Προς το περιεχόμενο

προβλημα με i7 4790k


doomis1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα, αγοαρασα εναν επεξεργαστη  i7 4790k μεταχειρησμενο απο το σιτε εδω. λοιπον εχω το εξης προβλημα. bootari εωσ το μισο του φορτώματος των  windows kai μετα κολλάει  , αλλες φορες μπορει να ολοκληρώσει και κολλαει αργοτερα σε idle sta windows, δοκιμασα εναν ιδιον επεξεργαστη στο ιδιο συστημα και λειτουργει κανονικα. τι μπορει να φταει με τον επεξεργαστη που κολαει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον χρησιμοποιώντας άλλον επεξεργαστή στο ίδιο ακριβώς σύστημα δεν έχεις κανένα πρόβλημα, μάλλον φταίει ο επεξεργαστής. Όταν παίρνεις μτχ ξεκλείδωτο (Κ) επεξεργαστή 1155/1150 μπορεί να έχει παίξει χιλιάδες ώρες υπερχρονισμένος σε πολύ ψηλές θερμοκρασίες, οπότε υπάρχει περίπτωση δυστυχώς να έπεσες σε επεξεργαστή που έχει ψηθεί και έχει παραδώσει πνεύμα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα, ποια μητρικη εχεις, τροφοδοτικο, μνημες, ψυκτρα ? Αν εχεις την ψυκτρα της intel ξέχνα το. Παρε τουλαχιστο μια Arctic Freezer 34 esports duo.

Επισης, επειδή αλλαξες επεξεργαστη, αν και δεν ειναι παντα απαραιτητο, κανε ενα clear cmos ή βγαλε την μπαταρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν αυτός που δοκίμασες και έπαιξε είναι ακριβώς ο ίδιος,τότε ή όπως λένε παραπάνω εχει ψιλοπαραδώσει πνεύμα ή έχει λερωμένες επαφές οπότε θα σου πρότεινα με έναν βαμβακι και ισοπροπυλική αλκοόλη (αντε...ή οινοπνευμα) να τον καθαρίσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2020 στις 4:54 ΜΜ, doomis1 είπε

καλησπερα, αγοαρασα εναν επεξεργαστη  i7 4790k μεταχειρησμενο απο το σιτε εδω. λοιπον εχω το εξης προβλημα. bootari εωσ το μισο του φορτώματος των  windows kai μετα κολλάει  , αλλες φορες μπορει να ολοκληρώσει και κολλαει αργοτερα σε idle sta windows, δοκιμασα εναν ιδιον επεξεργαστη στο ιδιο συστημα και λειτουργει κανονικα. τι μπορει να φταει με τον επεξεργαστη που κολαει ?

Δως του λιγο ρευματακι.Προφανώς ο προηγούμενος τον ειχε κακομαθει.......................

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPYRER_007 είπε

Δως του λιγο ρευματακι.Προφανώς ο προηγούμενος τον ειχε κακομαθει.......................

το δοκιμάζω και επανέρχομαι , τα bios θα έχουν κάποιο θέμα ? να κοιτάξω και αυτά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, SPYRER_007 είπε

Δως του λιγο ρευματακι.Προφανώς ο προηγούμενος τον ειχε κακομαθει.......................

ευχαριστω φιλε μου,δοκιμασα οτι μου ειπες και εκανα δουλεια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...