Προς το περιεχόμενο

«Αϋπνία» και «Δεν μπορώ να κοιμηθώ», οι λέξεις που αναζητήθηκαν περισσότερο στη Google κατά τη διάρκεια της πανδημίας


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, coffeex είπε

Μακρυά από "χημικά".. 

Είναι και θέμα ψυχολογίας, ξέρεις τι είναι να νυστάζεις απίστευτα  και μόλις πας στο κρεβάτι να μην σε παίρνει ο ύπνος ή να ξυπνάς ύστερα από 2 ώρες να νιώθεις ξεκούραστος(!) και να μην έχεις όρεξη για τίποτα (ούτε για φαγητό);

Τουλάχιστον εγώ ήξερα τι έφταιγε αλλά δεν μπορώ να φανταστώ τι περνάνε άλλοι άνθρωποι...  

το xozal το παίρνω κάθε άνοιξη για ένα μήνα για τις αλλεργίες εγώ πάντως γιατί δεν μπορώ να σταθώ απο το φτάρνισμα με το παραμικρό 😛  

εγώ δεν μπορώ να κοιμηθώ όταν έχω νεύρα πάντως και όταν έχω αγωνία για κάτι.

επίσης όταν κοιμάται η δικιά μου δίπλα άμα ροχαλίζω λίγο σκουντάει έντονα και αρχίζει Γιώργο Γιώργο και μετά κάνει πως κοιμάται για να μην της πω τίποτα αλλά άμα κάνει εκείνη φασαρία όλα καλά , βέβαια άμα κοιμηθώ εγώ που να χοροπηδάει στο κρεβάτι δεν ξυπνάω.

μόνο άμα ακούσω καμία ατάκα πότε θα πάμε βόλτα στο νιάρχος ξυπνάω αλλά κάνω ότι κοιμάμαι.

 

  

2 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

 

Σωστό αλλα με ηρεμία το χάπι αυτό... 

εδώ το aerius δεν μου κάνει τίποτα ούτε στις αλλεργίες ούτε υπνηλία μου φέρνει , αν και το παίρνω μια φορά το χρόνο για ένα μήνα για αλλεργίες

Επεξ/σία από georgepppo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgepppo είπε

κοπάνα ένα xozal για τις αλλεργίες το απογευματάκι και 12 η ώρα δεν θα μπορείς να κρατήσεις τα μάτια σου ανοιχτά 😛 

Επειδη έχω πάρει πολλές φορές και το λάμβανα προληπτικά για αλλεργίες και την περίοδο του κορονοιου, δεν ισχύει αυτό που λες. 

Όσο για την αϋπνία, όταν είσαι κουρασμένος από την δουλειά μια χαρά ύπνος σε πιανει. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις πρέπει να βρεις δραστηριότητες. 

Για τον ύπνο μου είχε πει ψυχίατρος να παίρνω Β6 αλλά και αυτό το σταμάτησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα αντιισταμινικα όντως προκαλούν καταστολή και υπνηλία . Στην αρχή βαριά μετά συνηθίσεις γιαυτό δε σε ρίχνει τόσο τώρα το xozal . Άλλον μπορεί να τον πάρει ο ύπνος στο τιμόνι τόσο επικίνδυνα είναι ...

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα από τα πιο καλά συμπληρώματα διατροφής που μπορεί να πάρει κάποιος για να ρυθμίσει τον ύπνο του σωστά πάλι είναι η μελατονίνη, ρωτόντας πάντα το γιατρό του πρώτα. Επίσης, αποφεύγουμε οθόνες για 1 ώρα πριν τον ύπνο, προσέχουμε τη διατροφή μας και γενικά φτιάχνουμε ένα υγιές πρόγραμμα ύπνου από την αρχή. Αν κάποιος βέβαια έχει σοβαρό πρόβλημα, εννοείται καλό είναι να συμβουλευτεί έναν ειδικό γιατρό για όλα όσα ανέφερα. 

Επεξ/σία από Musclemar
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Επειδη έχω πάρει πολλές φορές και το λάμβανα προληπτικά για αλλεργίες και την περίοδο του κορονοιου, δεν ισχύει αυτό που λες. 

Όσο για την αϋπνία, όταν είσαι κουρασμένος από την δουλειά μια χαρά ύπνος σε πιανει. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις πρέπει να βρεις δραστηριότητες. 

Για τον ύπνο μου είχε πει ψυχίατρος να παίρνω Β6 αλλά και αυτό το σταμάτησα. 

Δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι και ίδιες οι ώρες, αν το έπαιρνες βράδυ δεν καταλάβαινες κάτι γιατί θέλει μερικές ωρίτσες να πιάσει η υπνηλία, δοκίμασε μεσημεράκι να το πάρεις να δεις μετά απο λίγες ώρες 😛 

Το πρόβλημα του ύπνου το έλυσα στον στρατό εγώ, επειδή ήμασταν και μικρή μονάδα με λίγα άτομα βαράγαμε συνέχεια νούμερα και το να κοιμηθείς σερί 8 ώρες ήταν αδιανόητο , εδώ και 6 ώρες ήταν δύσκολο έπρεπε να έχεις 10-12 το βράδυ και 6-8 το πρωί και πάλι 5.5 ώρες το πολύ.

Με αποτέλεσμα ύπνος σε αεροπλάνα σε κτελ ακόμα και όπου έβρισκες και ακούμπαγες το κορμί σου ήταν δεδομένο ότι θα κοιμηθείς

Επεξ/σία από georgepppo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά χαλάσατε όλοι το βιολογικό σας ρολόι γιατί καθόσασταν όλη μέρα χωρίς να κάνετε τίποτα και δεν βλέπατε και ήλιο. Τώρα επιστρέφει η κανονικότητα του Koulis και η κάθε καλαμιά στον κάμπο της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, coffeex είπε

Μακρυά από "χημικά".. 

Είναι και θέμα ψυχολογίας, ξέρεις τι είναι να νυστάζεις απίστευτα  και μόλις πας στο κρεβάτι να μην σε παίρνει ο ύπνος ή να ξυπνάς ύστερα από 2 ώρες να νιώθεις ξεκούραστος(!) και να μην έχεις όρεξη για τίποτα (ούτε για φαγητό);

Τουλάχιστον εγώ ήξερα τι έφταιγε αλλά δεν μπορώ να φανταστώ τι περνάνε άλλοι άνθρωποι...  

Το θέμα ύπνου είναι τραγικό στις μέρες μας.

Νομίζω είναι τέτοια η καθημερινότητα που ο εγκέφαλος  μας απλά μπαίνει σε μια κατάσταση μόνιμου στρές και άγχους.Απο τις εκατοντάδες ειδήσεις στην TV που βομβαρδίζουν για το πόσο άσχημα είναι τα πράγματα μέχρι τις εκατοντάδες πάλι διαφημίσεις που σου προκαλούν ανάγκη για πράγματα που δεν χρειάζεσαι.

Γενικά υπάρχουν πολλές κακές επιρροές και ο εγκέφαλος δεν χαλαρώνει.

Αυτό δεν είναι φαινόμενο μόνο οικονομικά αδύναμων να προσθέσω.Πολλοί με εξασφαλισμένα οικονομικά - υγεία(οσο μπορεί) πάλι έχουν πολύ άγχος.

Πρπλοσωπικά όσο και να αθλούμε(και αθλούμε πολύ , Parkour-Freerun , ποδηλασία , γυμναστήριο + δουλειά που περιλαμβάνει κίνηση) δεν έχω καταφέρει να βρω τροπο να κοιμάμαι όπως πρεπει.

Δεν πα να κλείσω ηλεκτρονικές συσκευές , να μην βλεπω πολυ οθονη πριν το κρεβάτι, τιποτα ο εγκεφαλος απο μονος του παει σε χαζες σκέψεις και πιθανότητες.

Εν τέλη εύχομαι να βιώσω πάλι τον ύπνο που κάναμε παιδιά.Αυτόν τον ύπνο που σε έπερνε στον καναπέ αλλα ξυπνούσες την άλλη μερα στο κρεβάτι σου στο δωμάτιο σου αλλά δεν είχες ποτέ καταλάβει αυτό το transition απο καναπέ - κρεβάτι και δεν σε ξυπνούσε ούτε τάνκ αν περνούσε απέξω.   

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Νομίζω για μη ακραία προβλήματα με τον ύπνο δίνεται μαλατονινή ή συστήνονται τροφές που βοηθούν να  παραχθεί.

Αυτά σε φυσιολογικές καταστάσεις, όχι καραντίνας που είναι φυσικό να υπάρξουν μέρες αϋπνίας.

Αν είναι ακραία η κατάσταση μάλλον ψυχολόγος χρειάζεται γιατί ο ύπνολόγος μάλλον θα δει αν υπάρχουν παθολογικά αιτία, όπως υπνική άπνοια και όχι ψυχολογικά όπως αυτά της καραντίνας και του άγχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, georgepppo είπε

κοπάνα ένα xozal για τις αλλεργίες το απογευματάκι και 12 η ώρα δεν θα μπορείς να κρατήσεις τα μάτια σου ανοιχτά 😛 

 

εμενα δε με πιανει παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σαν άνθρωπος που έχω διαχρονικό πρόβλημα με τον ύπνο (ανέκαθεν ξενυχτούσα και πιο νέος που δεν είχα τι να κάνω δεν ήταν πραγματικό πρόβλημα, από τότε που πρέπει να ξυπνάω πρωινά στις 7 έγινε.. γιατί αρνούμαι να κοιμηθώ πριν τις 2 ), χέστηκα με την καραντίνα (επίσης δούλευα κανονικά, άρα χέστηκα επί δύο)

 

 έβλεπα όμως ανθρώπους που είχαν το πρόγραμμά τους κοιμόντουσαν νωρίς , ξυπνούσαν νωρίς... όλη μέρα κλεισμένοι μες στο σπίτι έχαναν την αίσθηση του χρόνου και έπεφτε τρελό ξενύχτι πράγμα που τους είχε πειράξει το μυαλό 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, georgepppo είπε

εδώ το aerius δεν μου κάνει τίποτα ούτε στις αλλεργίες ούτε υπνηλία μου φέρνει , αν και το παίρνω μια φορά το χρόνο για ένα μήνα για αλλεργίες

τελικα φαινεται οτι αυτοι που βλεπουν διαφορά με το xozal δεν τους κανει τιποτα απολυτως το aerius οπως και εμενα.

Τωρα για την υπνηλια εμενα δε μου φερνει οπως εγραψα πιο πανω ουτε το xozal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εχω και γω μεγαλο προβλημα με τις αυπνιες...Σημερα ξυπνησα με ζαλαδα και ταση για λιποθυμια...3 ωρες υπνο το πολυ....Παρ'οτι δουλευω 12 ωρες καθημερινα και ειμαι ψοφιος... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chocobo είπε

Εν τέλη εύχομαι να βιώσω πάλι τον ύπνο που κάναμε παιδιά.Αυτόν τον ύπνο που σε έπερνε στον καναπέ αλλα ξυπνούσες την άλλη μερα στο κρεβάτι σου στο δωμάτιο σου αλλά δεν είχες ποτέ καταλάβει αυτό το transition απο καναπέ - κρεβάτι και δεν σε ξυπνούσε ούτε τάνκ αν περνούσε απέξω.   

Δε νιώθω ότι χρειάζεται να πω κάτι μετά από αυτό, τα είπες όλα. Έτσι ακριβώς νιώθω και εγώ!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...