Προς το περιεχόμενο

CMOS checksum error


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ενα packard bell με foxconn μητρικη, η μπαταριουλα εδωσε ψυχη.

Βαζω καινουργια cr2032. Παρατηρω κατι ομως. Οταν το πισι το εχω πανω στο ρευμα μονιμα, ολα καλα.

Οταν ομως το αφαιρεσω απτην πριζα και μετα απο λιγο το ξαναβαλω, μου πεταει cmos checksum error και στο bios μπαινουν ολα default.

Τι μπορω να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Aris_ είπε

είδες στο bios τι Volt δίνει η καινούργια μπαταριά στο mb ?

Φαινεται αυτο στο bios? Μισο να το κοιταξω

1 ώρα πριν, Aris_ είπε

είδες στο bios τι Volt δίνει η καινούργια μπαταριά στο mb ?

Φαινεται αυτο στο bios? Μισο να το κοιταξω

 

Δε μου εχει τετοια επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Alex-V είπε

Σε ενα packard bell με foxconn μητρικη, η μπαταριουλα εδωσε ψυχη.

Μήπως έδωσε ψυχή το κύκλωμα που κρατά τις ρυθμίσεις του BIOS; Το κάνει και σε δική μου μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν η μπαταρία πολωθεί, παρουσιάζει μεγάλη εσωτερική αντίσταση και επιπλέον δεν φορτίζει πια. Οι CR2032 δεν φορτίζουν, αλλά έχουν backup ένα μικρό κυκλωματάκι πηγής σταθερού ρεύματος, που κατεβάζει το ρεύμα stand-by του τροφοδοτικού για να δώσει στην cmos ram. Οταν η μητρική πάρει ρεύμα κανονικά με power-on, τότε η τροφοδοσία ΚΑΙ της cmos γίνεται με μια δίοδο από το 5V bus. Ενίοτε όμως, η μπαταρία (ή ο παράλληλος ηλεκτρολυτικός πυκνωτής) βραχυκυκλώνει και την πληρώνει το backup κύκλωμα. Πολλές φορές, αυτό το ΕΝΑ και μοναδικό τρανζιστοράκι στο κύκλωμα, σηκώνει ψηλά τα χέρια, και τα πόδια.

Τσεκάρησε δίοδο-πυκνωτή.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, snbblp είπε

Οταν η μπαταρία πολωθεί, παρουσιάζει μεγάλη εσωτερική αντίσταση και επιπλέον δεν φορτίζει πια. Οι CR2032 δεν φορτίζουν, αλλά έχουν backup ένα μικρό κυκλωματάκι πηγής σταθερού ρεύματος, που κατεβάζει το ρεύμα stand-by του τροφοδοτικού για να δώσει στην cmos ram. Οταν η μητρική πάρει ρεύμα κανονικά με power-on, τότε η τροφοδοσία ΚΑΙ της cmos γίνεται με μια δίοδο από το 5V bus. Ενίοτε όμως, η μπαταρία (ή ο παράλληλος ηλεκτρολυτικός πυκνωτής) βραχυκυκλώνει και την πληρώνει το backup κύκλωμα. Πολλές φορές, αυτό το ΕΝΑ και μοναδικό τρανζιστοράκι στο κύκλωμα, σηκώνει ψηλά τα χέρια, και τα πόδια.

Τσεκάρησε δίοδο-πυκνωτή.

Επειδη δεν το εχω ξανακανει κατι τετοιο, μπορεις να με βοηθησεις με καποια μικρα βηματακια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω καλύτερη φωτό από αυτή για να εντοπίσω τις διόδους, ψάχνοντας όμως, βρήκα πως η μητρική αυτή πάσχει από μπαταριοθήκη! Μπονζάι.
Τσεκάρησε την μπαταριοθήκη για καλή επαφή της μπαταρίας. Ισως χρειαστεί να λυγίσει 2-3 χιλιοστά τα λαμάκια της.
Εννοείται, χωρίς ρεύμα αλλά ΜΕ την μπαταρία.

Ας αρχίσουμε από εκεί.

Αν μπορείς, ανέβασε εδώ μια καλή φωτό με κέντρο την μπαταριοθήκη και με 3-4cm γύρω-γύρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, snbblp είπε

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω καλύτερη φωτό από αυτή για να εντοπίσω τις διόδους, ψάχνοντας όμως, βρήκα πως η μητρική αυτή πάσχει από μπαταριοθήκη! Μπονζάι.
Τσεκάρησε την μπαταριοθήκη για καλή επαφή της μπαταρίας. Ισως χρειαστεί να λυγίσει 2-3 χιλιοστά τα λαμάκια της.
Εννοείται, χωρίς ρεύμα αλλά ΜΕ την μπαταρία.

Ας αρχίσουμε από εκεί.

Αν μπορείς, ανέβασε εδώ μια καλή φωτό με κέντρο την μπαταριοθήκη και με 3-4cm γύρω-γύρω.

ναι μωρε ειναι σκατομητρικη. Λες να μην κανει καλη επαφη στα λαμακια η μπαταρια? Την νιωθω ομως να κουμπωνει καλα μεσα στην θηκη. Μεσα στην μερα θα ανεβασω φωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alex-V είπε

ναι μωρε ειναι σκατομητρικη. Λες να μην κανει καλη επαφη στα λαμακια η μπαταρια? Την νιωθω ομως να κουμπωνει καλα μεσα στην θηκη. Μεσα στην μερα θα ανεβασω φωτο.

Γράφουν στα φόρα πως συχνά δεν κάνει επαφή το κάτω λαμάκι, και πως θέλει λίγο σήκωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, snbblp είπε

Γράφουν στα φόρα πως συχνά δεν κάνει επαφή το κάτω λαμάκι, και πως θέλει λίγο σήκωμα.

Κατσε να δοκιμασω μια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex-V είπε

Φτιαχτηκε!!! Σηκωσα λιγο το λαμακι κ τα κραταει ολα τωρα! :D:D:D

Τυχερέ! Εγώ είμαι η δύσκολη περίπτωση 😢

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Alex-V είπε

Φτιαχτηκε!!! Σηκωσα λιγο το λαμακι κ τα κραταει ολα τωρα! :D:D:D

Το μεγαλείο τη συλλογικής γνώσης και εμπειρίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...