Προς το περιεχόμενο

Τα Google Maps θα επισημαίνουν τις τοποθεσίες που είναι προσβάσιμες από άτομα με αναπηρία


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι Χάρτες της Google θα δείχνουν επίσης αν το μέρος που θέλει κάποιος να επισκεφθεί, διαθέτει προσβάσιμα καθίσματα ή χώρο στάθμευσης.

Η Google προσθέτει μία νέα δυνατότητα στους χάρτες που ονομάζεται Accessible Places με την οποία θα διευκολύνει τους χρήστες ΑμεΑ να βλέπουν αν μία τοποθεσία που θέλουν να επισκεφθούν, ανταποκρίνεται στις ανάγκες τους.

Όταν ενεργοποιηθεί η λειτουργία, εμφανίζεται ένα εικονίδιο αναπηρικού αμαξιδίου, σε κάθε δημόσιο χώρο ή επιχείρηση που έχει προσιτή είσοδο. Οι χρήστες θα μπορούν να δουν επίσης αν διαθέτει προσβάσιμα καθίσματα, τουαλέτες ή και χώρο στάθμευσης. Επιπλέον, αν ένας χώρος δεν έχει είσοδο ή πρόσβαση που να εξυπηρετεί τις διαφορετικές ανάγκες κινητικότητας, οι Χάρτες θα εμφανίζουν συγκεκριμένα όλες αυτές τις πληροφορίες.

Η λειτουργία θα γίνει διαθέσιμη έπειτα την τελευταία ενημέρωση, τόσο σε Android όσο και iOS ενώ η ενεργοποίησή της γίνεται στην ενότητα "Προσβασιμότητα" μέσα στο μενού ρυθμίσεων της εφαρμογής. Η Google σχεδιάζει επίσης να διευκολύνει τους χρήστες iOS της εφαρμογής, να συνεισφέρουν στη συγκέντρωση πληροφοριών προσβασιμότητας, μία ενημέρωση που θα ξεκινήσει να κυκλοφορεί την επόμενη εβδομάδα.

Από το 2016, η Google έχει καταφέρει να κάνει τους Χάρτες πιο χρήσιμους σε άτομα ΑμεΑ αλλά και σε άτομα με περιορισμένη κινητικότητα. Το 2018, για παράδειγμα, πρόσθεσε μία δυνατότητα που επιτρέπει στους χρήστες να βρουν τις προσβάσιμες διαδρομές διέλευσης. Με τη βοήθεια όλων των χρηστών της εφαρμογής, η εταιρία αναφέρει ότι οι Χάρτες έχουν πλέον πληροφορίες σχετικά με την προσβασιμότητα σε περισσότερα από 15 εκατομμύρια μέρη παγκοσμίως. Όπως επισημαίνει η Google, η επισήμανση των προσβάσιμων τοποθεσιών είναι χρήσιμη σε αρκετούς ανθρώπους και όχι μόνο αποκλειστικά σε εκείνους που χρησιμοποιούν αναπηρικά αμαξίδια.

Η Google αναφέρει ότι σκοπεύει να κάνει διαθέσιμη τη λειτουργία σταδιακά ξεκινώντας από τις ΗΠΑ, την Αυστραλία, την Ιαπωνία και το Ηνωμένο Βασίλειο, με τις υπόλοιπες χώρες να ακολουθούν σε δεύτερο χρόνο.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, θα ήθελα να προτείνω σε όλους, να διαθέτουν λίγα δευτερόλεπτα επιπλέον, καθώς χρησιμοποιούν την εφαρμογή Χαρτών, ώστε να απαντούν σε 2-3 ερωτήσεις που αφορούν και θα βοηθήσουν τους συναθρώπους μας με κινητικά προβλήματα.

Screenshot_20200523-200133.jpg.e704400ab50f22896f4193987f7ee617.jpg

  • Like 20
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι θεμα συλλογικης ευθυνης το να μπορουν ανθρωποι με κινητικα προβληματα να ζουν αξιοπρεπως και να μετακινουνται. ζωντας χρονια στην γερμανια στην αρη αναρωτιομουν πως γινεται να ναι τοσοι ανθρωποι με κινητικα προβληματα. το ποσοστο δεν διαφερει απο της ελλαδας, απλα στην ελλαδα κρυβονται στα σπιτια τους γιατι και η παραμικρη βολτα εχει δυσκολιες που σε ενα συγχρονο κρατος δεν θα νοουνταν. ας τολμησει καποιος να παρκαρει στη γερμανια σε θεση αναπηρικη και αν τον δει μπατσος θα χει πολυ αυστηρη ποινη, τοση που δεν θα το σκεφτει καν να το ξανακανει ποτε. λυπαμαι που το λεω αλλα η ελλαδα θελει βουρδουλα για να μαθουν οι ανθρωποι της να σεβονται τους συνανθρωπους τους..

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ως πατέρας παιδιού με κινητικά προβλήματα, δυστυχώς θα πρέπει να συμφωνήσω με τα παιδιά που καταδεικνύουν την έλλειψη παιδείας στη χώρα μας σε ό,τι έχει να κάνει με τα ΑΜΕΑ. 

Πρόχειρα θυμάμαι τον τελευταίο μήνα να έχω πιάσει από το γιακά 3 "συνανθρώπους" μας προκειμένου να τους "συνετίσω". 

Σίγουρα δεν είναι αυτή η λύση αλλά και η γαϊδουριά απαιτεί τα δικά της countermeasures. 

Επεξ/σία από stafaf
  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, stafaf είπε

Ως πατέρας παιδιού με κινητικά προβλήματα, δυστυχώς θα πρέπει να συμφωνήσω με τα παιδιά που καταδεικνύουν την έλλειψη παιδείας στη χώρα μας σε ό,τι έχει να κάνει με τα ΑΜΕΑ. 

Πρόχειρα θυμάμαι τον τελευταίο μήνα να έχω πιάσει από το γιακά 3 "συνανθρώπους" μας προκειμένου να τους "συνετίσω". 

Σίγουρα δεν είναι αυτή η λύση αλλά και η γαϊδούρια απαιτεί τα δικά της countermeasures. 

καλα εκανες, και οποιος διαφωνει δεν εχει επαφη με τη πραγματικοτητα. οταν λειτουργει η δικαιοσυνη δε προστατευεται μονο ο νομοταγης πολιτης αλλα και ο παραβατης, διοτι χωρις δικαιοσυνη και τους παρανομους να αλωνιζουν ο κοσμος αργα ή γρηγορα θα αγανακτησει και θα παρει το νομο στα χερια του, και συνηθως ο κοσμος ειναι "λιγακι" πιο ακραιος απ τα δικαστηρια

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stafaf είπε

Ως πατέρας παιδιού με κινητικά προβλήματα, δυστυχώς θα πρέπει να συμφωνήσω με τα παιδιά που καταδεικνύουν την έλλειψη παιδείας στη χώρα μας σε ό,τι έχει να κάνει με τα ΑΜΕΑ. 

Πρόχειρα θυμάμαι τον τελευταίο μήνα να έχω πιάσει από το γιακά 3 "συνανθρώπους" μας προκειμένου να τους "συνετίσω". 

Σίγουρα δεν είναι αυτή η λύση αλλά και η γαϊδουριά απαιτεί τα δικά της countermeasures. 

Την τελευταία φορά που έκανα παρατήρηση σε έναν "κύριο" που έκλεινε την ράμπα με το αυτοκίνητο του μου είπε αυτολεξεί : Φασίστας είσαι?

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είμαι off topic, αλλά δεν βρίσκω την επιλογή να προσθέσω αυτές τις πληροφορίες για την επιχείρηση μου σε iOS συσκευή. Ξέρει κάποιος πως μπορώ? Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εντάξει το θέμα κυκλοφορία με αμαξίδιο (για άτομα με αναπηρία) και γενικά καρότσια (παιδικά) είναι τουλάχιστον αστείο στην Ελλάδα. 
ειχα τον χειμώνα μια επίσκεψη ενός συγγενή μου από Ελλάδα.

του είχανε πέσει τα σαγόνια πόσες γυναίκες μπαινοβγαίνανε στα λεωφορεία και στο μέτρο με καροτσάκια μωρού και άτομα με κινητικά προβλήματα. 
 

μονος του ομολόγησε ότι είμαστε Ουγκάντα....(όχι ότι έχω κάτι με την ουγκαντα, έχω μια συναδερφο από εκεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα μόλις 9 σχόλια καταλαβαίνεις πόσο ευαισθητοποιημενος είναι ο Έλληνας για τα ΑμεΑ. Αισθάνομαι άσχημα που θα το γράψω αλλά αν είχαν προσθέσει λειτουργία για παραλίες που πχ επιτρέπονται κατοικίδια παραπάνω σχόλια θα είχε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να το κάνω ρε Google... Αν εγώ είναι άμυαλος βλακας και δεν σκεφτώ τον άνθρωπο που κόβω την πρόσβαση του (κλείνοντας τις ράμπες) τι να το κάνω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...