Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικο πιστολι βαφης


xrist0s4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, θέλω να αγοράσω ενα ηλεκτρικό πιστολι βαφής μέχρι 80 ευρω κ πιο κατω αν γινεται .Εχει κανεις εμπειρία (οχι απο κριτικες στο σκρουτζ)  απο κάποιο που να ειναι κ κάπως αξιόπιστο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το θελεις για τοιχο ειχα ρωτησει κι εγω καποτε και μου ειχαν πει : "Αν ειναι καλο γιατι δεν το χρησιμοποιουν μπογατζηδες"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν το θελεις για τοιχο ειχα ρωτησει κι εγω καποτε και μου ειχαν πει : "Αν ειναι καλο γιατι δεν το χρησιμοποιουν μπογατζηδες"

Παρότι και εγώ δε θα έβαφα τοιχο με πιστόλι (το θεωρώ περιττή πολυτέλεια), κάτι τέτοιες εξυπνάδες λένε διάφοροι απλά γιατί δε καταλαβαίνουν ότι διαφορετικοί άνθρωποι και ομάδες ανθρώπων μπορούν να έχουν διαφορετικά κριτήρια.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, DrLo είπε

Παρότι και εγώ δε θα έβαφα τοιχο με πιστόλι (το θεωρώ περιττή πολυτέλεια), κάτι τέτοιες εξυπνάδες λένε διάφοροι απλά γιατί δε καταλαβαίνουν ότι διαφορετικοί άνθρωποι και ομάδες ανθρώπων μπορούν να έχουν διαφορετικά κριτήρια.

Δεν εχω αποψη γιατι δεν τα καταφερνω με τετοια αλλα δεν εχω δει και μαστορα να βαφει με πιστολι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Δεν εχω αποψη γιατι δεν τα καταφερνω με τετοια αλλα δεν εχω δει και μαστορα να βαφει με πιστολι .

Ναι, αυτό λέω.

Όντως, Κανείς μάστορας δε βάφει με πιστόλι.

Αυτό δε σημαίνει ότι κάποιος άλλος δε μπορεί να έχει άλλα κριτήρια από έναν μάστορα.

Φαντάζομαι ότι ο φίλος που ρωτά δεν ενδιαφέρεται να αρχίσει να κάνει τον μάστορα και να βάφει επαγγελματικά. Μπορεί αυτός ή κάποιος άλλος να έχει άλλα κριτήρια. Μπορεί αυτοί στους οποίους καλύπτει το πιστόλι τα κριτήριά τους καλύτερα να είναι 1 στους 10000. Στη τελική αν ένα προιόν δεν εξυπηρετούσε ΚΑΝΕΝΑΝ θα είχε εξαφανιστεί. (πάντα αν μιλάμε για πλαστικό χρώμα και για τοίχο).

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν βρίσκεις ένα κομπρεσερ και ένα πιστολι αέρα να κάνεις δουλειά σου;

με κομπρεσερ αερα κ πιστολι βαφης ειναι ευκολο να βαψεις τοιχους;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/06/2020 at 10:51, Γιάννης Platano said:

Αν το θελεις για τοιχο ειχα ρωτησει κι εγω καποτε και μου ειχαν πει : "Αν ειναι καλο γιατι δεν το χρησιμοποιουν μπογατζηδες"

αν «μπογιατζήδες»  θεωρούνται κι οι φανοποιοί, μια χαρά χρησιμοποιούν πιστόλι βαφης
κανείς φανοποιός δε βάφει με ρολό και σκάφη

στο προκείμενο,
όπως ειπώθηκε πιο πάνω, το πιστόλι βαφής έχει ιδιαιτερότητες που για ένα μπογιατζη μπορεί να είναι αποτρεπτικός παράγοντας
πχ ένα απλό πιστόλι βαφής απαιτεί ηλεκτρική παροχή και άμεση πρόσβαση στην επιφάνεια
άρα δεν είναι πάντα κατάλληλο για εξωτερικούς χώρους και βάψιμο ψηλού και δυσπρόσιτου τοίχου
ή μπορεί να χρειάζεται προσεκτική αραίωση μίγματος, συχνή επαναπλήρωση, λειτουργία χωρίς διαλείμματα, άμεσο καθαρισμό μετά τη χρηση κοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, paylidis είπε

με κομπρεσερ αερα κ πιστολι βαφης ειναι ευκολο να βαψεις τοιχους;;

Επιπλα και πόρτες λεει ότι θέλει να βάψει.

Πλαστικό χρώμα σε τοίχο εχω δοκιμάσει και μου έσπασε τα νευρα γιατί βουλωνε συνέχεια.Μπορεί να έφταιγα και εγώ.Με ηλεκτρικό πιστόλι που είχα παρει απο το το πρακτικερ έβαψα μια καγκελόπορτα και ήθελε πολύ προσοχή στο πόσο ρευστό ήταν το χρώμα.Και παρόλο που το έπλυνα καλά μετά ,δεν ξαναδούλεψε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το κατάλαβα. Γενική απορία ήταν η δίκη μου καθως βαριέμαι το ρολο... με ηλεκτρικό πιστόλι εξυπηρετει το βάψιμο σε τοίχους ή δε παλεύεται;; Κάποια πρόταση μοντέλου πιθανώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάνα μήνα πήρα άύτο https://www.skroutz.gr/s/11018207/Einhell-TC-SY-700-S.html 

Το ήθελα κυρίως για τις μάντρες τόύ όικοπεδου, σε γενικές γραμμές έκανε καλή δουλειά, βασικά πρέπει να άραιωνεις άρκετα το χρωμα (έγω έβαψα με πλαστικο ) και νόμιζω ότι τρωει πολυ μπογια ,ίσως ήταν και ίδεα μου ,έιχα καιρο να βαψω την μαντρα και δεν θυμαμι ποσο ξοδευα .Το άρνητικο του κατέμε ειναι οτι κανει πολυ νεφος γυρω απο το σημειο που βαφεις και λερωνει αρκετα.Αν εχεις την υπομονη να καλυψεις τα παντα στο δωματιο που βαφεις θα κανεις δουλεια αρκει να μαθεις λιγο τα χουγια του.Ενα πλυσιματακι μετα στα μπεκ και ειναι ετοιμο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πιστόλια βαφής πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά να τα δουλέψεις και χρησιμοποιούνται κυρίως από φανοποιούς για αυτοκίνητα από επιπλοποιούς  για λάκκες και λούστρα και από μπογιατζήδες για κανένα κάγκελο μόνο και τη μπογιά φυσικά να την πληρώνει το αφεντικό γιατί η περισσότερη πάει στο βρόντο..

Φυσικά κανένας από αυτούς δεν χρησιμοποιεί ηλεκτρικά γιατί ξέρουν ότι δεν είναι λειτουργικά , αλλά πιστόλια με κομπρεσέρ αέρα.

Δυστυχώς κάποιοι που συνήθως δεν έχουν πιάσει ούτε ρολό ή πινέλο να βάψουν βλέπουν τις σχετικές διαφημίσεις στην τηλεόραση και έχουν την εντύπωση ότι θα πάρουν ένα ηλεκτρικό πιστόλι και θα βάψουν ένα τοίχο ή ένα έπιπλο πράγμα που δεν γίνεται.

Πιστεύω ότι από όσους το έχουν πάρει κανείς δεν το ψρησιμοποίησε για 2η φορά................😊

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω παρει από το λερου Μέρλιν πριν 6 χρόνια  το αεροπιστολο που είχε και νομίζω έχει ακόμα...

το ρεζουμε...αν έχεις τοίχους εξωτερικούς μεγάλη επιφάνεια μέσα είναι ιδανικό,κυριως όταν ο τοίχος είναι σαγρέ.....τον ποτίζει καλυτερα και έχει και αλλαγή μπροστά στο μπεκ του τροπου

που ψεκαζει (οριζόντια κάθετα η διαγώνια)δηλαδή ανάλογα με τη κίνηση του χεριού πάνω κάτω πχ έχεις τη δέσμη οριζόντια.

με τα χρόνια έχω φτάσει στο σημείο να μονώνω παράθυρα πόρτες τραβάω ταινίες στο ταβάνι και χρησιμοποιώ ένα κομμάτι χαρτόνι στο ένα χέρι  για να μην πιτσιλίζω σε γωνιές κυρίως..επίσης η ποσότητα μπογιάς είναι ρυθμιζόμενη .

το πινέλο η το μικρό ρολάκι μόνο για τελειωματα.....πιστεύω ότι είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει..και τώρα σε λίγες μέρες ξεκινάω πάλι βάψιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...