Προς το περιεχόμενο

Επιστρέφονται τα ρεκόρ Γκίνες σε Pac-Man & Donkey Kong στον Billy Mitchell


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας. Δεν ξέρω τι λένε τα "ρεκόρ", εγώ πάντως 1980 με 1981 (που να θυμάμαι ακριβώς, είμαι και εσχατόγερος!!) φτάνοντας κάπου στις 500.000 είδα όσα ανθρωπάκια ζωές είχα, χωρίς λόγο ή απειλή, να σκοτώνονται μόνα τους και φυσικά να τελειώνει το παιχνίδι. Προφανώς ήταν προγραμματισμένο να αυτοκαταστρέφεται. Γιατί για να φτάσω εκεί έπαιζα ίσως και πάνω από ώρα. Τώρα, πως ο μάγκας έφτασε λέει το εκατομμύριο, τι να σάς πω, τα συμπεράσματα δικά σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μόνο από τη πόζα και το ύφος καταλαβαινεις ότι ακόμα και στα γεράματα από τότε ήταν απατεωνιά  το competitive gaming  

Και μικροί ταΐζαμε τα ουφαδικα :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mhlogiatros είπε

Και μόνο από τη πόζα και το ύφος καταλαβαινεις ότι ακόμα και στα γεράματα από τότε ήταν απατεωνιά  το competitive gaming  

Και μικροί ταΐζαμε τα ουφαδικα :P

Καλά, αυτό εξυπακούεται. Κόντρες κάναμε μεταξύ μας για τα σκορ. Εγώ άρχισα ρίχνοντας τάληρα, από τις αρχές δηλαδή. Και στο τέλος ρίχναμε κατοστάρικα κέρματα. Άσε, έχουν φύγει λεφτά εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dim766 είπε

Γειά σας. Δεν ξέρω τι λένε τα "ρεκόρ", εγώ πάντως 1980 με 1981 (που να θυμάμαι ακριβώς, είμαι και εσχατόγερος!!) φτάνοντας κάπου στις 500.000 είδα όσα ανθρωπάκια ζωές είχα, χωρίς λόγο ή απειλή, να σκοτώνονται μόνα τους και φυσικά να τελειώνει το παιχνίδι. Προφανώς ήταν προγραμματισμένο να αυτοκαταστρέφεται. Γιατί για να φτάσω εκεί έπαιζα ίσως και πάνω από ώρα. Τώρα, πως ο μάγκας έφτασε λέει το εκατομμύριο, τι να σάς πω, τα συμπεράσματα δικά σας.

Αυτό δεν το θυμάμαι καθόλου, είσαι σίγουρος ή απλά γεράσαμε ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Nikdev είπε

Αυτό δεν το θυμάμαι καθόλου, είσαι σίγουρος ή απλά γεράσαμε ? :)

Η ερώτηση για το αν γεράσαμε πιστεύω να μη θέλεις σοβαρή απάντηση, έτσι?? Πάντως το άλλο είμαι σίγουρος, έτσι ήταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τύπος έχει το ύφος , λες και είναι ο πιο πετυχημένος επιστήμονας στο πλανήτη , όχι λες και κατέχει το ρεκόρ του pac man

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TELE είπε

ο τύπος έχει το ύφος , λες και είναι ο πιο πετυχημένος επιστήμονας στο πλανήτη , όχι λες και κατέχει το ρεκόρ του pac man

Επιστημων ισως οχι. Αλλα προφεσορας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Dim766 είπε

Γειά σας. Δεν ξέρω τι λένε τα "ρεκόρ", εγώ πάντως 1980 με 1981 (που να θυμάμαι ακριβώς, είμαι και εσχατόγερος!!) φτάνοντας κάπου στις 500.000 είδα όσα ανθρωπάκια ζωές είχα, χωρίς λόγο ή απειλή, να σκοτώνονται μόνα τους και φυσικά να τελειώνει το παιχνίδι. Προφανώς ήταν προγραμματισμένο να αυτοκαταστρέφεται. Γιατί για να φτάσω εκεί έπαιζα ίσως και πάνω από ώρα. Τώρα, πως ο μάγκας έφτασε λέει το εκατομμύριο, τι να σάς πω, τα συμπεράσματα δικά σας.

 2 Πιθανότητες βλέπω να υπάρχουν,αλλα επειδή ήταν παλιά η εποχή που λές και οχι κάτι μεταγενέστερο,το πιο πιθανό είναι να ήταν κάποια bootleg πειρατική κόπια,η απλά μια κόπια στήν οποία είχαν βάλει λίγο αργότερα κάτι τέτοιο για να γλυτώσουν το Killscreen που ουσιαστικά κολλάει το μηχάνημα σε μια οθόνη μετά απο συγκεκριμένο αριθμό πιστών,λόγο έλλειψης μνήμης και γιατί κανείς δεν υπολόγιζε πως θα έφτανε κάποιος τόσο μακριά ! αυτό γινόταν και στο Pac man και σε λίγα ακόμη μηχανήματα ! πιθανώς να είχες φτάσει κάπου κοντά εκεί και υπήρχε κάποια έκδοση προγραμματισμένη έτσι για να αποφεύγουν το killscreen.

Πάντος ως παλαιός στο άθλημα,θα σου λύσω και την απορία .Καταρχάς Μόνο και μόνο να το φτάσεις όμως εκεί είναι σημαντική υπόθεση,εγώ πρέπει να είχα αν θυμάμαι καλά κοντά το μεγαλύτερο μου σκόρ ήταν κοντά στίς 300 Χιλιάδες ενώ συνήθως πήγαινα κάπου στίς 200+,σε αδικεί πάντως to score,αν τυχών έχεις φτάσει τόσο μακριά δηλ κοντά στο Killscreen,γιατί ελάχιστοι παίκτες το έχουν καταφέρει αυτό ! Οι τύποι που πάνε για τα παγκόσμια ρεκόρ,κάνουν το λεγόμενο Point Press δηλαδή βρήσκουν τρόπους να ξεζουμίζουν όσο περισσότερους πόντους γίνεται απο την κάθε πίστα,όπως πχ ένα πολύ χαρακτηριστικό κόλπο είναι στήν τελευταία πίστα (εκεί που ρίχνεις κάτω τον γορίλα) κάθεσαι δεξιά η αριστερά κοντά του,αφού έχεις φάει όλα τα Καρφιά/σύνδεσμους που στηρίζουν την πλατφόρμα και έχεις αποκλείσει τον δρόμο λίγο πολύ στίς φωτιές και έχεις αφήσει το τελευταίο καρφί κοντά σου και πηδάς συνέχεια δίπλα απο τον γορίλλα, κάνοντας πίσω τον μοχλό στόν αέρα και επειδή τον μετράει ως "εχθρό" παίρνεις συνέχεια bonus ανάλογο με το αν πηδάς κοντά απο φωτιές η βαρέλια κλπ (νομίζω 200άρια η κατοστάρια),αυτό το κάνεις μέχρι σχεδόν να τελειώσει ο χρόνος και έτσι βγάζεις αρκετά περισσότερους πόντους απο οτι αν τελείωνες κανονικά με χρόνο την πίστα.🐒

 

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, albabis είπε

έτσι ακριβώς.Εγώ τάλιρο το πρόλαβα στο βατραχάκι και κάνα 2 άλλα,τα είχαν τάλιρο και τα υπόλοιπα 10άρικο.Και η ταμπέλα απαγορεύεται κάτω των 21ετών και μας έλεγε ο Βαγγέλης,αν δείτε αστυνομία,τρέχτε.

Kατω των 17.

To 2002 απαγορευτηκαν για ολους.

13 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Όσοι γράφετε "what's the point" δεν σας αδικώ γιατί στην Ελλάδα η προϊστορία της είδησης δεν είναι γνωστή όμως σε παρόμοιους κύκλους στην Αμερική είχε γίνει και γίνεται ακόμη πολύς ντόρος για αυτό.

Εν ολίγοις

  • Αυτός μέχρι το 2016 νομίζω θεωρούνταν ο καλύτερος gamer που υπήρξε γιατί έπιασε πάρα πολλά παγκόσμια ρεκόρ σε πάρα πολλά arcade games με πρωτοστάτες τα νούμερα που έπιασε στο PacMan και Tetris καθώς και το ότι υπήρξε ο πρώτος καθαρά επαγγελματίας παίκτης παιχνιδιών.
  • Fastforward το 2016 και τρώει γερό exposed αφού διαρρέουν βίντεο όπου φαίνεται κατά καθαρό και οριστικό τρόπο ότι έκλεβε στην διεξαγωγή των παιχνιδιών και επίσης χρημάτιζε την διαιτητική επιτροπή των Guiness προκειμένου να του περάσουν τα σκορ.
  • Μετά το exposed χάλασε το σύνολο της εικόνας και της φερεγγυότητας του, με σύσσωμη την κοινότητα να τον κατηγορεί ως ψεύτη και υποκριτή και διεφθαρμένο. Του αφαιρέθηκαν σχεδόν όλα τα ρεκορ του.
  • Μέχρι και σήμερα μάχονταν να αποδείξει την αθωότητα του, πράγμα που φαίνεται στα χαρτιά το πέτυχε.

Δεν με νοιάζει πολύ, απλά επειδή πολύ λένε το ότι είναι άχρηστη είδηση κλπ.

Αχρηστη ειδηση ουσιαστικα ειναι γιατι δεν υπαρχει φερεγγυοτητα, το κοινο δε μπορει να τσεκαρει τα συγκεκριμενα recordings, το ΤG τα κραταει κλειστα. Εξαλλου το απoλυτο σκορ του Pacman (3.333.360) στο μεταξυ εχουν πετυχει κι αλλοι.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ELMastas είπε

 2 Πιθανότητες βλέπω να υπάρχουν,αλλα επειδή ήταν παλιά η εποχή που λές και οχι κάτι μεταγενέστερο,το πιο πιθανό είναι να ήταν κάποια bootleg πειρατική κόπια,η απλά μια κόπια στήν οποία είχαν βάλει λίγο αργότερα κάτι τέτοιο για να γλυτώσουν το Killscreen που ουσιαστικά κολλάει το μηχάνημα σε μια οθόνη μετά απο συγκεκριμένο αριθμό πιστών,λόγο έλλειψης μνήμης και γιατί κανείς δεν υπολόγιζε πως θα έφτανε κάποιος τόσο μακριά ! αυτό γινόταν και στο Pac man και σε λίγα ακόμη μηχανήματα ! πιθανώς να είχες φτάσει κάπου κοντά εκεί και υπήρχε κάποια έκδοση προγραμματισμένη έτσι για να αποφεύγουν το killscreen.

Πάντος ως παλαιός στο άθλημα,θα σου λύσω και την απορία .Καταρχάς Μόνο και μόνο να το φτάσεις όμως εκεί είναι σημαντική υπόθεση,εγώ πρέπει να είχα αν θυμάμαι καλά κοντά το μεγαλύτερο μου σκόρ ήταν κοντά στίς 300 Χιλιάδες ενώ συνήθως πήγαινα κάπου στίς 200+,σε αδικεί πάντως to score,αν τυχών έχεις φτάσει τόσο μακριά δηλ κοντά στο Killscreen,γιατί ελάχιστοι παίκτες το έχουν καταφέρει αυτό ! Οι τύποι που πάνε για τα παγκόσμια ρεκόρ,κάνουν το λεγόμενο Point Press δηλαδή βρήσκουν τρόπους να ξεζουμίζουν όσο περισσότερους πόντους γίνεται απο την κάθε πίστα,όπως πχ ένα πολύ χαρακτηριστικό κόλπο είναι στήν τελευταία πίστα (εκεί που ρίχνεις κάτω τον γορίλα) κάθεσαι δεξιά η αριστερά κοντά του,αφού έχεις φάει όλα τα Καρφιά/σύνδεσμους που στηρίζουν την πλατφόρμα και έχεις αποκλείσει τον δρόμο λίγο πολύ στίς φωτιές και έχεις αφήσει το τελευταίο καρφί κοντά σου και πηδάς συνέχεια δίπλα απο τον γορίλλα, κάνοντας πίσω τον μοχλό στόν αέρα και επειδή τον μετράει ως "εχθρό" παίρνεις συνέχεια bonus ανάλογο με το αν πηδάς κοντά απο φωτιές η βαρέλια κλπ (νομίζω 200άρια η κατοστάρια),αυτό το κάνεις μέχρι σχεδόν να τελειώσει ο χρόνος και έτσι βγάζεις αρκετά περισσότερους πόντους απο οτι αν τελείωνες κανονικά με χρόνο την πίστα.🐒

Πάντως θυμάμαι κάπου εκεί στη μία ώρα παιχνιδιού, τον μαγαζάτορα να έρχεται πάνω από το κεφάλι μου και να κοιτάει. Ο τύπος είχε τρελαθεί που έπαιζα τόση ώρα με μόνο ένα κέρμα!! Τον είχα βάλει μέσα με τα τσαρούχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...