξέρεις τόσο τι πάει να πει  το συγκεκριμένο εξάρτημα για το οποίο μιλάμε, ψάξτο λίγο πρώτα πριν αρχίσεις να δίνεις συμβουλές.

Εγώ έχω 2ο υπολογιστή με i7 4790 και gtx 970. Τον χρησιμοποιώ αυτήν την στιγμή για να στο αποδείξω. Ξέρω πολύ καλά τις επιδόσεις του.

 

Τέλος πάντων , εγώ διαφωνώ. Το παλιό pc θα έχει καλύτερες επιδόσεις, μόνο την εγγύηση θα κερδίσει αν πάρει καινούργιο. Και θα του βγει και πιο ακριβά. 

Τώρα ας διαβάσει τα σχόλια ο Jοhnny και ας αποφασίσει τι θέλει να κάνει.

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από XristosSp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, XristosSp είπε

"Παιδιά αν δεν ξέρουμε καλύτερα να μην κάνουμε προτάσεις και παίρνουμε κόσμο στον λαιμό μας.

Είναι κρίμα..."  Αυτό πρέπει να το πεις για τον εαυτό σου.

Πρώτον  για να μην μπερδεύεσαι, για την μητρική απλά εννοώ ότι το z97 chip είναι το καλύτερο για τον 4790k.

Δεύτερον ναι είναι καλύτερα, το core count και τα gb της Vram  δεν είναι το μόνο πράγμα που επιρεάζουν της επιδόσεις.

Βλέπεις 6 core vs 4 core και 4gb vs 8gb  και μου λες ότι είναι καλύτερα σαν να μην έχεις ιδέα από τέτοια.

Για lol kai fortnite και την απλή χρήση που το θέλει ο 4790k και η 970 θα έχουν καλύτερες επιδόσεις.

Για αυτό έβαλα και τα link από τα benchmark για να μην πάρω τέτοια χαζή απάντηση.

Ναι, εσύ έχεις δίκιο, όχι τα benchmark 350.000 χρηστών που έχουν αυτά τα εξαρτήματα.

Για μένα αν δεν ξέρεις τόσο τι πάει να πει  το συγκεκριμένο εξάρτημα για το οποίο μιλάμε, ψάξτο λίγο πρώτα πριν αρχίσεις να δίνεις συμβουλές.

Εγώ έχω 2ο υπολογιστή με i7 4790 και gtx 970. Τον χρησιμοποιώ αυτήν την στιγμή για να στο αποδείξω. Ξέρω πολύ καλά τις επιδόσεις του.

Τέλος πάντων , εγώ διαφωνώ. Το παλιό pc θα έχει καλύτερες επιδόσεις, μόνο την εγγύηση θα κερδίσει αν πάρει καινούργιο. Και θα του βγει και πιο ακριβά. 

Τώρα ας διαβάσει τα σχόλια ο Jοhnny και ας αποφασίσει τι θέλει να κάνει.

Screenshot_1.png

Αδερφέ παίρνεις κόσμο στον λαιμό σου.

Προσπαθείς να μας πείσεις ότι ένα μεταχειρισμένο με 4790k και 970 είναι καλύτερο από ένα καινούργιο με ryzen 2600 και 570 8gb.

Και σχολιάζεις κιόλας για χαζές απαντήσεις...

Για ΟΠΟΙΑΔΉΠΟΤΕ χρήση το σύστημα που πρότεινα είναι πιο γρήγορο, νεότερο τεχνολογικά,αναβαθμισιμο και ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟ!!

Το ότι δεν είσαι αντικειμενικός λόγω κατοχής παρόμοιου συστήματος φάνηκε εξ αρχής αλλά αυτός δεν είναι λόγος να παραποιεις την πραγματικότητα και να παίρνεις κόσμο στον λαιμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα εσύ παίρνεις κόσμο στον λαιμό σου επειδή δεν έχεις αρκετές γνώσεις πάνω στο θέμα. Έχω και Ryzen 3600 και τους έχω συγκρίνει. Και εκτός από αυτό υπάρχει το benchmark άπειρων συστημάτων, αλλά εσύ συνεχίζεις να λες τα δικά σου.

Με αυτό το σκεπτικό και η rx 570 είναι καλύτερη από την rtx 2060  επειδή έχει 2gb  Vram παραπάνω.

Δεν πειράζει, δεν είμαι εδώ για να τσακωθώ. Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε  και ας αφήσουμε τον ενδιαφερόμενο να επιλέξει.

Αυτό που θα πρέπει να λάβει υπόψην ο Jhonny για να επιλέξει είναι ότι αν κάποτε  χαλάσει κάτι από το παλιό σύστημα μπορεί να δυσκολευτεί να βρει ανταλλακτικά.

Αυτός είναι και ο λόγος που έφτιαξα τον ryzen γιατί μου χάλασε η μητρική στον i7 και δυσκολευόμουν να βρω άλλη με socket 1150, ενώ χρειαζόμουν pc άμεσα. Μετά παράγγειλα μια maximus από εξωτερικό.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jhonny, αν αποφασίσεις να φτιάξεις καινούργιο pc που λέει ο φίλος από πάνω και μένεις και Αθήνα σου αγοράζω εγώ το σετ cpu/μητρική/ram του φίλου σου  για ανταλλακτικά για το δικό μου, άμα μου κάνεις μια καλή τιμή.

Και κουμπώνεις επάνω έναν ryzen 2600, μια μητρική B450 και ram DDR4. Και έχεις pc "νέας τεχνολογίας" και όλα τα extra του φίλου.

GPU δεν αξίζει να πάρεις άμα έχεις την 970. Και rx 570 να ήταν (που δεν είναι καλύτερη αλλά ας μην ξαναρχίσω) , ακόμα θα χρειαζόταν αλλαγή στο μέλλον για καινούργια games.

Επεξ/σία από XristosSp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έτοιμο απο τον φίλο έχει αθροιστική παράπλευρη αξία... Το κουτί κάνει 180-200 Ε καινούργιο. Το δουλεύεις όμως, το βλέπεις και το χαίρεσαι.  Στιβαρή κατασκευή κι όχι σαν τα χριστουγενιάτικα 2-3κιλα κουτιά του 50άρικου που κουδουνίζουν όταν δουλεύει ο υπολογιστής. Εχει υδρόψυξη έτοιμη περασμένη, έχει 500άρι Corsair τροφοδοτικό. Εχει 2 δίσκους WD (black μάλιστα)  1+1 gb για τα αρχεία και για backup... (Δύο δίσκους εκτός του ssd τους θέλει ένας χρήστης ούτως ή άλλως)... και όπως λέει ο φίλος έχουν δεχτεί ελάχιστη χρήση.

Αυτά σκέτα για να τα αγοράσει κάποιος, κάνουν  πάνω απο 400 ευρώ (+ τα μεταφορικά του κάθε εξαρτήματος)... Και μένει και ένα 100άρικο για επεξεργαστή, motherboard, κάρτα γραφικών και 16gb μνήμη...  :)

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ σωστος👍 αυτο το πραγμα παρε 2600 b450  max και αν μπορεις 5700xt εχει καταντησει κουραστικο.καταλαβαινω το vfm γι αυτο και το εχω προτεινει σε ενα σωρο κοσμο αλλα στο forum εχει παει σε αλλο επιπεδο. Σε ολα τα προτινομενα builds ανεξαρτητα τι λεει η θελει ο αλλος παρε 2600..ελεος..

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν συνεχίζω την αντιπαράθεση γιατί δεν βγάζει κάπου.

Εγώ πάντως με 550(τόσα περίπου θα πάει με τον ssd)δεν έδινα για σύστημα τετραετίας με 4970 και 970 και ας είχε και κουτί με αεροτομή,υδροψυξη και 2 δίσκους (ο μέσος χρήστης 1 δίσκο+ssd χρειάζεται).

Και αν τώρα που μιλάμε οι διαφορές σε επιδόσεις των 2 συστημάτων δεν είναι πολύ μεγάλες,σε 2-3 χρόνια με ddr5 ταχύτητες μνημών,με την τάση των επεξεργαστών να έχουν όλο και περισσότερους πυρήνες και την τάση των καρτών να έχουν όλο και περισσότερη ραμ,το ένα θα σέρνεται και το άλλο θα είναι ακόμα αξιόμαχο.

Τα ίδια θα μου λέγατε και πριν 4-5 χρόνια με τους 2πυρηνους i3 που ήταν αρκετοί για gaming και τις περισσότερες εργασίες.Πλεον οι 2πυρηνοι δεν κάνουν ούτε για να βλέπεις Netflix (υπερβολή αλλά καταλαβαίνετε το point).

Επεξ/σία από bonorov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά δεν χρειάζεται να μαλώνετε .Ολοι έχετε δίκιο για τα συν και τα πλην του κάθε συστήματος,ο φίλος Eloy είπε αυτό που σκεφτόμουν και γώ.Εχει κάποια πράγματα που αξίζουν τα λεφτά του και για την χρήση που τον θέλω όλα οκ.Τον πήρα τελικά και μου έδωσε και μια οθόνη dell 27" συν ένα πληκτρολόγιο μηχανικό turbox.Η μόνη διαφορά που εκανα λάθος για τροφοδοτικό έχει ένα evga 750w το είχε αλλάξει πριν 2 χρόνια αλλά το είχε ξεχάσει Και έχει εγγύηση για αλλά τρία χρονια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Johnny_B είπε

Λοιπόν παιδιά δεν χρειάζεται να μαλώνετε .Ολοι έχετε δίκιο για τα συν και τα πλην του κάθε συστήματος,ο φίλος Eloy είπε αυτό που σκεφτόμουν και γώ.Εχει κάποια πράγματα που αξίζουν τα λεφτά του και για την χρήση που τον θέλω όλα οκ.Τον πήρα τελικά και μου έδωσε και μια οθόνη dell 27" συν ένα πληκτρολόγιο μηχανικό turbox.Η μόνη διαφορά που εκανα λάθος για τροφοδοτικό έχει ένα evga 750w το είχε αλλάξει πριν 2 χρόνια αλλά το είχε ξεχάσει Και έχει εγγύηση για αλλά τρία χρονια.

Με οθόνη 27", μηχανικό πληκτρολόγιο (έστω και turbox)και ποντίκι αλλάζει το θέμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλοριζικος... Εμενα μου φαινεται mega deal.. Ρε μπας και να με υιοθετησεις? 😁.... Να το χαρει ο μικρος👍 

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια κι αν ειπαμε μια κουβεντα παραπανω νερο κ αλατι.. Ειμαστε ολοι  ελληναρες.. Θερμοαιμοι.. Αντε καλο βραδυ 

4 λεπτά πριν, bonorov είπε

Με οθόνη 27", μηχανικό πληκτρολόγιο (έστω και turbox)και ποντίκι αλλάζει το θέμα...

Πως τους πετσοκοψες ετσι ρε πατερα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά μου τα έδωσε δώρο για να διευκρινίσω και σήμερα πήρα και ένα ssd με 30 ευρώ αργότερα σε κανένα χρόνο θα του κάνω αναβάθμιση του πιτσιρικά σε επεξεργαστή μητρική μνήμες και κάρτα και θα βάλω αυτά στον δικό μου που είναι 10ετιας+ και είναι ακόμα αξιοπρεπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...