Προς το περιεχόμενο

Διαγραφη φακελου windows


perelevas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν δεύτερο δίσκο στο pc μου,τον οποίο έκανα clone σε καινούργιο ssd.Πως θα σβήσω τον φάκελο windows από τον παλιο δίσκο για να μην μου τρώνε χώρο;Δεν μ'αφηνει γιατί τα θεωρεί αρχεία συστήματος αν κατάλαβα καλά.Κάτι για true instaler μου λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεξί κλικ στον παλιό δίσκο, επιλέγεις ιδιότητες και μετα  εκκαθάριση δίσκου. Στο παράθυρο που θα ανοίξει επιλέγεις στο κάτω μέρος 'αρχεία συστήματος' και οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, perelevas said:

Το έκανα αυτό που ειπες αλλά πάλι δεν μ'αφηνει.

Τι δεν σε αφήνει; Δεν θα κάνεις εσυ delete τον φάκελο.  Το άφησες να κάνει τον καθαρισμό;  Έκανες ό,τι σου είπε ο d3v4st4tor?

Πέραν του λειτουργικού, πόσα data έχει μέσα ο δίσκος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, perelevas said:

Αυτο μπυ δειχνει στην εκκαθαριση
 

Σχόλιο 2020-06-19 154936.jpg

Στις περισσότερες επιλογές, τι έχει;

Πέραν του λειτουργικού, πόσα data έχει μέσα ο δίσκος;

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα 570 giga ,τα 17 περίπου είναι ο φάκελος windows.
Στις περισσότερες επιλογές έχει αυτό

Σχόλιο 2020-06-19 174752.jpg

5 ώρες πριν, micos000 είπε

Αφού έκανες clone τον δίσκο τότε θα έχεις τα πάντα στον ssd. Πήγαινε στη διαχείριση δίσκων και διαμόρφωσε το partition με την παλιά εγκατάσταση.

Από τον ssd ,για να μην τον έχω πολύ φορτωμένο,διέγραψα πολλά αρχεία και τα έχω στον παλιό μόνο.Άρα δεν μπορώ να τον διαμορφώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Καλησπερα, επεσα κατα τυχη στο θεμα. Δεν ειμαι πολυ σιγουρος αλλα  εαν θες, δοκιμασε να βαλεις στον φακελο των windows  την καταληξη . old  και μετα τρεξε την εκκαθαριση για τον δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το εξής. Δεξί κλικ στο φάκελο Windows, Properties (Ιδιότητες), μετά στο tab Security (Ασφάλεια) και μετά κάτω στο Advanced (Για Προχωρημένους).

Εκεί άλλαξε τον Owner που θα λέει ότι είναι ο TrustedInstaller και βάλε το δικό σου όνομα χρήστη. Μετά Apply και ΟΚ και δοκίμασε πάλι να διαγράψεις το φάκελο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα πιο ευκολο για να μην μπλεκεις με αλλαγες δικαιωματων που μπορει να παρει και αρκετη ωρα να τις εφαρμοσει, ειναι να εχεις ενα live linux USB, πχ xubuntu

Κανεις boot απο εκει, σου βρισκει αυτοματα τους δισκους και σβηνεις οτι θες απροβληματιστα. Προσεχε μονο οτι σβηνεις απο το σωστο δισκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.

15 ώρες πριν, KANAR είπε

   Καλησπερα, επεσα κατα τυχη στο θεμα. Δεν ειμαι πολυ σιγουρος αλλα  εαν θες, δοκιμασε να βαλεις στον φακελο των windows  την καταληξη . old  και μετα τρεξε την εκκαθαριση για τον δισκο.

Δεν δουλεψε

14 ώρες πριν, Maple είπε

Δοκίμασε το εξής. Δεξί κλικ στο φάκελο Windows, Properties (Ιδιότητες), μετά στο tab Security (Ασφάλεια) και μετά κάτω στο Advanced (Για Προχωρημένους).

Εκεί άλλαξε τον Owner που θα λέει ότι είναι ο TrustedInstaller και βάλε το δικό σου όνομα χρήστη. Μετά Apply και ΟΚ και δοκίμασε πάλι να διαγράψεις το φάκελο.

Δεν μ'αφηνει να το αλλάξω.

5 ώρες πριν, Bspus είπε

Ακομα πιο ευκολο για να μην μπλεκεις με αλλαγες δικαιωματων που μπορει να παρει και αρκετη ωρα να τις εφαρμοσει, ειναι να εχεις ενα live linux USB, πχ xubuntu

Κανεις boot απο εκει, σου βρισκει αυτοματα τους δισκους και σβηνεις οτι θες απροβληματιστα. Προσεχε μονο οτι σβηνεις απο το σωστο δισκο

Έκανα αυτό που ειπες και ενώ σβήνω τον φάκελο μέσα από το live linux ubuntu,όταν μπαίνω στα windows 10 ,υπάρχει στον παλιό μου δίσκο ένας καινούργιος φάκελος .Trash-999  ,όπου εκεί μέσα είναι ο φάκελος windows που θέλω να διαγράψω.
Τον παντρεύτηκα τον φάκελο μου φαίνεται.
 

Επεξ/σία από perelevas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, perelevas είπε

.

Δεν δουλεψε

Δεν μ'αφηνει να το αλλάξω.

Έκανα αυτό που ειπες και ενώ σβήνω τον φάκελο μέσα από το live linux ubuntu,όταν μπαίνω στα windows 10 ,υπάρχει στον παλιό μου δίσκο ένας καινούργιος φάκελος .Trash-999  ,όπου εκεί μέσα είναι ο φάκελος windows που θέλω να διαγράψω.
Τον παντρεύτηκα τον φάκελο μου φαίνεται.
 

Ειναι το αντιστοιχο recycle bin του linux. Επειδη εχει . μπροστα, ειναι hidden στο linux. Αν δεν σβηνει απο windows ξαναμπες στο linux και σβηστο απο εκει. Μπορει να χρειαστει να ενεργοποιησεις να φαινονται κρυφα αρχεια, η μπορει απλα να ερκει να κανεις empty trash για να σβηστει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς από Windows να δοκιμάσεις και αυτό. 

Φτιάξε ένα κενό φάκελο πχ. empty κάτω από το C:. Μετά άνοιξε cmd ως administrator και τρέξε την εντολή robocopy C:\empty D:\.Trash-999 /MIR

Αυτή η εντολή θα κάνει mirror τα περιεχόμενα του φακέλου empty, που είναι κενός, μέσα στον φάκελο .Trash-999 ο οποίος έχει τα αρχεία που θες να διαγράψεις, ουσιαστικά κάνοντάς τον και αυτόν κενό. Στην παραπάνω εντολή έχω υποθέσει τη θέση του φακέλου που θες να διαγράψεις (D:\.Trash-999). Εσύ βάζεις εκεί το path προς το φάκελο που θες να διαγράψεις.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Empty trash εννοείται ότι έκανα,παρολαυτα εμφανίζεται πάλι.Ενεργοποίηση κρυφών αρχείων στο linux δεν ξέρω πως γίνεται.

6 λεπτά πριν, Maple είπε

Μπορείς από Windows να δοκιμάσεις και αυτό. 

Φτιάξε ένα κενό φάκελο πχ. empty κάτω από το C:. Μετά άνοιξε cmd ως administrator και τρέξε την εντολή robocopy C:\empty D:\.Trash-999 /MIR

Αυτή η εντολή θα κάνει mirror τα περιεχόμενα του φακέλου empty, που είναι κενός, μέσα στον φάκελο .Trash-999 ο οποίος έχει τα αρχεία που θες να διαγράψεις, ουσιαστικά κάνοντάς τον και αυτόν κενό. Στην παραπάνω εντολή έχω υποθέσει τη θέση του φακέλου που θες να διαγράψεις (D:\.Trash-999). Εσύ βάζεις εκεί το path προς το φάκελο που θες να διαγράψεις.

Θα το δοκιμάσω και αυτό και ενημερώνω.

21 λεπτά πριν, Maple είπε

Μπορείς από Windows να δοκιμάσεις και αυτό. 

Φτιάξε ένα κενό φάκελο πχ. empty κάτω από το C:. Μετά άνοιξε cmd ως administrator και τρέξε την εντολή robocopy C:\empty D:\.Trash-999 /MIR

Αυτή η εντολή θα κάνει mirror τα περιεχόμενα του φακέλου empty, που είναι κενός, μέσα στον φάκελο .Trash-999 ο οποίος έχει τα αρχεία που θες να διαγράψεις, ουσιαστικά κάνοντάς τον και αυτόν κενό. Στην παραπάνω εντολή έχω υποθέσει τη θέση του φακέλου που θες να διαγράψεις (D:\.Trash-999). Εσύ βάζεις εκεί το path προς το φάκελο που θες να διαγράψεις.

Ε λοιπόν μ'εσωσες φίλε!!Αυτή ήταν η λύση στο πρόβλημα μου.
Ακριβώς όπως το ειπες έγινε.Ευχαριστώ πολύ όλους όσους ασχολήθηκαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...