Προς το περιεχόμενο

Συναγερμός (3rd-party) με εργοστασιακό κλειδί, γίνεται;


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Σκέφτομαι να βάλω έναν καλό συναγερμό στο T-ROC. Θέλω ένα "πλήρες" σύνολο, με αισθητήρες εγγύτητας, κραδασμών, ρυμούλκησης, απ' όλα τα καλούδια. Αλλά θέλω οπωσδήποτε να μην χάσω το εργοστασιακό κλειδί. Δηλαδή, απ' τα κουμπιά "κλείδωσε + ξεκλείδωσε" του κλειδιού της VW, να οπλίζει και να αφοπλίζει και ο συναγερμός. Δε θέλω, ούτε να αλλάξω το κλειδί (δηλαδή να δουλεύω το αμάξι όλο με το χειριστήριο του συναγερμού) αλλά ούτε και να έχω δύο χειριστήρια.

Δε με ενοχλεί οι έξτρα δυνατότητες (π.χ 2-way επικοινωνία) να γίνονται απ' το χειριστήριο του συναγερμού (άλλωστε και να 'θελα, το εργοστασιακό δεν έχει οθόνη) αλλά θέλω οπωσδήποτε να μπορώ να αφοπλίσω και να βάλω μπρος και να φύγω (ή το ανάποδο) με το εργοστασιακό κλειδί.

Γίνεται κάτι τέτοιο; Ή τσάμπα ελπίζω; Έχω δει ορισμένους συναγερμούς που συνδέονται στο CAN-bus, αντί για "κοπτοραπτική" στα καλώδια, και ελπίζω ότι επειδή είναι αρκετά πιο "high-level" η επικοινωνία με το αυτοκίνητο, να γίνεται και αυτό που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν εφόσον εχεις εγγυηση πας αναγκαστικα στη λυση της συνεργαζόμενης με την κοσμοκαρ που λεγεται ΜΕΤΑ. Δε ξερω αν ειναι καλη η κακη, αυτη βαζουν παντως όλοι οι αντιπροσωποι του group vag καθως μονο με αυτη δε διαταρασσεται η εγγυηση. Απο εκει και περα με το συναγερμο canbus εξυπακούεται ότι κρατας το χειριστηριο σου (πρακτικα δεν εχει καν αλλο χειριστηριο)

 

Επαναλαμβάνω δε ξερω τι παιζει αν ειναι καλοι κακοι και εμενα δωρο θα μου τον κανουν και μάλιστα προβληματίζομαι μηπως τους πω να μη το βαλουν για να μη σκαλιζουν καινουργιο αμαξι παρόλο που θεωρητικά ειναι Plug & play

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Καταρχήν εφόσον εχεις εγγυηση πας αναγκαστικα στη λυση της συνεργαζόμενης με την κοσμοκαρ που λεγεται ΜΕΤΑ. Δε ξερω αν ειναι καλη η κακη, αυτη βαζουν παντως όλοι οι αντιπροσωποι του group vag καθως μονο με αυτη δε διαταρασσεται η εγγυηση. Απο εκει και περα με το συναγερμο canbus εξυπακούεται ότι κρατας το χειριστηριο σου (πρακτικα δεν εχει καν αλλο χειριστηριο)

Δε μ' απασχολεί η εγγύηση. Αφενώς λήγει τον Οκτώβριο, αφετέρου η VAG δίνει 2 χρόνια, σιγά τα ωά. Οπότε έχω την ελευθερία να επιλέξω ότι θέλω. :D 

Ενδιαφέρον αυτό για το CANbus, δε το 'ξερα. Οπότε προσανατολίζομαι αποκλειστικά σε CANbus συναγερμούς και ξεμπέρδεψα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πήγαινα σε Clifford ή Pandora εφόσον είναι συμβατοί.

Meta και Cobra που βάζουν πολλές αντιπροσωπείες στην Ελλάδα έχω την αίσθηση οτι είναι ξεπερασμένοι...

Εξαρτάται και τι ψάχνεις βέβαια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει νοημα να αναβαθμισεις ενα ξεπερασμενο συστημα οπως ο συναγερμος?

Θελω να πω, εστω οτι γινεται η ενσωματωση στο εργοστασιακο κλειδι, ο εκαστοστες συναγερμος εχει ενα μικρο αποτρεπτικο ρολο για ερασιτεχνες η τζανκια που ψαχνουν μια γρηγορη μπαζα. Νομιζω ενα κλεφτρονι επαγγελματιας θα τον παρακαμψει οτι και να κανεις.

Περα απο μια καλη ασφαλεια κλοπης, δεν βλεπω αλλο τροπο να εχεις ηρεμια στο κεφαλι σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Εχει νοημα να αναβαθμισεις ενα ξεπερασμενο συστημα οπως ο συναγερμος?

Θελω να πω, εστω οτι γινεται η ενσωματωση στο εργοστασιακο κλειδι, ο εκαστοστες συναγερμος εχει ενα μικρο αποτρεπτικο ρολο για ερασιτεχνες η τζανκια που ψαχνουν μια γρηγορη μπαζα. Νομιζω ενα κλεφτρονι επαγγελματιας θα τον παρακαμψει οτι και να κανεις.

Περα απο μια καλη ασφαλεια κλοπης, δεν βλεπω αλλο τροπο να εχεις ηρεμια στο κεφαλι σου

συμφωνω και εγω επ αυτού, πιο χρησιμο ειναι ενα gps tracker καλα κρυμμενο παρα ενασ κλασσικος συναγερμος για αυτο και εγω προβληματιζομαι στο να τον βάλουν ή όχι (δώρο θα ειναι, δε ξερω αν μπορώ να ζητησω καν κατι άλλο πλεον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Θελω να πω, εστω οτι γινεται η ενσωματωση στο εργοστασιακο κλειδι, ο εκαστοστες συναγερμος εχει ενα μικρο αποτρεπτικο ρολο για ερασιτεχνες η τζανκια που ψαχνουν μια γρηγορη μπαζα. Νομιζω ενα κλεφτρονι επαγγελματιας θα τον παρακαμψει οτι και να κανεις.

Περα απο μια καλη ασφαλεια κλοπης, δεν βλεπω αλλο τροπο να εχεις ηρεμια στο κεφαλι σου

Πράγματι, εάν το αμάξι μπει στο στόχο επαγγελματία κλέφτη, δε το γλιτώνεις. Αλλά προσωπικά δε πιστεύω να μπει. Ένα VW είναι, δεν είναι Aston Martin. :P

Τον συναγερμό τον θέλω ακριβώς γι' αυτό το λόγο. Για ν' αποτρέψει τον ερασιτέχνη - παύλα - τζάνκι απ' το ν' ανοίξει το αμάξι (για να το βρει άδειο). Στην ουσία, θέλω να δώσω 2-3 κατοστάρικα σε συναγερμό, ώστε να μη τα δώσω αργότερα σε ζημιές από απόπειρα κλοπής / παραβίασης. 

Ασφάλεια κλοπής έχω, ολική + μερική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Εχει νοημα να αναβαθμισεις ενα ξεπερασμενο συστημα οπως ο συναγερμος?

Θελω να πω, εστω οτι γινεται η ενσωματωση στο εργοστασιακο κλειδι, ο εκαστοστες συναγερμος εχει ενα μικρο αποτρεπτικο ρολο για ερασιτεχνες η τζανκια που ψαχνουν μια γρηγορη μπαζα. Νομιζω ενα κλεφτρονι επαγγελματιας θα τον παρακαμψει οτι και να κανεις.

Περα απο μια καλη ασφαλεια κλοπης, δεν βλεπω αλλο τροπο να εχεις ηρεμια στο κεφαλι σου

Ο συναγερμός δεν υποκαθιστά την ασφάλεια κλοπής σε καμία περίπτωση.

Απλά αποτρέπει τον ληστή δεν τον καταστέλλει...

Πιό απλά, αν βρει το δικό σου με συναγερμό και παραδίπλα το δικό μου (ίδιο αμάξι) χωρίς θα πάει για το δικό μου!

Φυσικά αν έχεις κάποιο σπάνιο ή πολύ ακριβό μοντέλο ή έχεις ξεχάσει κανένα laptop στη θέση του συνοδηγού δεν θα σε γλυτώσει ο συναγερμός.

ΥΓ. Το gps μπορεί και αυτό να βοηθήσει επικουρικά.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, paylidis said:

Καταρχήν εφόσον εχεις εγγυηση πας αναγκαστικα στη λυση της συνεργαζόμενης με την κοσμοκαρ που λεγεται ΜΕΤΑ. Δε ξερω αν ειναι καλη η κακη, αυτη βαζουν παντως όλοι οι αντιπροσωποι του group vag καθως μονο με αυτη δε διαταρασσεται η εγγυηση.

του group kosmocar βασικά 

vag δεν είναι μόνο kosmocar, επομένως και η Meta (ιταλική νομίζω) είναι η συνεργασία της kosmocar και μόνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, KoreanW είπε

του group kosmocar βασικά 

vag δεν είναι μόνο kosmocar, επομένως και η Meta (ιταλική νομίζω) είναι η συνεργασία της kosmocar και μόνο 

εστω... για αυτο ειπα αντιπροσωποι του group (=kosmocar)

 

Σα μαρκα ειναι καλη; Εχει νοήμα ή χειροτερο ειναι το οτι θα βαλουν χερι;

 

απο συμβατότητα για τον TS διαβασα και εγω ότι η pandora ειναι TOP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, paylidis said:

εστω... για αυτο ειπα αντιπροσωποι του group (=kosmocar)

Σα μαρκα ειναι καλη; Εχει νοήμα ή χειροτερο ειναι το οτι θα βαλουν χερι;

απο συμβατότητα για τον TS διαβασα και εγω ότι η pandora ειναι TOP

εντάξει είπες όλοι οι αντιπρόσωποι που πάλι δεν ισχύει γιατί κι ο Βασιλάκης που έχει τη Seat δε νομίζω ότι έβαζε /βάζει Meta 

γενικά δε νομίζω ότι η Meta έχει κάποια συμβατότητα παραπάνω με το γκρουπ vag, ούτε έχω λόγο  να πιστεύω ότι είναι προμηθευτής ΟΕΜ

είχα πάντως vw αγορασμένο Ελλάδα, και μένα μου έβαλαν meta, αλλά είχε χειριστήριο χωριστά από το κλειδί 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Γενικότερα έχε υπόψιν σου ότι οι συναγερμοί CANbus επεμβαίνουν άμεσα στον εγκεφαλο του αυτοκινήτου με ό,τι αυτο μπορει να συνεπάγεται. Ωραία είναι τα μπλιμπλικια και τα remote start και όλα αυτά, αλλά σε περίπτωση δυσλειτουργίας μπορεί απο απλά να σε κλειδώσει μέσα, μέχρι να φρενάρει και να στρίψει μόνο του. Κάνε γενικότερα μια έρευνα για τα υπερ και τα κατά, και αν δεν έχεις ένα αυτοκίνητο που έχεις πληρώσει  άλλο ένα σε extra, σκεψου σοβαρα μια καλή ασφάλεια κλοπής. Ο συναγερμός είναι για να σε ειδοποιήσει  αν εισαι κοντα οτι έγινε κάτι, όλα τα υπολοιπα με ένα δυνατο jammer πάνε περίπατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...