Προς το περιεχόμενο

Ελλάδα ή Εξωτερικό? Version 2020


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλη την αγαπητή κοινότητα του insomnia.

Θα ήθελα να πάρω κάποιες γνώμες.

Είμαι 36, πτυχίο μηχανικών πληροφορικής από πολυτεχνική σχολή. Μεταπτυχιακό στην τεχνητή  νοημοσύνη και είχα ξεκινήσει διδακτορικό για ένα χρόνο (στα 32 μου) με υποτροφία στην τεχνητή νοημοσύνη, σε ελληνικό πανεπιστήμιο αλλά δε τα βρήκαμε με τον καθηγητή και το κόψαμε.

Εμπειρία. Εδώ είναι ο ένας προβληματισμός μου. Έχω εμπειρία σε ΠΑΡΑ πολλά πράγματα, δηλαδή το γνωστό jack of all trades master of none. Κυρίως software engineering, machine learning etc. Τα τελευταία 4 χρόνια κάπως το μάζεψα και εστίασα σε software engineering. (java, c#, sql, τελευταία αρκετά Reactjs) Σίγουρα full stack καθότι αποφάσιζα και σχεδίαζα όλες τις λύσεις.

Το κακό είναι ότι δεν έχω εμπειρία (πάντα το είχα παράπονο) από μια καλά οργανωμένη δομή, που θα δουλεύουμε σαν ομάδα με CI/CD git testing etc. Τελευταία δούλεψα ως contractor για Ελλάδα (δεν έχω εμπειρία από εξωτερικό).

Με την ευκαιρία αυτή που είχα ως contractor, μετακόμισα επαρχία από όπου είμαι όπου κατάφερα να έχω και δικό μου σπίτι (με όνειρο, να έχω οικογένεια και να δουλεύω remote). Γενάρη τελείωσα τη δουλειά που είχα και είμαι σε αναζήτηση ως contractor or remote developer. Οι ευκαιρίες ελάχιστες, καθότι ένα μεγάλο προσόν που είχα, ήταν τα soft skills, στα οποία ήμουν  πολύ καλός και με συμπαθούσαν (popular) όλοι στις δουλειές (λόγω χαρακτήρα αλλά και αντίληψης) , αλλά με remote, δεν μπορείς να τα εκμεταλλευτείς.

Η ζωή καλή στην επαρχία, αλλά όντας ελεύθερος, ανακάλυψα μια τραγική πραγματικότητα, οι πιο πολλές γυναίκες είναι ήδη πιασμένες (παντρεμένες με παιδιά από τα 25) ή έχουν φύγει, άρα οικογένεια δύσκολο (αν και ήταν ο βασικός λόγος για να έρθω επαρχία). Το επίπεδο δε, τραγικό, βλαχο- επαρχιώτικη κουλτούρα (θλίβομαι που το λέω) τόσο από τις γυναίκες (που οι ελάχιστες ελεύθερες, ψάχνουν μόνο γιατρό με λεφτά. Στην Αθήνα ήταν πολύ καλύτερα, πιο προσγειωμένες , γενικά ο κόσμος)

Οπότε ήρθε ξανά στη σκέψη μου (από τα 20 το είχα μεράκι, αλλά πάντα κάτι τύχαινε) να φύγω εξωτερικό. Αν ήμουν 26, θα το έκανα σήμερα χωρίς δεύτερη σκέψη, 100%, Ελλάδα/επαρχία = θάνατος (λάτρευα την ιδέα του εξωτερικού, το είχα δεδομένο ότι θα φύγω, αλλά πάντα κάτι έβρισκα εδώ και λόγω φτώχειας, άλλωστε για έξω ήθελες λεφτά για αρχή).

Τώρα 36, χωρίς να έχω ζήσει σε μία χώρα που μιλάνε αγγλικά (είχα μιλήσει με recruiters στο παρελθόν και έκανα συνεντεύξεις, τα είχα πάει πολύ καλά, γλώσσα μου είχαν πει είμαι οκ, και στα τεστ, έσκισα, αλλά έκατσε πρόταση καλή Ελλάδα), με εμπειρία που .. για τους ξένους, θα φανεί αλλόκοτη, (αν και πιθανόν σε 2-3 χρόνια αν πάει καλά, να με κάνουν leader oriented positions / manager etc., καθότι τα πάω πολύ καλά στην επικοινωνία, ως κρίκος μεταξύ people of tech and people of business ) πρέπει να αποφασίσω, αν δεν είναι ΗΔΗ ΑΡΓΑ λόγω ηλικίας. 

Time to vote :P

  1. Μείνε επαρχία, είναι γνωστό και ασφαλές περιβάλλον, δικό σου σπίτι (100τμ) η μάνα δίπλα γιατί γερνάει και θα σε χρειαστεί (μόνη της είναι, αλλά έχει και την αδερφή μου εδώ)  και πάλεψε για remote or contract (ή δική μου επιχείρηση) και για μια καλή κοπέλα (0.1% πιθανότητα) για οικογένεια. (επαρχία, γαλήνη, σκυλάκια γατάκια, απλότητα)
     
  2. ΦΥΓΕ να γλυτώσεις, σοβαρή γυναίκα δε πρόκειται να βρεις επαρχία, remote or contract πάντα θα είσαι b-class citizen αν δε πας στην εταιρεία μέσα. Θέσεις μεγαλύτερες , ξέχνα τες. Σε μία καλή πόλη στο εξωτερικό θα έχεις πολιτισμένους ανθρώπους και σίγουρα γυναίκες πιο λογικές και σοβαρές. Γύρνα αν θέλεις Ελλάδα, μετά τη σύνταξη.
     
  3. Κάτσε επαρχία αλλά πήγαινε για 5-6 μήνες contracts εξωτερικό κάθε χρόνο και τον υπόλοιπο καιρό sharpening your skills επαρχία. Γυναίκα βρες από έξω μια πολιτισμένη και παρτην μαζί σου επαρχία, στη γαλήνη :P (ε αν κάτσει και κάνα contract remote, why not) 

Φυσικά συμπληρώνετε τις επιλογές κατα το δοκουν. (κυρίως εμπειρίες από ηλικίες 30+ ή και 40+ που έζησαν εξωτερικό και εργάστηκαν στο χώρο της πληροφορικής) 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Επεξ/σία από georgewww
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρες μια καλή δουλειά remote με εταιρεία του εξωτερικού και μετά μετακόμισε όπου σου κάνει κέφι Ελλάδα ή εξωτερικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηλικια σου ειναι μια χαρα. Ισως ιδανικη για κινηση στο εξωτερικο.

Μπορεις να πας σε καποια μεγαλη πολη του εξωτερικου (τονιζω το μεγαλη πολη) να δουλεψεις 2 χρονια μεσα σε εταιρια και μετα να αναθεωρησεις τους στοχους σου κατα το δοκουν

Αυτο γιατι μπορει να λατρεψεις το εξωτερικο και να πεις "τι ωραια ειναι εδω, θελω να μεινω για παντα, να κανω οικογενεια, κλπ" αλλα μπορει και να το μισησεις "βαρεθηκα τον καιρο, εδω τοσο καιρο εδω και δεν εχω φιλους, κοπελα αδυνατο να βρω, Ελλαδα καλυτερα" και αυτο μπορεις να το ξερεις μονο αν πας εκει και το ζησεις. 

Μετα τη διετια, καθησε ζυγισε τα ολα, και αποφασισε για την επομενη σου κινηση. Μπορει να εισαι ακομη σε διλλημματα, τα ιδια η διαφορετικα, μπορει και οι επομενες αποφασεις σου να ειναι αυτοματες. Κανεις δεν το ξερει. Το σιγουρο ειναι οτι θα εχεις κανει μια προοδο στη ζωη σου και θα μαζεψεις εμπειριες που δε μπορεις να τις μαζεψεις αν δεν πας εκει. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, archer100 είπε

Η ηλικια σου ειναι μια χαρα. Ισως ιδανικη για κινηση στο εξωτερικο.

Μπορεις να πας σε καποια μεγαλη πολη του εξωτερικου (τονιζω το μεγαλη πολη) να δουλεψεις 2 χρονια μεσα σε εταιρια και μετα να αναθεωρησεις τους στοχους σου κατα το δοκουν

Αυτο γιατι μπορει να λατρεψεις το εξωτερικο και να πεις "τι ωραια ειναι εδω, θελω να μεινω για παντα, να κανω οικογενεια, κλπ" αλλα μπορει και να το μισησεις "βαρεθηκα τον καιρο, εδω τοσο καιρο εδω και δεν εχω φιλους, κοπελα αδυνατο να βρω, Ελλαδα καλυτερα" και αυτο μπορεις να το ξερεις μονο αν πας εκει και το ζησεις. 

Μετα τη διετια, καθησε ζυγισε τα ολα, και αποφασισε για την επομενη σου κινηση. Μπορει να εισαι ακομη σε διλλημματα, τα ιδια η διαφορετικα, μπορει και οι επομενες αποφασεις σου να ειναι αυτοματες. Κανεις δεν το ξερει. Το σιγουρο ειναι οτι θα εχεις κανει μια προοδο στη ζωη σου και θα μαζεψεις εμπειριες που δε μπορεις να τις μαζεψεις αν δεν πας εκει. 

Αν δεν είσαι ΔΥ δεν βρίσκεις ούτε Ελλάδα κοπέλα στον αιώνα τον άπαντα.

Επίσης το remote (για τις εταιρίες πληροφορικής παγκοσμίως μιλάω) απλά λόγω κορονοιού άντε να πήγε από το 1% στο 5%.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
30 λεπτά πριν, skiabox είπε

Αν δεν είσαι ΔΥ δεν βρίσκεις ούτε Ελλάδα κοπέλα στον αιώνα τον άπαντα.

Επίσης το remote (για τις εταιρίες πληροφορικής παγκοσμίως μιλάω) απλά λόγω κορονοιού άντε να πήγε από το 1% στο 5%.

Κάτι ξέρεις εσύ χαχα Στο μυαλό μου είσαι, πρεπει να εισαι 30+ εσυ 

Μέχρι τα 30 σκανε οι γκομενες μπολικες, ελευθερες ολες , κοιτανε εμφανιση κτλ οποτε ολα καλα, μετα τα 30+ (τοσο η δικη μας ηλικια οσο και αυτες που ψαχνουμε πλεον αφου θελουμε μεγαλυτερες) κοιτάνε ΜΟΝΟ τι δουλεια κανεις... ή πλούσιος ή ΔΥ αλλιως άκυροοοοοο !!! Ε εκει εμετός.

Έβλεπα για λονδίνο, οταν εψαχνα, εχω παει για λίγο, παρα πολυ ωραίο, ΑΛΛΑ ... επαρχία με το αμαξακι σου πας οπου θέλεις και άνετος και ποδηλατο βουνο δίπλα είναι κτλ... Λονδινο θα φας στη μαπα το μετρο κτλ που το σιχαίνομαι (κάθε ΜΜΜ). 

ΔΥ μπορώ να γίνω αν κανω τώρα διδακτορικο, σε 3-4 χρόνια λογικά θα έχω μόριο και είναι μια σκέψη, λόγω ασφάλειας... απο την άλλη βέβαια ... YOLO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, georgewww είπε

Κάτι ξέρεις εσύ χαχα Στο μυαλό μου είσαι, πρεπει να εισαι 30+ εσυ 

Μέχρι τα 30 σκανε οι γκομενες μπολικες, ελευθερες ολες , κοιτανε εμφανιση κτλ οποτε ολα καλα, μετα τα 30+ (τοσο η δικη μας ηλικια οσο και αυτες που ψαχνουμε πλεον αφου θελουμε μεγαλυτερες) κοιτάνε ΜΟΝΟ τι δουλεια κανεις... ή πλούσιος ή ΔΥ αλλιως άκυροοοοοο !!! Ε εκει εμετός.

Έβλεπα για λονδίνο, οταν εψαχνα, εχω παει για λίγο, παρα πολυ ωραίο, ΑΛΛΑ ... επαρχία με το αμαξακι σου πας οπου θέλεις και άνετος και ποδηλατο βουνο δίπλα είναι κτλ... Λονδινο θα φας στη μαπα το μετρο κτλ που το σιχαίνομαι (κάθε ΜΜΜ). 

ΔΥ μπορώ να γίνω αν κανω τώρα διδακτορικο, σε 3-4 χρόνια λογικά θα έχω μόριο και είναι μια σκέψη, λόγω ασφάλειας... απο την άλλη βέβαια ... YOLO

Για να γίνεις ΔΥ πρέπει να σου αρέσει να κάθεσαι.

Υπάρχουν άνθρωποι που τους αρέσει η συνεχής δημιουργία, η συνεχής μάθηση και η συνεχής βελτίωση.

Είναι και θέμα γονιδίων δηλαδή.

(Στον ελληνικό πληθυσμό υπολόγισε έναν στους 100 περίπου να έχει τα δημιουργικά γονίδια)

Τα μόρια που γράφεις είναι απλά για να πατάς καμιά σφραγίδα.

Το περισσότερο που μπορεί να κάνει το δημόσιο είναι να ασφαλτοστρώσει κανένα δρόμο.

Τις άλλες τις δουλειές τις πιο πολύπλοκες τις δίνει σε ιδιώτες.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, skiabox είπε

Για να γίνεις ΔΥ πρέπει να σου αρέσει να κάθεσαι.

Υπάρχουν άνθρωποι που τους αρέσει η συνεχής δημιουργία, η συνεχής μάθηση και η συνεχής βελτίωση.

Είναι και θέμα γονιδίων δηλαδή.

(Στον ελληνικό πληθυσμό υπολόγισε έναν στους 100 περίπου να έχει τα δημιουργικά γονίδια)

Τα μόρια που γράφεις είναι απλά για να πατάς καμιά σφραγίδα.

Το περισσότερο που μπορεί να κάνει το δημόσιο είναι να ασφαλτοστρώσει κανένα δρόμο.

Τις άλλες τις δουλειές τις πιο πολύπλοκες τις δίνει σε ιδιώτες.

Εγω είμαι ο ιδιώτης που του τις έδινε :) 

Αλλά να πω κάτι πάνω σε αυτα που λες. Αν εισαι ΔΥ έχεις την ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να καθεσαι όπως λες πολύ σωστά.

Έχεις όμως και τη δυνατότητα για συνεχή δημιουργία μαθηση και βελτίωση. Απλά δε στο επιβάλει κανείς. Συμφωνω για το 1% που λες. 

Το καλό όμως είναι, οτι μπορεις να ψαξεις και να χαράξεις δρόμο ενώ οι άλλοι κάθονται, χωρίς να σου πει κανεις οχι, οπως σε μια εταιρεία. (αν θελεις c# or python οκ, μια εταιρεία θα σου πει πχ ααα εμεις θελουμε java, τελος, αλλιως αλλάζεις εταιρεία)

Πρακτικά, αν θελεις να κανεις CI/CD dockers kubernetes REACT node.js και να κανεις τον φορέα να τον ζηλεύουν μέχρι και οι αμερικανικες εταιρειες ... μπορεις ;) (δε θα παρεις παραπάνω χρήματα απο τον αλλο που κάθεται αλλα οκ.... εισια δημιουργικός, το κανεις).

Το καλό όμως είναι οτι όταν θα εισαι 55 ... δε θα σε πεταξουν στο δρόμο γιατι ο 20χρονος ήρθε και ξερει jaba τη νεα super duper γλωσσα του 2040.   Remote developer 55αρης? 🙄🥺

Επεξ/σία από georgewww
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Φιλικη συμβουλη προς καθε ενδιαφερομενο για εργασια στην Ελλαδα. Οτι μα οτι και αν σπουδασετε (ατε) κυνηγηστε το δημοσιο μην παρασερνεστε απο μοδες για τον πολυ ισχνο κσι προβληματικο ιδιωτικο τομεα της χωρας μας, μην βρεθειτε στα 50 σας να ψαχτετε δουλεια μαζι τους εικοσαρηδες λογω  κλισε πεποιθησεων, περι εργασιακου βιου και εξελιξης,  που καμια σχεση δεν εχουν με την πραγματικοτητσ. Καπως ετσι και εγω χλευαζα τους ΔΥ και τωρα γελανε ολοι που τρεχω σαν τον Βεγγο ενω συτοι απολαμβανουν τις οικογενειες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgewww είπε

Εγω είμαι ο ιδιώτης που του τις έδινε :) 

Αλλά να πω κάτι πάνω σε αυτα που λες. Αν εισαι ΔΥ έχεις την ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να καθεσαι όπως λες πολύ σωστά.

Έχεις όμως και τη δυνατότητα για συνεχή δημιουργία μαθηση και βελτίωση. Απλά δε στο επιβάλει κανείς. Συμφωνω για το 1% που λες. 

Το καλό όμως είναι, οτι μπορεις να ψαξεις και να χαράξεις δρόμο ενώ οι άλλοι κάθονται, χωρίς να σου πει κανεις οχι, οπως σε μια εταιρεία. (αν θελεις c# or python οκ, μια εταιρεία θα σου πει πχ ααα εμεις θελουμε java, τελος, αλλιως αλλάζεις εταιρεία)

Πρακτικά, αν θελεις να κανεις CI/CD dockers kubernetes REACT node.js και να κανεις τον φορέα να τον ζηλεύουν μέχρι και οι αμερικανικες εταιρειες ... μπορεις ;) (δε θα παρεις παραπάνω χρήματα απο τον αλλο που κάθεται αλλα οκ.... εισια δημιουργικός, το κανεις).

Το καλό όμως είναι οτι όταν θα εισαι 55 ... δε θα σε πεταξουν στο δρόμο γιατι ο 20χρονος ήρθε και ξερει jaba τη νεα super duper γλωσσα του 2040.   Remote developer 55αρης? 🙄🥺

 

37 λεπτά πριν, Linuxdudemeban είπε

Φιλικη συμβουλη προς καθε ενδιαφερομενο για εργασια στην Ελλαδα. Οτι μα οτι και αν σπουδασετε (ατε) κυνηγηστε το δημοσιο μην παρασερνεστε απο μοδες για τον πολυ ισχνο κσι προβληματικο ιδιωτικο τομεα της χωρας μας, μην βρεθειτε στα 50 σας να ψαχτετε δουλεια μαζι τους εικοσαρηδες λογω  κλισε πεποιθησεων, περι εργασιακου βιου και εξελιξης,  που καμια σχεση δεν εχουν με την πραγματικοτητσ. Καπως ετσι και εγω χλευαζα τους ΔΥ και τωρα γελανε ολοι που τρεχω σαν τον Βεγγο ενω συτοι απολαμβανουν τις οικογενειες τους.

 

1 ώρα πριν, skiabox είπε

Για να γίνεις ΔΥ πρέπει να σου αρέσει να κάθεσαι.

Υπάρχουν άνθρωποι που τους αρέσει η συνεχής δημιουργία, η συνεχής μάθηση και η συνεχής βελτίωση.

Είναι και θέμα γονιδίων δηλαδή.

(Στον ελληνικό πληθυσμό υπολόγισε έναν στους 100 περίπου να έχει τα δημιουργικά γονίδια)

Τα μόρια που γράφεις είναι απλά για να πατάς καμιά σφραγίδα.

Το περισσότερο που μπορεί να κάνει το δημόσιο είναι να ασφαλτοστρώσει κανένα δρόμο.

Τις άλλες τις δουλειές τις πιο πολύπλοκες τις δίνει σε ιδιώτες.

Μπορει να ακουστει παραξενο, αλλα το να κυνηγησει ανθρωπος καταρτισμενος στην πληροφορικη και με δυνατοτα να δουλεψει εξωτερικο μια θεση στο Ελληνικο Δημοσιο εν ετη 2020 ειναι πολυ ρισκαδορικη κινηση. 

Αυτο γιατι το ελληνικο δημοσιο, μπορει ανα πασα στιγμη να πτωχευσει και οι μισθοι του δημοσιου να πανε στα ταρταρα. Οταν λεμε ταρταρα, εννοουμε ταρταρα. Βαλτε τη φαντασια σας να δουλεψει σε αυτο. Και θα μεινουν εκει για παρα πολλα χρονια. Την ωρα που η καριερα οσων επιλεξουν εξωτερικο θα τρεχει με 1000. 

Ειναι πολυ πιθανο δηλαδη ο TS αν επιλεξει σημερα δημοσιο, το 2030 να αμοιβεται με 500 ευρω το μηνα η και λιγοτερο, ενω αν επιλεξει εξωτερικο, να αμοιβεται με 10.000 το μηνα (Λονδινο, Ελβετια, η και αλλου) 

Ακομη ομως και στο ιδανικο σεναριο που ολα πανε καλα στη χωρα μας και δεν υπαρξουν προβληματα, οι διαφορες ειναι ηδη χαωδεις. Ενας καλος developer contractor στο εξωτερικο αμοιβεται κατα μεσο ορο με 600 ευρω την ημερα. Πολλοι που ανεβαινουν στην ιεραρχια βλεπουν και τα 800 η και τα 1000 ακομα ευρω την ημερα. Ποιος θα καθησει να σχοληθει με αργοσχολες θεσεις του δημοσιου οπου θα αφηνει τονεαυτο του να σαπιζει μερα με τη μερα για το 1/10 η το 1/20 των χρηματων; 

Μιλαμε παντα για ανθρωπους με μερακι και ορεξη να διαβασουν, να δημιουργησουν, να ασχοληθουν. Οχι για καποιον που μισει το διαβασμα και το ονειρο ζωης του ειναι να γινει ΔΥ και να καθεται. Ειναι διαφορετικη κατηγορια ανθρωπων η μια απο την αλλη

Επεξ/σία από archer100
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσον αφορα το δικο μου post δεν μιλησα για εξωτερικο, δεν δουλεψα ποτε εξω δεν εχω αποψη. Αυτο ομως  περι διαφορετικης κατηγοριας ανθρωπων  νομιζω δεν σε τιμουν

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@archer100 : Πάντως με την ταχύτατη πλέον ψηφιοποίηση του δημοσίου στενεύουν μια για πάντα και οι θέσεις αργομισθίας.

Δηλαδή θα το κουνάει το σώμα του ο ΔΥ μιας και δεν θα υπάρχει η θέση του σφραγιδοπατητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, skiabox είπε

@archer100 : Πάντως με την ταχύτατη πλέον ψηφιοποίηση του δημοσίου στενεύουν μια για πάντα και οι θέσεις αργομισθίας.

Δηλαδή θα το κουνάει το σώμα του ο ΔΥ μιας και δεν θα υπάρχει η θέση του σφραγιδοπατητή.

Α μη το λες. Το ίδιο θα κάνει, απλα θα το κανει ψηφιακά. Στο δημόσιο δε θα αλλάξει τίποτα τα επόμενα χρόνια για τους ΔΥ.  Και μη πεταχτει και πει κανεις "ναι αλλα τωρα θα εχουμε τα analytics και θα φαινεται ποσο δουλεύει ο καθένας" ... μα τόσα χρόνια παντα φαινόταν ποσο δουλεύει ... Ε ΚΑΙ? Αφου ΔΕΝ μπορεις να κανεις απολύσεις, τελος.

Όμως στα 50 θα παίρνεις 1500+ καθαρα με ΜΗΔΕΝ αγχος ενω τα 500/μέρα που έπαιρνε ο φίλος απεξω, δε νομίζω πλεον να τα πιάνεις, αν τα πιανεις, θα πρεπει ακομα να τρεχεις και να βλέπεις οικογένεια μονο ΣΚ και αν. Αν λαβουμε υπόψιν το ποσα μενουν καθαρα.. 500/μέρα θα σε παει καμια 3000-3500 μηνα καθαρα... βγαλε 1500 για το σπιτι εξω, 1500/μηνα καθαρα και τρεχεις σα βέγγος. 

Ελλαδα φαντασου στα 2000/μηνα μου μέναν 700 καθαρα... μαζι με τα εξοδα βενζινες κτλ ως contractor .. δηλαδη ο ΔΥ που δεν εκανε τιποτα, εβγαζε διπλασια απο μένα ... και μαλιστα... ΔΕΝ εχει κενα διαστήματα (πολύ σημαντικό που το ξεχνάμε). Ειναι 1200 ΚΑΘΕ μηνα για παντα, εγω απο γεναρη πηρα... ΜΗΔΕΝ αρα και 2000/μηνα να βγαλω μεχρι τελος του χρόνου... παλι έβγαλε περισσότερα.

Μόνο αν εισαι ελλαδα και καθαριζεις 2500+ καθαρα απο εξωτερικό, (με φορολογία εδώ ή με κολπα έξω) τοτε αξίζει να το κανεις για 10-15 χρόνια και να μαζέψεις στην ακρη λεφτά. Βέβαια αυτο έπρεπε να το κανεις απο τα 25 σου :( 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάσει λογικής το Δημόσιο έχει πολλά συν , τεμπέλης με σίγουρη σύνταξη , ξύσιμο μέχρι αίματος κλπ , τώρα μπορείς να μπεις στο Δημόσιο και το απόγευμα να δουλεύεις σαν προγραμματιστής , το έκανε αυτό οικογενειακός μας φίλος , δούλευε στη ΔΕΗ , το απόγευμα δούλευε σε υποστήριξη προγραμμάτων για εταιρίες , μια χαρά ήταν , σίγουρος μισθός από τη μια , μαύρα από την άλλη , όλα γίνονται εάν θες .

Τώρα για τις γυναίκες που λες , εάν εσύ είσαι δυνατός σε αυτό που κάνεις , θα βρεις την σωστή , μην ανησυχείς 😎

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, georgewww είπε

Α μη το λες. Το ίδιο θα κάνει, απλα θα το κανει ψηφιακά. Στο δημόσιο δε θα αλλάξει τίποτα τα επόμενα χρόνια για τους ΔΥ.  Και μη πεταχτει και πει κανεις "ναι αλλα τωρα θα εχουμε τα analytics και θα φαινεται ποσο δουλεύει ο καθένας" ... μα τόσα χρόνια παντα φαινόταν ποσο δουλεύει ... Ε ΚΑΙ? Αφου ΔΕΝ μπορεις να κανεις απολύσεις, τελος.

Όμως στα 50 θα παίρνεις 1500+ καθαρα με ΜΗΔΕΝ αγχος ενω τα 500/μέρα που έπαιρνε ο φίλος απεξω, δε νομίζω πλεον να τα πιάνεις, αν τα πιανεις, θα πρεπει ακομα να τρεχεις και να βλέπεις οικογένεια μονο ΣΚ και αν. Αν λαβουμε υπόψιν το ποσα μενουν καθαρα.. 500/μέρα θα σε παει καμια 3000-3500 μηνα καθαρα... βγαλε 1500 για το σπιτι εξω, 1500/μηνα καθαρα και τρεχεις σα βέγγος. 

Ελλαδα φαντασου στα 2000/μηνα μου μέναν 700 καθαρα... μαζι με τα εξοδα βενζινες κτλ ως contractor .. δηλαδη ο ΔΥ που δεν εκανε τιποτα, εβγαζε διπλασια απο μένα ... και μαλιστα... ΔΕΝ εχει κενα διαστήματα (πολύ σημαντικό που το ξεχνάμε). Ειναι 1200 ΚΑΘΕ μηνα για παντα, εγω απο γεναρη πηρα... ΜΗΔΕΝ αρα και 2000/μηνα να βγαλω μεχρι τελος του χρόνου... παλι έβγαλε περισσότερα.

Μόνο αν εισαι ελλαδα και καθαριζεις 2500+ καθαρα απο εξωτερικό, (με φορολογία εδώ ή με κολπα έξω) τοτε αξίζει να το κανεις για 10-15 χρόνια και να μαζέψεις στην ακρη λεφτά. Βέβαια αυτο έπρεπε να το κανεις απο τα 25 σου :( 

Μάλλον δεν παρακολουθείς τι κάνει το υπουργείο ψηφιακής μεταρρύθμισης.

Τα κάνεις εσύ όλα από το σπίτι και παρακάμπτεται πλήρως ο ΔΥ.

Δεν πατάει αυτός το κουμπί για εσένα.

Βέβαια δεν φτάνει αυτό για να έρθουν επενδύσεις.

Προκαταβολές φόρου δεν υπάρχουν πουθενά στον πλανήτη.

Οπότε η φτωχοποίηση θα συνεχισθεί.

Το αεικίνητο και το λεφτόδενδρο στο οποίο έχουν βαθιά πίστη τα περισσότερα posts που βλέπω δεν υπάρχουν.

Δηλαδή το έργο που είδατε 40 χρόνια (δηλαδή 0 παραγωγή και βιοπορισμός από το σφραγιδοπάτημα) δεν θα παιχτεί ξανά το ίδιο γιατί τώρα έχετε και 300 δις χρέος στην πλάτη και έχει υποθηκευτεί και το σύμπαν για 100 χρόνια μετά.

Επεξ/σία από skiabox
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Linuxdudemeban είπε

Οσον αφορα το δικο μου post δεν μιλησα για εξωτερικο, δεν δουλεψα ποτε εξω δεν εχω αποψη. Αυτο ομως  περι διαφορετικης κατηγοριας ανθρωπων  νομιζω δεν σε τιμουν

Δεν μιλησα για κατωτερους η ανωτερους, αλλα για διαφορετικους. Στην κριση του καθενος ειναι αν θα τους καταταξει σε ανωτερους-κατωτερους-ισους. Δεν ηταν αυτον ο σκοπος του ποστ μου.

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...