Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Red Devil RX480 8GB


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά!

Ένα φιλαράκι μου πήρε μια Red Devil RX480 8GB για να αντικαταστήσει την παλιά του GTX 750ti. Στην αρχή σβήσαμε χειροκίνητα drivers nvidia και δοκιμάσαμε να βάλουμε τη νέα κάρτα. Το αποτέλεσμα No-Signal στο monitor. Στη συνέχεια ξαναβάλαμε την 750 και τρέξαμε το DDU και σβήσαμε και με αυτό τους nvidia drivers. Μετά από αυτό δοκιμάσαμε την 480 και πάλι τίποτα. Το περίεργο είναι ότι φαίνεται να λειτουργεί η κάρτα, καθώς τα ανεμιστηράκια της κάνουμε μερικές περιστροφές εναλλάξ (μία το ένα, μετά το άλλο κτλ). Μετά από ψάξιμο αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε να ανοίξουμε το pc με τα onboard γραφικά ώστε να δούμε αν γενικότερα το pc αναγνωρίζει έστω την νέα κάρτα γραφικών. Έτσι ξανατοποθετήσαμε την 750 και μέσω του uefi κάναμε enable τα onboard γραφικά και σετάραμε ως default κάρτα γραφικών την igfx, αλλά το περίεργο είναι ότι δεν καταφέραμε να πάρουμε εικόνα από τις onboard θύρες.

Τα χαρακτηριστικά του pc είναι τα ακόλουθα:
- MOBO: ASUS Z170-A (με updated το bios)
- CPU: Intel i5 6600
- Ram: 16GB DDR4 της Corsair στα 3000Μhz
- PSU: Coolermaster 600W με πιστοποίηση 80Plus White (νομίζω είναι αυτό: https://www.coolermaster.com/catalog/legacy-products/power/b600-ver2/)

Να σημειώσω ότι η κάρτα έχει πάνω ένα κουμπάκι (κάτι σαν turbo θα το χαρακτηρίσω) που όταν το αλλάξαμε από την default θέση τότε και οι 3ις ανεμιστήρες δούλευαν συνέχεια, άσχετα αν δεν πήραμε ποτέ εικόνα. Επίσης, οι δοκιμές έγιναν με Dvi (με έξοδο hdmi) και ένα Hdmi το οποίο βέβαια ήταν αρκετά μεγάλου μήκους (δεν ξέρω μήπως παίζει τον ρόλο του). Display Port καλώδιο δεν υπάρχει, ωστόσο δεν υπάρχει και αντίστοιχη θύρα στην οθόνη. 

Έχει κανείς να προτείνει κάτι; 

 

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου εκεί με την on-board μπερδεύτηκα αλλά το θέμα είναι ότι πήρατε μια μεταχειρισμένη λογικά 480 κ δε δουλεύει . Η δε τη βάζετε σωστά πάνω στη μητρική ή δε συνδέετε όλα τα καλώδια με το τροφοδοτικό 8pin + 6 pin , τι έχει δε ξέρω ή ειναι χαλασμένη. Ακόμα κ χωρίς drivers έπρεπε να βγάζει εικόνα να την έβλεπε σαν generic gpu. Το ότι δουλεύουν οι ανεμιστήρες το μόνο που λέει είναι ότι περνει κάμποσο ρεύμα , δε λέει κάτι άλλο .

Σίγουρα συνδέσετε 8pin / 6pin γιατί δεν είναι 750ti δε φτάνει το ρεύμα από τη pcie καμία σχέση η μία κάρτα με την άλλη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνδέουμε κανονικά 8pin για ρεύμα. Το ότι παίρνει ρεύμα και δεν δουλεύουν μόνιμα οι ανεμιστήρες (στην μία περίπτωση) δε σημαίνει ότι οι ανεμιστήρες παίρνουν κάποια εντολή από την πλακέτα και δεν παίρνουν απλά ρεύμα; 

Με την onboard τώρα. Ορίσαμε από το UEFI ως default κάρτα την igfx (η άλλη επιλογή ήταν η peg που αντιστοιχεί στην pcie), αλλά δεν είχαμε εικόνα από την onboard. Το θέμα βέβαια δεν είναι η onboard αλλά η 480. 

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο σενάριο είναι ότι μάλλον είναι χαλασμένη η 480. Για να εξαντλήσεις τις πιθανότητες δοκίμασε την σε άλλο PC με καλύτερο τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθαρίστε τις επαφές στην βάση της 480. Βάλτε-βγάλτε την κάμποσες φορές στο slot. Μου έχει τύχει άπειρες φορές μια λειτουργική  κάρτα να μην βγάζει σήμα. Ολες τις φορές ήταν θέμα επαφών στο slot...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέσα από αγγελία εδώ στο site ήταν, αλλά νομίζω 120 όχι 140.
Παιδιά υπάρχει περίπτωση να υπάρχει ασυμβατότητα της κάρτας με τη motherboard; Από όσο γνωρίζω κάτι τέτοιο δεν παίζει στις κάρτες γραφικών έτσι δεν είναι; Αν δεν κάνω λάθος οι κάρτες λειτουργούν ακόμα και σε περιπτώσεις που το pcie είναι παλιότερης γενιάς έτσι δεν είναι;

 

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, rafinos είπε

Μέσα από αγγελία εδώ στο site ήταν, αλλά νομίζω 120 όχι 140.
Παιδιά υπάρχει περίπτωση να υπάρχει ασυμβατότητα της κάρτας με τη motherboard; Από όσο γνωρίζω κάτι τέτοιο δεν παίζει στις κάρτες γραφικών έτσι δεν είναι; Αν δεν κάνω λάθος οι κάρτες λειτουργούν ακόμα και σε περιπτώσεις που το pcie είναι παλιότερης γενιάς έτσι δεν είναι;

Αν υποθέσουμε ότι η κάρτα δεν έχει hardware πρόβλημα ,περίπτωση ασυμβατότητας υπάρχει,συγκεκριμένα να μην υποστηρίζει uefi,αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις είναι το csm enabled/disabled μήπως παίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, rafinos είπε

Μέσα από αγγελία εδώ στο site ήταν, αλλά νομίζω 120 όχι 140.
Παιδιά υπάρχει περίπτωση να υπάρχει ασυμβατότητα της κάρτας με τη motherboard; Από όσο γνωρίζω κάτι τέτοιο δεν παίζει στις κάρτες γραφικών έτσι δεν είναι; Αν δεν κάνω λάθος οι κάρτες λειτουργούν ακόμα και σε περιπτώσεις που το pcie είναι παλιότερης γενιάς έτσι δεν είναι;

Η 1η πιθανότητα είναι να μην δουλεύει η κάρτα. Το ότι γυρνάνε οι ανεμιστήρες δεν σημαίνει ότι είναι ΟΚ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σου Rafinos. Είχα ένα παρανομιού πρόβλημα με μια RX-570 NITRO+ που αγόρασα από έναν πολίτη εδώ στο Insomnia. Πριν κάνουμε την τελική "κίνηση" του ζήτησα να μου στιλει ένα βιντεοσκοπημένο bernchmark της κάρτα για να δω και πως δουλεύει και να είμαι σίγουρος ότι δεν είναι λυομένη από το mining η από πολύ κακή μεταχείριση. Μια χαρά δουλεύει και την αγόρασα. Όταν ήρθε σε μένα και την έβαλα στο δικό μου PC μου έβγαζε ακριβός το ίδιο μήνυμα σε οθόνη με σύνδεση VGA (No signal). Για να μην το μακρολογώ άλλαξα μερικούς αντάπτορες DVI-D σε VGA, HDMI σε VGA και το σήμα ήρθε.

Με τα λίγα και τα πολλά  αν έχεις απόδειξη από αυτόν που πείρες την rx480 ότι δούλευε όταν στην πούλησε, τότε η κάρτα δουλεύει μια χαρά και πρέπει να δεις την μητρική σου μετά. 

Επεξ/σία από GRCitizen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθάρισε τις επαφές της κάρτας καλά με ισοπροπυλική αλκοόλη. Δοκίμασε την 480 σε άλλο λειτουργικό pc. Αν δουλεύει κανονικά:

1) Βάλε την 750ti και κάνε update το latest bios για την μητρική σου.

2) Βεβαιώσου ότι έχεις τα σωστά καλώδια για να πάρεις εικόνα στο monitor. Μην προσπαθείς πχ να δώσεις display port σε dvi πχ χωρίς active adaptor ή dvi-d σε vga κλπ.

3) Δοκίμασε και με άλλο τροφοδοτικό αν είναι εύκαιρο.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...