Προς το περιεχόμενο

Αδυναμία του δήμου περισσυλογής και φροντίδας τραυματισμένου ζώου


solution1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

σήμερα το πρωί, στην περιοχή Ευαγγελίστριας της Θεσσαλονίκης, κυκλοφορούσε γάτα σοβαρά τραυματισμένη στην περιοχή του λαιμού.

Πήρα τηλέφωνο το δήμο θεσσαλονίκης  (2313 31 7777) όπου με παρέπεμψαν στο τμήμα για τα αδέσποτα (2310 90 6200)

Το τηλέφωνο χτυπούσε χωρίς να το σηκώνουν οπότε επικοινώνησα ξανά με το δήμο αλλά μ' ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει άλλο τηλέφωνο.

Μη έχοντας άλλη εναλλακτική, επέμεινα και μετά από 2 κλήσεις όπου χτυπούσε μέχρι να κλήσει η γραμμή, το σήκωσαν αλλά μ' ενημέρωσαν ότι επειδή συνεργάζονται με την Κτηνιατρική του ΑΠΘ και η Κτηνιατρική πλέον δε δέχεται περιστατικά (λόγω COVID-19;) δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.

Με παρέπεμψαν σε φιλοζωϊκή.

Επικοινώνησα με μία φιλοζωϊκή όπου μου πρότειναν να προβώ σε καταγγελία του Δήμου.

Στο μεταξύ, έχασα και το γατί. Είχε χωθεί κάτω από σταθμευμένο αυτοκίνητο και κατάφερε να "ξεφύγει" από την πίσω μεριά χωρίς να το προσέξω.

Οπότε δεν ξέρω εάν είχε νόημα να έρθει κάποιος. Ένα σκυλί, όσο να 'ναι, δεν μπορεί να κρυφτεί. Όλο και κάπου θα το βρεις.

Μια γάτα όμως;

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιάσε την γάτα άμα την ξαναβρείς και πήγαινέ την σε έναν γιατρό, πιθανώς να μην χρειαστεί πολλά για φροντίδα, ίσως ράμματα και αντιβίωση?

Άμα τα έξοδα γίνουν πιο πολλά και δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις κάνε κάλεσμα σε φιλοζωικούς κύκλους της περιοχής (υπάρχουν πολλά γκρουπ πχ στο fb).

Άμα πάλι δεν μπορείς να αφιερώσεις χρόνο για φροντίδα δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει.

Δυστυχώς κάποια πράγματα το να τα περιμένουμε από το κράτος φαντάζει ουτοπία εδώ και πάρα πολύ καιρό, και κάποια τμήματα του δημοσίου φαίνεται να μην έχουν φτιαχτεί για να λειτουργούν αλλά για να εξυπηρετούν σκοπούς, αν και πάει αλλού η συζήτηση.

Καλή δύναμη σε κάθε περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, solution1 είπε

Καλησπέρα,

σήμερα το πρωί, στην περιοχή Ευαγγελίστριας της Θεσσαλονίκης, κυκλοφορούσε γάτα σοβαρά τραυματισμένη στην περιοχή του λαιμού.

Πήρα τηλέφωνο το δήμο θεσσαλονίκης  (2313 31 7777) όπου με παρέπεμψαν στο τμήμα για τα αδέσποτα (2310 90 6200)

Το τηλέφωνο χτυπούσε χωρίς να το σηκώνουν οπότε επικοινώνησα ξανά με το δήμο αλλά μ' ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει άλλο τηλέφωνο.

Μη έχοντας άλλη εναλλακτική, επέμεινα και μετά από 2 κλήσεις όπου χτυπούσε μέχρι να κλήσει η γραμμή, το σήκωσαν αλλά μ' ενημέρωσαν ότι επειδή συνεργάζονται με την Κτηνιατρική του ΑΠΘ και η Κτηνιατρική πλέον δε δέχεται περιστατικά (λόγω COVID-19;) δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.

Με παρέπεμψαν σε φιλοζωϊκή.

Επικοινώνησα με μία φιλοζωϊκή όπου μου πρότειναν να προβώ σε καταγγελία του Δήμου.

Στο μεταξύ, έχασα και το γατί. Είχε χωθεί κάτω από σταθμευμένο αυτοκίνητο και κατάφερε να "ξεφύγει" από την πίσω μεριά χωρίς να το προσέξω.

Οπότε δεν ξέρω εάν είχε νόημα να έρθει κάποιος. Ένα σκυλί, όσο να 'ναι, δεν μπορεί να κρυφτεί. Όλο και κάπου θα το βρεις.

Εγώ επικοινώνησα πρόσφατα με τον δήμο της περιοχής μου για να μαζέψει τα αδέσποτα ( σκυλιά ) γιατί έχουμε φτάσει σε σημείο να μην μπορούμε να κυκλοφορήσουμε. Η απάντησή του ήταν ότι το θέμα με τα αδέσποτα είναι σύνθετο και πως δεν έχει βρει ακόμα την κατάλληλη λύση. Όταν ο δήμος δεν κάνει τίποτα σε ποιόν μπορώ να απευθυνθώ;

Επεξ/σία από Giorgos9004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, εδώ και πάααααρα πολλά χρόνια, οι Δήμοι λαμβάνουν κονδύλια για την περίθαλψη κλπ. αδέσποτων ζώων. Ρίξτε ένα μάτι εδώ. (Θεσ/νίκη 47-55) Είναι υποχρεωμένοι να επιληφθούν, καθώς λαμβάνουν τα κονδύλια για το λόγο αυτό. Η Φιλοζωϊκή πολύ καλά σου είπε να κάνεις καταγγελία. Εκτύπωσε το ΦΕΚ και τρίψτο στη μούρη τους. Εάν παίρνουν κονδύλια γι' αυτά και δεν επιλαμβάνονται, "διοχετεύοντας" με αδιαφανείς διαδικασίες το μπακίρι αλλού, φανταστείτε τι γίνεται με μεγαλύτερα κονδύλια.

 

Στην προκειμένη περίπτωση, εάν μπορείς να βρείς το γατί και να το σώσεις από την αδιαφορία όλων, πηγαίνοντάς το μόνος κάπου για φροντίδα, αυτό θα ήταν το καλύτερο, καθώς προέχει η υγεία του ζωντανού. Εάν δεν το βρείς, δεν πειράζει, σημασία έχει πως έκανες αυτό που πρέπει.

 

Είτε έτσι είτε αλλιώς, άποψή μου είναι να μην το αφήσεις το θέμα και να το κυνηγήσεις, έτσι ώστε τα διεφθαρμένα σκουπιδαριά που λυμαίνονται κρατικό χρήμα ν' αρχίσουν να αισθάνονται πως έχουν να κάνουν με υπεύθυνους και ενημερωμένους πολίτες. Σε δική μου παρόμοια περίπτωση, κατά την οποία παιδευόμουν, λόγω άγνοιας, για ΜΗΝΕΣ με την τοπική Δημοτική Αρχή, μετά από ένα τηλεφώνημα στο Συνήγορο του Πολίτη, ήταν θέμα 2 ημερών. Ένας ολόκληρος στρατός από υπαλλήλους του Δήμου ήρθε να μου λύσει το πρόβλημα. Και βεβαίως, δεν έμεινα εκεί. Κατόπιν της λύσεως, απέστειλα άρθρο σε όλον τον τοπικό τύπο με την περιπέτεια, ενημερώνοντας άπαντες. Εάν εμείς οι πολίτες δεν αρχίσουμε να διεκδικούμε τα δικαιώματά μας, τίποτα δεν αλλάζει.

 

Υ.Γ. Το 2008 στην Κέρκυρα, βρήκα μπροστά μου ένα τραυματισμένο περιστέρι. Κατόπιν 2-3 τηλεφωνημάτων, μετά από 10 λεπτά ήρθε ένα βαν από ένα Φιλοζωϊκό Σύλλογο. Αγγλίδα, με καλά ελληνικά, και σε μερικές -φυσιολογικές- ερωτήσεις μου, "Αγγλίδα; Και πως εδώ;" κλπ., οι απαντήσεις ήταν σοκαριστικές. "Είμαστε όλοι ξένοι, Αγγλία, Ιταλία (...) Αγαπάμε την Ελλάδα, αγαπάμε και τα ζώα. (...) Δεν υπάρχει Έλληνας εθελοντής στο Σύλλογο"...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δήμοι είναι υπεύθυνοι για την εύρυθμη λειτουργία της περιοχής τους και εκτός από πλακοστρώσεις και γκαζόν (προ των εκλογών, όπως συνηθίζεται) έχει και άλλες υποχρεώσεις. Μέσα σε αυτές είναι και το θέμα με τα αδέσποτα. Και όχι μόνο το "μάζεμά" τους αλλά και τη φύλαξη και φροντίδα τους σε ειδικούς χώρους (χαρτόκουτα στον ακάλυπτο δεν είναι "ειδικός χώρος"). Αν δεν μπορούν να το κάνουν, το προφανές για μένα (δεν ξέρω ακριβώς τις νομικές διαδικασίες) θα ήταν αφενός να επιστρέψουν πίσω τα σχετικά κονδύλια (λέμε τώρα :D) και να ενημερώσουν τους πολίτες γενικότερα αλλά και τους δημότες τους ειδικότερα γι' αυτή τους την αδυναμία (εννοείται πως δεν θα το κάνει κανείς αφού ούτε λεφτά συνηθίζεται να γυρίζουν πίσω ούτε κανείς θα παραδεχτεί αδυναμία στο να κάνει αυτά που είναι έτσι κι αλλιώς υποχρεωμένος).

Οπότε το μόνο που μένει είναι το "κυνήγι". Σίγουρα πολλοί θα σκεφτούν "που να τρέχω;" ή "σιγά μην αλλάξει κάτι" αλλά δυστυχώς είναι ο μόνος τρόπος. Και λειτουργεί. Και πλέον δεν χρειάζεται καν "τρέξιμο" παρά μόνο μεταφορικά αφού με ένα (ή δύο ή τρία :)) τηλέφωνα ή mail μπορεί να "πειστεί" και ο πλέον μη συνεργάσιμος "λειτουργός" του δημοσίου. Ανάγκα και θεοί πείθονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Οπότε το μόνο που μένει είναι το "κυνήγι". Σίγουρα πολλοί θα σκεφτούν "που να τρέχω;" ή "σιγά μην αλλάξει κάτι" αλλά δυστυχώς είναι ο μόνος τρόπος. Και λειτουργεί.

Εγώ επικοινώνησα εχθές με την φιλοζωική του νομού, λέγοντάς τους πως ο δήμος δεν έκανε τίποτα ( αφού επικοινώνησα μαζί του ) και ζητώντας τους να κάνουν αυτοί κάτι. Μου απάντησαν ότι θα κάνουν ό,τι μπορούν και ότι θα χρειαστούν σίγουρα τη βοήθειά μου. Ελπίζω στην "καταγγελία" να μη χρειαστούν τα στοιχεία μου κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giorgos9004 είπε

Εγώ επικοινώνησα εχθές με την φιλοζωική του νομού, λέγοντάς τους πως ο δήμος δεν έκανε τίποτα ( αφού επικοινώνησα μαζί του ) και ζητώντας τους να κάνουν αυτοί κάτι. Μου απάντησαν ότι θα κάνουν ό,τι μπορούν και ότι θα χρειαστούν σίγουρα τη βοήθειά μου. Ελπίζω στην "καταγγελία" να μη χρειαστούν τα στοιχεία μου κλπ.

Και αν τα χρειαστούν; Για να φαίνεται ότι υπάρχουν υπαρκτά πρόσωπα που πιέζουν και δεν είναι απλά αερολογίες ενός σωματείου που θα μπορούσε να λέει γενικόλογα "μας έγιναν πολλές καταγγελίες ότι....μπλα μπλα μπλα". Σε τί θα σε χαλούσε; Φοβάσαι μη στοχοποιηθείς από το δήμο και στις επόμενες εκλογές φτιάξουν τα κράσπεδα στα διπλανά σπίτια και αφήσουν το σημείο μπροστά στο δικό σου σπασμένο; :)

Δεν το λέω για να σε κοροϊδέψω αλλά απλά για να πω ότι δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι (κατά τη γνώμη μου πάντα) ζητώντας το σωστό ή αυτό που έτσι κι αλλιώς είναι υποχρέωση του δήμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Giorgos9004 είπε

Εγώ επικοινώνησα πρόσφατα με τον δήμο της περιοχής μου για να μαζέψει τα αδέσποτα ( σκυλιά ) γιατί έχουμε φτάσει σε σημείο να μην μπορούμε να κυκλοφορήσουμε. Η απάντησή του ήταν ότι το θέμα με τα αδέσποτα είναι σύνθετο και πως δεν έχει βρει ακόμα την κατάλληλη λύση. Όταν ο δήμος δεν κάνει τίποτα σε ποιόν μπορώ να απευθυνθώ;

Καταθέτεις επισημα στο Δήμο καταγγελία για τα αδέσποτα που εκ του νόμου ειναι υπεύθυνος ο Δήμος παίρνεις αρ.πρωτοκόλλου και αν γίνει η στραβή σε σένα η δικό σου άτομο απο τα λεφτά της αγωγής που θα τους κάνεις θα γυρίσεις ολο το κόσμο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Γιατι αυτο; Μεχρι εκει ηταν το τρεξιμο σου δλδ;

Όχι άλλα επειδή δεν ξέρω την διαδικασία δεν θέλω να μπλέξω με καταγγελίες κλπ. Έστειλα στον δήμαρχο, με αγνόησε, έστειλα στη φιλοζωική και ελπίζω να κάνουν κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας να πω οτι δεν ειμαι φιλοζωος του στυλ να εχω ζωα στο σπιτι μου,αλλα δε θελω να βλεπω οτιδηποτε ζωντανο να υποφερει.

Πριν απο μερικα χρονια γυρνωντας στο σπιτι,μια ημερα που εβρεχε πολυ, βλεπω ενα γατι σε ενα δεντρο αρκετα ψηλο να νιαουριζει και βλεπω οτι στο κεφαλι του υπαρχει μια σακουλα  απο πατατακια.Καλω δημο,πυροσβεστικη και "φιλοζωικη" Οι παντες αρνηθηκαν να βοηθησουν. Η φιλοζωικη ειπε θα ερθει οταν σταματησει να βρεχει.

Ανεβηκα μονος μου με κινδυνο ,διοτι απο τη μια επρεπε να σκαρφαλωσω στο δενδρο,απο την αλλη το γατι δε με αφηνε να το πλησιασω και ευτυχως περναγε ενας νεαρος και με βοηθησε και καναμε τη δουλεια.

Οι παντες στην Ελλαδα θελουν τελη ανευ ανταποδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλοζωικα σωματεία και κουραφέξαλα.Ολοι κοιτανε πως θα κονομησουνε ...........Αλλοι κονομανε απο ζωα και αλλοι απο ανθρωπους..............

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...