Προς το περιεχόμενο

jpg to excel


hdonoblepsias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Έπαθα μια ζημιά και εχασα ένα αρχείο περίπου 120 σελίδων που είχα φτιάξει σε excel. Τις λίστες αυτές όμως τις είχα εκτυπώσει. Για να μην τα ξαναγράψω από την αρχή, υπάρχει κάποιος τρόπος να βγάλω κάπως φωτογραφία τα φύλλα αυτά και να τα ξαναπεράσω σε excel. Δηλαδή κάποιο ocr που να μπορεί να κάνει αυτή την δουλειά? Τα κειμενά μου είναι Ελληνικά-Αγγλικά. 

Γκούγλαρα για αυτή την λύση και μου βγήκαν ένα σωρο online τα οποία κάποια δεν δούλευαν, κάποια ήθελαν λεφτά. Φυσικά δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω, απλά να είμαι σίγουρος οτι θα μου δουλέψει. Γιατί αυτά με πληρωμή δεν μου έδωσαν 1-2 σελίδες demo.

 

Επεξ/σία από hdonoblepsias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με φωτογραφία δεν είναι και η καλύτερη λύση, το καλύτερο είναι να τα σκανάρεις. Αν δεν έχεις σκάνερ πήγαινε σε κάποιο βιβλιοπωλείο και πες να στα σκανάρουν στην καλύτερη ανάλυση και να τα πάρεις σε usb.

Μετά, νομίζω ότι το office έχει κάποιες δυνατότητες ocr, αλλιώς εγώ έχω δουλέψει με επιτυχία το finereader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε μια δοκιμή και με το OneNote.

Στην περίπτωσή μου (OneNote-2007), τώρα που το δοκίμασα,  τα πάει καλά με τα αγγλικά αλλά με τα ελληνικά –αχταρμάς. :-(

Αν εσύ διαθέτεις καμιά νεότερη έκδοση…

https://support.microsoft.com/en-us/office/copy-text-from-pictures-and-file-printouts-using-ocr-in-onenote-93a70a2f-ebcd-42dc-9f0b-19b09fd775b4?ui=en-us&rs=en-us&ad=us

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dpolal είπε

Tα free ocr γενικά κάνουν δουλειά αλλά 120 σελίδες είναι πολλές και δεν πρόκειτε να σε αφήσουν στο τσάμπα.

Μα και μία σελίδα που δοκίμασα δεν ειχε αποτέλεσμα

 

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Με φωτογραφία δεν είναι και η καλύτερη λύση, το καλύτερο είναι να τα σκανάρεις. Αν δεν έχεις σκάνερ πήγαινε σε κάποιο βιβλιοπωλείο και πες να στα σκανάρουν στην καλύτερη ανάλυση και να τα πάρεις σε usb.

Μετά, νομίζω ότι το office έχει κάποιες δυνατότητες ocr, αλλιώς εγώ έχω δουλέψει με επιτυχία το finereader.

Δεν έχω σκάνερ. Οπότε μάλλον θα πάω κάπου να μου σκανάρει 2-3 σελίδες για να δοκιμασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, killer76 είπε

.

Είχα μπεί με το κωδικό του φίλου μου καταλάθος (κοινόχρηστος υπολογιστής)

Ρε παιδια δοκιμαζω μηπως και ανακτησω το αρχειο που εχασα. Βαζω καποια προγραμματα στο δισκο και στο φλασακι που το πηγα για εκτυπωση, μου βγαζει και κατι αρχαια αρχεια αλλα οχι αυτο. Σαν να μην υπηρξε ποτε. Αυτο που σκεφτομαι τωρα ειναι οτι ισως ειχα φτιαξει αρχικα ενα αρχειο file1.xls και μετα ισως εγραψα απο πανω του και το εκανα File2.xls. Μπορω να βρω καπως τις προηγουμενες  αποθηκευσεις ενος xls? 
 

Δεν πειραζω κατι στο υπολογιστη μηπως βρω καμια λυση. Please Sos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, hdonoblepsias είπε

Μπορω να βρω καπως τις προηγουμενες  αποθηκευσεις ενος xls?

Δοκίμασε με δεξί κλικ->Ιδιότητες->Προηγούμενες εκδόσεις να δεις αν έχει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε το finereader όπως σου είπανε.

το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές και βασικά το χρησιμοποιώ συχνά ακόμα και για έγγραφα που έχω σκανάρει.

το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό αρκεί να βοηθάει και η ποιότητα σάρωσης.

2-3 λαθάκια ανα σελίδα θα βρεις, αλλά τα διορθώνεις χειροκίνητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά δοκίμασα και το finereader και άλλα OCR, καθώς και προγράμματα undelete. Βρήκα αρχεία που είχα ξεχάσει οτι υπάρχουν αλλά όχι αυτό. Αν δεν είχα την τυπωμένη έκδοση στα χέρια μου, θα έλεγα οτι τρελάθηκα ή το έβλεπα στον ύπνο μου και δεν είχα φτιάξει ποτέ αυτό το αρχείο. Σαν να μην υπήρξε ποτέ στον υπολογιστή. 

Τέσπα, για να μην χάνω χρόνο (μήπως και βγάλω άκρη), αποφάσισα να το φτιάξω από την αρχή. Εντάξει θα μου πάρει μια εβδομάδα ταλαιπωρίας & ζαλάδας, αλλά πιστέυω ειναι καλύτερη λύση εδώ που έφτασα. Ας είχα το μυαλό να κράταγα backup.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντησεις σας

Επεξ/σία από hdonoblepsias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν μια τελευταία λύση (αν σε πρόλαβα και δεν έκανες κάτι εντωμεταξύ) , δοκίμασε να κάνεις επαναφορά συστήματος , μήπως τυχών σου επαναφέρει το αρχείο στην προηγούμενη κατάσταση.

Μπορεί να είσαι τυχερός.Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκανάρεις τα έγγραφα μπορείς να κάνεις αυτό που κάνει ο τύπος εδώ και να δεις αν δούλεψε. 

Σε ένα καλοσκαναρισμένο συμβόλαιο που δοκίμασα η μετατροπή ήταν αρκετά καλή στα ελληνικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2020 στις 5:46 ΜΜ, tarantules είπε

Σαν μια τελευταία λύση (αν σε πρόλαβα και δεν έκανες κάτι εντωμεταξύ) , δοκίμασε να κάνεις επαναφορά συστήματος , μήπως τυχών σου επαναφέρει το αρχείο στην προηγούμενη κατάσταση.

Μπορεί να είσαι τυχερός.Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις.

Η επαναφορά συστήματος δεν επηρεάζει τα αρχεία των χρηστών. Το αναγράφει και όταν πας να κάνεις επαναφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...