Προς το περιεχόμενο

Οθόνες έως 6.9’’ δείχνουν διαρροές για το Samsung Galaxy Note 20


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι αρνητικός στο να υπάρχουν κινητά σε μέγεθος νετμπουκ. Αυτό που ζητάω σαν κατανάλωτης είναι να υπάρχει πληθώρα επιλογών, ώστε να διαλέγω αυτό που με βολεύει... Οοοχι δεν ξέρεις, ξέρουμε εμείς για σένα, οθόνη 10 ιντσών, αλλά μην σκοτιζεσαι είναι σαν κινητό 7 ιντσών, αλλά δεν του φαίνεται γιατί δεν έχει μπεζελς και η οθονη φτάνει μέχρι και την πίσω κάμερα...

  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνουν εντύπωση τα τόσα πολλά σχόλια (τα περισσότερα σε συνδυασμό με κρύο χιούμορ) για το μέγεθος της οθόνης. 

Η έλλειψη bezels και η αναλογία της οθόνης δεν το κάνουν υπέρμετρα μεγάλο. 

Εκτός και αν πιστεύουν κάποιοι ότι το 6,9 του mi max 3 είναι το ίδιο μεγάλο με τούτο δω. 

Note είναι άλλωστε, οφείλει να έχει μεγάλη οθόνη. 

Αντί να την κράζετε για τον exynos πχ κάθεστε και ασχολείστε με ένα από τα δύο πράγματα που καθορίζουν τη σειρά, το μέγεθος. 

Το άλλο είναι το πενάκι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω τα λόγια τα αρνητικά έρχονται επειδή οχι ειναι μεγαλο .....που ειναι !

Αλλά επειδή δεν δίνουν λύσεις με τα ιδια ΑΚΡΙΒΏΣ χαρακτηριστικά που θελουν πολλοί σε μικρά φιλικα στην παλάμη μεγέθη.

Και αντε να πεις η sammy εχει ενα ,οχι τόσο δυνατό σε specs αλλα ολοι οι άλλοι όχι .

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Note 9 ήταν το τελευταίο ανθρωπινό Note, με το jack του, με το πενάκι του και το σχετικά νορμάλ μέγεθός του, καλύτερη αγορά για τώρα είναι άμα το πετύχεις με snapdragon!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι έχουν τις κάμερες (που προεξέχουν) δεξιά ή αριστερά... σας αρέσει εσας να είναι εκει;

 

Πέρα ότι είναι αντιαισθητικό γιατι σπάει την συμμετρία (τουλάχιστον κατ εμέ) ακριβώς γιατί σπάει την συμμετρία σημαίνει πως αν το βάλεις πχ στο τραπέζι θα κουνιέται γιατί προεξέχει μονο απο την μια πλευρά.. 

 

χάλασε ο κόσμος να τις  βάλουν στην μέση κάπως έτσι;

 

 

Δηλαδή ούτε ένας έστω designer στην samsung δεν το πρότεινε ή το πρότεινε και του είπαν "όχι είναι βλακεία αυτό " ; :P 

 

samsung-galaxy-note-20-diarroes-renders-2.jpg.5c7ae2d4014b4f3edb9b4b531d8107c4.jpg

Βάλε ρε φίλε και το φλας στη μέση, μας έπιασαν τα ψυχαναγκαστικά μας πρωί πρωί! Περί συμμετρίας αφορούσε το σχόλιο σου! 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Ναι γιατί είχαν bezels τεράστια... Το συνολικό μέγεθος δεν έχει καμία σχέση με τα τότε tablets. Βάλε ότι 6,9" είναι επειδή έχουν γίνει τα τηλ 21:9 και αυτόι σημαίνει ακόμη μικρότερη συνολική επιφάνεια. Αν κάνεις τις πράξεις για 16:9 για ίδια επιφάνεια, θα δεις ότι είναι μικρότερο σε ιντσες. Καμία σχέση δηλαδή με τα παλια tablets 7"

Δε διαφωνώ, αλλά τα 16,5 εκατοστά δεν τα λες και λίγα. Παντόφλα είναι. Βέβαια ο καθένας με τα γούστα του, αλλά μήπως έχουν αρχίζει να πλησιάζουν τα όρια της φορητότητας; Πχ το συγκεκριμένο δεν χωράει στις περισσότερες τσέπες. Εγώ που κουβαλάω, λόγω δουλειάς, και τσαντάκι για τον ώμο έχω πάντα μαζί μου το Surface Go (8/128). Αν μεγαλώσουν λίγο ακόμα οι διαστάσεις πάλι τσαντάκι θα θέλεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

μεχρι τον αυγουστο εχουμε καιρο...

θα βγαλει και τα αναδιπλουμενα τοτε...εκει θα παιχτει το χρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Δε διαφωνώ, αλλά τα 16,5 εκατοστά δεν τα λες και λίγα. Παντόφλα είναι. Βέβαια ο καθένας με τα γούστα του, αλλά μήπως έχουν αρχίζει να πλησιάζουν τα όρια της φορητότητας; Πχ το συγκεκριμένο δεν χωράει στις περισσότερες τσέπες. Εγώ που κουβαλάω, λόγω δουλειάς, και τσαντάκι για τον ώμο έχω πάντα μαζί μου το Surface Go (8/128). Αν μεγαλώσουν λίγο ακόμα οι διαστάσεις πάλι τσαντάκι θα θέλεις...

Ναι εννοείτε ότι είναι μεγάλο. Εγώ με τσαντάκι αντρικο ωμου, δεν εχω προβλημα. Αλλά όποιος έχει συνηθίσει να το βάζει στην τσέπη προφανώς πρέπει να πάει σε κάτι μικρότερο.

8 ώρες πριν, logistoulis είπε

Έχω ακόμα ένα πλήρως λειτουργικό nexus 7 του 2013.

Έχει όντως πολύ μεγάλα bezel πάνω και κάτω στο πλάι όμως δεν είναι και τοοοσο μεγάλα

Το παίρνω λοιπόν, το βάζω στο αυτί μου κοιταζομαι στον καθρέφτη και το θέαμα είναι αστείο

Δεν το κρατάς σωστά.... :P

 

9 ώρες πριν, gripoulas1983 είπε

Και αυτο να βαλει χωρις λογισμικο να ενωσει hardware με software δεν παει πουθενα.Μην τα ξαναλεμε.

Στη νασα ησουν;Η σου βρισανε την λαγκσουνγκ και παρεξηγηθηκες;;Πωπωπωπω νευραααααα.

Ούτε νευρίασα, ούτε χρειάζεται (προφανώς) να είσαι στην νασα για να μιλήσεις για bezels και αναλογία οθόνης, ούτε έχω, ούτε πρόκειται να έχω samsung (xiaomi έχω). Απλά απάντησα στον ανθρώπο για το αν είναι ίδιο με τα παλιά tablets. Παίξε κανά τζόκερ, μέσα έπεσες σε όλα :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Κάθε χρονο τα ιδια σχολια με την τιμή. Κουραζετε. Στο εξωτερικό η τιμή ειναι πρακτικα ασχετη με την αγορά. Παίρνεις Note 10+ day one με 120 Λιρες και απεριοριστα data με 60 Λίρες παγιο. Δεν ειναι Ελλάδα εκει. Και με μερικές εξαιρεσεις το κινητό δεν απευθυνεται σε αγορές οπως η δικιά μας. Οταν παίρνεις 3000 μισθο μια χαρα ειναι 60 ευρω παγιο. Οταν παιρνεις 580 τα 1400 που πιθανως θα κανει ειναι απαγορευτικα. Συνελθετε και σταματηστε να λετε τα ιδια και τα ιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, eko13 είπε

Δεν είναι αρνητικός στο να υπάρχουν κινητά σε μέγεθος νετμπουκ. Αυτό που ζητάω σαν κατανάλωτης είναι να υπάρχει πληθώρα επιλογών, ώστε να διαλέγω αυτό που με βολεύει... Οοοχι δεν ξέρεις, ξέρουμε εμείς για σένα, οθόνη 10 ιντσών, αλλά μην σκοτιζεσαι είναι σαν κινητό 7 ιντσών, αλλά δεν του φαίνεται γιατί δεν έχει μπεζελς και η οθονη φτάνει μέχρι και την πίσω κάμερα...

 

2 ώρες πριν, georgerapp είπε

Πιστεύω τα λόγια τα αρνητικά έρχονται επειδή οχι ειναι μεγαλο .....που ειναι !

Αλλά επειδή δεν δίνουν λύσεις με τα ιδια ΑΚΡΙΒΏΣ χαρακτηριστικά που θελουν πολλοί σε μικρά φιλικα στην παλάμη μεγέθη.

Και αντε να πεις η sammy εχει ενα ,οχι τόσο δυνατό σε specs αλλα ολοι οι άλλοι όχι .

 

Οι εταιρειες δεν ειναι ηλιθιες. Αν υπηρχε αρκετο κοινο για μικρες οθονες θα εβλεπες Note mini στις 2 ιντσες αν χρειαστει. Ειστε μειοψηφια. Δεν κατηγορω. Αυτα ειναι γουστα. Αλλα η μεγαλη πλειοψηφια θελει μεγαλες οθονες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johncorfas είπε

Δε διαφωνώ, αλλά τα 16,5 εκατοστά δεν τα λες και λίγα. Παντόφλα είναι. Βέβαια ο καθένας με τα γούστα του, αλλά μήπως έχουν αρχίζει να πλησιάζουν τα όρια της φορητότητας; Πχ το συγκεκριμένο δεν χωράει στις περισσότερες τσέπες. Εγώ που κουβαλάω, λόγω δουλειάς, και τσαντάκι για τον ώμο έχω πάντα μαζί μου το Surface Go (8/128). Αν μεγαλώσουν λίγο ακόμα οι διαστάσεις πάλι τσαντάκι θα θέλεις...

 

3 ώρες πριν, stafaf είπε

Μου κάνουν εντύπωση τα τόσα πολλά σχόλια (τα περισσότερα σε συνδυασμό με κρύο χιούμορ) για το μέγεθος της οθόνης. 

Η έλλειψη bezels και η αναλογία της οθόνης δεν το κάνουν υπέρμετρα μεγάλο. 

Εκτός και αν πιστεύουν κάποιοι ότι το 6,9 του mi max 3 είναι το ίδιο μεγάλο με τούτο δω. 

Note είναι άλλωστε, οφείλει να έχει μεγάλη οθόνη. 

Αντί να την κράζετε για τον exynos πχ κάθεστε και ασχολείστε με ένα από τα δύο πράγματα που καθορίζουν τη σειρά, το μέγεθος. 

Το άλλο είναι το πενάκι. 

 

3 ώρες πριν, eko13 είπε

Δεν είναι αρνητικός στο να υπάρχουν κινητά σε μέγεθος νετμπουκ. Αυτό που ζητάω σαν κατανάλωτης είναι να υπάρχει πληθώρα επιλογών, ώστε να διαλέγω αυτό που με βολεύει... Οοοχι δεν ξέρεις, ξέρουμε εμείς για σένα, οθόνη 10 ιντσών, αλλά μην σκοτιζεσαι είναι σαν κινητό 7 ιντσών, αλλά δεν του φαίνεται γιατί δεν έχει μπεζελς και η οθονη φτάνει μέχρι και την πίσω κάμερα...

 

3 ώρες πριν, katanas είπε

6,9 οθόνη και δώρο 2 αυτιά απο λαγό για να χωράει και το κινητό.... 

 

42 λεπτά πριν, InAux είπε

smartphone necklace holder

Phone_Necklace-Midnight_Black-Berlin_Bondi-Boys2_800x.jpeg

 

32 λεπτά πριν, NamelessDead είπε

Οι εταιρειες δεν ειναι ηλιθιες. Αν υπηρχε αρκετο κοινο για μικρες οθονες θα εβλεπες Note mini στις 2 ιντσες αν χρειαστει. Ειστε μειοψηφια. Δεν κατηγορω. Αυτα ειναι γουστα. Αλλα η μεγαλη πλειοψηφια θελει μεγαλες οθονες

 

11 ώρες πριν, InAux είπε

6.9? Ωραίο. Πάντα ήθελα να κυκλοφορώ με μια οθόνη υπολογιστή όταν βγαίνω έξω

 

10 ώρες πριν, gripoulas1983 είπε

Και αυτο να βαλει χωρις λογισμικο να ενωσει hardware με software δεν παει πουθενα.Μην τα ξαναλεμε.

Στη νασα ησουν;Η σου βρισανε την λαγκσουνγκ και παρεξηγηθηκες;;Πωπωπωπω νευραααααα.

 

10 ώρες πριν, logistoulis είπε

Έχω ακόμα ένα πλήρως λειτουργικό nexus 7 του 2013.

Έχει όντως πολύ μεγάλα bezel πάνω και κάτω στο πλάι όμως δεν είναι και τοοοσο μεγάλα

Το παίρνω λοιπόν, το βάζω στο αυτί μου κοιταζομαι στον καθρέφτη και το θέαμα είναι αστείο

 

12 ώρες πριν, lexotamilf είπε

Και δώρο ένα σετ ραπτικής για να μεγαλώσετε τις τσέπες σας. 

 

11 ώρες πριν, udroxoos είπε

6.9 ίντσες(!!) κινητό(??)

Το προσκύνημα της παντόφλας...

 

11 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Επιτέλους το όνειρο των 10 ιντσών πιο κοντά από ποτέ! Στα συν της μεγάλης οθόνης είναι η προστασία από τον ήλιο και την βροχή για τις δύσκολες ώρες.

Έκανα τις πράξεις για να δω πόσες ίντσες βγαίνει αν είναι σε 16:9 (που είναι τα tablets) από 21:9. Γιατί αλλιώς δεν μπορούμε να συγκρίνουμε. Οι ίντσες είναι η διαγώνιος. Λένε την μισή αλήθεια. Πρέπει να λάβεις υπόψιν και το aspect ratio. Κάνοντας τις πράξεις λοιπόν το ίδιο κινητό σε 16:9 είναι μόλις 6,35". Αν υπολογίσουμε και τα bezels που είχαν τα παλιά κινητά (το mi note 3 5,5" 16:9 που έχω) τότε βγαίνει περίπου ίδιο (καπου 17,5 τετραγωνικές ίντσες συνολική επιφάνεια το mi note 3 και 18,5 το samsung). Αυτά αν το κινητό είναι 21:9. Αν είναι 20:9 τότε βγαίνει λίγο μεγαλύτερο ακόμη αλλά όχι μεγάλη διαφορά. Ναι φαίνεται απίστευτο, αλλά τα μαθηματικά δεν λένε ψέματα. Καμία σχέση με tablet 7" λοιπόν. Περισσότερο με παλιό κινητό 5,7" 16:9 και bezels, συγκρίνεται. Έτσι για να καταλάβουμε που οδηγεί η τεχνολογία.

Υπόψιν ότι καμία σχέση δεν έχω με samsung. Μόνο xiaomi είχα και έχω και θα έχω (επειδή είναι vfm)

Αναφορά σε κείμενο

x^2 + y^2 = 6,9^2
21y = 9x
441y^2 = 81x^2
441x^2 + 441y^2 = 441*6,9^2
441x^2 + 81x^2 = 441*6,9^2
522x^2 = 441*6,9^2
x^2 = 441*6,9^2 / 522
x^2 = 441*47,61 / 522
x^2 = 441*47,61 / 522
x = 6,342
y = 2,718

x * y = 17,24
y = 9/16x
x * 9/16x = 17,24
x^2 = 17,24 / 0,5625
x = 5,536
y = 3,114
x^2 + y^2 = 6,35^2
 

 

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...