Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft απολύει δημοσιογράφους και τους αντικαθιστά με AI


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

...και θα δημιουργηθούν άλλα.

Πεταλωτή δεν βρίσκεις πια, αλλά μηχανικούς αυτοκινήτων έχουμε μπόλικους.

Αυτό το αξίωμα που προβάλετε πολλοί ειναι εντελώς αναπόδεικτο.

"Οταν απο την τεχνολογία χάνεται κάποιος κλάδος δουλειάς δημιουργείται ενας αλλος".

Εξήγησε μας γιατί εισαι τόσο πεπεισμένος για την ισχύ αυτού του αναπόδεικτου και μάλλον λανθασμένου αξιωματος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

26 λεπτά πριν, marios02 είπε

Γενικά χαίρομαι όταν ακούω για απολύσεις δημοσιογράφων.

Απο τα πιο άχρηστα επαγγέλματα πλέον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xavier είπε

τι θα πει δουλεια πληρης απασχολησης? 2020 εχουμε... κανονικα θα επρεπε να δουλευουμε πολυ λιγοτερες ωρες και να πληρωνομαστε πολυ περισσοτερο...Το προβλημα ειναι στη διανομη του πλουτου, οχι στην εργασια...

4ης ώρες βασικός μισθός. Μη πω 800€.. να έχεις και χρόνο για ζωή κατανάλωση

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εδώ κύριοι παρατηρούμε την παράνοια ανθρώπων που δεν ξέρουν όταν βλέπουν μια είδηση με έξυπνο και ανησυχητικό τίτλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MAFAKA είπε

...και θα δημιουργηθούν άλλα.

Πεταλωτή δεν βρίσκεις πια, αλλά μηχανικούς αυτοκινήτων έχουμε μπόλικους.

Να δουμε ποσοι προγραμματιστες ρομποτ θα βρεθουν για να αντικαταστησουν σερβιτορες. Το επιχειρημα αυτο δε στεκει γιατι οι νεες δουλειες απαιτουν δυσαναλογα μεγαλα προσοντα. Το μελλον ειναι ζοφερο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν διάβασα το άρθρο εδώ κόλλησα στη λέξη ανάπτυξη που δε ταιριάζει στην είδηση. Και πράγματι αποτελεί άστοχη και λάθος μετάφραση της πρότασης του πρωτότυπου άρθρου "This can result in increased investment in some places and, from time to time, re-deployment in others." . 

Το re-deployment εδώ είναι αναδιάρθρωση (οπότε βγάζει και νόημα) και σε καμία περίπτωση ανάπτυξη. Λάθος βέβαια έχει μεταφραστεί και το "from time to time". Γενικά λάθος.

Επίσης δε πρόκειται για εργαζομένους της MS αλλά για εργαζομένους σε συμβεβλημένους contractors.

Τώρα, τεχνητή νοημοσύνη και ρομποτική θα αντικαταστήσουν πολλά παραδοσιακά επαγγέλματα και θα δημιουργήσουν νέα. Κι όλα αυτά είναι πολύ πιο κοντά απ' ότι νομίζουμε. Και με το "κοντά" εδώ μιλάω γεωγραφικά. Την Πέμπτη η Microsoft σε κοινή συνέντευξη τύπου με τον πρωθυπουργό ανακοίνωση την εξαγορά της Ελληνικής εταιρείας Softomotive και την δημιουργία ενός Robotic Process Automation Hub στην Αθήνα (τόσο κοντά).

Επεξ/σία από imvrios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, greed είπε

4ης ώρες βασικός μισθός. Μη πω 800€.. να έχεις και χρόνο για ζωή κατανάλωση

αυτα ειναι θεωριες ανθρωπων που τους ταιζουνε ακομα.

χαλαρα ο φιλος ανηκει σε κατηγορια που δεν χρειαζεται να ιδρωσει για να ζησει...οποτε οτι και να του πεις χαμενο θα παει.

(νταξ, παιζει τωρα να μας αρχισει τα κλασσικα εχω 5 πτυχια και δωδεκα μεταπτυχιακα και ξερω 45 γλωσσες, ...κλπ...κλπ _)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στην νέα εποχή που ζούμε δεν ξέρω κατα πόσο είναι απαραίτητος ένας "δημοσιογράφος"  με την κλασσική έννοια του όρου , θα μπορούσαμε να τους πούμε news reviewers κάτι σαν influencers των ειδήσεων ,  ακόμη και εμείς που γράφουμε σχόλια δημοσιογραφούμε , οποιος έχει ένα λαπτοπ και ένα κινητό με κάμερα και ανεβάζει reports στο Youtube , Twitter , Facebook , είναι δημοσιογράφος , δέν ξέρω χονδρική/λιανική πόσο πουλάνε τα νέα Reuters , AP και άλλα πρακτορεία και άν μπορώ εγώ να αγοράσω χονδρική ειδήσεις , να βγεί ένας δημοσιογράφος να μας πει

σίγουρα με ένα προγραμματάκι AI μια εταιρία θα μπορεί να αντικαταστήσει ενα "δημοσιογράφο" και ειδικά θα είναι παιχνιδάκι οταν η εταιρία αυτή είναι η Microsoft , ας μήν ξεχνάμε οτι οι " δημοσιογράφοι" 9 στις 10 φορές είναι πάντοτε κατευθυνόμενοι και ελεγχόμενοι οπότε η AI είναι η φυσική τους εξέλιξη που δεν πρέπει να μας ξαφνιάζει ?

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, marios02 είπε

Γενικά χαίρομαι όταν ακούω για απολύσεις δημοσιογράφων.

Εγώ νομίζω ότι η μόνη απόλυση που μπορεί να φέρει χαρά είναι αυτή του στρατού. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 4η βιομηχανική επανάσταση των ΑΙ και της ρομποτικης δεν εχει καμια σχέση με ότι γνωρίζουμε έως τώρα  πιστεύω ότι θα εξαφανισει το 90% των σημερινων επαγγελματων στα επόμενα 20-30 χρονια κοντεύω τα  60  εχω πάνω απο 40 χρονιά εργασιακη εμπειρία εχω εργαστεί συνολικά σε έξι διαφορετικά επαγγέλματα είτε σαν υπάλληλος είτε σαν αυτοαπασχολούμενος σε εμπόριο κατασκευές και υπηρεσίες σε Ελλαδα και εξωτερικο  Εκεινο που βλεπω απο την πείρα μου είναι ότι συνέχεια οι εργασιακες συνθήκες χειροτερευουν παντού σε ολους τους κλαδους και επαγγέλματα  σήμερα υπάρχει πολύ πίεση και πολύς ηλεκτρονικος ελενγχος  απο εργοδότες και απο πελάτες  Τι εννοώ την δεκαετία του 80 οι υπάλληλοι βρίσκαμε χιλιους τρόπους και λουφαραμε σήμερα αυτό είναι σχεδόν αδύνατο ο μεγάλος αδελφος παρακολουθεί τα πάντα και η απόλυση καραδοκει αλλο παράδειγμα οι πελάτες τις δεκαετίες του 80 και 90 είχαν πολύ λιγότερες απαιτήσεις για τα προιοντα που αγοραζαν σήμερα πρέπει να έχεις αριστο προιον για να σταθείς στην αγορά  αυτό βέβαια είναι καλο για τους αγοραστές αλλα  για τον παραγωγο η τον εμπορο προϋποθέτει σοβαρότητα σκέψη επαγγελματισμο και  περισσότερη δουλεια Αυτό που θέλω να πω ότι σφίγγουν οι κο@οι  πολύ προσοχή μάθετε τεχνικά επαγγέλματα ρομποτική πληροφορική κλπ επαγγέλματα αιχμής για να ζήσετε αξιοπρεπως και να έχετε χρήματα στο μέλλον Οι μεγαλες εταιρείες οι πολυεθνικοι όμιλοι με τις νέες τεχνολογίες ΑΙ και ρομποτική θα γίνουν παντοδυναμες οι μεγάλοι θα μαζέψουν ολο το χρήμα η πλέμπα θα δουλεύει τετραωρα πενθήμερα  θα εχει πολύ χρόνο ελεύθερο για καφέ και ηλεκτρονικά παιχνίδια αλλα και λίγα λεφτα στην τσέπη 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Antilogos1975 είπε

αυτα ειναι θεωριες ανθρωπων που τους ταιζουνε ακομα.

χαλαρα ο φιλος ανηκει σε κατηγορια που δεν χρειαζεται να ιδρωσει για να ζησει...οποτε οτι και να του πεις χαμενο θα παει.

(νταξ, παιζει τωρα να μας αρχισει τα κλασσικα εχω 5 πτυχια και δωδεκα μεταπτυχιακα και ξερω 45 γλωσσες, ...κλπ...κλπ _)

Προσωπικά βαράω 12ωρα στη δουλειά για να βγάλω ένα αξιοπρεπές μεροκάματο.

Οπότε δεν το λες και τόσο χαλαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χαχαχαχ πανε τα παπαγαλακια καιρος να κανουν το ιδιο κ σε ολα τα παπαγαλακια του πλανητη που κοροιδευουν τον κοσμο για να βγαζουν fake ειδησεις υπερ των εργοδοτων τους κ κατα του κοσμου μηπως καταλαβουν τι κανανε τοσο καιρο κ πως κ οι ιδιοι την ιδια μοιρα εχουν με αυτους που κοροιδευουν...

Επεξ/σία από sheep2020
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο καιρό μια νέα είδηση θα βρίσκεται στην κεντρική σελίδα του insomnia:

Μεγάλο κενό ασφαλείας εντόπισαν στο AI της Microsoft. Πρώην υπάλληλοι της εταιρείας έδωσαν τα στοιχεία στην δημοσιότητα .

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...