Προς το περιεχόμενο

«Αϋπνία» και «Δεν μπορώ να κοιμηθώ», οι λέξεις που αναζητήθηκαν περισσότερο στη Google κατά τη διάρκεια της πανδημίας


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, j2k είπε

Καθε "φαρμακο" και ματζουνι για τον υπνο κανει στο τελος ζημια στον υπνο.

Αυτο ειναι 100% βεβαιο και αποδεδειγμενο πειραματικα με σωρεια μελετων.

Δεν υπαρχει καποιο ματζουνι η φαρμακο που να κανει καλο στον υπνο αυτο ειναι αποδεδειγμενο.

Οταν πας να φτιαξεις τον υπνο με ματζουνια πχ βαλεριανα και ναρκωτικα φαρμακα πχ βενζοδιαπινες

τοτε καταστρεφεις τον υπνο και στην περιπτωση των ναρκωτικων χαπιων η καταστροφη μετα απο ενα διαστημα χρησης ειμαι μονιμη και μη αναστρεψιμη.

Γι αυτο ποτε δεν πρεπει να παρει κανεις ματζουνια και φαρμακα για τον υπνο οσο καιρο και να εχει να κοιμηθει

γιατι θα καταληξει με πολυ ποιο σοβαρο προβλημα ειναι αποδεδειγμενο αυτο.

Οποιος γιατρος δωσει ναρκωτικα φαρμακα ή και βοτανα για αυπνιες ειναι απατεωνας τσαρλατανος.

Υπαρχουνε περιοδοι που καποιος μπορει να εχει αυπνιες και αυτο στο 99+% των περιπτωσεων φτιαχνει απο μονο

του μετα απο καποιο διαστημα χωρις τη χρηση καμιας χημικης ουσιας η βοτανου.

Αν γινει χρηση ναρκωτικων φαρμακων οι αυπνιες θα γινουνε σοβαρες και μονιμες απο ελαφριες και παροδικες.

Με εξαίρεση της παθολογικές περιπτώσεις πχ όταν πωνας από κάποια χρόνια ασθένεια κλπ

40 λεπτά πριν, gustom2008 είπε

Εχω και γω μεγαλο προβλημα με τις αυπνιες...Σημερα ξυπνησα με ζαλαδα και ταση για λιποθυμια...3 ωρες υπνο το πολυ....Παρ'οτι δουλευω 12 ωρες καθημερινα και ειμαι ψοφιος... :(

12 ώρες που δουλεύεις αποτελούν το πρόβλημα καθος σε διαλύουν ψιχολογικα με ότι συνέπειες υπάρχουν μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, zx1234r είπε

Υπνολόγο

Edit: Το έγραψα για πλάκα αλλά είπα να κάνω μία αναζήτηση και τελικά όντως υπάρχει σαν ειδικότητα. Κάτι σαν το "υγιεινολόγος" που κοτσάρουν καμιά φορά οι παθολόγοι δίπλα στο κατεβατό με τους τίτλους του για να δικαιολογούν το 100άρι. Πάντως για τέτοια προβλήματα κοιτάς σε νευρολόγο με ειδικότητα στις διαταραχές ύπνου. Σόρυ για το τρολλάρισμα. Η ώρα φταίει.

Καλημέρα σε όλους! Συμφωνώ με τα παραπάνω και συμπληρώνω: Υπάρχουν και πνευμονολόγοι με εξειδίκευση στον ύπνο (λόγω απνοιών κλπ) και τα εργαστήρια μελέτης ύπνου είναι συνήθως 80% πνευμονολόγοι - 15% νευρολόγοι - 5% ψυχίατροι με εξειδίκευση στις ψυχογενείς διαταραχές του ύπνου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, DonVicious είπε

Γενικά αν έχεις θέμα ύπνου στυλ, κοιμάσαι αργά(5-6 το πρωί) και ξυπνάς μεσημέρι/απόγευμα, θα σε συμβούλευα να μη τρως μεχρι και πριν μια ώρα πριν κοιμηθείς και επίσης να δοκιμάσεις να ξυπνήσεις 8 το πρωί και μετά να μείνεις μέχρι τις 1 το βράδυ ξύπνιος σερί. Με μόνο 2 ώρες υπνο και χωρίς να έχεις στουπώσει από το φαι θα κοιμηθείς κανονικά από τις 1 μέχρι το πρωί 9-10 η ώρα. Μετά το θέμα είναι να μην ξαναπέσεις στο τριπάκι του ξενυχτιού και να πέφτεις κρεβάτι 12-1 η ώρα.

Καλη συμβουλη, αλλα συνηθως κοιμαμαι το πολυ 1 λογω δουλειας και 9 εχω σηκωθει.

Αλλα δεν νιωθω οτι ξεκουραζομαι, οποτε κατι αλλο ισως να παιζει, θελω να το ψαξω, μου εχουν πει ροχαλιζω πολυ και ξυπναω ευκολα, ισως να ειναι συμπτωματα για κατι αυτα.

10 ώρες πριν, PeterMay είπε

Μήπως αϋπνιολόγο ??????

Υπαρχει κατι τετοιο οντως?

Που μπορω να τον βρω?

10 ώρες πριν, zx1234r είπε

Υπνολόγο

Edit: Το έγραψα για πλάκα αλλά είπα να κάνω μία αναζήτηση και τελικά όντως υπάρχει σαν ειδικότητα. Κάτι σαν το "υγιεινολόγος" που κοτσάρουν καμιά φορά οι παθολόγοι δίπλα στο κατεβατό με τους τίτλους του για να δικαιολογούν το 100άρι. Πάντως για τέτοια προβλήματα κοιτάς σε νευρολόγο με ειδικότητα στις διαταραχές ύπνου. Σόρυ για το τρολλάρισμα. Η ώρα φταίει.

Ωραιος, δεν πειραζει, γελασα λιγο, κοιμομουν (ειρωνικο) και τωρα το ειδα.

Θα το ψαξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oι λέξεις που αναζητήθηκαν περισσότερο στη Google κατά τη διάρκεια της πανδημίας και το ξερουν ολοι ειναι το "Playstation 5"...απλα το κρυβουν γιατι δεν τους συμφερει εχουν κοντρα με τους ιαπωνες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, alexioannou είπε

Ισα ισα αποδειχθικε ότι τον κοιμισαν καλα τον Ελληνα κλειδωμένο στο σπιτάκι του.......

 

Πρόσεξε, θα στο κατεβάσουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gustom2008 είπε

Εχω και γω μεγαλο προβλημα με τις αυπνιες...Σημερα ξυπνησα με ζαλαδα και ταση για λιποθυμια...3 ωρες υπνο το πολυ....Παρ'οτι δουλευω 12 ωρες καθημερινα και ειμαι ψοφιος... :(

Νομιζω ότι αυτό δεν είναι θέμα ύπνου αλλά κάτι άλλο παθολογικο που επηρεάζει τον ύπνο σου. 

32 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Μια χαρά κοιμάμαι στις 22:00. Ίσως φταίει το πρωινό ξύπνημα, φουλ δουλειά, δύο παιδιά στα ντουζενια τους 😁

Οσοι ξυπνάνε κατά τις 6 το πρωι ανετα είναι πτώματα από τις 9 και μετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω. Εγώ μετά από 30 και βάλε χρόνια για πρώτη φορά πήρα "άδεια" για 45 μέρες (βλέπε αναστολή σύμβασης). Έριξα κάτι ύπνους ξεγυρισμένους!!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα, πολύ μακριά το πήγατε το πράγμα. Οι περισσότεροι άνθρωποι πήγαιναν από τον έναν καναπέ στον αλλον., τρωγανε υδατάνθρακες και δεν διοχέτευαν την ενέργεια πουθενά. Λογικό είναι να είχαν προβλήματα υπνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, karaLRS είπε

Μια χαρά κοιμάμαι στις 22:00. Ίσως φταίει το πρωινό ξύπνημα, φουλ δουλειά, δύο παιδιά στα ντουζενια τους 😁

Και εγω ξυπναω 5 6 και 21 νυσταζω. ισως φταιει το.οτι ξυπανει 5 το παιδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/06/2020 at 09:33, nfsmw_gr said:

Καλη συμβουλη, αλλα συνηθως κοιμαμαι το πολυ 1 λογω δουλειας και 9 εχω σηκωθει.

Αλλα δεν νιωθω οτι ξεκουραζομαι, οποτε κατι αλλο ισως να παιζει, θελω να το ψαξω, μου εχουν πει ροχαλιζω πολυ και ξυπναω ευκολα, ισως να ειναι συμπτωματα για κατι αυτα.

Υπαρχει κατι τετοιο οντως?

Που μπορω να τον βρω?

Ωραιος, δεν πειραζει, γελασα λιγο, κοιμομουν (ειρωνικο) και τωρα το ειδα.

Θα το ψαξω.

Τότε λογικά θέμα διατροφής/έλλειψης άσκησης/ψυχολογίας είναι. ΠΧ οταν πολλές φορές πρέπει να κάνουμε κάτι(δουλειά, διάβασμα) νιώθουμε  ότι νυστάζουμε ως ένα τέχνασμα του εγκεφάλου για να αποφύγουμε την συγκεκριμένη υποχρέωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...