Προς το περιεχόμενο

Vendora.gr και επιβεβαιωμενα μελη


LLLEFTERIS
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από navigatoras,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, kostasbm είπε

σωστά το κατάλαβα αυτο

αν ο άλλος που του επιστραφεί το προϊόν πει ότι δεν είναι στη κατάσταση που το έστειλα τι θα γίνει.....???? θα δεχθεί την επιστροφή ????εσύ θα πάρεις τα χρήματα ??

Να σου πω την αλήθεια εχω την ίδια απορια κ εγω..Δεν εχει τυχει κατι τετοιο μεχρι στιγμης...

Κανενα site δεν μπορει να σε καλυψει στο 100% σε ολα! Από κει κ περα υπαρχουν κ οι αξιολογήσεις για να φτασεις σε ενα καποιο επιπεδο ασφαλειας παραπανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Να σου πω την αλήθεια εχω την ίδια απορια κ εγω..Δεν εχει τυχει κατι τετοιο μεχρι στιγμης...

Κανενα site δεν μπορει να σε καλυψει στο 100% σε ολα! Από κει κ περα υπαρχουν κ οι αξιολογήσεις για να φτασεις σε ενα καποιο επιπεδο ασφαλειας παραπανω..

 απλά δεν μπορεί να καλύψει και τις 2 πλευρές αν υπάρχει δόλος από το πωλητή αλλά και από τον αγοραστή ....  κυρίως για συναλλαγές μεταξύ ιδιωτών   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

 απλά δεν μπορεί να καλύψει και τις 2 πλευρές αν υπάρχει δόλος από το πωλητή αλλά και από τον αγοραστή ....  κυρίως για συναλλαγές μεταξύ ιδιωτών   

Άρα κάτι λείπει & στο vendora….βέβαια καμία σελίδα δεν τα καλύπτει 

σε εξ αποστάσεως συναλλαγή δύσκολα να καλυφθούν κ οι 2 πλευρές.  Η τάση είναι προστασία του αγοραστή/παραλήπτη περισσότερο παρά το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δεν είχα δεί το νήμα και θα ήθελα να γράψω την γνώμη μου.

1. Υπάρχει πολύς κ'οσμος που θέλει να πουλήσει σαβούρα εκεί μέσα.  Έχω δεί μια κυρία να προσπαθεί να πουλήσει στα 1,700 ευρώ κάτι κουτάκια με μεταχειρισμένα εξαρτήματα υπολογιστών και πυκνωτές. Έχω δεί να πουλάνε μαγιώ, καλσόν κτλ κτλ. Τόσο πολύ σαβούρα που καταντά ανυπόφορο.

2. Οι τιμές είναι πολύ ανεβασμένες για μεταχειρισμένα. Μόνο μεταχειρισμένα γυναικεία ρούχα φευγουν  και παιδικά. Αυτό το βλεπεις στην αρχική τους σελίδα, εφόσον έχεις λογαριασμό. Θα έλεγα ότι αυτό αποθαρύνει πολύ κόσμο να ανεβάσει τα πράγματα που έχει για σκότωμα 

3. Η διαδικασία τους είναι χρονοβόρα και ανοιχή σε κακόβουλους. Πχ παραγγέλνω ένα υπολογιστή, αλλάζω ένα εξάρτημα που χρειάζομαι με το προβληματικό που έχω και το επιστρέφω στον πωλητή. Στην περ΄πτωση απάτης  μόνο αυτοκόλλητα tamper proof σε σώνουν, στον μ@λ@κ@ που πήρε κάτι και άλλαξε γνώμη γιατί από την αρχή δεν το χρειαζόταν είσαι πάντα απροστατευτος.

4. Χρεώνουν "ασφάλεια αγορών"  1,5 ευρώ + 5% πράγμα που κάνει τα ψιλοπράγματα ασύμφορα για τον αγοραστή. Πας να πάρεις κάτι που κάνει 10 ευρώ και πληρώνεις μεταφορικά και ασφάλεια άλλα 5 ευρώ.

Δεν ξέρω πως θα προχωρήσει αλλά φαίνεται πως υπάρχει χώρος για το μεταχειρισμένο.........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, navigatoras είπε

Δεν είχα δεί το νήμα και θα ήθελα να γράψω την γνώμη μου.

1. Υπάρχει πολύς κ'οσμος που θέλει να πουλήσει σαβούρα εκεί μέσα.  Έχω δεί μια κυρία να προσπαθεί να πουλήσει στα 1,700 ευρώ κάτι κουτάκια με μεταχειρισμένα εξαρτήματα υπολογιστών και πυκνωτές. Έχω δεί να πουλάνε μαγιώ, καλσόν κτλ κτλ. Τόσο πολύ σαβούρα που καταντά ανυπόφορο.

2. Οι τιμές είναι πολύ ανεβασμένες για μεταχειρισμένα. Μόνο μεταχειρισμένα γυναικεία ρούχα φευγουν  και παιδικά. Αυτό το βλεπεις στην αρχική τους σελίδα, εφόσον έχεις λογαριασμό. Θα έλεγα ότι αυτό αποθαρύνει πολύ κόσμο να ανεβάσει τα πράγματα που έχει για σκότωμα 

3. Η διαδικασία τους είναι χρονοβόρα και ανοιχή σε κακόβουλους. Πχ παραγγέλνω ένα υπολογιστή, αλλάζω ένα εξάρτημα που χρειάζομαι με το προβληματικό που έχω και το επιστρέφω στον πωλητή. Στην περ΄πτωση απάτης  μόνο αυτοκόλλητα tamper proof σε σώνουν, στον μ@λ@κ@ που πήρε κάτι και άλλαξε γνώμη γιατί από την αρχή δεν το χρειαζόταν είσαι πάντα απροστατευτος.

4. Χρεώνουν "ασφάλεια αγορών"  1,5 ευρώ + 5% πράγμα που κάνει τα ψιλοπράγματα ασύμφορα για τον αγοραστή. Πας να πάρεις κάτι που κάνει 10 ευρώ και πληρώνεις μεταφορικά και ασφάλεια άλλα 5 ευρώ.

Δεν ξέρω πως θα προχωρήσει αλλά φαίνεται πως υπάρχει χώρος για το μεταχειρισμένο.........

Με αυτά τα δεδομένα είναι χρονοβόρο/έξτρα κόστη και σε πιθανες αγορές εφόσον ξεχωρίσει κανείς κάτι πέρα από τη δυσκολία που εχει η πλατφορμα ήδη & σε θέματα πωλήσεων.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου μόνο θετικά μπορώ να πω. Έχω αγοράσει και έχω πουλήσει χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Καταλαβαίνω τις ανησυχίες σας και την όποια διαδικασία αλλά αν δεν σας καλύπτει υπάρχουν και οι κλασσικές μέθοδοι, όπως marketplace, χέρι με χέρι, άλλες σελίδες για αγγελίες κλπ.

Επίσης δεν βρήκα καμία δυσκολία στο να βρω αυτό που ψάχνω. Λες και θα ψάξω ολόκληρη την κατηγορία παιχνίδια για να βρω πχ ένα συγκεκριμένο που θέλω. Θα κάνω απλά αναζήτηση.

Για το θέμα κόστους επίσης σε μεταχειρισμένα ισχύει ο κανόνας προφοράς και ζήτησης καθώς επίσης και όσο θέλει ο καθένας πουλάει. Στην τελική απλά δεν θα πουλήσει ποτέ αν έχει υψηλή τιμή. Το παραβλέπω και πάω στον επόμενο. Μεταφορικά θα πληρώσεις έτσι και αλλιώς, το θέμα με την ασφάλεια ούτε εμένα με τρελαίνει αλλά είναι μια επιπλέον δικλίδα ασφαλείας αν γίνει η στραβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Εγω δεν ειμαι ευχαριστημενος καθολου με την εφαρμογη και θα σας πω την ιστορια τωρα. Με το που παρελαβα το αντικειμενο που ειχα παρει προσεξα μετα απο 2 μερες οτι δεν ειναι αυθεντικο. Οταν πηγα ομως την 3 μερα να το επιστρεψω πισω προσεξα πως η συναλλαγη ειχε ολοκληρωθει αυτοματα. Τους στελνω ενα email λεγοντας το θεμα μου και μου ειπαν πως εχω 2 μερες απο την μερα που παραλαβω το αντικειμενο για να εγκρινω αν ειναι ολα ενταξει και οχι 5, γιατι εμενα στην εφαρμογη αρχηκα εδιχνε οτι ειχα 5 μερες το θυμαμαι κιολας γιατι το παρελαβα Πεμπτη και μου ειπανε πως εχω μεχρι την Τριτη να εγκρινω το αντικειμενο. Τους ζητησα τα λεφτα μου πισω γιατι ηταν δικο τους το λαθος και μου εδιχνε αλλα στην εφαρμογη και κανανε πως δεν με καταλαβαινουν και αποφευγανε το προβλημα, καποια μερα με πηρανε τηλεφωνο να μου μιλησουν για κατι και καλα να δουνε αν τα εχω καταλαβει ολα με την εφαρμογη, τους το ειπα απο το τηλεφωνο και μου ειπε οτι θα μου στειλει email την επομενη μερα για να το δει και η τεχνικη ομαδα αν οντως υπηρχε προβλημα. Δεν μου εστειλε email την επομενη μερα και πηγα και τους εστειλα εγω για να μου το στειλουν. Το email ελεγε πως δεν υπηρχε κανενα προβλημα. Και τους λεω αν δεν μου τα στειλουν πισω θα το γραψω ολο αυτο και θα τα στειλω ολα στο ιντερνετ για να δουν τι εξυπηρετηση δινουν και που δεν γυρνανε πισω τα λεφτα του πελατη οταν κανουν δικο τους λαθος με την εφαρμογη. Δεν το κανανε και εγω απλα το αφησα να περασει γιατι δεν μπορουσα να ασχοληθω. Αλλα τωρα μου ηρθε ενα αιτημα απο καποιον να αγορασει ενα προιον μου για 75 ευρω και με το που το δεχομαι μετα απο μια ωρα που παω και το ξανα κοιταω το ειχαν αλλαξει σε 52. Τους στελνω email και μου λενε ετσι ηταν απο την αρχη και οτι του ειχα κανει ετοιμα για 52 ευρω, που οντως ισχυει αλλα ηταν στις 1 Ιουνιου δηλαδη πριν 1 μηνα, τωρα δεν προσφερομαι να δωσω το αντικειμενο για τοσο και αυτοι μου διχναν κιολας αλλα για να το δεχτω. Απο οτι βλεπω στην εφαρμογη τους γενικα διχνουν αλλα και μετα δεν το παραδεχονται, δηλαδη αν πατε κιολας να δειτε στις προσφατες πουλησεις τους διχνουν αλλες τιμες απο οτι αγοραστηκε το αντικειμενο οντως. Δηλαδη μπορει εγω να εχω στην αγγελια κανονικα να λεει για 75 ευρω κατι αλλα μπορει ο αλλος να μου εστειλε αιτημα να το παρει για 60 και οταν του το πουλησω θα λεει ακομα οτι το πουλησα για 75 στις προσφατες πουλησεις. Σας προτεινω να μην μπλεξετε με αυτην την εφαρμογη καθως τους εχω ικανους να το κανανε επιτιδες γιατι μου ειπανε πως ολες οι συναλλαγες ολοκληρωνονται αυτοματα απο μονες τους μεσα σε 2 μερες αν δεν κανει καποια κινηση ο αγοραστης και βλεπω οτι τελιωνουν αμεσως αφου τελιωσει το 24ωρο απο την 2η μερα. Αλλα οταν μου ολοκληρωθηκε εμενα ηταν σε μια εντελως τυχαια ωρα που ηταν την 3η μερα καπου στις 2:47 το βραδυ

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 μήνες μετά...
Στις 10/7/2023 στις 6:33 ΜΜ, emossia είπε

Εγω δεν ειμαι ευχαριστημενος καθολου με την εφαρμογη και θα σας πω την ιστορια τωρα. Με το που παρελαβα το αντικειμενο που ειχα παρει προσεξα μετα απο 2 μερες οτι δεν ειναι αυθεντικο. Οταν πηγα ομως την 3 μερα να το επιστρεψω πισω προσεξα πως η συναλλαγη ειχε ολοκληρωθει αυτοματα. Τους στελνω ενα email λεγοντας το θεμα μου και μου ειπαν πως εχω 2 μερες απο την μερα που παραλαβω το αντικειμενο για να εγκρινω αν ειναι ολα ενταξει και οχι 5, γιατι εμενα στην εφαρμογη αρχηκα εδιχνε οτι ειχα 5 μερες το θυμαμαι κιολας γιατι το παρελαβα Πεμπτη και μου ειπανε πως εχω μεχρι την Τριτη να εγκρινω το αντικειμενο. Τους ζητησα τα λεφτα μου πισω γιατι ηταν δικο τους το λαθος και μου εδιχνε αλλα στην εφαρμογη και κανανε πως δεν με καταλαβαινουν και αποφευγανε το προβλημα, καποια μερα με πηρανε τηλεφωνο να μου μιλησουν για κατι και καλα να δουνε αν τα εχω καταλαβει ολα με την εφαρμογη, τους το ειπα απο το τηλεφωνο και μου ειπε οτι θα μου στειλει email την επομενη μερα για να το δει και η τεχνικη ομαδα αν οντως υπηρχε προβλημα. Δεν μου εστειλε email την επομενη μερα και πηγα και τους εστειλα εγω για να μου το στειλουν. Το email ελεγε πως δεν υπηρχε κανενα προβλημα. Και τους λεω αν δεν μου τα στειλουν πισω θα το γραψω ολο αυτο και θα τα στειλω ολα στο ιντερνετ για να δουν τι εξυπηρετηση δινουν και που δεν γυρνανε πισω τα λεφτα του πελατη οταν κανουν δικο τους λαθος με την εφαρμογη. Δεν το κανανε και εγω απλα το αφησα να περασει γιατι δεν μπορουσα να ασχοληθω. Αλλα τωρα μου ηρθε ενα αιτημα απο καποιον να αγορασει ενα προιον μου για 75 ευρω και με το που το δεχομαι μετα απο μια ωρα που παω και το ξανα κοιταω το ειχαν αλλαξει σε 52. Τους στελνω email και μου λενε ετσι ηταν απο την αρχη και οτι του ειχα κανει ετοιμα για 52 ευρω, που οντως ισχυει αλλα ηταν στις 1 Ιουνιου δηλαδη πριν 1 μηνα, τωρα δεν προσφερομαι να δωσω το αντικειμενο για τοσο και αυτοι μου διχναν κιολας αλλα για να το δεχτω. Απο οτι βλεπω στην εφαρμογη τους γενικα διχνουν αλλα και μετα δεν το παραδεχονται, δηλαδη αν πατε κιολας να δειτε στις προσφατες πουλησεις τους διχνουν αλλες τιμες απο οτι αγοραστηκε το αντικειμενο οντως. Δηλαδη μπορει εγω να εχω στην αγγελια κανονικα να λεει για 75 ευρω κατι αλλα μπορει ο αλλος να μου εστειλε αιτημα να το παρει για 60 και οταν του το πουλησω θα λεει ακομα οτι το πουλησα για 75 στις προσφατες πουλησεις. Σας προτεινω να μην μπλεξετε με αυτην την εφαρμογη καθως τους εχω ικανους να το κανανε επιτιδες γιατι μου ειπανε πως ολες οι συναλλαγες ολοκληρωνονται αυτοματα απο μονες τους μεσα σε 2 μερες αν δεν κανει καποια κινηση ο αγοραστης και βλεπω οτι τελιωνουν αμεσως αφου τελιωσει το 24ωρο απο την 2η μερα. Αλλα οταν μου ολοκληρωθηκε εμενα ηταν σε μια εντελως τυχαια ωρα που ηταν την 3η μερα καπου στις 2:47 το βραδυ

Λοιπον διαβασα λιγο την ιστορια σου..

εχω να πω τα εξης μετα απο προσφατη εμπειρια μου! 
Εγω την βρηκα αξιοπιστη γενικοτερα! 1)Εσυ μπορει να πουλας στα 75€ αλλα καποιος να σου κανει μια προσφορα πχ πτι το αγοραζει με 60€ σου δινει την επιλογη να δεχτεις η να την απορριψεις! Αν δεν κανεις καμια επιλογη θα μεινει ετσι δεν θα γινει καμια αγοραπωλησια. 
2)Τωρα τι τιμη φαινεται στο vendora δεν ξερω μπορει οντως να φαινεται η αρχικη τιμη γιατι ολο το αλλο ηταν μεταξυ του αγοραστη και εσενα..

3) οντως αν ο αγοραστης παραλαβει το αντικειμενο και δεν πατησει εγκριση, τα λεφτα πιστωνονται στο wallet του vendora σε 2 ημερες!

4) μπορεις να επιστρεψεις το προιον οχι γιατι ετσι σου καπνισε, αλλαξες γνωμη κλπ αλλα αν δεν ανταποκρινεται στην περιγραφη, αν εχει καποιο ελαττωμα κλπ οπου αυτο το αποδεικνυεις φανταζομαι με φωτογραφιες κλπ. Ποιο πανω ανεφεραν καποιοι για υπολογιστη κλπ..σε εκεινη την περιπτωση δεν ξερω πραγματικα τι γινεται..εγω εχω αγορασει πχ απο το marketplace laptop και μεχρι σημερα ειναι μια χαρα! 
Βεβαια δεν μου εχει τυχει να επιστρεψω η να μου επιστρεψουν κατι ακομα..

5) για μια αναφορα σε προηγουμενο ποστ που εκανε καποιος για απατη οτι κατεθεσε τα χρηματα κ δν του εστειλαν το αντικειμενο βλεπω οτι αν εγω δεν στειλω το αντικειμενο πχ με το box now τα λεφτα μετα απο 2-3 μερες επιστρεφουν στον αγοραστη..

Αυτα μεχρι στιγμης εχω καταλαβει..

το μονο που με χαλαει και ακομα δεν το εχω εξακριβωσει ειναι αν πληρωνεις φπα 24% για την πωληση που κανεις, στην περιπτωση που κανεις αναληψη του ποσου απο το wallet...το θεωρω υπερβολη! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nikiangel είπε

Λοιπον διαβασα λιγο την ιστορια σου..

εχω να πω τα εξης μετα απο προσφατη εμπειρια μου! 
Εγω την βρηκα αξιοπιστη γενικοτερα! 1)Εσυ μπορει να πουλας στα 75€ αλλα καποιος να σου κανει μια προσφορα πχ πτι το αγοραζει με 60€ σου δινει την επιλογη να δεχτεις η να την απορριψεις! Αν δεν κανεις καμια επιλογη θα μεινει ετσι δεν θα γινει καμια αγοραπωλησια. 
2)Τωρα τι τιμη φαινεται στο vendora δεν ξερω μπορει οντως να φαινεται η αρχικη τιμη γιατι ολο το αλλο ηταν μεταξυ του αγοραστη και εσενα..

3) οντως αν ο αγοραστης παραλαβει το αντικειμενο και δεν πατησει εγκριση, τα λεφτα πιστωνονται στο wallet του vendora σε 2 ημερες!

4) μπορεις να επιστρεψεις το προιον οχι γιατι ετσι σου καπνισε, αλλαξες γνωμη κλπ αλλα αν δεν ανταποκρινεται στην περιγραφη, αν εχει καποιο ελαττωμα κλπ οπου αυτο το αποδεικνυεις φανταζομαι με φωτογραφιες κλπ. Ποιο πανω ανεφεραν καποιοι για υπολογιστη κλπ..σε εκεινη την περιπτωση δεν ξερω πραγματικα τι γινεται..εγω εχω αγορασει πχ απο το marketplace laptop και μεχρι σημερα ειναι μια χαρα! 
Βεβαια δεν μου εχει τυχει να επιστρεψω η να μου επιστρεψουν κατι ακομα..

5) για μια αναφορα σε προηγουμενο ποστ που εκανε καποιος για απατη οτι κατεθεσε τα χρηματα κ δν του εστειλαν το αντικειμενο βλεπω οτι αν εγω δεν στειλω το αντικειμενο πχ με το box now τα λεφτα μετα απο 2-3 μερες επιστρεφουν στον αγοραστη..

Αυτα μεχρι στιγμης εχω καταλαβει..

το μονο που με χαλαει και ακομα δεν το εχω εξακριβωσει ειναι αν πληρωνεις φπα 24% για την πωληση που κανεις, στην περιπτωση που κανεις αναληψη του ποσου απο το wallet...το θεωρω υπερβολη! 

το 24 % ΦΠΑ ειναι επί της προμήθειας που κρατάνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και εγώ δεν είμαι ευχαριστημένος απο το Vendora, , θυμίζει λίγο παλια το Ricardo, εκλεισε σε μια νυχτα.

εχω πολυ καιρο να μπω και δε θα το προτιμησω ξανά.
 

.....προσεξα σου απαντούσαν με τυποποιημένα email υστερα απο μέρες, δεν υπήρχε τηλ, αν απέμενες σου απαντούσαν θα το δει το νομικό τμημα.

.......οσοι δουλευαν μεσα είχαν απο καμια δεκαρια σελιδες μεταχειρισμενα, αυτο το ειδα απο περίεργες παραμβάσεις ατόμων της σελίδας στο chat με τον υποτιθέμενο αγοραστή-πωλητή

Επεξ/σία από im2004
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατόπιν επισταμένων δοκιμών και πωλήσεων μεταχειριμένων σε σύντομο χρονικό διάστημα , μάζεψα ένα σεβαστό ποσό για να αγοράσω καινούριο εξοπλισμό για το δίκτυο μου.

Όταν πήγα να σηκώσω το μπαγιόκο να διαπίστωσα αυτά!

- χρέωση 1.20 ευρώ για κάθε ανάληψη, κάτι σαν το 0.30 που χρεώνουν οι τράπεζες-τοκογλυφικά ιδρύματα

- προμήθεια ανάληψης 5%

-ΦΠΑ 24%

!!!!

Δεύτερο θαυμαστικό, όταν πουλήσεις κάτι  κρατάνε προμήθεια 10%

Δηλαδή αν πουλήσεις πράγματα για χίλια εκατό ευρώ, θα πάρουν την προμήθεια τους και μετά στο χιλιάρικο που θα μείνει, αν πάς να το σηκώσεις θα πάρεις μόνο 708 ευρώ.

Με λίγα λόγια,  απο την τιμή που ζητάς και πληρώνεσε τσεπώνεις περίπου το 63%!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Με πήραν τα γέλια όταν σκέφτηκα κάτι τύπους να έχουν ανεβάσει σπίτια και οικόπεδα!

Αρα δεν συμφέρει για αγορές αλλά για ανταλλαγές είναι πρώτο! (πουλάς, μαζεύεις βαρουφακικά IOU ευρώ, πληρώνεις απο αυτά και παίρνεις κάτι άλλο)

 

 

vendora.jpg.1c863611e146e41cfea1172d2401181c.jpg

Επεξ/σία από navigatoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την vendora την έχω χρησιμοποιήσει το προηγούμενο έτος.

Έχω βάλει 3-4 αγγελίες ,που τελικά τα πούλησα μέσω insomnia ,marketplace και άλλων σελίδων.

Από τη vendora έκανα μια αγορά μιας φωτογραφικής μηχανής ,ενώ στα μηνύματα μου έλεγε ο πωλητής ότι δεν την είχε χρησιμοποιήσει καθόλου , το κουτί της όταν ήρθε ,δεν ήταν σε καλή κατάσταση και νόμισα ότι με δούλεψε.

Τελικά σύνδεσα τη φωτογραφική μηχανή με το pc και με κάποιες εφαρμογές βρήκα τα κλικ που είχε και ήταν μόνο 15 κλικ και προχώρησα τη διαδικασία .

Σε άλλη περίπτωση ,πλήρωσα για μια άλλη φωτογραφική μηχανή , ο πωλητής ακύρωσε τη διαδικασία (ενώ είχα πληρώσει) ,λόγω έλλειψης ...χρόνου.

Μου έστειλαν μήνυμα από τη vendora ότι θα επιστρέψουν ένα ποσό , που ήταν η τιμή της φωτογραφικής μηχανής + έξοδα αποστολής ,δεν ήταν μέσα η ασφάλεια αγορών ,τελικά μου επιστρέψουν όλο το ποσό που έδωσα.

Το τελευταίο καιρό διαφήμιζε η vendora ότι δεν κρατάνε χρήματα για την ασφάλεια αγορών, δεν έτυχε να τη χρησιμοποιήσω να το δω στην πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Η Vendora ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ τον Πωλητή. Πρόσφατα είχα εμπειρία, έστειλα δοκιμασμένο αντικείμενο, ο αγοραστής το παρέλαβε, για δικούς του λόγους το μετάνιωσε, αμφισβήτησε την πώληση ισχυριζόμενος ελάττωμα, όταν τους έστειλα φωτογραφίες πως το έστειλα και πως έφυγε, μετά τα άλλαξε και έλεγε πως είναι σε άψογη κατάσταση αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΟ με τον εξοπλισμό του! και θέλει να το επιστρέψει.. Παρά τα emails μου στην Vendora ότι δεν το πούλησα με εγγύηση συμβατότητας κτλ και πως οφείλει να μου πιστώσει το ποσό αφού το χρησιμοποίησε κτλ κτλ, οι εκπρόσωποι της Vendora το χαβά τους, λάμβανα απάντηση ξανά και ξανά πείτε μας σε ποιό κουτί Box Now να το επιστρέψουμε...

Εν ολίγοις, η Vendora ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ κανέναν, και οι "Μεσολαβητές" της σε περίπτωση αμφισβήτησης είναι χειρότεροι από δημόσιοι υπάλληλοι που κοιτάνε να βγάλουν την ουρά τους απ'έξω. Σε περίπτωση κακόβουλου αγοραστή/πωλητή, ηλίου φαεινότερο να είναι, δεν θα βρείτε το δίκιο σας, θα χάσετε τον χρόνο σας, θα σας μαγαρίσουν/χαλάσουν ότι βάλατε για πώληση και θα σπάσετε και τα νεύρα σας.  

Μακριά!

Αν πάλι ξεφορτώνεστε σαβούρα που χαμένη για χαμένη ήταν, τοτε ναι, ΟΚ, η σαβούρα για τη σαβούρα στο Vendora!

Καλύτερα Insomnia, MarketPlace, έστω και e-Bay!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...