Προς το περιεχόμενο

Vendora.gr και επιβεβαιωμενα μελη


LLLEFTERIS
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από navigatoras,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσοχη το οτι καποιος πωλητης στο εν λογω site ειναι επιβεβαιωμενο μελος δεν σας καλυπτει καπου σε περιπτωση απατης.

Θα εξηγησω γιατι το γραφω αυτο.

Ειδα μια αγγελια στο παραπανω site για ενα τροφοδοτικο 20 ευρω ειδα οτι ειναι εκτος Αθηνων ειδα επιβεβαιωμενο μελος και την πατησα σαν πρωταρης.

Μιλησαμε με τον τυπο μεσω των μηνυματων του Vendora μου εδωσε λογαριασμο του εκανα την μεταφορα και ενω μου ειπε σε μια ωρα θα σου στειλω tracking number δεν μου εστειλε τιποτα.

Μπηκα σημερα να του στειλω μηνυμα να μου πει τι εκανε και μου εβγαζε μυνημα η σελιδα Αποτυχια αποστολης μηνυματος.

Φυσικα καταλαβα οτι με εχει μπλοκαρει, μιλησα με την τραπεζα μου ειπαν για υπαναχωρηση καπως ετσι πρεπει να πληρωσω 25 ευρω αρα δεν συμφερει να στηθω δυο ωρες για να πληρωσω ακομα 4 ευρω απο την τσεπη μου. Ειχα βαλει 21 ευρω γιατι τοσα μου ειπε ασχετα αν το πουλουσε 20 ισως τα ηθελε για μεταφορικα μου εγραψε και ενα ασχετο οτι θα του κρατησει η τραπεζα 1 ευρω.

Αρα να κανω αιτηση να παρω μεσω τραπεζης τα λεφτα πισω δεν συμφερει, να κανω μηνυση αυτο ειναι που δεν συμφερει με τιποτα. Οποτε καθε απατεωνας θα μπορει να μαζευει 20αρικα και να πουλαει κατι σε 10-20-30 ατομα.

ΜΙλησα με το Vendora και οπως καταλαβα μονο σε περιπτωση μηνυσης θα δωσουν τα στοιχεια του, τους ζητησα να μου δωσουν κατι γιατι εχω μονο τον αριθμο τραπεζης και το ονομα του αλλα δεν εχω παρει κατι.

Το μονο που μου ειπαν οτι τον εχουν μπλοκαρει διαγραψει αλλα εγω δεν βλεπω κατι τετοιο. Αλλα και παλι να το βρασω μου εφαγε εμενα λεφτα και ισως και σε αλλους; ΝΑΙ!

Φυσικα εκανα μια καταγγελια στην ΔΗΕ που ουτε απο κει βλεπω φως στο τουνελ.

Φυσικα δεν περιμενω να παρω τα λεφτα μου πισω απλα ολα τα παραπανω τα γραφω μην την πατησει και καποιος αλλος και πει α οκ επιβεβαιωμενο μελος ειναι.

 

Screenshot_2020-06-04 gio pap - Vendora gr.png

Screenshot_2020-06-04 Αλληλογραφία - Ελευθέριος Κοντογιάννης -Outlook.png

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω κάνει πολλές φορες αγορά από την vendora, συνήθως μέσω τράπεζας και όχι ασφαλής συναλλαγής, και δεν έχω πέσει ούτε μια φορά σε απατεώνα (δόξα τον Θεό!). Ακούω από αρκετά άτομα τέτοιες ιστορίες και εύχομαι να μην μου τύχει ποτέ τέτοιος άνθρωπος!

 

Μόνο μια φορά μου έτυχε ένα περιστατικό, που δεν θα το έλεγα απατεωνιά. Ήθελα να πάρω μερικά dvd από έναν πωλητή, πλήρωσα την τιμή και μου έστειλε περίπου τα μισά από αυτά που φαινόντουσαν στην αγγελία, μετά τον πήρα τηλέφωνο και μου είπε Α, ναι μπερδεύτηκα, θα στείλω και τα υπόλοιπα. Μου έστειλε μερικά ακόμα αλλά και πάλι όχι όλα. Μετά δεν ασχοληθηκα άλλο, ξεκάθαρα ήταν μπερδεμένος. Αλλά ούτως η άλλως η τιμή ήταν πιο χαμηλή από την αξία τους άρα δεν βγήκα χαμένος.

 

Κάνω και αγορές μέσω του facebook marketplace. Δεν μου έχει τύχει ποτέ απατεώνας ούτε εκεί αλλά σίγουρα εκεί υπάρχουν πολλοί περισσότεροι απ' ότι στην Vendora, γιατί το facebook δεν ασχολείται καθόλου με τις αγοραπωλησίες που συμβαίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 5 μήνες μετά...
Στις 10/9/2022 στις 8:38 ΠΜ, afroditix είπε

Άσχετο με το αρχικό θέμα, αλλά τελικά τη δοκίμασα την εγγυημένη συναλλαγή είναι πολύ οκ για όποιον ενδιαφέρεται.

Καλησπερα! 

Ειναι ασφαλές να ανεβάσω στο site την ταυτοτητα μου? Μολις πουλησα κατι και θελουν τραπεζικο λογαριασμο με ταυτοτητα μαζι για να μου βαλουν τα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2023 στις 4:21 ΜΜ, PENNY2020 είπε

Ειναι ασφαλές να ανεβάσω στο site την ταυτοτητα μου? Μολις πουλησα κατι και θελουν τραπεζικο λογαριασμο με ταυτοτητα μαζι για να μου βαλουν τα χρηματα.

Προσωπικά δεν θα το έκανα ποτέ. Η εταιρεία VENDORA είναι μια μικρή ΙΚΕ που μπορεί να είναι τίμιοι (δεν το γνωρίζω αλλά το υποθέτω) αλλά το ρίσκο μπορεί να είναι μεγάλο. Τέτοια προσωπικά στοιχεία να μοιράζονται είναι επικίνδυνα. Μια εταιρεία για να μπορεί να ζητάει τέτοια στοιχεία θα πρέπει να επιτηρείται και να ελέγχεται από κάποιον φορέα για χρηματοπιστωτικά ιδρύματα. Αλλιώς παίζεις ρουλέτα. Μπορεί να είσαι τυχερός μπορεί και όχι.

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2023 στις 8:07 ΜΜ, nova_centurion είπε

Προσωπικά δεν θα το έκανα ποτέ. Η εταιρεία VENDORA είναι μια μικρή ΙΚΕ που μπορεί να είναι τίμιοι (δεν το γνωρίζω αλλά το υποθέτω) αλλά το ρίσκο μπορεί να είναι μεγάλο. Τέτοια προσωπικά στοιχεία να μοιράζονται είναι επικίνδυνα. Μια εταιρεία για να μπορεί να ζητάει τέτοια στοιχεία θα πρέπει να επιτηρείται και να ελέγχεται από κάποιον φορέα για χρηματοπιστωτικά ιδρύματα. Αλλιώς παίζεις ρουλέτα. Μπορεί να είσαι τυχερός μπορεί και όχι.

Σε ερωτηση μου αν ειναι ασφαλες να ανεβασω την ταυτοτητα μου μου απαντησαν αυτο:

Καλησπέρα σας.
Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Vendora.gr.
 
Βάση ευρωπαϊκής οδηγίας για την καταπολέμηση της παράνομης μεταφοράς κεφαλαίου, απαιτείτε ταυτοποίηση του χρήστη πριν προβεί στην πρώτη του εξαργύρωση.
 
Εφόσον προβείτε σε πώληση κάποιου προϊόντος μέσω της υπηρεσίας μας  και έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία από τον αγοραστή με την έγκριση της συναλλαγής, η πληρωμή θα απελευθερωθεί στο vendora wallet σας και θα πρέπει να εξαργυρώσετε το ποσό αυτό.
 
Η διαδικασία της εξαργύρωσης έχει ως εξής:
Από το προφίλ σας, διαλέγετε την ενότητα ”Συναλλαγές”.
Πατάτε ‘‘Σύνοψη’’ και στη συνέχεια ‘’Εξαργύρωση’’.
Θα σας ζητηθεί να επιλέξετε τo χρηματικό ποσό που θέλετε να μεταφέρετε από το Vendora wallet σας σε τραπεζικό λογαριασμό.
 
Εφόσον ακολουθείτε την διαδικασία αυτή για πρώτη φορά σας, θα χρειαστεί να κάνετε προσθήκη λογαριασμού συμπληρώνοντας κάποια στοιχεία (IBAN – Στοιχεία κατόχου).
Θα σας ζητηθεί επίσης, να επαληθεύσετε την ταυτότητα σας στα πλαίσια της διαδικασίας ‘’Know your customer’’ (KYC) / ‘’Γνωρίστε τον πελάτη σας’’, υποβάλλοντας φωτογραφίες εγγράφων ( διαβατήριο ή αστυνομική ταυτότητα).
Όσον αφορά τις πληρωμές αντικειμένων που γίνονται μέσω της υπηρεσίας “Αγορά μέσω Vendora” και τις πληρωμές για την προώθηση των αγγελιών, η Vendora, σε συνεργασία με την εταιρία Mangopay, δεσμεύεται για την προστασία όλων των δεδομένων σου και την ασφαλή πληρωμή μέσω της πλατφόρμας μας.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, PENNY2020 είπε

Σε ερωτηση μου αν ειναι ασφαλες να ανεβασω την ταυτοτητα μου μου απαντησαν αυτο:

Καλησπέρα σας.
Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Vendora.gr.
 
Βάση ευρωπαϊκής οδηγίας για την καταπολέμηση της παράνομης μεταφοράς κεφαλαίου, απαιτείτε ταυτοποίηση του χρήστη πριν προβεί στην πρώτη του εξαργύρωση.
 
Εφόσον προβείτε σε πώληση κάποιου προϊόντος μέσω της υπηρεσίας μας  και έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία από τον αγοραστή με την έγκριση της συναλλαγής, η πληρωμή θα απελευθερωθεί στο vendora wallet σας και θα πρέπει να εξαργυρώσετε το ποσό αυτό.
 
Η διαδικασία της εξαργύρωσης έχει ως εξής:
Από το προφίλ σας, διαλέγετε την ενότητα ”Συναλλαγές”.
Πατάτε ‘‘Σύνοψη’’ και στη συνέχεια ‘’Εξαργύρωση’’.
Θα σας ζητηθεί να επιλέξετε τo χρηματικό ποσό που θέλετε να μεταφέρετε από το Vendora wallet σας σε τραπεζικό λογαριασμό.
 
Εφόσον ακολουθείτε την διαδικασία αυτή για πρώτη φορά σας, θα χρειαστεί να κάνετε προσθήκη λογαριασμού συμπληρώνοντας κάποια στοιχεία (IBAN – Στοιχεία κατόχου).
Θα σας ζητηθεί επίσης, να επαληθεύσετε την ταυτότητα σας στα πλαίσια της διαδικασίας ‘’Know your customer’’ (KYC) / ‘’Γνωρίστε τον πελάτη σας’’, υποβάλλοντας φωτογραφίες εγγράφων ( διαβατήριο ή αστυνομική ταυτότητα).
Όσον αφορά τις πληρωμές αντικειμένων που γίνονται μέσω της υπηρεσίας “Αγορά μέσω Vendora” και τις πληρωμές για την προώθηση των αγγελιών, η Vendora, σε συνεργασία με την εταιρία Mangopay, δεσμεύεται για την προστασία όλων των δεδομένων σου και την ασφαλή πληρωμή μέσω της πλατφόρμας μας.

Η mangopay λειτουργει ως παροχος για την ταυτοποιηση στο vendora κ διαχειριζεται τις πληρωμες οπως φαινεται στους Ορους Χρησης. Για την 1η πληρωμη λογικα θελουν τα στοιχεια για την ταυτοποιηση. Η Mangopay περιλαμβάνεται στον κατάλογο των ιδρυμάτων ηλεκτρονικού χρήματος αρα ουσιαστικα διαχειριζεται τα χρηματα και τις πληρωμες προς τα μελη του site.

https://support.vendora.gr/knowledge-base/oroi-xrhshs/

Αναφορά σε κείμενο

 ο πάροχος των Υπηρεσιών Πληρωμής, δηλαδή η MANGOPAY A.E., εκδότρια Ηλεκτρονικού Χρήματος, αδειοδοτημένη στο Λουξεμβούργο από την Επιτροπή Επιτήρησης Οικονομικού Τομέα υπό τον αριθμό αναφοράς 3812 και εξουσιοδοτημένη να διεξάγει τις δραστηριότητές της σε όλα τα Κράτη Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, με έδρα επί της Λεωφόρου Amélie, αρ. 2, L-1125, Λουξεμβούργο, καταχωρισμένη στο Εμπορικό και Εταιρικό Μητρώο Λουξεμβούργου υπό τον αριθμό B173459. Η Mangopay περιλαμβάνεται στον κατάλογο των ιδρυμάτων ηλεκτρονικού χρήματος, που βρίσκεται διαθέσιμος εδώ. Προς αποφυγή πάσας αμφιβολίας, καμία Υπηρεσία Πληρωμής δεν παρέχεται από την Vendora.gr,

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, PENNY2020 είπε
Καλησπέρα σας.
Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Vendora.gr.
 
Βάση ευρωπαϊκής οδηγίας για την καταπολέμηση της παράνομης μεταφοράς κεφαλαίου, απαιτείτε ταυτοποίηση του χρήστη πριν προβεί στην πρώτη του εξαργύρωση.
 
Εφόσον προβείτε σε πώληση κάποιου προϊόντος μέσω της υπηρεσίας μας  και έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία από τον αγοραστή με την έγκριση της συναλλαγής, η πληρωμή θα απελευθερωθεί στο vendora wallet σας και θα πρέπει να εξαργυρώσετε το ποσό αυτό.
 
Η διαδικασία της εξαργύρωσης έχει ως εξής:
Από το προφίλ σας, διαλέγετε την ενότητα ”Συναλλαγές”.
Πατάτε ‘‘Σύνοψη’’ και στη συνέχεια ‘’Εξαργύρωση’’.
Θα σας ζητηθεί να επιλέξετε τo χρηματικό ποσό που θέλετε να μεταφέρετε από το Vendora wallet σας σε τραπεζικό λογαριασμό.
 
Εφόσον ακολουθείτε την διαδικασία αυτή για πρώτη φορά σας, θα χρειαστεί να κάνετε προσθήκη λογαριασμού συμπληρώνοντας κάποια στοιχεία (IBAN – Στοιχεία κατόχου).
Θα σας ζητηθεί επίσης, να επαληθεύσετε την ταυτότητα σας στα πλαίσια της διαδικασίας ‘’Know your customer’’ (KYC) / ‘’Γνωρίστε τον πελάτη σας’’, υποβάλλοντας φωτογραφίες εγγράφων ( διαβατήριο ή αστυνομική ταυτότητα).
Όσον αφορά τις πληρωμές αντικειμένων που γίνονται μέσω της υπηρεσίας “Αγορά μέσω Vendora” και τις πληρωμές για την προώθηση των αγγελιών, η Vendora, σε συνεργασία με την εταιρία Mangopay, δεσμεύεται για την προστασία όλων των δεδομένων σου και την ασφαλή πληρωμή μέσω της πλατφόρμας μας.

Αντιλαμβάνομαι αυτό που γράφετε για καταπολέμηση της παράνομης μεταφοράς κεφαλαίων. Αυτό ΟΜΩΣ δεν αλλάζει αυτό που έγραψα. Δεν θα έδινα τα προσωπικά μου δεδομένα σε μια ΙΚΕ στην Ελλάδα καθώς όπως γράφει τα στοιχεία θα δοθούν στην πλατφόρμα της VENDORA που απλά συνεργάζεται με μια εταιρεία με έδρα το Λουξεμβούργο που είναι MFI.

Δεν είδα πουθενά να λέει ότι ο χρήστης "μεταφέρεται" σε ασφαλές περιβάλλον της MANGOPAY για να δώσει τα στοιχεία του οπότε η τελευταία εγγυάται την ασφάλεια των δεδομένων και φυσικά η vendora δεν έχει καμία πρόσβαση σ' αυτά. Αν αυτό γίνεται χωρίς να αναγράφεται τότε ας διορθωθεί ώστε να είναι εμφανές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ βαβούρα (φασαρία) παντως η συγκεκριμένη σελιδα/διαδικασια. Χαζευοντας τις διαδικασιες αγοράς/πωλησης να εγκριθει απο τον αγοραστή κ μετα απο 2-3 εργασιμες ‘Αίτημα πληρωμής’.......η πληρωμή. 50 βήματα για να ολοκληρωθει μία απλή συναλλαγή.... Καλα κανει και προστατευει τους αγοραστες αλλα ας κανει πιο ευκολη τη διαδικασια και για πωλησεις.

Οσο για την ασφαλεια δειχνει ασφαλες το συστημα (αν και αρκετα περιπλοκο) αλλιως θα ειχε κλεισει :rolleyes: Η mangopay παιζει/υποστηριζεται και σε αλλες σελιδες ως διαχειριστης χρηματων μεταξυ των μελων & θελουν ταυτοποιημενα τα στοιχεια του πωλητη πριν την πληρωμη εφοσον γινει πωληση.......

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τη χρησιμοποιω αρκετα τη συγκεκριμένη εφαρμογή..Με βολεύει πολύ κ ειναι ασφαλεστατη κ για τον αγοραστη κ για τον πωλητη έτσι ωστε να μη χάσει κανεις!!

Δεσμεύεται το ποσό,ο αγοραστής το ελεγχει κ αν ειναι οκ,προχωραει στην αποδέσμευση των χρηματων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πανος999 είπε

Εγω τη χρησιμοποιω αρκετα τη συγκεκριμένη εφαρμογή..Με βολεύει πολύ κ ειναι ασφαλεστατη κ για τον αγοραστη κ για τον πωλητη έτσι ωστε να μη χάσει κανεις!!

Δεσμεύεται το ποσό,ο αγοραστής το ελεγχει κ αν ειναι οκ,προχωραει στην αποδέσμευση των χρηματων..

 δηλαδή αν σταλει προϊόν  το οποίο είναι μια χαρά και 'σύ μετά από έλεγχο πεις όχι δεν είναι καλό τα χρήματα θα παραμένουν δεσμευμένα μέχρι να πεις εσύ εντάξει η όχι???αν όχι και μετά θα πρέπει να επιστρέψεις το προϊόν που δεν σου άρεσε και να περιμένεις να πει ο πωλητής αν το πήρε σε καλή κατάσταση η όχι για να επιστραφούν τα χρήματα???γιατί έτσι θα είναι προστατευμένος και ο ένας και ο άλλος.....μιλάμε πάντα για συναλλαγές με κατάθεση σε λογαριασμό που είναι οι ποιο δύσκολες στις επιστροφές......

με κάρτα είναι διαφορετικά.....ποιο απλή η διαδικασία αμφισβητησης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, kostasbm είπε

 δηλαδή αν σταλει προϊόν  το οποίο είναι μια χαρά και 'σύ μετά από έλεγχο πεις όχι δεν είναι καλό τα χρήματα θα παραμένουν δεσμευμένα μέχρι να πεις εσύ εντάξει η όχι???αν όχι και μετά θα πρέπει να επιστρέψεις το προϊόν που δεν σου άρεσε και να περιμένεις να πει ο πωλητής αν το πήρε σε καλή κατάσταση η όχι για να επιστραφούν τα χρήματα???γιατί έτσι θα είναι προστατευμένος και ο ένας και ο άλλος.....μιλάμε πάντα για συναλλαγές με κατάθεση σε λογαριασμό που είναι οι ποιο δύσκολες στις επιστροφές......

με κάρτα είναι διαφορετικά.....ποιο απλή η διαδικασία αμφισβητησης

 

Δεν καταλαβα τιποτα..

Με απλα λογια..Αν για οποιοδήποτε λογο δεν μου αρεσει αυτο που προπληρωσα,το γυρναω πίσω κ μετα ο πωλητής παραλαμβανει το προϊόν του πισω κ ο αγοραστης τα λεφτα του πισω..

Χρειάζεται έγκριση κ απο τους 2 για να ολοκληρωθεί μια συναλλαγή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Δεν καταλαβα τιποτα..

Με απλα λογια..Αν για οποιοδήποτε λογο δεν μου αρεσει αυτο που προπληρωσα,το γυρναω πίσω κ μετα ο πωλητής παραλαμβανει το προϊόν του πισω κ ο αγοραστης τα λεφτα του πισω..

Χρειάζεται έγκριση κ απο τους 2 για να ολοκληρωθεί μια συναλλαγή!

σωστά το κατάλαβα αυτο

αν ο άλλος που του επιστραφεί το προϊόν πει ότι δεν είναι στη κατάσταση που το έστειλα τι θα γίνει.....???? θα δεχθεί την επιστροφή ????εσύ θα πάρεις τα χρήματα ??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...