Προς το περιεχόμενο

Ελλάδα ή Εξωτερικό? Version 2020


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Αθήνα αν δεν έχεις καμιά μεγάλη κάβα στην άκρη η τίποτα ακίνητα , πραγματικά δεν αξίζεις να μείνεις. Αυτό που έγραψε κάποιος παίζει να είναι από τις χειρότερες πολεις της Ευρώπης μην σου πω του κόσμου,

Για να μείνεις σε ενοίκιο με τα απολύτως απαραίτητα και βασικά αγαθά, δηλαδή σχετικά νεόδμητη,αυτόνομη θέρμανση να μην έχεις θέμα με την πολυκατοικία και 1 ος όροφος ,δυάρι πας αυτόματα στα 400-500 κατοστάρικα σε υποβαθμισμενη περιοχή  στο κέντρο. Αν βάλεις και κάνα αυτοκίνητο στην μέση με ήπια χρήση και λειτουργικά έξοδα, λογαριασμοί σούπερ μάρκετ πας 1000 ευρώ με το καλημέρα σε πάγια έξοδα.
Και δεν βάζω παράμετρο πιο πολλές ανέσεις όπως πχ καλή περιοχή κτλ.

Αν βάλεις τους ρυθμούς εργασίας , μετακινήσεις απάνθρωπες και αν βάλεις οτι σε ηλικία 36 χρονών που θες να κάνεις οικογένεια έρθει και παιδί πραγματικά ο μισθός πρέπει να ειναι ακόμα πιο ψηλος. Επίσης το σούπερ μάρκετ είναι πανάκριβο σε σχέση με του εξωτερικού και σε αναλογία τους μισθούς που εχουν έξω...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, MitsarasAth είπε

Η Αθήνα αν δεν έχεις καμιά μεγάλη κάβα στην άκρη η τίποτα ακίνητα , πραγματικά δεν αξίζεις να μείνεις. Αυτό που έγραψε κάποιος παίζει να είναι από τις χειρότερες πολεις της Ευρώπης μην σου πω του κόσμου,

Για να μείνεις σε ενοίκιο με τα απολύτως απαραίτητα και βασικά αγαθά, δηλαδή σχετικά νεόδμητη,αυτόνομη θέρμανση να μην έχεις θέμα με την πολυκατοικία και 1 ος όροφος ,δυάρι πας αυτόματα στα 400-500 κατοστάρικα σε υποβαθμισμενη περιοχή  στο κέντρο. Αν βάλεις και κάνα αυτοκίνητο στην μέση με ήπια χρήση και λειτουργικά έξοδα, λογαριασμοί σούπερ μάρκετ πας 1000 ευρώ με το καλημέρα σε πάγια έξοδα.
Και δεν βάζω παράμετρο πιο πολλές ανέσεις όπως πχ καλή περιοχή κτλ.

Αν βάλεις τους ρυθμούς εργασίας , μετακινήσεις απάνθρωπες και αν βάλεις οτι σε ηλικία 36 χρονών που θες να κάνεις οικογένεια έρθει και παιδί πραγματικά ο μισθός πρέπει να ειναι ακόμα πιο ψηλος. Επίσης το σούπερ μάρκετ είναι πανάκριβο σε σχέση με του εξωτερικού και σε αναλογία τους μισθούς που εχουν έξω...
 

Δεκτό αλλά και τι να κάνεις; Αφού όλες οι εταιρείες είναι Αθήνα. Τυχαία νομίζεις βρίζουν όλοι στη Θεσσαλονίκη; 😛

Κανονικά θα έπρεπε να τους έδιωχναν από την Αθήνα. Να πάνε και λίγο πιο έξω οι εταιρείες. Βέβαια δεν υπάρχουν και χιλιάδες εταιρείες αλλά όπως και να το κάνεις παίρνεις και το αμάξι και μετακινησε πχ Λάρισα- Βόλο στην ανάγκη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/5/2020 στις 1:46 ΜΜ, georgewww είπε

Καλησπέρα σε όλη την αγαπητή κοινότητα του insomnia.

Θα ήθελα να πάρω κάποιες γνώμες.

Είμαι 36, πτυχίο μηχανικών πληροφορικής από πολυτεχνική σχολή. Μεταπτυχιακό στην τεχνητή  νοημοσύνη και είχα ξεκινήσει διδακτορικό για ένα χρόνο (στα 32 μου) με υποτροφία στην τεχνητή νοημοσύνη, σε ελληνικό πανεπιστήμιο αλλά δε τα βρήκαμε με τον καθηγητή και το κόψαμε.

Εμπειρία. Εδώ είναι ο ένας προβληματισμός μου. Έχω εμπειρία σε ΠΑΡΑ πολλά πράγματα, δηλαδή το γνωστό jack of all trades master of none. Κυρίως software engineering, machine learning etc. Τα τελευταία 4 χρόνια κάπως το μάζεψα και εστίασα σε software engineering. (java, c#, sql, τελευταία αρκετά Reactjs) Σίγουρα full stack καθότι αποφάσιζα και σχεδίαζα όλες τις λύσεις.

Το κακό είναι ότι δεν έχω εμπειρία (πάντα το είχα παράπονο) από μια καλά οργανωμένη δομή, που θα δουλεύουμε σαν ομάδα με CI/CD git testing etc. Τελευταία δούλεψα ως contractor για Ελλάδα (δεν έχω εμπειρία από εξωτερικό).

Με την ευκαιρία αυτή που είχα ως contractor, μετακόμισα επαρχία από όπου είμαι όπου κατάφερα να έχω και δικό μου σπίτι (με όνειρο, να έχω οικογένεια και να δουλεύω remote). Γενάρη τελείωσα τη δουλειά που είχα και είμαι σε αναζήτηση ως contractor or remote developer. Οι ευκαιρίες ελάχιστες, καθότι ένα μεγάλο προσόν που είχα, ήταν τα soft skills, στα οποία ήμουν  πολύ καλός και με συμπαθούσαν (popular) όλοι στις δουλειές (λόγω χαρακτήρα αλλά και αντίληψης) , αλλά με remote, δεν μπορείς να τα εκμεταλλευτείς.

Η ζωή καλή στην επαρχία, αλλά όντας ελεύθερος, ανακάλυψα μια τραγική πραγματικότητα, οι πιο πολλές γυναίκες είναι ήδη πιασμένες (παντρεμένες με παιδιά από τα 25) ή έχουν φύγει, άρα οικογένεια δύσκολο (αν και ήταν ο βασικός λόγος για να έρθω επαρχία). Το επίπεδο δε, τραγικό, βλαχο- επαρχιώτικη κουλτούρα (θλίβομαι που το λέω) τόσο από τις γυναίκες (που οι ελάχιστες ελεύθερες, ψάχνουν μόνο γιατρό με λεφτά. Στην Αθήνα ήταν πολύ καλύτερα, πιο προσγειωμένες , γενικά ο κόσμος)

Οπότε ήρθε ξανά στη σκέψη μου (από τα 20 το είχα μεράκι, αλλά πάντα κάτι τύχαινε) να φύγω εξωτερικό. Αν ήμουν 26, θα το έκανα σήμερα χωρίς δεύτερη σκέψη, 100%, Ελλάδα/επαρχία = θάνατος (λάτρευα την ιδέα του εξωτερικού, το είχα δεδομένο ότι θα φύγω, αλλά πάντα κάτι έβρισκα εδώ και λόγω φτώχειας, άλλωστε για έξω ήθελες λεφτά για αρχή).

Τώρα 36, χωρίς να έχω ζήσει σε μία χώρα που μιλάνε αγγλικά (είχα μιλήσει με recruiters στο παρελθόν και έκανα συνεντεύξεις, τα είχα πάει πολύ καλά, γλώσσα μου είχαν πει είμαι οκ, και στα τεστ, έσκισα, αλλά έκατσε πρόταση καλή Ελλάδα), με εμπειρία που .. για τους ξένους, θα φανεί αλλόκοτη, (αν και πιθανόν σε 2-3 χρόνια αν πάει καλά, να με κάνουν leader oriented positions / manager etc., καθότι τα πάω πολύ καλά στην επικοινωνία, ως κρίκος μεταξύ people of tech and people of business ) πρέπει να αποφασίσω, αν δεν είναι ΗΔΗ ΑΡΓΑ λόγω ηλικίας. 

Time to vote :P

  1. Μείνε επαρχία, είναι γνωστό και ασφαλές περιβάλλον, δικό σου σπίτι (100τμ) η μάνα δίπλα γιατί γερνάει και θα σε χρειαστεί (μόνη της είναι, αλλά έχει και την αδερφή μου εδώ)  και πάλεψε για remote or contract (ή δική μου επιχείρηση) και για μια καλή κοπέλα (0.1% πιθανότητα) για οικογένεια. (επαρχία, γαλήνη, σκυλάκια γατάκια, απλότητα)
     
  2. ΦΥΓΕ να γλυτώσεις, σοβαρή γυναίκα δε πρόκειται να βρεις επαρχία, remote or contract πάντα θα είσαι b-class citizen αν δε πας στην εταιρεία μέσα. Θέσεις μεγαλύτερες , ξέχνα τες. Σε μία καλή πόλη στο εξωτερικό θα έχεις πολιτισμένους ανθρώπους και σίγουρα γυναίκες πιο λογικές και σοβαρές. Γύρνα αν θέλεις Ελλάδα, μετά τη σύνταξη.
     
  3. Κάτσε επαρχία αλλά πήγαινε για 5-6 μήνες contracts εξωτερικό κάθε χρόνο και τον υπόλοιπο καιρό sharpening your skills επαρχία. Γυναίκα βρες από έξω μια πολιτισμένη και παρτην μαζί σου επαρχία, στη γαλήνη :P (ε αν κάτσει και κάνα contract remote, why not) 

Φυσικά συμπληρώνετε τις επιλογές κατα το δοκουν. (κυρίως εμπειρίες από ηλικίες 30+ ή και 40+ που έζησαν εξωτερικό και εργάστηκαν στο χώρο της πληροφορικής) 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Γιώργο, αποφάσισα να συνδεθώ μόνο και μόνο για να σου απαντήσω, επειδή το ερώτημά σου με ιντριγκάρει. Όμως με έχεις μπερδέψει, δεν ξέρω ακριβώς τι είναι αυτό που θες πιό πολύ, την γυναίκα; ή την καριέρα; Θα είμαι τηλεγραφικός. Θα ξεκινούσα με την αγγλόφωνη Ολλανδία, έδρα του παγκόσμιου ΙΤ στην Ευρώπη. Εκεί σ' έχω για τουλάχιστον ένα 65k για αρχή. Δεν κάθομαι περισσότερο από 5 χρόνια. Συνεχίζω στο Seattle ή στην California, και πάω εκεί για να μείνω [θέμα πράσινης κάρτας δεν υφίσταται, αν σε θέλουν τα μεγάλα μαγαζιά και είσαι τόσο καλός όσο λες, την εκδίδουν αυτοί για σένα]. Αν εν τω μεταξύ μέσα σε ολη αυτήν την φασαρία, έρθει και το κορίτσι, τότε έχει καλώς. Αν όχι, τότε πάλι έχει καλώς. Τα καλοκαίρια θα ερχόμουν που και που Ελλάδα, και μέχρι να κάνω logout θα απολάμβανα την σύνταξή μου, στο Scottsdale της Αριζόνα. Over & out.

Επεξ/σία από Imola
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο σε εμενα η χροια που αφηνει το topic ειναι οτι πρωτα τον ενδιαφερει η γυναικα και μετα τι δουλεια θα κανει και που;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ptwma είπε

Δεκτό αλλά και τι να κάνεις; Αφού όλες οι εταιρείες είναι Αθήνα. Τυχαία νομίζεις βρίζουν όλοι στη Θεσσαλονίκη; 😛

Κανονικά θα έπρεπε να τους έδιωχναν από την Αθήνα. Να πάνε και λίγο πιο έξω οι εταιρείες. Βέβαια δεν υπάρχουν και χιλιάδες εταιρείες αλλά όπως και να το κάνεις παίρνεις και το αμάξι και μετακινησε πχ Λάρισα- Βόλο στην ανάγκη. 

το είπα σαν γενικότερη διαπίστωση ότι αν δεν έχεις κάποια καβατζα ,κάποιο άλλο εισόδημα , η ποιότητα ζωής σου σε μια πόλη σαν την αθηνα πέφτει κατακόρυφα και γενικότερα με την μνημονιακη κατάσταση στην Ελλάδα και την πολύ ακριβή ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Imola είπε

Γιώργο, αποφάσισα να συνδεθώ μόνο και μόνο για να σου απαντήσω, επειδή το ερώτημά σου με ιντριγκάρει. Όμως με έχεις μπερδέψει, δεν ξέρω ακριβώς τι είναι αυτό που θες πιό πολύ, την γυναίκα; ή την καριέρα; Θα είμαι τηλεγραφικός. Θα ξεκινούσα με την αγγλόφωνη Ολλανδία, έδρα του παγκόσμιου ΙΤ στην Ευρώπη. Εκεί σ' έχω για τουλάχιστον ένα 65k για αρχή. Δεν κάθομαι περισσότερο από 5 χρόνια. Συνεχίζω στο Seattle ή στην California, και πάω εκεί για να μείνω [θέμα πράσινης κάρτας δεν υφίσταται, αν σε θέλουν τα μεγάλα μαγαζιά και είσαι τόσο καλός όσο λες, την εκδίδουν αυτοί για σένα]. Αν εν τω μεταξύ μέσα σε ολη αυτήν την φασαρία, έρθει και το κορίτσι, τότε έχει καλώς. Αν όχι, τότε πάλι έχει καλώς. Τα καλοκαίρια θα ερχόμουν που και που Ελλάδα, και μέχρι να κάνω logout θα απολάμβανα την σύνταξή μου, στο Scottsdale της Αριζόνα. Over & out.

Σωστά τα λες. Αν γινομουν ξανά 26 σίγουρα θα έκανα αυτό. Το είχα μερακι να παω ΗΠΑ, αλλά όλο κάτι τύχαινε με δουλειά εδώ και έλεγα, ξεκινάω αύριο το πρωί, ευκαιρία για εμπειρία, που να ψαχνω τωρα ΗΠΑ και μάλιστα χωρίς λεφτά στην τσέπη. ΜΕΓΑ λάθος, το λέω προς τους νεους της παρέας... να φύγετε για έξω, γιατι εδω η εμπειρία στη δουλειά είναι αστείο, έφτασα 36 και δε ξέρω κανω αν τα 10 χρόνια που δούλευα σε διάφορες δουλειές, θα το πουν "εμπειρία" οι ξένοι, οι οποίοι είναι οργανωμένοι με specialized θέσεις. (αυτο ειναι η βασική ερώτηση, κατα πόσο καποιος που πήγε πχ ολλανδία ή καλιφόρνια και μένει εκει, εχει οικογένεια κτλ, πως το συγκρίνει με την εδω ζωή σε μια επαρχία)

38 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

Μονο σε εμενα η χροια που αφηνει το topic ειναι οτι πρωτα τον ενδιαφερει η γυναικα και μετα τι δουλεια θα κανει και που;

Όχι, είναι μιξ πχ οταν ημουν αθηνα, προσπαθούσα να μη μπλέξω με καποια .. γιατι αν ειναι να βγω έξω.... θελω να βρω ντόπια απο κει που θα πάω. full integration δηλαδη :P

Είναι και τα 2 εξίσου σημαντικά και πάνε μαζί. Δηλαδη καριερα και 1.000.000/χρονο να βγαζω, αν ειναι να εισαι μονο φιλε μου, δεν αξίζει, κατα τη γνώμη μου. Αλλα και το ανάποδο, οικογένεια και να πειναει.. επίσεις δεν ειναι σωστό. 

24 λεπτά πριν, MitsarasAth είπε

το είπα σαν γενικότερη διαπίστωση ότι αν δεν έχεις κάποια καβατζα ,κάποιο άλλο εισόδημα , η ποιότητα ζωής σου σε μια πόλη σαν την αθηνα πέφτει κατακόρυφα και γενικότερα με την μνημονιακη κατάσταση στην Ελλάδα και την πολύ ακριβή ζωή.

Γιαυτο για αθηνα δε το σκεφτομαι καν, ποτέ δε το σκεφτόμουν, ή επαρχια και δουλεύω remote, ή εξωτερικα για να απολαυσεις και το stability κτλ της χώρας που θα πας.

Όταν έψαχνα για βερολίνο κτλ εβλεπα οτι τα σπιτια μετα το 2018 δεν ειχαν μεγαλη διαφορά στα ενοίκια , τραγικό, γιατι οι μισθοι ήταν τουλαχιστον διπλάσιοι με φορολογία μικρότερη 😕 

Μόνο με τα λεφτα που γλυτώνεις απο τους φόρους (πχ λονδινο) φτανουν για να σου καλύψουν το ενοικιο, οποτε αθήνα δε παω με τιποτα (σχεδον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι κάπου τα έχεις μπερδέψει...Βάζεις τον παράγοντα "γυναίκα" ως κύριο, στη συνάρτηση "δουλειά".

Λες πολύ σωστά, αν δεν έχεις χρήμα, έχεις λίγες επιλογές για γυναίκα σε κρίσιμες ηλικίες. Θα στο πω αντίστροφα : Πώς θα ξέρεις αν δε σε πήρε για το χρήμα; Και μόνο για αυτό; Σου φαίνεται καλύτερο αυτό;

Λοιπόν, κάνε αυτό που ονειρευόσουν πάντα στο επαγγελματικό κομμάτι. Τα υπόλοιπα έρχονται μόνα τους.

Επεξ/σία από Lanike71
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιμένεις οτι οι γυναίκες ψαχνουν μόνο λεφτα. λοιπον θα σου πω για εναν γνωστό μου εδω στην επαρχία που καποτε καναμε παρέα. εδω και χρόνια ψαχνει γυναικα για γαμο, πλέον είναι κοντα στα 40 με δική του δουλειά απο την οποια απλά βγαζει ενα μεροκάματο -σε καμία περιπτωση να συντηρήσει οικογενεια- και δικό του σπίτι. Ψαχνει λοιπον γυναίκα που να μην εργαζεται αλλου, να θελει να καθεται σπιτι, να ειναι απο εμφάνιση μοντελο και πανω, κλπ. οι κοπέλες που είχε μεχρι τωρα και ειχαν τα χαρακτηριστικά που ήθελε δηλαδη να είναι και κουκλάρες και παντα βαμμενες περιποιημένες κλπ  στην προοπτική να σταματησουν να εργαζονται ηθελαν να τους καλύπτει αυτός τα εξοδα για ρουχα κομμωτήρια ταξιδια κλπ αλλιως δε δεχονταν να σταματησουν τη δουλειά. οπότε χαλαγε η φάση. κάποιες αλλες κοπέλες που εβγαινε και δεν ειχαν απαιτησεις για "ακριβή" ζωη  δεν τις ηθελε για γαμο γιατι δε θα μπορουσε να μπει στο "ματι" των συγχωριανων του. μιλάμε για ατομο που οτε χρηματα εχει, ουτε απο εμφανιση εχει κατι ξεχωριστό, και κυριως ειναι οπισθοδρομικός και δε συμπεριφερεται και με τον καλύτερο τρόπο. το ιδιο πανω κατω και τα περισσότερα  παλικάρια. μετα κλαιγονται κι αυτα και οι μαναδες τους γιατι δε βρισκουν γυναίκα. ο αλλος πχ ηθελε γυναίκα που εκανε καριερα στο εξωτερικό, ερευνητρια με θεση σε πανεπιστημιο, να αφησει τη δουλειά της για να κατσει σε επαρχιακή πόλη μαζι του με μονη επαγγελματική προοπτική να μαζευει πορτοκάλια ή να κανει ιδιαιτερα σε μαθητες λυκειου 

ριξε λοιπον τις απαιτησεις σου και μια χαρά θα βρεις γυναίκα. κι αν στην πόλη σου ειναι ολες στη φαση να θέλουν φραγκάτο ψαξε σε άλλη πόλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

επιμένεις οτι οι γυναίκες ψαχνουν μόνο λεφτα. λοιπον θα σου πω για εναν γνωστό μου εδω στην επαρχία που καποτε καναμε παρέα. εδω και χρόνια ψαχνει γυναικα για γαμο, πλέον είναι κοντα στα 40 με δική του δουλειά απο την οποια απλά βγαζει ενα μεροκάματο -σε καμία περιπτωση να συντηρήσει οικογενεια- και δικό του σπίτι. Ψαχνει λοιπον γυναίκα που να μην εργαζεται αλλου, να θελει να καθεται σπιτι, να ειναι απο εμφάνιση μοντελο και πανω, κλπ. οι κοπέλες που είχε μεχρι τωρα και ειχαν τα χαρακτηριστικά που ήθελε δηλαδη να είναι και κουκλάρες και παντα βαμμενες περιποιημένες κλπ  στην προοπτική να σταματησουν να εργαζονται ηθελαν να τους καλύπτει αυτός τα εξοδα για ρουχα κομμωτήρια ταξιδια κλπ αλλιως δε δεχονταν να σταματησουν τη δουλειά. οπότε χαλαγε η φάση. κάποιες αλλες κοπέλες που εβγαινε και δεν ειχαν απαιτησεις για "ακριβή" ζωη  δεν τις ηθελε για γαμο γιατι δε θα μπορουσε να μπει στο "ματι" των συγχωριανων του. μιλάμε για ατομο που οτε χρηματα εχει, ουτε απο εμφανιση εχει κατι ξεχωριστό, και κυριως ειναι οπισθοδρομικός και δε συμπεριφερεται και με τον καλύτερο τρόπο. το ιδιο πανω κατω και τα περισσότερα  παλικάρια. μετα κλαιγονται κι αυτα και οι μαναδες τους γιατι δε βρισκουν γυναίκα. ο αλλος πχ ηθελε γυναίκα που εκανε καριερα στο εξωτερικό, ερευνητρια με θεση σε πανεπιστημιο, να αφησει τη δουλειά της για να κατσει σε επαρχιακή πόλη μαζι του με μονη επαγγελματική προοπτική να μαζευει πορτοκάλια ή να κανει ιδιαιτερα σε μαθητες λυκειου 

ριξε λοιπον τις απαιτησεις σου και μια χαρά θα βρεις γυναίκα. κι αν στην πόλη σου ειναι ολες στη φαση να θέλουν φραγκάτο ψαξε σε άλλη πόλη

Σε ποια πόλη ήταν αυτος, να παω να μεινω εκει χαχχα :)

Δε ψάχνω κάτι παραπάνω απο αυτο που είχα και παλιότερα (εννοω οτι ειμαι ρεαλιστης αφου ψαχνω κατι στο "επίπεδο" οποιασδήποτε πρώην μου).

Μπορω να βγαζω πχ 1500/μηνα με δικό μας σπίτι, ε νομιζω για επαρχια ειναι πολύ καλα, το αν δουλεύει, είναι δικό της θέμα, ό,τι θέλει ας κανει.

Αυτος ειναι ο "βλάχος" (μεταφορικά το λεω, ας με συγχωρήσουν οι κυριολεκτικά βλάχοι) που λέω οτι ύπάρχει και εδώ, ως νοοτροπία, γυναίκες ή άντρες 😕 

Καλά, αν μου τύχει μια γυναίκα που πραγματικά μου αρέσει και τα παμε καλά, και εχει πχ καποια καλή δουλεια οπως λες, σε αλλη χώρα, φυσικά και θα παω :) Αν δεις και τις ερωτήσεις μου, ειναι σχετικά με το να μεινω ή να φύγω, οποτε στην περίπτωση εκεινη, δε θα υπήρχε δίλλημα. (εγω μπορω να βρω εύκολα δουλεια στο αντικείμενό μου οπουδήποτε, οποτε προηγείται η κυρία ;) )

Μα δεν έχω απαιτήσεις, .. εμφάνιση σαν αυτές που είχα και καλος ανθρωπος :) Είπα βρήκα 3-4 αλλά μετά κατάλαβα οτι ψάχναν να δειχτούν, αυτο δηλαδη που έκανε ο γνωστός σου .. αλλα σε γυναίκα, αυτό παιζει πολύ εδω και ξενέρωσα :( οκ κάπου θα υπάρχει με τα δικά μου μυαλά να ταιριάζει, γιαυτό και η ερώτησή μου ήταν πιο γενική, δηλαδη ελλαδα ή έξω και έβαλα μερικές παραμέτρους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Imola είπε

Γιώργο, αποφάσισα να συνδεθώ μόνο και μόνο για να σου απαντήσω, επειδή το ερώτημά σου με ιντριγκάρει. Όμως με έχεις μπερδέψει, δεν ξέρω ακριβώς τι είναι αυτό που θες πιό πολύ, την γυναίκα; ή την καριέρα; Θα είμαι τηλεγραφικός. Θα ξεκινούσα με την αγγλόφωνη Ολλανδία, έδρα του παγκόσμιου ΙΤ στην Ευρώπη. Εκεί σ' έχω για τουλάχιστον ένα 65k για αρχή. Δεν κάθομαι περισσότερο από 5 χρόνια. Συνεχίζω στο Seattle ή στην California, και πάω εκεί για να μείνω [θέμα πράσινης κάρτας δεν υφίσταται, αν σε θέλουν τα μεγάλα μαγαζιά και είσαι τόσο καλός όσο λες, την εκδίδουν αυτοί για σένα]. Αν εν τω μεταξύ μέσα σε ολη αυτήν την φασαρία, έρθει και το κορίτσι, τότε έχει καλώς. Αν όχι, τότε πάλι έχει καλώς. Τα καλοκαίρια θα ερχόμουν που και που Ελλάδα, και μέχρι να κάνω logout θα απολάμβανα την σύνταξή μου, στο Scottsdale της Αριζόνα. Over & out.

Για το θέμα της αγγλόφωνης Ολλανδίας έχεις ιδία άποψη ? για να ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2020 στις 2:22 ΜΜ, grmthinking είπε

Για το θέμα της αγγλόφωνης Ολλανδίας έχεις ιδία άποψη ? για να ξέρω...

Ναι ακριβώς όπως το λές. Έχω ιδία άποψη, διότι πέρασα ένα φεγγάρι απο την Booking, αλλά έχω και την μισή μου οικογένεια εκεί. Τα Αγγλικά είναι μεν η 2η γλώσσα στην χώρα τους, αλλά το επίπεδό τους είναι πολύ υψηλό, οι ντόπιοι τα μιλούν σε μεγάλο βαθμό και στις πολυεθνικές ένας Αγγλομαθής δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα όσον αφορά την γλώσσα και την παρουσία του στο εργασιακό του περιβάλλον. Το ίδιο ισχύει και σε πολύ μεγάλο ποσοστό στην ευρύτερη πιάτσα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/5/2020 στις 6:40 ΜΜ, Imola είπε

Ναι ακριβώς όπως το λές. Έχω ιδία άποψη, διότι πέρασα ένα φεγγάρι απο την Booking, αλλά έχω και την μισή μου οικογένεια εκεί. Τα Αγγλικά είναι μεν η 2η γλώσσα στην χώρα τους, αλλά το επίπεδό τους είναι πολύ υψηλό, οι ντόπιοι τα μιλούν σε μεγάλο βαθμό και στις πολυεθνικές ένας Αγγλομαθής δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα όσον αφορά την γλώσσα και την παρουσία του στο εργασιακό του περιβάλλον. Το ίδιο ισχύει και σε πολύ μεγάλο ποσοστό στην ευρύτερη πιάτσα τους.

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.... ποτέ δεν ξέρεις... :)

Επεξ/σία από grmthinking
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 29/5/2020 στις 7:52 ΠΜ, Imola είπε

Γιώργο, αποφάσισα να συνδεθώ μόνο και μόνο για να σου απαντήσω, επειδή το ερώτημά σου με ιντριγκάρει. Όμως με έχεις μπερδέψει, δεν ξέρω ακριβώς τι είναι αυτό που θες πιό πολύ, την γυναίκα; ή την καριέρα; Θα είμαι τηλεγραφικός. Θα ξεκινούσα με την αγγλόφωνη Ολλανδία, έδρα του παγκόσμιου ΙΤ στην Ευρώπη. Εκεί σ' έχω για τουλάχιστον ένα 65k για αρχή. Δεν κάθομαι περισσότερο από 5 χρόνια. Συνεχίζω στο Seattle ή στην California, και πάω εκεί για να μείνω [θέμα πράσινης κάρτας δεν υφίσταται, αν σε θέλουν τα μεγάλα μαγαζιά και είσαι τόσο καλός όσο λες, την εκδίδουν αυτοί για σένα]. Αν εν τω μεταξύ μέσα σε ολη αυτήν την φασαρία, έρθει και το κορίτσι, τότε έχει καλώς. Αν όχι, τότε πάλι έχει καλώς. Τα καλοκαίρια θα ερχόμουν που και που Ελλάδα, και μέχρι να κάνω logout θα απολάμβανα την σύνταξή μου, στο Scottsdale της Αριζόνα. Over & out.

Φίλε είσαι παλικάρι , μίλησες πολύ ρεαλιστικά και σωστά !! Δεν είναι μόνο οι γυναίκες !! Είναι η ποιότητα της κοινωνίας , οι πιο πολλοί άνθρωποι σκαρτοι και συμφεροντολόγοι χωρίς ενδιαφέροντα και νόηση ,έχω συγγενείς στο εξωτερικό , και έχω ζήσει . Από χώρα  σε χώρα στο εξωτερικό διαφέρει πολύ η νοοτροπία και οι ανθρώποι . Επίσης Γερμανία , Αγγλία ,Σουηδία έχουν γεμίσει μετανάστες πλεμπα και δεύτερης διαλογής .. άμα θες να σου πω κάποια Πραγμαρα για εξωτερικό και ενδιφερεσαι για χώρες όπως Αυστρία , Βέλγιο , Ολλανδία μπορώ να σου πω τα βιώματα μου . Σου κάνω της εξής ερώτηση : άμα γυρνούσες 10 χρόνια πίσω και ήσουν 22-23 χρόνων θα έφευγες για έξωτερικο ;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...