Προς το περιεχόμενο

δινει η Vodafone vdsl απο Αστικό κεντρο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Κάθε πάροχος δίνει VDSL υπηρεσία από το DSLAM του αστικού κέντρου αν η οικία - κτήριο βρίσκεται σε απόσταση μικρότερη των 500 μέτρων από το αστικό κέντρο αν θυμάμαι καλά. Αναφέρομαι πάντα σε καλωδιακή απόσταση. Συνεπώς αν σου προσφέρει η Vodafone δυνατότητα για 30άρα κι όχι 50+ και δεν έχεις δει καμπίνα στο δικό σου στενό κλπ πολύ πιθανόν έως σχεδόν βέβαιο να σου δώσει VDSL από το DSLAM του αστικού κέντρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rafa1919 είπε

Καλησπέρα. Κάθε πάροχος δίνει VDSL υπηρεσία από το DSLAM του αστικού κέντρου αν η οικία - κτήριο βρίσκεται σε απόσταση μικρότερη των 500 μέτρων από το αστικό κέντρο αν θυμάμαι καλά. Αναφέρομαι πάντα σε καλωδιακή απόσταση. Συνεπώς αν σου προσφέρει η Vodafone δυνατότητα για 30άρα κι όχι 50+ και δεν έχεις δει καμπίνα στο δικό σου στενό κλπ πολύ πιθανόν έως σχεδόν βέβαιο να σου δώσει VDSL από το DSLAM του αστικού κέντρου.

Σε ευχαριστω φιλε

Ειμαι σε αποσταση 600 περιπου μετρα απο το αστικο κεντρο (δεν νομιζω να υπαρχει καποια καμπινα κοντα μου , δεν εχω δει κάτι) (η κοσμοτε και η nova δινουν μεχρι 50)

Εχω καποιες ερωτησεις (θα τις γραψω εδω για να μη κανω νεο post) , αμα εχεις τον χρονο και τη θέληση να απαντησεις θα το εκτιμούσα:)

1) Υπαρχει περιπτωση η ταχυτητα απο adsl σε vdsl να χειροτερέψει αντι να καλυτερέψει;

2) Εχω attenuation 9.5, ποσο περιπου θα εχω σε vdsl? (θα ειναι εστω 30 ή οχι)

3) Ενδέχεται να εχω αποσυνδεσεις οταν παω σε vdsl? (Δεν ειχα ποτε καποια αποσυνδεση σε adsl)

4) Αυτη τη στιγμη ειμαι σε fastpath, σε vdsl θα με μεραφερουν σε interleaved αυτοματα; 

 

Επεξ/σία από Aggelos_INSM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Βάσει του attenuation που έχεις πολύ δύσκολα. Βέβαια εξαρτάται και από την δική σου εγκατάσταση των γραμμών.

2. Εγώ που είχα το ίδιο attenuation με σένα, έχω 50 με περιθώριο ως 75. Η διαφορά όμως είναι ότι παίρνω από καμπίνα με προφίλ 17a. Όπως και να'χει πάντως πιστεύω ότι το 30αρι το έχεις σίγουρο.

3. Το vdsl είναι σίγουρα πιο ευαίσθητο και δεν θέλει παράλληλες πρίζες τηλεφώνου. Υπάρχει σχετικό θέμα εδω στα φόρουμ.

4. Απ' ότι έχω δει αποφεύγουν να δώσουν fastpath σε vdsl. Πιστεύω πως δύσκολα θα σου δώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, goana12 είπε

1. Βάσει του attenuation που έχεις πολύ δύσκολα. Βέβαια εξαρτάται και από την δική σου εγκατάσταση των γραμμών.

2. Εγώ που είχα το ίδιο attenuation με σένα, έχω 50 με περιθώριο ως 75. Η διαφορά όμως είναι ότι παίρνω από καμπίνα με προφίλ 17a. Όπως και να'χει πάντως πιστεύω ότι το 30αρι το έχεις σίγουρο.

3. Το vdsl είναι σίγουρα πιο ευαίσθητο και δεν θέλει παράλληλες πρίζες τηλεφώνου. Υπάρχει σχετικό θέμα εδω στα φόρουμ.

4. Απ' ότι έχω δει αποφεύγουν να δώσουν fastpath σε vdsl. Πιστεύω πως δύσκολα θα σου δώσουν.

Ευχαριστω παρα πολυ :)

Αμα εχω προβλήματα με vdsl μπορω να παω παλι πίσω σε ADSL?  (Αν ναι θα υπάρξει καποιο κοστος διακοπης;)

Επεξ/σία από Aggelos_INSM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνει αυτό, θα πρέπει η ταχύτητα που θα συγχρονίσεις να είναι πολύ χαμηλή, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει "κέρδος" από την αναβάθμιση, ή επίσης τα προβλήματα (με ευθύνη του παρόχου) να είναι πολύ εκτεταμένα (δεν μιλάμε για 1-2 αποσυνδέσεις την ημέρα).

Σε κάθε άλλη περίπτωση "υποβάθμισης" πακέτου, έχεις και το ανάλογο κόστος διακοπής.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/5/2020 στις 7:32 ΠΜ, goana12 είπε

Για να γίνει αυτό, θα πρέπει η ταχύτητα που θα συγχρονίσεις να είναι πολύ χαμηλή, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει "κέρδος" από την αναβάθμιση, ή επίσης τα προβλήματα (με ευθύνη του παρόχου) να είναι πολύ εκτεταμένα (δεν μιλάμε για 1-2 αποσυνδέσεις την ημέρα).

Σε κάθε άλλη περίπτωση "υποβάθμισης" πακέτου, έχεις και το ανάλογο κόστος διακοπής.

Μαλιστα..

Σε 30αρα (vodafone) ξερεις ποσο περιπου θα συγχρονισω;

Εδω ειναι τα στατιστικά της γραμμής 

Τα error ειναι φυσιολογικα; (το ρουτερ ειναι ανοιχτο για τουλαχιστον 4 μερες)

 

 

Screenshot_20200527-231643_Chrome.jpg

Επεξ/σία από Aggelos_INSM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου ειπα και πριν. Με 9,5 attenuation θα μπορουσες να εχεις και την 50αρα. Αρα τα 30 τα εχεις σιγουρα, εκτος απροοπτου (προβληματικες καλωδιωσεις, κ.λ)

Τα errors που εχεις ειναι ασημαντα.

Επεξ/σία από goana12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, goana12 είπε

Σου ειπα και πριν. Με 9,5 attenuation θα μπορουσες να εχεις και την 50αρα. Αρα τα 30 τα εχεις σιγουρα, εκτος απροοπτου (προβληματικες καλωδιωσεις, κ.λ)

Τα errors που εχεις ειναι ασημαντα.

Ευχαριστώ πολυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα γραμμή σαν τη δική σου και πριν από αρκετά χρόνια έβαλα vsdl 35/3 cyta. 

Κολλημένα τα 35/3 χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Θα αναβαθμίσω και εγώ σε 50 τώρα, αλλά θέλω να ρωτήσω αν μπορεί να μπει σε bridge mode το modem της Vodafone. Στην τεχνική υποστήριξη ο νεαρός που απάντησε δεν καταλάβαινε καν τι του έλεγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Είχα γραμμή σαν τη δική σου και πριν από αρκετά χρόνια έβαλα vsdl 35/3 cyta. 

Κολλημένα τα 35/3 χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Θα αναβαθμίσω και εγώ σε 50 τώρα, αλλά θέλω να ρωτήσω αν μπορεί να μπει σε bridge mode το modem της Vodafone. Στην τεχνική υποστήριξη ο νεαρός που απάντησε δεν καταλάβαινε καν τι του έλεγα. 

η πολυκατοικία ειναι παλια ομως οποτε λογικα θα εχω θεμα με καλωδίωση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα το line attenuation ειναι στα 27 και πιανω τωρα γυρω στα 11,3 με vodafone αν βαλω vdsl 30  θα πιανει ολη την ταχυτητα;  το αστικο κεντρο ειναι 750 μετρα απο εμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panos0100 είπε

Εμενα το line attenuation ειναι στα 27 και πιανω τωρα γυρω στα 11,3 με vodafone αν βαλω vdsl 30  θα πιανει ολη την ταχυτητα;  το αστικο κεντρο ειναι 750 μετρα απο εμενα

 Παιζει θεμα και η καλωδιωση , αλλα λιγο δυσκολο να εχεις και τα 30 

18 ώρες πριν, goana12 είπε

Σου ειπα και πριν. Με 9,5 attenuation θα μπορουσες να εχεις και την 50αρα. Αρα τα 30 τα εχεις σιγουρα, εκτος απροοπτου (προβληματικες καλωδιωσεις, κ.λ)

Τα errors που εχεις ειναι ασημαντα.

κατι τελευταίο, υπαρχει τροπος να ελεγξω την καλωδιωση μου τωρα σε adsl ή πρεπει να γινει οταν μπει το vdsl?

Επεξ/σία από Aggelos_INSM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Aggelos_INSM είπε

 Παιζει θεμα και η καλωδιωση , αλλα λιγο δυσκολο να εχεις και τα 30 

κατι τελευταίο, υπαρχει τροπος να ελεγξω την καλωδιωση μου τωρα σε adsl ή πρεπει να γινει οταν μπει το vdsl?

Δηλαδη περιπου ποσο θα πιανει; αν υποθεσουμε οτι το attenuation ειναι στα 27 θα ειναι πχ 25 καπου εκει; ειμαι μακρια απο το κουτι γι αυτο ειναι τοσο μεγαλο;

Επεξ/σία από panos0100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, panos0100 είπε

Δηλαδη περιπου ποσο θα πιανει; αν υποθεσουμε οτι το attenuation ειναι στα 27 θα ειναι πχ 25 καπου εκει; ειμαι μακρια απο το κουτι γι αυτο ειναι τοσο μεγαλο;

το  vdsl απο Αστικό ειναι "hit or miss" , απο οτι εχω διαβασει. Αμα εισαι τυχερος θα εισαι γυρω στα 30, αμα η καλωδίωση ειναι ενταξει

Βαλε vdsl και πες μας

Επεξ/σία από Aggelos_INSM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...