Προς το περιεχόμενο

Aγορά κινητού μέχρι 300


jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,ενδιαφέρομαι για αγορά κινητού τηλεφώνου μέχρι 300 ευρώ.Η χρήση θα είναι για social media,βίντεο στο youtube,candy crush,καμία σειρά και φωτογραφίες.Στο μυαλό μου είχα το samsung galaxy A51 κυρίως γιατί σε βίντεο σύγκρισης που είδα με το xiaomi mi a3 που τώρα έχω ,τα χρώματα είναι πιο ζωντανά και γενικά όμορφα στο πρώτο.Ομως φυσικά δεν είμαι θαυμαστής μιας εταιρείας,προτιμώ ότι είναι καλύτερο για τη τσέπη μου σε σχέση με την απόδοση του.Εσείς ποιές συσκευές θα μου προτείνατε?Εαν μπορείτε σας παρακαλώ και μια μικρή αιτιολόγηση.Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

 

Τα καλύτερα κινητά σε αυτό το εύρος τιμής είναι το xiaomi mi 9T και το Huawei nova 5T και τα 2 πολύ καλό επεξεργαστή λόγο καλύτερο το Huawei όπως και καλυτερη κάμερα αν δεν μπει gcam στο άλλο.. Και έχει και ποιο smooth video και εγγύηση 2 χρόνια έναντι 1 του άλλου και περισσότερες μπάντες άρα πιάνεις σε ποιο πολλές περιοχές σήμα σε σχέση με το άλλο.. Και έχει κανονικά Google services αυτό το huawei..Αλλά έχει amoled οθόνη θύρα ακουστικών και λίγο καλύτερη μπαταρία το mi 9T.Αλλη μια επιλογή είναι το Samsung a71 αλλά έχει μονο καλύτερη οθόνη σε ανάλυση και ίντσες σε σχέση με τα άλλα 2 τίποτα άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kp1 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Τα καλύτερα κινητά σε αυτό το εύρος τιμής είναι το xiaomi mi 9T και το Huawei nova 5T και τα 2 πολύ καλό επεξεργαστή λόγο καλύτερο το Huawei όπως και καλυτερη κάμερα αν δεν μπει gcam στο άλλο.. Και έχει και ποιο smooth video και εγγύηση 2 χρόνια έναντι 1 του άλλου και περισσότερες μπάντες άρα πιάνεις σε ποιο πολλές περιοχές σήμα σε σχέση με το άλλο.. Και έχει κανονικά Google services αυτό το huawei..Αλλά έχει amoled οθόνη θύρα ακουστικών και λίγο καλύτερη μπαταρία το mi 9T.Αλλη μια επιλογή είναι το Samsung a71 αλλά έχει μονο καλύτερη οθόνη σε ανάλυση και ίντσες σε σχέση με τα άλλα 2 τίποτα άλλο. 

To nova 5t δεν έχει θύρα ακουστικών?Το google services ποιο κινητό τις έχει?Επίσης το τελευταίο είναι εκτός budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 5Τ ναι δεν εχει θυρα, μπορείς να βάλεις αντάπτορα απο type c σε 3.5mm αλλιώς type c ακουστικά.

Google Play Services έχουν ολα. Απ το Ρ40 και άνω δεν έχουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, jerry banana είπε

To nova 5t δεν έχει θύρα ακουστικών?Το google services ποιο κινητό τις έχει?Επίσης το τελευταίο είναι εκτός budget.

Δεν έχει θύρα το 5Τ αλλά έχει ένας αντάπτορας που βάζεις ακουστικά και τα 2 έχουν Google maps. Απλά το mi 9t έχει ανέβει πολύ η τιμή του ιδιαίτερα το 128gb που εκεί θα πας αναγκαστικά γτ δεν παίρνει sd και το μοντέλο με τα 64gb δεν νομίζω να σε καλύψουν γτ έχεις διαθέσιμα 58 gb περίπου αρα θα έχεις θέμα μακροπροθεσμα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, speedy23 είπε

οπότε το 5t να το βγάλω έξω απο την εξίσωση?Nα  παω κατευθειαν για το mi9t  ?

18 ώρες πριν, Xristaras12 είπε

το 5Τ ναι δεν εχει θυρα, μπορείς να βάλεις αντάπτορα απο type c σε 3.5mm αλλιώς type c ακουστικά.

Google Play Services έχουν ολα. Απ το Ρ40 και άνω δεν έχουν.

ο αντάπτορας ειναι μέσα στο κουτί του?

Επισης μια ερώτηση που δεν ξέρω πολλά γιαυτο τη ρωτάω το 8 pro που είναι απο τα πιο διάσημα στα 180 κατι ευρω περίπου,γιατί είναι πρώτο στο σκρουτζ?Τι κάνει αυτο το κινητό τόσο καλό ?Να φανταστώ όμως μιας που είναι σχεδόν 100 ευρώ πιο πάνω το 9t και το nova 5t ειναι καλύτερα για μεγάλο ποσοστό.

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, jerry banana είπε

οπότε το 5t να το βγάλω έξω απο την εξίσωση?Nα  παω κατευθειαν για το mi9t  ?

ο αντάπτορας ειναι μέσα στο κουτί του?

Επισης μια ερώτηση που δεν ξέρω πολλά γιαυτο τη ρωτάω το 8 pro που είναι απο τα πιο διάσημα στα 180 κατι ευρω περίπου,γιατί είναι πρώτο στο σκρουτζ?Τι κάνει αυτο το κινητό τόσο καλό ?Να φανταστώ όμως μιας που είναι σχεδόν 100 ευρώ πιο πάνω το 9t και το nova 5t ειναι καλύτερα για μεγάλο ποσοστό.

Το Nova 5t εχει καλυτερο επεξεργαστη μαλλον και καμερες. Και ναι. Ο ανταπτορας ειναι μεσα στο κουτι.

Απο την αλλη το 9t εχει πιο αδυναμο επεξεργαστη αλλα Amoled οθονη.

Το 8 pro εχει πολλα καλα στην κατηγορια τιμης. Εχει λιγο πιο δυνατο επεξεργαστη απο το 9t (ειναι ομως Mediatek), εχει μεγαλη μπαταρια 4500mAh, εχει αξιολογες καμερες και επεκτασιμη μνημη σε τιμη λιγοτερα απο 200€. Πχ το 9t ειναι εστω και λιγο πιο αδυναμο απο το 8 Pro και χωρις επεκτασιμη μνημη με πανω απο 100€ ποο ακριβο μονο για την amoled ισως.
 

Υπαρχει και το ακριβως ιδιο με μεγαλυτερη μπαταρια και Snapdragon Redmi Note 9s λιγο πιο ακριβο απο το 8 pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Το Nova 5t εχει καλυτερο επεξεργαστη μαλλον και καμερες. Και ναι. Ο ανταπτορας ειναι μεσα στο κουτι.

Απο την αλλη το 9t εχει πιο αδυναμο επεξεργαστη αλλα Amoled οθονη.

Το 8 pro εχει πολλα καλα στην κατηγορια τιμης. Εχει λιγο πιο δυνατο επεξεργαστη απο το 9t (ειναι ομως Mediatek), εχει μεγαλη μπαταρια 4500mAh, εχει αξιολογες καμερες και επεκτασιμη μνημη σε τιμη λιγοτερα απο 200€. Πχ το 9t ειναι εστω και λιγο πιο αδυναμο απο το 8 Pro και χωρις επεκτασιμη μνημη με πανω απο 100€ ποο ακριβο μονο για την amoled ισως.
 

Υπαρχει και το ακριβως ιδιο με μεγαλυτερη μπαταρια και Snapdragon Redmi Note 9s λιγο πιο ακριβο απο το 8 pro

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε δεν τα γνώριζα αυτά ειδικά για τον ανταπτορα.Τοτε δεν πειράζει που δεν έχει 3.5mm απλώς θα βάζω τον ανταπτορα.Λογικα θα το ψάξω γιατί είμαι ανάμεσα στο 5tκαι το 9t αλλά ο αδύναμος επεξεργαστής με ξενερώνει λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jerry banana είπε

οπότε το 5t να το βγάλω έξω απο την εξίσωση?Nα  παω κατευθειαν για το mi9t  ?

Οχι φιλε. Απλα σου προτεινω και καποιο αλλο σε περιπτωση που σε ενδιαφερει.

Να ρωτησω κατι, γιατι εν ετει 2020 για παραδειγμα το 3.5mm jack ειναι feature οταν κοιταζεις για καινουργια κινητα; Μενουν απο χωρο στην κατασκευη των κινητων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, speedy23 είπε

Οχι φιλε. Απλα σου προτεινω και καποιο αλλο σε περιπτωση που σε ενδιαφερει.

Να ρωτησω κατι, γιατι εν ετει 2020 για παραδειγμα το 3.5mm jack ειναι feature οταν κοιταζεις για καινουργια κινητα; Μενουν απο χωρο στην κατασκευη των κινητων;

το θελω απλως το 3.5 γιατί ακούω μουσική με τα ακουστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, speedy23 είπε

Οχι φιλε. Απλα σου προτεινω και καποιο αλλο σε περιπτωση που σε ενδιαφερει.

Να ρωτησω κατι, γιατι εν ετει 2020 για παραδειγμα το 3.5mm jack ειναι feature οταν κοιταζεις για καινουργια κινητα; Μενουν απο χωρο στην κατασκευη των κινητων;

Μην το γελας καθολου. Μεσα στο στριμωξιδι στα εσωτερικα ενος κινητου το να γλυτωσεις ολη αυτο τον χωρο της τρυπας αλλα και του hardware που την συνοδευει ειναι κερδος.

Επισης ειναι σαφεστατα πιο δυσκολο να γινει εστω η βασικη στεγανοποιηση της υποδοχης. 
 

Απο την αλλη γιατι να μπεις στον κοπο μιας και τεινει (και θα γινει σιγουρα στο αμεσο μελλον) δεδομενη η καταργηση του jack 3,5.

Δεν με χαλαει ιδιαιτερα. Το ανταπτορακι μενει μονιμα στο καλωδιο χωρις καν να το καταλαβαινεις. Σε περιπτωση που θελεις και φορτιση μαζι (αν και σε λιγο η ασυρματη θα γινει κι αυτη στανταρ) το αντιστοιχο ανταπτορακι εχει γινει κι αυτο minimal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην λέμε ότι θέλουμε ρε παιδία. Δεν ειναι πιο αδύναμος ο 730 . Δούλεψε το 8 pro μισή ώρα + k.το mi 9 t και δες ποιο κολλάει μετά . Έχει σαφέστατα πολύ πιο ενεργοβορο soc το pro με 12 nm vs 8 nm του ,mi 9 t

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vargas είπε

Μην λέμε ότι θέλουμε ρε παιδία. Δεν ειναι πιο αδύναμος ο 730 . Δούλεψε το 8 pro μισή ώρα + k.το mi 9 t και δες ποιο κολλάει μετά . Έχει σαφέστατα πολύ πιο ενεργοβορο soc το pro με 12 nm vs 8 nm του ,mi 9 t

εσύ φίλε πιο κινητό θεωρείς γερό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, vargas είπε

Μην λέμε ότι θέλουμε ρε παιδία. Δεν ειναι πιο αδύναμος ο 730 . Δούλεψε το 8 pro μισή ώρα + k.το mi 9 t και δες ποιο κολλάει μετά . Έχει σαφέστατα πολύ πιο ενεργοβορο soc το pro με 12 nm vs 8 nm του ,mi 9 t

Μιας και εγω αναφέρθηκα:

1) Το 9τ εχει πολυ πιο αδυναμο επεξεργαστή απο το Nova 5t. Δεδομένο και αναμφισβήτητο γεγονός.

2) Ο Helio G90 ειναι οπως είπα λίγο πιο δυνατός απο τον Snap730. Δεν το λεω εγώ όλα τα τεστ το λένε. Οπως και η GPU που εχει Mali G76 απο την Adreno618. Δες benchmarks αλλα και real time test σε βιντεκια.

3) Το power consumption του Helio εννοειται οτι ειναι μεγαλύτερο αρα και η θερμοκρασια που αναπτυσει. Αλλα αυτο δεν εχει σχεση με την αποδοση. Εκτος κι αν μιλας για ξεζούμισμα σε full HD βαρια games επι ωρα οπότε τοτε θα δεις καποια πτωση σε αποδοση. Καμια σχεση σε real time καταστασεις. Εαν παλο παρεις ακομη και το 9t ως gaming κινητο τοτε απλα εχεις κανει μια εντελως λαθος επιλογη.

Μην συγχεουμε τα πραγματα.

Δεν ειμαι υπερ ουτε του ενους ουτε του αλλου. Και σαφεστατα κατα την γνωμη μου για την τιμη του σημερα το 9t δεν το θεωρω καλη αγορα. Επιμενω οτι το Nova 5t ειναι καλυτερη επιλογη. Σ pτην ιδια τιμη με το 9t παιρνεις 128gb μνημη και πολυ δυνατοτερο επεξεργαστη. Θα ελεγα και καλυτερες καμερες. Εαν οπως ειπαμε θελεις amoled οθονη πας σε 9t.

Γνωμη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...