Προς το περιεχόμενο

Το Xiaomi Mi Notebook Pro 15 (2020) έχει 10ης γενιάς Intel Core και Nvidia MX350


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε μάγκες όλο κινεζικό, όλο κινεζια κτλ λέτε...

Από κινητά μέχρι λεπτοπ.

ΣΙΓΑ ρε μεγιστάνες εσείς που αν δεν είναι Ευρωπαικοαμερικανικο δεν τα αγοράζετε!... 

Οποία εταιρία και να διαλέξεις πλέον είναι από Κίνα ή έχει τα περισσότερα εργοστάσιά της στην Κίνα. 

ΥΓ. Και τα iPhone που έχουμε made in china είναι .. μην χαίρεστε με το designed in California. Μέχρι και σκάνδαλο είχε γίνει για τα παιδιά δουλεύουν στην Κίνα για την εταιρία αυτή ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2020 στις 9:16 ΜΜ, Te0sX είπε

Ως κάτοχος του προηγούμενου μοντέλου 13" που κυκλοφόρησε και Ελλάδα επίσημα, έχω να πω πως είναι ένα διαμαντάκι και ακριβώς ό,τι χρειαζόμαι. Έχοντας base 256GB 3GB/s ssd για windows, έχει και μια ελευθερη θύρα ssd στην οποία έβαλα έναν 500GB Crucial, χώρισα τον δισκο και εβαλα macos (με το οποίο και μεγάλωσα) και έδωσα και αλλα 40GB για Manjaro (οπου ήταν το βασικο μου λειτουργικο για πάνω από έναν χρόνο). Έτσι αν χρειαστώ για την δουλειά να τρέξω κάτι σε windows ή linux, είναι πολύ ευκολο.

Η οθόνη είναι υπέροχη, η ποιότητα κατασκευής άριστη, πανεμορφο και minimal, πληκτρολόγιο νορμαλ μια χαρά, ηχεια παρα πολύ καλα για λαπτοπ, trackpad απιστευτο για non-Apple, το συγκρίνω με άλλα lenovo-dell και μένω άφωνος. Ταχύτητα, ραμ, θερμοκρασίες με >10 εφαρμογές και >10tabs (firefox) σταθερά ανοιχτά, όλα τέλεια με macos. Που και που ανοιγω κανα Photoshop, Lightroom κτλ ολα μια χαρά εννοείται, και χωρίς να τρεχει καν ο MX150, πάλι καλά. Για δουλειά χρησιμοποιώ Τerminal, Anaconda, R, VSCode, Office, PDF Expert κτλ, και για οποιον δεν δουλευει βαριά προγραμματα γραφικών και ήταν εξοικειωμένος με macos , ηταν η ιδανική επιλογή στο 1/3 της τιμής ενός macbook pro.

Στα αρνητικά του μοντέλου μου ειναι η μπαταρία, που βγάζει κανα 3ωρο μακριά χωρίς φορτιστή. Επίσης μονο σε windows τα ανεμιστηράκια του δουλεύουν πολύ περισσότερο και γενικά θερμαίνεται πιο ευκολα.

Για τους παραπάνω μου το ονομάζουν "σάπιο", τι να πω, λίγες οι γνώσεις τους. Έχω βάλει το λαπτοπ μου διπλα σε ThinkPad και Yoga και έμοιαζαν φτηνιάρικα, οι οθόνες τους κατώτερες, τα trackpad τραγικά. Αρκετός κόσμος δεν μπορεί να κατανοήσει τι σημαίνει εμπειρία χρήσης, αλλα τους πειράζει που αντι για intel 11ης γενιάς, θα έχει 10ης. ¯\_(ツ)_/¯

Καταλαβαίνω τι εννοείς για touchpad όταν δουλεύω το φρικτό touchpad του inspiron 15 3576 σε macOS και Windows 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Το πληκτρολόγιο είναι full-size

ένα full size keyboard 71TBg4r1oNL._AC_SY355_.jpg

ένα δεύτερο fullsize keyboard 6098853_sd.jpg

 

Σε άποψη επεξεργαστών ο i5 είναι κάτω του μετρίου, ενώ ο i7 με ζόρι μπαίνει στο top 70  Υπάρχουν άλλα μοντέλα που κυκλοφορούν και μάλιστα σε χαμηλότερες τιμές πχ lenovo l340 με i7 9750h και 1050ti.  (Μην ξεχνάμε ότι η τιμή αυτή έχει ΦΠΑ και σε προσφορά πέφτει κι άλλο, κάτι που οι παραπάνω του άρθρου είναι χωρίς ΦΠΑ και στην καλύτερη δυνατή τιμή). Από κει και πέρα θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να ψάξεις τίποτα άλλο για να το απορρίψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...καλησπέρα. Κάποιες τιμές που βρίσκω στο σκρουτζ δεν έχουν καμμία σχέση με αυτές που αναφέρονται στο άρθρο (τιμές Κίνας) και είναι σχεδόν διπλάσιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
Στις 15/6/2020 στις 3:33 ΜΜ, sved είπε

Ρε μάγκες όλο κινεζικό, όλο κινεζια κτλ λέτε...

Από κινητά μέχρι λεπτοπ.

ΣΙΓΑ ρε μεγιστάνες εσείς που αν δεν είναι Ευρωπαικοαμερικανικο δεν τα αγοράζετε!... 

Οποία εταιρία και να διαλέξεις πλέον είναι από Κίνα ή έχει τα περισσότερα εργοστάσιά της στην Κίνα. 

ΥΓ. Και τα iPhone που έχουμε made in china είναι .. μην χαίρεστε με το designed in California. Μέχρι και σκάνδαλο είχε γίνει για τα παιδιά δουλεύουν στην Κίνα για την εταιρία αυτή ...

 

Δεν ξέρω άμα το ξέρεις αλλά η Xiaomi είναι Κινέζικη εταιρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...