Προς το περιεχόμενο

Aγορά κινητού μέχρι 300


jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ μίλησα για το mtk .Τα real time tests είναι άχρηστα , μόνο σε fps και το ποσό smooth είναι ένα κινητό φαίνεται το καλύτερο soc . Κ σε real time tests πάλι πίσω είναι . 

Όσο για το nova 5 t χρησιμοποιει τον 980 μεν αλλά λίγο πιο χαμηλά χρονισμένο από του p 30 αν θυμάμαι καλά .  Κ από τι βλεπω εδώ έχει 281 k. με antutu 8. Όχι καμία τρελή διάφορα με τα 265 k του mi 9 t και ίδια με του rn8 pro.

Επεξ/σία από vargas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, vargas είπε

Εγώ μίλησα για το mtk .Τα real time tests είναι άχρηστα , μόνο σε fps και το ποσό smooth είναι ένα κινητό φαίνεται το καλύτερο soc . Κ σε real time tests πάλι πίσω είναι . 

Όσο για το nova 5 t χρησιμοποιει τον 980 μεν αλλά λίγο πιο χαμηλά χρονισμένο από του p 30 αν θυμάμαι καλά .  Κ από τι βλεπω εδώ έχει 281 k. με antutu 8. Όχι καμία τρελή διάφορα με τα 265 k του mi 9 t και ίδια με του rn8 pro.

 

Οκ, το antutu δεν εχει σημασια, τα real time test δεν εχουν σημασια, σημασια εχει η υποκειμενικη μας αποψη....

Μιλαμε για πανω απο 100€ διαφορα για ενα τηλεφωνο που εχει μονο Amoled περισσοτερο να προσφερει. 
 

Ο καθενας επιλεγει με τα δικα του κριτηρια.

No problem 

 

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Οκ, το antutu δεν εχει σημασια, τα real time test δεν εχουν σημασια, σημασια εχει η υποκειμενικη μας αποψη....

Μιλαμε για πανω απο 100€ διαφορα για ενα τηλεφωνο που εχει μονο Amoled περισσοτερο να προσφερει. 
 

Ο καθενας επιλεγει με τα δικα του κριτηρια.

No problem 

Mα κ σε real time tests εφαγε μισό λεπτό στο κεφάλι το rn8  pro .  Δεν βλέπεις ότι ο 730 είναι απλούστατα πολύ πιο σύγχρονος?? 12 nm vs 8nm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vargas είπε

Mα κ σε real time tests εφαγε μισό λεπτό στο κεφάλι το rn8  pro .  Δεν βλέπεις ότι ο 730 είναι απλούστατα πολύ πιο σύγχρονος?? 12 nm vs 8nm

Εχω αλλα καμια τουλαχιστον 10αρια προχειρα βιντεακια που δειχνουν το αντιθετο. Στην ουσια εχουν την ιδια επεξεργαστικη ισχυ.

Απο την αλλη δεν δινω +100€ (300€!!!) στα 128gb (το 9t δεν δεχεται SD) για μια Amoled ειδικα οταν με λιγοτερα παιρνω το σαφεστατα καλυτερο nova 5t

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Εχω αλλα καμια τουλαχιστον 10αρια προχειρα βιντεακια που δειχνουν το αντιθετο. Στην ουσια εχουν την ιδια επεξεργαστικη ισχυ.

Απο την αλλη δεν δινω +100€ (300€!!!) στα 128gb (το 9t δεν δεχεται SD) για μια Amoled ειδικα οταν με λιγοτερα παιρνω το σαφεστατα καλυτερο nova 5t

Σαφέστατα καλύτερο δεν το λες . Χειρότερη οθόνη , δραματικά χειρότερη μπαταρία , και πολύ μέτριο βίντεο . Δεν λέω για κάμερα γενικά γτ έχει καλη κάμερα το nova 5 t  αν κ δεν παίρνει gcam όπου εκεί χάνεται η μπάλα .. Έχει πιο δυνατο soc ναι , αλλά ούτε αυτό δέχεται sd card και δεν έχει κ  3.5 jack. . Τα ζυγιζεις κ διαλεγεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/6/2020 στις 8:19 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Μην το γελας καθολου. Μεσα στο στριμωξιδι στα εσωτερικα ενος κινητου το να γλυτωσεις ολη αυτο τον χωρο της τρυπας αλλα και του hardware που την συνοδευει ειναι κερδος.

Επισης ειναι σαφεστατα πιο δυσκολο να γινει εστω η βασικη στεγανοποιηση της υποδοχης. 
 

Απο την αλλη γιατι να μπεις στον κοπο μιας και τεινει (και θα γινει σιγουρα στο αμεσο μελλον) δεδομενη η καταργηση του jack 3,5.

Δεν με χαλαει ιδιαιτερα. Το ανταπτορακι μενει μονιμα στο καλωδιο χωρις καν να το καταλαβαινεις. Σε περιπτωση που θελεις και φορτιση μαζι (αν και σε λιγο η ασυρματη θα γινει κι αυτη στανταρ) το αντιστοιχο ανταπτορακι εχει γινει κι αυτο minimal.

Επειδη εψαχνα καιρο και σχεδον εχω αποφασισει κ εγω στην επιλογη του nova 5t μιας και υπιστηριζει κανονικα google services απο οτι διαβασα, αυτο που με απασχολει μονο ειναι η "αντοχη" της θυρας type c. Τι εννοω, απο τις συχνοτερες ζημιες σε tablets κ smartphones, μου χε πει γνωστος μου που δουλευει στο Γερμανο, ειναι να τους φερνουν τις συσκευες με σπασμενη τη θυρα αυτη (ok micro usb ειναι αλλα το ιδιο μπορει να συμβει κ σε type c φανταζομαι) ειτε γιατι βαζανε το φορτιστη βιαστικα στραβα κλπ. 

Επειδη εγω λοιπον θα μιλω αρκετα με handsfree με τη χρηση του ανταπτορα που δινει το nova 5t, νιωθω οτι θα εχω το νου μου συνεχεια στο καλωδιο μη τραβιχτει πως θα ειναι κλπ. Ειτε το εχω στη τσεπη μου μεσα και περπατω μιλωντας, ειτε στο αμαξι οδηγωντας κ να το εχω διπλα στο καθισμα. Μπορει να πεσει για οποιοδηποτε λογο ενω μιλω με handsfree. Εκει τι γινεται; Κανω ευχη μην επαθε κατι η θυρα; Γιατι αν σπασει μετα εχει μπλεξιμο για service. Σιγουρα το 3.5mm jack ειναι ανθεκτικο, απλα θελωνα μου πει καποιος με type c κ ψρηση ακουστικων αν ειναι και αυτο ανθεκτικο κ τσαμπα αγχωνομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/6/2020 στις 3:07 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Το Nova 5t εχει καλυτερο επεξεργαστη μαλλον και καμερες. Και ναι. Ο ανταπτορας ειναι μεσα στο κουτι.

Τα τηλέφωνα που θα αγοράσεις από την Ελληνική αντιπροσωπία, ΔΕΝ έχουν τον αντάπτορα.

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ronnie1985 είπε

Επειδη εψαχνα καιρο και σχεδον εχω αποφασισει κ εγω στην επιλογη του nova 5t μιας και υπιστηριζει κανονικα google services απο οτι διαβασα, αυτο που με απασχολει μονο ειναι η "αντοχη" της θυρας type c. Τι εννοω, απο τις συχνοτερες ζημιες σε tablets κ smartphones, μου χε πει γνωστος μου που δουλευει στο Γερμανο, ειναι να τους φερνουν τις συσκευες με σπασμενη τη θυρα αυτη (ok micro usb ειναι αλλα το ιδιο μπορει να συμβει κ σε type c φανταζομαι) ειτε γιατι βαζανε το φορτιστη βιαστικα στραβα κλπ. 

Επειδη εγω λοιπον θα μιλω αρκετα με handsfree με τη χρηση του ανταπτορα που δινει το nova 5t, νιωθω οτι θα εχω το νου μου συνεχεια στο καλωδιο μη τραβιχτει πως θα ειναι κλπ. Ειτε το εχω στη τσεπη μου μεσα και περπατω μιλωντας, ειτε στο αμαξι οδηγωντας κ να το εχω διπλα στο καθισμα. Μπορει να πεσει για οποιοδηποτε λογο ενω μιλω με handsfree. Εκει τι γινεται; Κανω ευχη μην επαθε κατι η θυρα; Γιατι αν σπασει μετα εχει μπλεξιμο για service. Σιγουρα το 3.5mm jack ειναι ανθεκτικο, απλα θελωνα μου πει καποιος με type c κ ψρηση ακουστικων αν ειναι και αυτο ανθεκτικο κ τσαμπα αγχωνομαι...

Δεν ειχα ποτε μεχρι σημερα προβλημα με την θυρα USB-C. Εχω κοντα 2 χρονια που οι πιτσιρικαδες μου χρησιμοποιουν την θυρα με ανταπτορα. Σιγουρα δεν ξεκουμπωνει ο ανταπτορας απο το καλωδιο ουτε και φευγει ευκολα απο την θυρα.

 

1 ώρα πριν, bromiaris είπε

Τα τηλέφωνα που θα αγοράσεις από την Ελληνική αντιπροσωπία, ΔΕΝ έχουν τον αντάπτορα.

Εγω το πηρα απο Skroutz. Ενας ανταπτορας εχει 2 ευρω εως και 5-7 ευρω εαν αγορασεις με ταφ και για φορτιση.

https://www.skroutz.gr/s/17125524/Ancus-USB-C-male-3-5mm-USB-C-female-23598.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόμαστε κάποιες φορές και "διυλιζουμε τον κωνωπα" σε σχέση με την μελλοντική αγορά μιας συσκευης... Χωρις πρώτα να κάνουμε μια βασική ερώτηση στον εαυτό μας: Θα αξιοποιήσουν τις δυνατότητες της? 

Λέμε στον άνθρωπο για δύναμη cpu λες και η διαφορά είναι χαοτική με βάση τις ανάγκες που προανέφερε. 

Δηλαδή φίλοι μου αν υποθέσουμε ότι ζει κάποιος σε επαρχιακή πόλη και αντί να πάρει ένα αμάξι 500 άλογα πάρει ένα με 300 θα δει διαφορά?

Οι ανάγκες π περιγράφεις καλύπτονται εξαιρετικά και με τον 730 γιατί είδα ότι κάποιοι τον θάψανε.. Και με τις δύο συσκευές ( nova 5t vs 9t) θα κάνεις άψογα τη δουλειά σου. 

Απέφυγε τον Helio για άλλους λόγους ***

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επισήμανση όμως να γράψω για τον αντάπτορα, έχει τύχει σε μέλος του forum να αγοράσει αντάπτορα που δεν ήταν συμβατός με το κινητό του, υπάρχουν 2 είδη, passive και active.1ον δεν νομίζω να μπορεί να γνωρίζει κάποιος ποιός απο τους 2 τύπους κάνει και 2ον κάποιοι αντάπτορες δεν το έχουν στην περιγραφή, οπότε μάλλον ψάξιμο στο Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Μια επισήμανση όμως να γράψω για τον αντάπτορα, έχει τύχει σε μέλος του forum να αγοράσει αντάπτορα που δεν ήταν συμβατός με το κινητό του, υπάρχουν 2 είδη, passive και active.1ον δεν νομίζω να μπορεί να γνωρίζει κάποιος ποιός απο τους 2 τύπους κάνει και 2ον κάποιοι αντάπτορες δεν το έχουν στην περιγραφή, οπότε μάλλον ψάξιμο στο Google.

Τι σημαινει passive & active σε ενα ανταπτορα και γιατι μπορει να μην ειναι συμβατοι με τις συσκευες. Για πες μας να μαθαινουμε please. Ενδιαφερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Τι σημαινει passive & active σε ενα ανταπτορα και γιατι μπορει να μην ειναι συμβατοι με τις συσκευες. Για πες μας να μαθαινουμε please. Ενδιαφερον.

Δεν γνωρίζω, ίσως διαφορετικά πρωτόκολλα, πάντως ισχύει.Πχ αυτό είναι passive, το αναφέρει στην περιγραφή:

https://www.e-shop.gr/4smarts-passive-adapter-usb-type-c-to-35mm-audio-jack-white-p-TEL.047536

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...