Προς το περιεχόμενο

ram


giosim1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα μια γνωμη μια βοηθεια εχω την μητρικη asus Z370-E Gaming  ειχα πανω  2 HYPER-X 16G στα 2400hz  συνολο 32G  η μητρικη λεει οτι υποστηριζει μεχρι 4000hz . Αγορασα τις  RAM CORSAIR VENGEANCE RGB PRO 8GB DDR4 3600MHZ   τεσσερις  σετ των 2     αλλα  η  μητρικη  κι με XMP ανοιχτο τις βλεπει στα DIMM'S 2133hz  μονο  ..............

Επεξ/σία από giosim1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο εδω κατεβασε το πρωτο αρχειο dram/qvl.. Ειναι ενα pdf με ram modules που υποστηριζει η mobo σου σε καθε ταχυτητα.κατεβα στα 3600 και δες αν ο κωδικος του kit ram σου ειναι στη λιστα. Πολυ φοβαμαι πως ισως δεν υποστηριζεται😢

https://www.asus.com/Motherboards/ROG-STRIX-Z370-E-GAMING/HelpDesk_QVL/

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

   giosim1978 πριν τις επιστρέψεις βάλε  xmp και μετά ρύθμισε την συχνότητα στα 3600mhz χειροκίνητα  και δες αν τρέχουν στα 3600

αν όχι μετά ρίξε και ενα bios update αν εχεις παλιά version μήπως και λυθει το θεμα

Επεξ/σία από FORIS78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giosim1978 είπε

Εχω το τελευταιο update   bios της μητρικης  κι με XMP τις βλεπει μονο 2133Hz

δοκίμασες να βάλεις χειροκίνητα 3600?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δε μας θελει ρε γαμωτο....ετσι την ειχα παθει κ εγω πριν καμμια πενταετια αλλα τις ειχα παρει απo cosmodata και με λιγη κλαψα μου τις αλλαξαν.. Απο τοτε παντα τσεκαρω απο πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως οι συγκεκριμενες δεν υπάρχουν στο qvl της μητρικής σου, εγώ στην θέση πριν τις πουλήσω θα έστελνα ένα mail   στο  support της asus

μήπως σου προτείνουν καποιο beta bios που να λύνει το θέμα της ασυμβατοτητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε ενα bios update και ισως γινει σωστο το xmp profil και εμενα πριν το bios update οτι νανε εκανε το προφιλ και τις ειχα με το χερι.. μολις εκανα update εγινε comple 

Το qvl συχνα ειναι απο την αρχη το ιδιο και δν τις εχει ολες.. ουτε εμενα τις ειχε αλαλ δουλευουν στο 100% με τα νουμερα που λεει η εταιρια ram (πριν δν μπορουσα να τρεξψ αυτα τα νουμερα κρασαρε) .. κανε βιοσ update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...