Προς το περιεχόμενο

Msc Data Science Ελβετία ή Ολλανδια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πρέπει να ξεχωρίσεις το ακαδημαϊκό κομμάτι με την μετέπειτα αναζήτηση εργασίας.

Από την εμπειρία μου στην Ολλανδία σε μεγάλη πολυεθνική (έχω δουλέψει και με Αγγλία και Ελβετία), το πανεπιστήμιο που πήγες δεν είναι τόσο σημαντικό στην Ευρώπη σε σχέση με Αμερική. Αυτό ισχύει τουλάχιστον για το 90%+ των mainstream δουλειών που υπάρχουν εκεί έξω. Τώρα αν μιλάμε για πολύ εξειδικευμένο research σε τοπ εταιρίες, εκεί ίσως να αρχίζει να μετράει το όνομα του πανεπιστημίου, που και πάλι δεν μπορώ να φανταστώ ότι αν έχεις κάνει κάτι σχετικό στο μάστερ σε λιγότερο γνωστό πανεπιστήμιο (αλλά πάλι γνωστό) θα μετρήσει τόσο αρνητικά.

Τώρα για να το κάνουμε πιο συγκεκριμένο, για Ολλανδία που γνωρίζω την αγορά, γενικά να ξέρεις ότι αν θες να πουλήσεις ένα τεχνικό προφίλ, το Ντελφτ θεωρείται το καλύτερο στη χώρα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το Eindhoven και τo Twente δεν είναι αναγνωρίσιμα. Θεωρώ πως το UvA δεν είναι έτσι στην εκτίμηση του περισσότερου κόσμου και έχει ένα πιο ακαδημαϊκό προφίλ που θα ήταν ίσως πιο χρήσιμο σε κάτι πιο business.  Ξαναλέω ότι αυτά τα λέω χωρίς να γνωρίζω ακριβώς τα του Data Science αλλά σαν κάποιος που ενδεχομένως θα μπορούσα να τσεκάρω το CV κάποιου με τέτοιες σπουδές. Στα πιο πρακτικά, επειδή είχα κάνει κάποια μαθήματα στο Ντελφτ κι ενώ σπούδαζα στο Λάιντεν, το Ντελφτ έχει έναν επαγγελματισμό σε όλα που εγώ δεν είδα στο Λάιντεν και στα άλλα πανεπιστήμια που θυμάμαι από φίλους. Δηλαδή θα έχεις ενδεχομένως πιο καλές ευκαιρίες για πρότζεκτς στο industry.

Νομίζω εκεί που πρέπει να εστιάσεις είναι το πως αυτό το μάστερ θα σε βοηθήσει να έρθεις πιο κοντά στο στόχο που έχεις και πως θα συνδυάσεις την εμπειρία που ήδη έχεις με τη νέα γνώση. Πίστεψε με, σαν εργοδότης αυτό θα με ενδιέφερε να ακούσω/μάθω και όχι σε ποιο πανεπιστήμιο σπούδασες.

Τέλος για κάτι πιο πρακτικό, αν σε ενδιαφέρει γενικά η Ολλανδία να ζήσεις και να εργαστείς, με το να σπουδάσεις εκεί χάνεις το δικαίωμα να έχεις το 30% του εισοδήματος σου αφορολόγητο που είναι κάτι που έχουν κατά τα άλλα οι expats. Προφανώς θα είναι πιο εύκολο να βρεις κάτι αν σπουδάσεις στη χώρα και κάνεις εκεί κάποιο network αλλά στην τελική όπου και να σπουδάσεις από τα πανεπιστήμια που αναφέρεις δεν θα δυσκολευτείς να βρεις δουλειά στην Ολλανδία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλα πανεπιστήμια με καλό όνομα στην Ολλανδική αγορά και με πολύ δυνατά προγράμματα στον τομέα του Data Science:

https://www.eur.nl/en/master/business-analytics-and-quantitative-marketing

https://www.tilburguniversity.edu/education/masters-programmes/business-analytics-and-operations-research/program

Το πρώτο το τελείωσα πρόσφατα οπότε αν έχεις ερωτήσεις, feel free to ask :)

 

Επεξ/σία από salazar1991
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2020 στις 8:32 ΜΜ, Caspersen είπε

Νομιζω οτι δεν εχεις δικαιο.Πρωτον  οι αιτησεις εχουν καταληκτικη ημερομηνια και εξεταζοντε αφου ληξει η ημερομηνια αυτη.Στην περιπτωση τωνrolling admision το ναι η το οχι εξαρταται απο τα προσοντα σου και οχι απο τον χρονο υποβολης της αιτησης.Προς θεου αν ηταν οπως τα λες την πρωτη εβδομαδα θα συμπληρωναν το νουμερο και τελος,απλα δεν ισχυει.Εκεινο που ισχυει ειναι οτι αν μια αιτηση ειναι αψογη σου λενε ναι,αν ξεκαθαρα δεν τους κανει σου λενε οχι και για τις υπολοιπες σε βαζουν σε waiting list.Ενα πανεπιστημιο καθοριζεται απο το επιπεδο των καθηγητων του,των φοιτητων του,και το παραγομενο εργο.Τα oxbridge ζητουν AAA+ για την εισαγωγη,πιο υψηλο στανταρτ απλα δεν υπαρχει πουθενα,ακομα και τα Harvard,mit λενε επαρκως καλο πτυχιο χωρις να καθοριζουν βαθμο ουτε ΙΕlTS,ουτε βαθμο gre.Η οξφορδη εχει γυρω στους 60 νομπελιστες και το cambridge πανω απο 70 .Δεν ειναι μονο η qs αλλα και οι υπολοιπες αξιολογησεις the,arwu,complete,gardian,times που λενε τα ιδια  ,συνεπως δεν ειναι θεμα αξιολογησης αλλα πραγματικοτητας.Το αν καθεσαι στο ιδιο θρανιο με τον νευτωνα ασφαλως και εχει την σημασια του γιατι δειχνει την ιστορια,το παρελθον ενος πανεπιστημιου.Πιθανως για computer science μπορει να βρει κανεις κατι πιο συγχρονο,εγω μιλαω για πανεπιστημιο  γενικα και οχι για εναν συγκεκριμενο τομεα μονο.Μου θυμιζεις  τον κλασικο ελληνα οδηγο που στο φαναρι βλεπει μια λαμποργκινι και ρωταει τον οδηγο της "ρε φιλε σου βγηκε καλο γιατι δεν βλεπω πολλα να κυκλοφορουν,και μετα στρεφεται στον κολλητο του πλαι και λεει ,σαχλαμαρες μωρε το δικο μου φτιαγμενο γκολφ ειναι καλυτερο.Ξερεις υπαρχουν πολλες ειδικοτητες κυριως στην τεχνολογια Υπολογιστων που ενδεχομενως τα oxbridge δεν ενδιαφεροντε να επενδυσουν αλλα αυτο δεν μειωνει ουτε την δυσκολια ουτε την αξια τους.Αλλωστε γιαυτο τον λογο ανεφερα το ΕΤΗ,το Ιmperial η ακομα και το ΜΙΤ,caltech.Eνταξει καταλαβαινω οτι αυτα τα πανεπιστημια μονο φτηνα δεν ειναι,και ασφαλως εξαιρετικα δυσκολο να σε δεχτουν αλλα απο το σημειο αυτο εως να λεμε οτι δεν αξιζουν απεχει πολυ

Κανονικά η συζήτηση τελειώνει εδώ. Αν το πεις αυτό σε recruiter, θα αλλάξει συκώτι απο τα γέλια. Η μοναδική περίπτωση που δε μετράει ο χρόνος της αίτησης σου είναι αν το πανεπιστήμιο σε βάζει αυτόματα λόγω ενός συγκεκριμένου προσόντος, π.χ. κορυφαίο βαθμό σε GRE/GMAT. Κανένα πανεπιστήμιο δε μαζεύει αιτήσεις όπως ο καθηγητής τα γραπτά να τα διορθώσει στο τέλος...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ΈTH αν θες μπορεις αν δεις την Jessica droujko  στο 2tube ειναι μηχανολογος που εκανε εκει το μαστερ της και τωρα διδακτορικο . Εχει πολλες πληροφοριες για το ΕΤΗ 

https://www.youtube.com/channel/UCR4euGGs0mtP4BJ9KSB9XEQ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...