Προς το περιεχόμενο

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ή ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ; 40αρης ρωτά...


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δες κι εδώ δωρεαν μαθήματα, μπορεις να πάρεις και πιστοποιητικό παρακολούθησης με ενα μικρό αντίτιμο. εξ αποστασεως με βιντεοδιαλέξεις και χωρις την πίεση του πανεπιστημίου να καλύψει συγκεκριμένη υλη. εχω παρακολουθήσει καποια καθαρά απο ενδιαφέρον, δε συμμετειχα στη βαθμολόγηση και στις εργασίες, και τώρα αρχισαν να παρακολουθούν και τα παιδιά μου. τα πιο πολλά ειναι αρχειοθετημένα αλλά κατα καιρούς τα επαναφέρουν για όσος θέλουν πιστοποιητικό, μπορεις δηλαδή μονο να παρακολουθείς χωρις να υποβάλεις εργασίες

Επεξ/σία από velociraptoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Black_Company είπε

Αν το ΑΟΘ και ΑΕΠΠ σου φάνηκαν δυσάρεστα νομίζω ότι θα βρείς την μικροοικονομία και κυρίως την μακροοικονομία μεγάλη αγκάρια. 
Ρίξε μία ματιά σε παλιότερα θέματα εξεταστικής (αν βρεις) και ρίξε μία ματιά σε τι εξετάζεσαι περίπου.
Μπορεί αυτό να σου δώσει την απάντηση για το τι προτιμάς.

Την μία χρονιά που έκανα Πολιτική Οικονομία μου άρεσε πολύ το μάθημα(είχα γράψει 19), την επόμενη όταν ξεκινήσαμε την ΑΟΘ στο πρώτο κεφάλαιο είχα μπει δυνατά μου άρεσε. Ρωτάω τότε ένα φίλο λογιστή σε περίπτωση που γινόμουνα Οικονομολόγος αν με προσλάμβανε τι λεφτά θα έπαιρνα μου λέει ''325€/μήνα για να κάνω 5ωρο'', εκεί αποογοητεύτηκα και δεν ξανάνοιξα βιβλίο με συνέπεια να μην δώσω ούτε Πανελλήνιες, έλεγα μέσα μου ''θα πάρω πτυχίο και θα παίρνω 3.60'', έκανα όμως λάθος. Τέσπα στα διαγωνίσματα είχα γράψει 12 και 14(δεν διάβαζα όπως σου είχα πεί) αλλά μετά του ζήτησα να μου δώσει αρκετές ασκήσεις για το σπίτι(καμιά 50αρια ήταν περίπου 7-8 σελίδες) και σε 3 μέρες του τις πήγα και μου έβαλε 19 βαθμό, οι 9 στις 10 ήταν σωστές, τότε μου είπε ο καθηγητής ''αν διάβαζες απ'την αρχή δεν θα είχες θέμα''. Για το ΑΕΠΠ με δυσκόλεψε αρκετά η αρχή, ίσως είμαι λίγο Ιδεοψυχαναγκαστικός και μου φάνηκε δύσκαμπτο το μάθημα, κατάφερα όμως αν θυμάμαι καλά να γράψω 15 και μετά 16, αν δεν κάνω λάθος, ενώ είχα λύσει και αρκετές ασκήσεις σωστά. 

Το θέμα είναι πως θέλω εγώ να είμαι σε 5-10 χρόνια(άμα ζω φυσικά γιατί ποτέ δεν ξέρεις), ε θα ήθελα να ασχολούμαι πάλι με πωλήσεις, προώθηση προιόντων, μάρκετινγκ κτλ είμαι αρκετά καλός σ'αυτό, θα ήθελα να μάθω πως να διαχειρίζομαι τα οικονομικά μιας επιχείρησης, πως να την κουμαντάρω, να κάνω πλεονασματικούς ισολογισμούς κτλ κτλ, αλλά θέλω επίσης να ασχοληθώ με το σύμπαν, πως φτιάχτηκε, τι ισχύει με τους φυσικούς νόμους, πως συνδιάζεται νευτώνεια θεωρία με σχετικότητα και κβαντική, να μελετώ τον καιρό και τα καιρικά φαινόμενα, να λύνω κάποιες εξισώσεις, να ασχολούμαι με θρησκειολογικά και θεολογικά θέματα, να γράφω ποίηση, μυθιστορήματα, δοκίμια κτλ(ασχολούμαι με συγγραφή ποιημάτων και βιβλίων, έχω ξεκινήσει 1 χρόνο τώρα) κ.α. πολλά ασφαλώς.

Έχω μία φίλη καθηγήτρια φιλολογίας που κάνει αρκετά πράγματα, εκτός από το φροντιστήριο που έχει, τραγουδάει, ζωγραφίζει, ασχολείται με ψυχολογία, με προγραμματισμό, με τουρισμό κτλ κτλ, συνήθως οι άνθρωποι έχουμε περισσότερα από ένα ταλέντα και ενδιαφέροντα, ένα όμως από αυτά κάνουμε επάγγελμα.

Θέλω να συνεχίσω στο sales & marketing είναι η αλήθεια, ίσως το economics, λόγω μαθημάτων όπως ''Θεωρία Πιθανοτήτων'', ''Θεωρία Παιγνίων'', Managment να με βοηθήσει να γίνω και πιο ορθολογικός ως προς την σκέψη. Απλά όμως έχω ξαναγράψει Οικονομικά=Πολιτική, Βαρουφάκηδες, Μνημόνια, τσακωμοί στην τηλεόραση(που δεν βλέπω καθόλου), ΦΠΑ, εφορίες κτλ όσα απεχθάνομαι...

Από την άλλη αν πήγαινα στο ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ μου δίνει την δυνατότητα στα Μαθήματα Επιλογής να κάνω και αρκετή Φυσική που μου αρέσει.

Σκέφτομαι καλύτερα να το αφήσω έως τον Αύγουστο να μην το σκέφτομαι και να πάρω την απόφαση τέλος του μήνα και Σεπτέμβριο να κάνω την εγγραφή μου.

 

Ευχαριστώ

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ 1.png

φυσικη 1.png

φυσικη 2.png

Επεξ/σία από Milkofree
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Milkofree είπε

Το θέμα είναι πως θέλω εγώ να είμαι σε 5-10 χρόνια(άμα ζω φυσικά γιατί ποτέ δεν ξέρεις), ε θα ήθελα να ασχολούμαι πάλι με πωλήσεις, προώθηση προιόντων, μάρκετινγκ κτλ είμαι αρκετά καλός σ'αυτό, θα ήθελα να μάθω πως να διαχειρίζομαι τα οικονομικά μιας επιχείρησης, πως να την κουμαντάρω, να κάνω πλεονασματικούς ισολογισμούς κτλ κτλ, αλλά θέλω επίσης να ασχοληθώ με το σύμπαν, πως φτιάχτηκε, τι ισχύει με τους φυσικούς νόμους, πως συνδιάζεται νευτώνεια θεωρία με σχετικότητα και κβαντική, να μελετώ τον καιρό και τα καιρικά φαινόμενα, να λύνω κάποιες εξισώσεις, να ασχολούμαι με θρησκειολογικά και θεολογικά θέματα, να γράφω ποίηση, μυθιστορήματα, δοκίμια κτλ(ασχολούμαι με συγγραφή ποιημάτων και βιβλίων, έχω ξεκινήσει 1 χρόνο τώρα) κ.α. πολλά ασφαλώς.

Αν θες ουσιαστικές γνώσεις πάνω στο μάρκετινκ. Μπορείς να τις μάθεις και χωρίς πτυχίο. Ξεκίνα με δουλειές προόθησης και πωλήσεων. Αν δουλέψεις σε καλές εταιρίες θα είναι υπόβαθρο για καλύτερες θέσεις. Μετα από μερικά χρόνια μπορεί να έχεις τα φόντα και τις συστάσεις (και τις γνωριμίες) και για φαρμακευτικές ή κάτι άλλο μεγάλο.

Για το λογιστικό κομμάτι μπορείς να αποκτήσεις γνώσεις και από σχολές λογιστικής όπου κάνουν ακόμα πιο πρακτικά πράγματα σε σχέση με τα οικονομικές σχολές. Αλλά επειδή είμαι του επαγγέλματος σου λέω οτι εξαρτάται που θα δουλέψεις, είναι πολύ μεγάλες οι διαφορές στο κλίμα και στις αποδοχές στον τομέα της λογιστικής. Μπορεί να καταχωρείς τιμολόγια για μία εταιρία νύχτα μέρα και να μην μάθεις ούτε πως να κάνεις μία απλή φορολογική δήλωση και να βγάζεις αρκετά λεφτα. Αν πας σε λογιστικό γραφείο θα μάθεις πολλά (μαζί και αρκετά άχρηστα) αλλά θα τα φας στους γιατρούς το στομάχι σου θα διαλυθεί (εμένα τουλάχιστον, που μου ριχνεις και 10 χρονια) αλλά αν μάθεις λογιστική δε θα πεινάσεις ποτέ.

Για το σύμπαν τα άστρα την ποίηση τα δοκίμια κ.α δε μπορώ να σε βοηθήσω. Επίσης το ότι θα πάρεις ένα πτυχίο δε πρέπει να σε κρατάει από το να βγάλεις κι άλλα.
Η άποψη μου είναι να δουλέψεις πάνω σε κάτι που έχει στοιχεία που σου αρέσουν. Δε ξέρω αν υπάρχει δουλειά που να αρέσει σε κάποιον 100%. Κάτι θα σε φτιάχνει κάτι θα σε χαλάει σε αυτό που κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Koίταξε θα ήθελα ένα πτυχίο είναι η αλήθεια. Δουλεύω ήδη σε πωλήσεις και διαφήμιση. Ίσως το ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ να με βοηθήσει όπως προείπα να μάθω managment, business plan, διαχείρηση εσόδων-εξόδων επιχείρησης, θεωρία παιγνίων και πιθανοτήτων κτλ. Επίσης δεν χρειάζεται να αλλάξω πόλη ή δουλειά. Αγγλικά ξέρω ελάχιστα αλλά θα κάνω ιδιαίτερα με καθηγήτρια.

Αν πάω στο Μαθηματικό, αρχικά πρέπει να αλλάξω πόλη, θα χάσω τους φίλους μου, θα πρέπει να βρώ νέα δουλειά από το μηδέν, να μάθω την αγορά της πόλης και θα πάρω ένα πτυχίο που θα μου κάνει μόνο για ιδιαίτερα όσο και αν αγαπώ αυτήν την επιστήμη.

Ξέρεις τα ζυγίζω όλα μέσα μου κ θέλω την πιο ΟΡΘΗ επιλογή.

Να σε ρωτήσω, λογιστικά δεν είναι βαρετά; Ή έχει πράξεις, υπολογισμούς, στατιστική κτλ αν έχει τέτοια μπορεί να μου αρέσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Στα 84 του ο Δημήτρης Μουδατσάκης πέρασε πρώτος στο Τμήμα  Ιστορίας και Αρχαιολογίας στο Ρέθυμνο!

Στη ζωή του, αναγκάστηκε να ακολουθήσει αντίστροφη πορεία. Από μικρός, βγήκε στο μεροκάματο. Και τώρα, στα 84 του, ο Δημήτρης Μουδατσάκης πέτυχε το όνειρο που δεν ξέχασε ποτέ: να σπουδάσει. Όχι μόνο πέρασε στο Πανεπιστήμιο, αλλά με βάση τα αποτελέσματα που ανακοινώθηκαν σήμερα, πέρασε και πρώτος στη σχολή της επιλογής του, στο Τμήμα  Ιστορίας & Αρχαιολογίας στο Ρέθυμνο. Μαζί του πέρασε στη Σχολή της Αστυνομίας και ο εγγονός του και μάλιστα σε πολύ καλή θέση.
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/news/439880/foititis-sta-84-toy-kai-protos-sto-panepistimio-kritis-eikones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Λοιπόν είμαι απόφοιτος Οικονομικού και Φυσικής (που πραγματικά δε ξέρω αν αφήσαμε κανένα μέρος τον μαθηματικών χωρίς να ασχοληθούμε με αυτο). Οσον αφορά το Μαθηματικό, θεωρώ πως θα θελει ΠΑΡΑ πολύ διάβασμα. Αν ο στόχος σου είναι η αστροφυσική, γιατί να μην πας στο Φυσικό και να είσαι και πιό καταρτισμένος σε θέμα αστροφυσικής και, πιστεψέ με, δε θα σου λείψουν τα μαθηματικά καθόλου.

Τα οικονομικά είναι πιό εύκολα σε σχέση με μαθηματικά , ΑΛΛΑ μπορείς να επιλέξεις και κατευθύνσεις φουλ στο μαθηματικό (αν και τοσο πολύ όσο σε μαθηματικο/φυσικό δε νομίζω να κανεις)

Όσον αφορά τους καθηγητές, δε ξέρω για του Ρεθύμνου αλλά, στηςΑθήνας που δεν ήταν οι καθηγητές "τυπου Βαρουφάκης" αλλά ήταν καθηγητής ο ίδιος (και τεσπα πόσοι αλλοι γνωστοί σε όλους μας) μπορώ να πω οτι στο μάθημα ήταν πολύ νορμάλ, δύσκολα θα έβρισκα κάποιον να κάνει κουβέντα σχετικά με το τι είναι σωστό-τι λάθος και να το παει προς το πολιτικό... (κατι που κι εμενα θα με ξενέρωνε). Οπότε μη νομίζεις οτι η κουβέντα θα είναι τοσο πολιτικά επηρρεασμένη, νομίζω θα είναι στα πλαίσια του πως τα παρουσιάζει το βιβλίο .

Λογιστική όσο έκανα δεν είχε τρελά μαθηματικά,θα έλεγα βασικά κυρίως, αλλά (κατα τη γνώμη μου) ειναι βαρετή θα έλεγα γιατί είναι σα να λεμε τυφλοσούρτης καποια πραγματα. Μην περιμένεις να πεις ουάου δηλαδη μέσα απο τη λογιστική, ισα ισα εγω προσωπικά χωρίς διπλό φρέντο δεν εμπαινα στο μάθημα😴

Καλή επιτυχία σε ο,τι και αν κανεις

 

Update: Μόνο που είδα πάνω το μάθημα "Ηλεκτρομαγνητισμός ΙΙ" με έπιασε πονοκέφαλος και ταραχή🤣🤣

Επεξ/σία από tartaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλημέρα.

Τελικά αποφάσισα να γραφτώ στο φροντιστήριο τον Σεπτέμβριο και να κάνω Μαθηματικά Κ., Οικονομικά και ΑΕΠΠ, και να δώσω για Τμήμα Οικονομικών Επιστημών, τώρα αν δεν περάσω εναλλακτική δεν υπάρχει, ίσως μόνο το Τμήμα Ψυχολογίας που είναι εντελώς κάτι άλλο. Οπότε πρέπει να προσπαθήσω αρκετά να γράψω έναν αξιόλογο βαθμό. Οι βάσεις είναι σχετικά χαμηλές στο Οικονομικό άλλοτε 03-04 άλλοτε 08-09 κτλ πάντως κάτω του 10. Από το 3ο έτος θα έχω το δικαίωμα να πάρω ως επιλογής μαθήματα από Φυσικό, Χημικό ή Βιολογίας απλά πρέπει να πηγαίνω Ηράκλειο 1-2 φορές την εβδομάδα. Θα το δώ. Δεν ξέρω αν τελικά καταφέρω να εισαχθώ στο Οικονομικό και το τελειώσω αν μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό σε Αστροφυσική ή Μετεωρολογία, επειδή και τα δύο με ενδιαφέρουν(όχι ως ''επάγγελμα'' αλλά σαν χόμπι), αν και την Μετεωρολογία μπορώ να την χρησιμοποιήσω και σαν επάγγελμα.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Milkofree είπε

Καλημέρα.

Τελικά αποφάσισα να γραφτώ στο φροντιστήριο τον Σεπτέμβριο και να κάνω Μαθηματικά Κ., Οικονομικά και ΑΕΠΠ, και να δώσω για Τμήμα Οικονομικών Επιστημών, τώρα αν δεν περάσω εναλλακτική δεν υπάρχει, ίσως μόνο το Τμήμα Ψυχολογίας που είναι εντελώς κάτι άλλο. Οπότε πρέπει να προσπαθήσω αρκετά να γράψω έναν αξιόλογο βαθμό. Οι βάσεις είναι σχετικά χαμηλές στο Οικονομικό άλλοτε 03-04 άλλοτε 08-09 κτλ πάντως κάτω του 10. Από το 3ο έτος θα έχω το δικαίωμα να πάρω ως επιλογής μαθήματα από Φυσικό, Χημικό ή Βιολογίας απλά πρέπει να πηγαίνω Ηράκλειο 1-2 φορές την εβδομάδα. Θα το δώ. Δεν ξέρω αν τελικά καταφέρω να εισαχθώ στο Οικονομικό και το τελειώσω αν μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό σε Αστροφυσική ή Μετεωρολογία, επειδή και τα δύο με ενδιαφέρουν(όχι ως ''επάγγελμα'' αλλά σαν χόμπι), αν και την Μετεωρολογία μπορώ να την χρησιμοποιήσω και σαν επάγγελμα.

Ευχαριστώ

μπες στο λινκ που σου δινω παραπάνω για μαθηματα φυσικής χωρις αγχος για βαθμο, κι αν γουσταρεις δινεις τα 15 ερω για το πιστοποιητικό παρακολούθησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/06/2020 at 08:31, Milkofree said:

Καλημέρα.

Τελικά αποφάσισα να γραφτώ στο φροντιστήριο τον Σεπτέμβριο και να κάνω Μαθηματικά Κ., Οικονομικά και ΑΕΠΠ, και να δώσω για Τμήμα Οικονομικών Επιστημών, τώρα αν δεν περάσω εναλλακτική δεν υπάρχει, ίσως μόνο το Τμήμα Ψυχολογίας που είναι εντελώς κάτι άλλο. Οπότε πρέπει να προσπαθήσω αρκετά να γράψω έναν αξιόλογο βαθμό. Οι βάσεις είναι σχετικά χαμηλές στο Οικονομικό άλλοτε 03-04 άλλοτε 08-09 κτλ πάντως κάτω του 10. Από το 3ο έτος θα έχω το δικαίωμα να πάρω ως επιλογής μαθήματα από Φυσικό, Χημικό ή Βιολογίας απλά πρέπει να πηγαίνω Ηράκλειο 1-2 φορές την εβδομάδα. Θα το δώ. Δεν ξέρω αν τελικά καταφέρω να εισαχθώ στο Οικονομικό και το τελειώσω αν μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό σε Αστροφυσική ή Μετεωρολογία, επειδή και τα δύο με ενδιαφέρουν(όχι ως ''επάγγελμα'' αλλά σαν χόμπι), αν και την Μετεωρολογία μπορώ να την χρησιμοποιήσω και σαν επάγγελμα.

Ευχαριστώ

καλη σκέψη, όμως η αλήθεια είναι οτι τελειώνοντας το οικονομικό δύσκολα θα σε πάρουν για μεταπτυχιακό σε πρόγραμμα αστροφυσικής ή μετεωρολογίας. Αυτά είναι κάπως πιο συναφή με το μαθηματικό. Βέβαια αν έχεις σκοπό να κάνεις μεταπτυχιακό ίσως και να σου δίνει πιο ευρεία γκάμα το μαθηματικό απο το οικονομικό. Κατ'εμέ όμως καλύτερα το οικονομικό για αυτά που είπες οτι θέλεις να κάνεις (μάρκετινγκ, πωλήσεις, ισολογισμοί κλπ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σήμερα είχα μία ενδελεχή συζήτηση με ένα φίλο και κατάλαβα ότι θέλω να κάνω πράγματα που μου αρέσουν, για να νοιώθω και περισσότερο καλά με μένα.

Είδα δλδ ότι αρχικά βαρέθηκα να ζώ στο Ρέθυμνο και θα ήθελα ή Ηράκλειο ή Αθήνα, Ηράκλειο ως πρώτη επιλογή.

Δεύτερον τα Οικονομικά, συνεχίζουν να μην μου κάθονται καλά, όπως πχ όταν δοκίμασα Ιταλικά πέρυσι απ'την αρχή δεν τα γούσταρα και στους 4 μήνες τα παράτησα.

Μέσα μου, παρά τον βαθμό δυσκολίας, το Μαθηματικό είναι αυτό που θέλω, δλδ να ασχολούμαι με ασκήσεις συνέχεια, όχι πολιτικές, όχι κόμματα, όχι ιδεολογίες κτλ, και το μεταπτυχιακό σε μετεωρολογία ή αστροφυσική το θέλω πάρα πολύ.

Επίσης, στο θέμα των πωλήσεων που ασχολούμαι δεν θέλει πτυχίο. Πχ για να πουλάς παπούτσια θέλεις πτυχίο; Ικανότητα είναι...

Θέλω να κάνω πολλές αλλαγές στην ζωή μου, όπως να αλλάξω πόλη και προσανατολισμό, μέχρι και επάγγελμα. Αναζητω νέες προκλήσεις, ίσως είναι η ηλικία είμαι 41 πάω 42, γι'αυτό νομίζω.

Είναι αλήθεια ότι παλινδρομώ με αυτά που λέω μία έτσι μία γιουβέτσι, αλλά ίσως να φοβάμαι κ την αλλαγή, αλλά από την άλλη θέλω να κάνω πράγματα που αγαπάω.

Οπότε συγκλίνω πάλι προς Μαθηματικό ως πρώτη επιλογή και Ηράκλειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Milkofree said:

Σήμερα είχα μία ενδελεχή συζήτηση με ένα φίλο και κατάλαβα ότι θέλω να κάνω πράγματα που μου αρέσουν, για να νοιώθω και περισσότερο καλά με μένα.

Είδα δλδ ότι αρχικά βαρέθηκα να ζώ στο Ρέθυμνο και θα ήθελα ή Ηράκλειο ή Αθήνα, Ηράκλειο ως πρώτη επιλογή.

Δεύτερον τα Οικονομικά, συνεχίζουν να μην μου κάθονται καλά, όπως πχ όταν δοκίμασα Ιταλικά πέρυσι απ'την αρχή δεν τα γούσταρα και στους 4 μήνες τα παράτησα.

Μέσα μου, παρά τον βαθμό δυσκολίας, το Μαθηματικό είναι αυτό που θέλω, δλδ να ασχολούμαι με ασκήσεις συνέχεια, όχι πολιτικές, όχι κόμματα, όχι ιδεολογίες κτλ, και το μεταπτυχιακό σε μετεωρολογία ή αστροφυσική το θέλω πάρα πολύ.

Επίσης, στο θέμα των πωλήσεων που ασχολούμαι δεν θέλει πτυχίο. Πχ για να πουλάς παπούτσια θέλεις πτυχίο; Ικανότητα είναι...

Θέλω να κάνω πολλές αλλαγές στην ζωή μου, όπως να αλλάξω πόλη και προσανατολισμό, μέχρι και επάγγελμα. Αναζητω νέες προκλήσεις, ίσως είναι η ηλικία είμαι 41 πάω 42, γι'αυτό νομίζω.

Είναι αλήθεια ότι παλινδρομώ με αυτά που λέω μία έτσι μία γιουβέτσι, αλλά ίσως να φοβάμαι κ την αλλαγή, αλλά από την άλλη θέλω να κάνω πράγματα που αγαπάω.

Οπότε συγκλίνω πάλι προς Μαθηματικό ως πρώτη επιλογή και Ηράκλειο...

 go for it τότε... δεν θα γίνεις ποτέ καλός σε κάτι που δεν αγαπάς. Πέραν αυτού, τελειώνοντας μαθηματικό μπορείς να ασχοληθείς με μια ευρεία γκάμα απο αντικείμενα που ίσως και να αγγίζουν κάπως το κομμάτι των οικονομικών και κυρίως του finance. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μετά από συζητήσεις με 2-3 καθηγητές και με το Κ.Ε.Σ.Υ. περί επαγγελματικού προσανατολισμού, αποφάσισα να γραφτώ στο φροντιστήριο από Σεπτέμβρη στο πεδίο Οικονομίας κ Πληροφορικής κ να δώσω για το Οικονομικό τελικά κ να δοκιμάσω, αν δώ οτι δεν μ'αρέσει κ είναι τόσο χάλια το αφήνω. Απ'το Κ.Ε.Σ.Υ. μου είπαν ότι το πτυχίο του Μαθηματικου στην ηλικία των 50 θα είναι χωρίς αντίκρυσμα αφού θα χρειαστώ μεταπτυχιακό κτλ μάλλον πάλι σε Οικονομικό ή Διοίκηση Επιχειρήσεων. Τέσπα η απόφαση πάρθηκε, δοκιμάζω κ βλέπουμε, ευχηθείτε μου να πετύχω.

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...