Προς το περιεχόμενο

Επιστρέφονται τα ρεκόρ Γκίνες σε Pac-Man & Donkey Kong στον Billy Mitchell


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, ELMastas said:

πχ ένα πολύ χαρακτηριστικό κόλπο είναι στήν τελευταία πίστα (εκεί που ρίχνεις κάτω τον γορίλα) κάθεσαι δεξιά η αριστερά κοντά του,αφού έχεις φάει όλα τα Καρφιά/σύνδεσμους που στηρίζουν την πλατφόρμα και έχεις αποκλείσει τον δρόμο λίγο πολύ στίς φωτιές και έχεις αφήσει το τελευταίο καρφί κοντά σου και πηδάς συνέχεια δίπλα απο τον γορίλλα, κάνοντας πίσω τον μοχλό στόν αέρα και επειδή τον μετράει ως "εχθρό" παίρνεις συνέχεια bonus ανάλογο με το αν πηδάς κοντά απο φωτιές η βαρέλια κλπ (νομίζω 200άρια η κατοστάρια),αυτό το κάνεις μέχρι σχεδόν να τελειώσει ο χρόνος και έτσι βγάζεις αρκετά περισσότερους πόντους απο οτι αν τελείωνες κανονικά με χρόνο την πίστα.🐒

Τι μου θύμισες... Βασικά έκανες jump τόσο κοντά στις φωτιές που έμπαινες στο frame που σου έδινε πόντους όταν περνούσες από πάνω, άσχετα αν δεν περνούσες πραγματικά.

Ένα άλλο μυστήριο που δεν έλυσα ποτέ ήταν ότι πάντα ήξερα αν στη 2η πίστα είχαν τελειώσει ή όχι οι τούρτες και δεν κατάλαβα ποτέ πώς το ήξερα. Κάτι σαν ένστικτο.

5 minutes ago, Dim766 said:

Πάντως θυμάμαι κάπου εκεί στη μία ώρα παιχνιδιού, τον μαγαζάτορα να έρχεται πάνω από το κεφάλι μου και να κοιτάει. Ο τύπος είχε τρελαθεί που έπαιζα τόση ώρα με μόνο ένα κέρμα!! Τον είχα βάλει μέσα με τα τσαρούχια.

Έπαιζαν και custom επεμβάσεις σε έναν βαθμό. Κι εγώ όταν έκατσα 8 ώρες με ένα δεκάρικο στην ολυμπιάδα, με κοιτούσε περίεργα ο μαγαζάτορας και όταν έφυγα έφερε τεχνικό και έκοψε το ανθρωπάκι που σου έδινε κάθε 100.000. Βέβαια δεν άλλαξε κάτι, πάλι όση ώρα ήθελα έπαιζα, αφού το παιχνίδι δεν δυσκόλευε από ένα σημείο και πέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Dim766 είπε

Πάντως θυμάμαι κάπου εκεί στη μία ώρα παιχνιδιού, τον μαγαζάτορα να έρχεται πάνω από το κεφάλι μου και να κοιτάει. Ο τύπος είχε τρελαθεί που έπαιζα τόση ώρα με μόνο ένα κέρμα!! Τον είχα βάλει μέσα με τα τσαρούχια.

Eγω επαιζα ms pacman με τις ωρες, δεν ειχα ποτε θεμα στα δεκαδες μαγαζια που γυριζα, εκτος απο ενα που με ειχαν πεταξει εξω 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

19 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Τι μου θύμισες... Βασικά έκανες jump τόσο κοντά στις φωτιές που έμπαινες στο frame που σου έδινε πόντους όταν περνούσες από πάνω, άσχετα αν δεν περνούσες πραγματικά.

Ένα άλλο μυστήριο που δεν έλυσα ποτέ ήταν ότι πάντα ήξερα αν στη 2η πίστα είχαν τελειώσει ή όχι οι τούρτες και δεν κατάλαβα ποτέ πώς το ήξερα. Κάτι σαν ένστικτο.

Έπαιζαν και custom επεμβάσεις σε έναν βαθμό. Κι εγώ όταν έκατσα 8 ώρες με ένα δεκάρικο στην ολυμπιάδα, με κοιτούσε περίεργα ο μαγαζάτορας και όταν έφυγα έφερε τεχνικό και έκοψε το ανθρωπάκι που σου έδινε κάθε 100.000. Βέβαια δεν άλλαξε κάτι, πάλι όση ώρα ήθελα έπαιζα, αφού το παιχνίδι δεν δυσκόλευε από ένα σημείο και πέρα.

To oριτζιναλ Donkey δινει μια bonus ζωη στις 7000. Αρα επαιζες καποιον απο τους (12 μεχρι στιγμης εξομοιωμενους στο mame)κλωνους του.

Τι ηταν αυτη η ολυμπιαδα που λες?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, rus said:

To oριτζιναλ Donkey δινει μια bonus ζωη στις 7000. Αρα επαιζες καποιον απο τους (12 μεχρι στιγμης εξομοιωμενους στο mame)κλωνους του.

Δεν κατάλαβα, μήπως αναφερόσουν σε άλλον; Το 1983 πάντως δεν νομίζω να υπήρχε mame.

1 hour ago, rus said:

Τι ηταν αυτη η ολυμπιαδα που λες?

46273BB0-AD37-4AF6-AE46-AC387F5673F2.jpeg.0fd550cec4c1722ce1ccc5d3b0e2e9de.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Δεν κατάλαβα, μήπως αναφερόσουν σε άλλον; Το 1983 πάντως δεν νομίζω να υπήρχε mame.

46273BB0-AD37-4AF6-AE46-AC387F5673F2.jpeg.0fd550cec4c1722ce1ccc5d3b0e2e9de.jpeg

To mame ειναι εξομοιωτης των arcade παιχνιδιων (ουφο). Παιζοντας σε ενα arcade μηχανημα συνηθως δε μπορεις να ξερεις για ποιον ακριβως κλωνο προκειται.

Για το Track & Field μιλουσες? Αρχικα καταλαβα οτι συμμετειχες σε μια ολυμπιαδα, αγωνες δηλαδη, για το Donkey Kong :-)

Το Τrack & Field εχει 8 επισημους κλωνους.

 

19 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

 Βέβαια δεν άλλαξε κάτι, πάλι όση ώρα ήθελα έπαιζα, αφού το παιχνίδι δεν δυσκόλευε από ένα σημείο και πέρα.

Ναι αλλα απο καποιο σημειο επρεπε να κανεις καποια δυσκολα ορια. Μονος σου επαιζες ή με συνεργο? Το κουμπι πως το παταγες?

Για το hammer throw ειχες σιγουρη βολη?

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, rus said:

To mame ειναι εξομοιωτης των arcade παιχνιδιων (ουφο). Παιζοντας σε ενα arcade μηχανημα συνηθως δε μπορεις να ξερεις για ποιον ακριβως κλωνο προκειται.

Ναι το ξέρω. Δεν κατάλαβα γιατί μου λες για κλώνους και για τις bonus ζωές του Donkey. Άλλος έλεγε ότι κράσαρε κι έχασε όλες τις ζωές (παρεμπιπτόντως εμείς τις ζωές τις λέγαμε "κανονάκια", κατάλοιπο απ' το Space Invaders). Αν λες για το κόλπο με τις φωτιές, αυτό γινόταν και στις καμπίνες του 1983 που έπαιζα. Σε όλες υπήρχαν τα ίδια "bugs/tricks".  Υπήρχαν τότε κλώνοι;

5 hours ago, rus said:

Ναι αλλα απο καποιο σημειο επρεπε να κανεις καποια δυσκολα ορια. Μονος σου επαιζες ή με συνεργο? Το κουμπι πως το παταγες?

Είχα έναν βοηθό μόνο για κανένα διάλειμμα για φαΐ. Το κουμπί δεν το πατούσα, είχα το χέρι σχεδόν "μπουνιά" (λίγο ανοιχτή) και έσερνα τα νύχια απ' τα 4 δάχτυλα πέρα-δώθε. Έτσι είχα 4 κλικ στο πέρα και 4 στο δώθε.

5 hours ago, rus said:

Για το hammer throw ειχες σιγουρη βολη?

Ήταν σαφώς το πιο δύσκολο αλλά ναι, είχα σίγουρη που περνούσε το όριο και ρίσκαρα λίγο αν ήθελα πολύ μεγάλη βολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Δεν κατάλαβα γιατί μου λες για κλώνους και για τις bonus ζωές του Donkey. Άλλος έλεγε ότι κράσαρε κι έχασε όλες τις ζωές (παρεμπιπτόντως εμείς τις ζωές τις λέγαμε "κανονάκια", κατάλοιπο απ' το Space Invaders). Αν λες για το κόλπο με τις φωτιές, αυτό γινόταν και στις καμπίνες του 1983 που έπαιζα. Σε όλες υπήρχαν τα ίδια "bugs/tricks".  Υπήρχαν τότε κλώνοι;

Γιατι να μην υπηρχαν? Ενα arcade, "καμπινα" οπως το λες, που ειχε  επιτυχια εβγαινε και σε κλωνους, το pacman πχ. εχει δεκαδες κλωνους, επισημους και ανεπισημους. Κι εγω "κανονακια" τις λεω τις ζωες.

22 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Είχα έναν βοηθό μόνο για κανένα διάλειμμα για φαΐ. Το κουμπί δεν το πατούσα, είχα το χέρι σχεδόν "μπουνιά" (λίγο ανοιχτή) και έσερνα τα νύχια απ' τα 4 δάχτυλα πέρα-δώθε. Έτσι είχα 4 κλικ στο πέρα και 4 στο δώθε.

Βοηθο μπορεις να εχεις για να σου παταει το ενα κουμπι, πχ. στα 110 hurdless ειναι χρησιμος για να πηδαει τα εμποδια ενω εσυ τρεχεις. Εγω χρησιμοποιουσα αναπτηρα, πραγμα που εκανε θορυβο.

Περισσοτερο το επαιξα ενα  μικρο διαστημα στα μεσα της δεκ. του 90, οταν το εφερε το μαγαζι που συχναζα τοτε (ενω ηδη ειχε εξαφανιστει απο τα μαγαζια απ τη δεκαετια του 80) και εκανα κοντρες με αλλους δυο φιλους. Το μεγαλυτερο μου σκορ που θυμαμαι ηταν 1,5 εκατομμυριο. Νομιζω δεν ειχε κανονακι ανα 100 χιλ., αλλα ξεκινουσες με τρια αντι για ενα. Διπλα μου εβαζα μια στοιβα απο 20ρικα για παραπλανηση, ωστε να μη φανει οτι παιζω πολυ ωρα μονο με ενα 😁

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, rus said:

Βοηθο μπορεις να εχεις για να σου παταει το ενα κουμπι, πχ. στα 110 hurdless ειναι χρησιμος για να πηδαει τα εμποδια ενω εσυ τρεχεις

Ντράμερ γαρ, δεν είχα τέτοια προβλήματα. 😋

 

4 minutes ago, rus said:

Νομιζω δεν ειχε κανονακι ανα 100 χιλ., αλλα ξεκινουσες με 3 αντι για ενα.

Σε μας είχε ανά 100 χιλ αλλά μετά από εκείνο το 8ωρο session, έφεραν τεχνικό και το έκοψε. Όχι ότι άλλαζε κάτι, θα μπορούσα να παίζω επ άπειρον ούτως ή άλλως αλλά ε'ιχα βαρεθεί πια. Για High Score δεν θυμάμαι καθόλου.

8 minutes ago, rus said:

Διπλα μου εβαζα μια στοιβα απο 20ρικα για παραπλανηση, ωστε να μη φανει οτι παιζω πολυ ωρα μονο με ενα 😁

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί! 😂
Θυμάμαι τους τύπους με τις στοίβες κερμάτων που καταλάβαινες ότι τσάμπα θα περιμένεις να παίξεις. Τους μισούσαμε εμείς οι μπατίρηδες! 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Ντράμερ γαρ, δεν είχα τέτοια προβλήματα. 😋

Σε μας είχε ανά 100 χιλ αλλά μετά από εκείνο το 8ωρο session, έφεραν τεχνικό και το έκοψε. Όχι ότι άλλαζε κάτι, θα μπορούσα να παίζω επ άπειρον ούτως ή άλλως αλλά ε'ιχα βαρεθεί πια. Για High Score δεν θυμάμαι καθόλου.

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί! 😂
Θυμάμαι τους τύπους με τις στοίβες κερμάτων που καταλάβαινες ότι τσάμπα θα περιμένεις να παίξεις. Τους μισούσαμε εμείς οι μπατίρηδες! 😂 

Ετσι είναι,δεν υπήρχαν τόσο κλώνοι τότε,όσο ρυθμίσεις που έβαζε ο τεχνικός και βέβαια μικροδιαφορές ανα εκδόση δηλ Ευρωπαική Αμερικάνικη,Ασία η World...περισσότερο υπήρχαν τα πειρατικά που απλά ήταν αντίγραφα "μη εξουσιοδοτημένα" σπάνια υπήρχαν κλώνοι εκείνες τις εποχές που να έχουν ουσιαστικές διαφορές,αυτοί,όμως ήρθαν κάποια χρονάκια αργότερα,και συνήθως έκαναν "μπάμ"ιδιαίτερα πρός το 90 και όταν είχαν σπάσει αρκετά τα παιχνίδια και ήταν πιο εύκολο να Τα αντιγράψουν. Αρκετούς κλώνους με την έννοια αντιγραφής γνωστών παιχνιδιών τους "κυνηγούσαμε" γιατί ήταν σπάνιοι τότε και με τα τόσα λίγα παιχνίδια που υπήρχαν,ήταν τότε κάποια στα μάτια μας,σαν να έπαιζες νέο παιχνίδι.

Κανονάκια ενοείται πως λέγαμε τότε ολοι τις ζωές,μου θυμίσατε και άλλο εποχές αγαπημένων Track&Field και Hyper Sports,(καθόμασταν και ακούγαμε την μουσική του θυμάμαι,σε κάτι φάσεις)που ήταν η συνέχεια του,λίγο αργότερα,υπήρχαν πολλά κόλπα και κυρίως "στύλ" για το τρέξιμο,αλλά αυτό με τον αναπτήρα ήταν το πιο κλασσικό/γνωστό,βέβαια έκανε διαολεμένο θόρυβο και σε έκραζαν οι καταστηματάρχες,κάποιοι δούλευαν και κέρμα συγκεκριμένου μεγέθους,στυλό και δεν ξέρω τι άλλο αλλά υπήρχαν και κάποιοι που είχαν καλή τεχνική στα δάκτυλα όμως θυμάμαι πως για όσους ήταν καλοί και έπαιζαν ώρα η κούραση ήταν πολύ σημαντικός παράγοντας γιαυτό και βοηθοί ήταν καλοδεχούμενοι,θυμάμαι και γω βοήθειες στα άλματα η στο τρέξιμο ανάλογα σε τι ήταν καλός ο άλλος,απο κάποιο σημείο και μετά τα ρεκόρ ανέβαιναν πολύ και δύσκολα το συνέχιζες,η Σφύρα ήταν θανατηφόρο για τους περισσότερους αν και υπήρχαν βοηθητικά πχ να βλέπεις συγκεκριμένο animation ακόμη και να ακούς τον ήχο τον κατάλληλο πρίν την "αμολύσεις" 😸

Ακόμα θυμάμαι κάποια μαγαζιά όπως κάποιο στήν Ρόδο που είχαμε πάει 5ήμερη να έχει κάποια πχ Bubble Bobble και να έχουν γράψει σε Καρτόνι απο πάνω Οχι Πάνω απο 600 Χιλιάδες ! εγώ βέβαια είχα για πλάκα το εκατομμύριο και κοίταγα να μην πάρω πολλούς πόντους μετά απο κάνα τέταρτο ερχόταν καθε 10 λεπτά και έριχνε μια ματιά ο τύπος στο ταμείο  !τελικά έφτασα 900 χιλιάδες και το είδε και μας έδιωξε και είπαμε ααα δεν το προσέξαμε και καλά δικαιολογίες..🎮

 

 

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, ELMastas είπε

Ετσι είναι,δεν υπήρχαν τόσο κλώνοι τότε,όσο ρυθμίσεις που έβαζε ο τεχνικός και βέβαια μικροδιαφορές ανα εκδόση δηλ Ευρωπαική Αμερικάνικη,Ασία η World...περισσότερο υπήρχαν τα πειρατικά που απλά ήταν αντίγραφα "μη εξουσιοδοτημένα" σπάνια υπήρχαν κλώνοι εκείνες τις εποχές που να έχουν ουσιαστικές διαφορές,αυτοί,όμως ήρθαν κάποια χρονάκια αργότερα,και συνήθως έκαναν "μπάμ"ιδιαίτερα πρός το 90 και όταν είχαν σπάσει αρκετά τα παιχνίδια και ήταν πιο εύκολο να Τα αντιγράψουν. Αρκετούς κλώνους με την έννοια αντιγραφής γνωστών παιχνιδιών τους "κυνηγούσαμε" γιατί ήταν σπάνιοι τότε και με τα τόσα λίγα παιχνίδια που υπήρχαν,ήταν τότε κάποια στα μάτια μας,σαν να έπαιζες νέο παιχνίδι.

Η ευρωπαικη, ασιατικη, world κλπ. εκδοση ειναι κλωνοι. Οι διαφορές μεταξυ τους μπορει να ειναι απο μηδαμινες εως ελαχιστες. Μπορει να ειναι πχ. ενα γραμμα ή μια γραμμη στα γραφικα διαφορετικη, μπορει και να ειναι αδυναμια να εφαρμοσεις τα γνωστα patterns στα pacman. Σαφως υπαρχουν και οι ρυθμισεις μεσω των σχετικων επιλογων, δηλ. πόσα κανονακια, στα ποσα κερδιζεις νεα, ποσος ο χρονος ανα πιστα, ποιο το επιπεδο δυσκολιας κλπ.

Τα παιχνιδια των coin-ops ηταν παρα πολλα, λιγα ομως ηρθαν στην Ελλαδα. Μεσω του mame μπορεις να τα παιξεις ολα στον υπολογιστη σου, πλην ελαχιστων που ειναι ακομα μη εξομοιωμενα.

10 ώρες πριν, ELMastas είπε

Ακόμα θυμάμαι κάποια μαγαζιά όπως κάποιο στήν Ρόδο που είχαμε πάει 5ήμερη να έχει κάποια πχ Bubble Bobble και να έχουν γράψει σε Καρτόνι απο πάνω Οχι Πάνω απο 600 Χιλιάδες ! εγώ βέβαια είχα για πλάκα το εκατομμύριο και κοίταγα να μην πάρω πολλούς πόντους μετά απο κάνα τέταρτο ερχόταν καθε 10 λεπτά και έριχνε μια ματιά ο τύπος στο ταμείο  !τελικά έφτασα 900 χιλιάδες και το είδε και μας έδιωξε και είπαμε ααα δεν το προσέξαμε και καλά δικαιολογίες..🎮

Αν πραγματικα συνεβαινε αυτο ηταν επιεικως απαραδεκτο... για να μη πω  ελεεινο 🤣 Καφενειο ηταν? Δεν ειναι δυνατον να βαζεις τετοιους περιορισμους. Πιανεις τα 600χιλ. μεχρι το πολυ την 20η πιστα, ενω ολες ειναι 100.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Γενικά δεν θεωρούσαμε κλώνους τις διαφορετικές εκδόσεις εκτός αν άλλαζε το παιχνίδι συνήθως λέγαμε ότι έμοιαζε πολύ σε κάτι πρωτότυπο "κλώνο" πχ είναι κλώνος του Pac man επειδή έτρωγε τελείες και σε κυνηγούσαν τερατάκια σε μια προκαθορισμένη πίστα η επειδή είχες το κανονάκι και διάφορα άλιεν απο πάνω και κάποιου είδους τοίχο που καταστρέφονταν το λέγαμε κλώνο space invaders το ίδιο με το galaxian που το λέγαμε και μυγάκια κλπ 😸

Ναι έτσι γινότανε αλλά σπάνια ήταν κάτι ανάμεικτο καφενείο και ηλεκτρονικά μαζί,όπως ήταν αρκετά τότε και πάντος μας τότε έκανε εντύπωση που έλεγε μέχρι 600 αν θυμάμαι μπορεί και 700 χιλιάδες,ήταν πολύ φραγκοφονιάδες και γύφτοι  ορισμένοι.

Ηταν και κάποιοι "καλοί" όπως το πρώτο Ουφάδικο που είχε ανοίξει στήν Βικτώρια και ο Κυρ Γιώργος μας άφηνε σχεδόν πάντα παρόλο που υπήρχε η απαγορευτική πινακίδα κάποιες έλεγαν παλιά 21 μετά απο 18 και 17 ετών πιθανώς γιατί τα πρώτα χρόνια δεν υπήρχε σαφές νόμος για τις ηλικίες,μεγάλη παπαριά αυτό αφού σε άλλες χώρες πήγαιναν τα παιδιά άνετα.

Βέβαια δεν άφηναν και πολλούς αλλά 2-3 κάθε φορά έλεγε θα έλεγα οτι είναι Θείος μου αν τυχών μπεί η αστυνομία για έλενχο 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ELMastas said:

το ίδιο με το galaxian που το λέγαμε και μυγάκια κλπ 😸

Όχι μέλισσες; 😂 (τι μου θύμισες... Και το Phoenix βέβαια ήταν μυθικό παιχνίδι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...