Προς το περιεχόμενο

Αγορά Huawei P 30


Tsamjunior

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! 

Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά του Huawei P 30. Γενικά το διαθέσιμο budget είναι κάπου στα 350, και μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα εκεί. Αξίζει σαν αγορά; Είναι καλό κινητό; Σε αυτό το εύρος τιμής υπάρχει κάτι καλύτερο; Δεν με ενδιαφέρει τόσο η κάμερα, όσο η ευρύτερη συμπεριφορά του κινητού, αν είναι γρήγορο,να μην κολλάει, και φυσικά η εμφάνιση που μου έχει τραβήξει το μάτι.

Το μόνο που με ανησυχεί είναι η υποστήριξη, αλλά απ' ότι βλέπω έχει google services και μέχρι στιγμής έχει πάρει τα καινούρια android. Καλοδεχούμενες απόψεις και από κατόχους.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Tsamjunior είπε

Καλησπέρα! 

Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά του Huawei P 30. Γενικά το διαθέσιμο budget είναι κάπου στα 350, και μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα εκεί. Αξίζει σαν αγορά; Είναι καλό κινητό; Σε αυτό το εύρος τιμής υπάρχει κάτι καλύτερο; Δεν με ενδιαφέρει τόσο η κάμερα, όσο η ευρύτερη συμπεριφορά του κινητού, αν είναι γρήγορο,να μην κολλάει, και φυσικά η εμφάνιση που μου έχει τραβήξει το μάτι.

Το μόνο που με ανησυχεί είναι η υποστήριξη, αλλά απ' ότι βλέπω έχει google services και μέχρι στιγμής έχει πάρει τα καινούρια android. Καλοδεχούμενες απόψεις και από κατόχους.

Ευχαριστώ!

Καλημέρα.
Παρακάτω κάποιες δικές μου εντυπώσεις αλλά και μια σύγκριση που ίσως σε βοηθήσει λίγο. Αν εξαιρέσεις το μέτριας απόκρισης fingertip sensor που ίσως σου πάρει λίγο καιρό να το συνηθίσεις, είναι μια πολύ καλή συσκευή:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/742385-huawei-p30-ή-honor-20-pro/?tab=comments#comment-57970847

https://www.insomnia.gr/forums/topic/739037-camera-huawei-p30-non-pro/?tab=comments#comment-57891984

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την ανταπόκριση. Εάν είσαι κάτοχος μπορείς να μου δώσεις μερικές πληροφορίες ακόμα; Π.χ., είναι γρήγορο; δουλεύει απροβλημάτιστα και χωρίς να κολλάει σε εφαρμογές κτλ;Στο χέρι πως κάθεται; Ποιότητα κατασκευής;

Απ'ότι καταλαβαίνω σε αυτό το εύρος τιμής δεν υπάρχει κάτι καλύτερο, σωστά; Γιατί το Honor 20 pro πάει στα 500+, ξεφεύγει αρκετά.

Edit: Σε αυτό το εύρος τιμής εννοώ στα 350, με απόλυτο ταβάνι τα 400 αν αξίζει κάτι τόσο πολύ.

Επεξ/σία από Tsamjunior
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Tsamjunior είπε

Edit: Σε αυτό το εύρος τιμής εννοώ στα 350, με απόλυτο ταβάνι τα 400 αν αξίζει κάτι τόσο πολύ.

Στα μτχ παίζουν στα 300€ το mate20pro. 

400€ σε λίγο θα βρίσκεις το Oneplus 7t 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Στα μτχ παίζουν στα 300€ το mate20pro. 

400€ σε λίγο θα βρίσκεις το Oneplus 7t 

Θα προτιμούσα να αποφύγω μεταχειρισμένο. Επίσης σκέφτομαι ότι η αγορά πρέπει να γίνει σχετικά άμεσα, μέσα στον επόμενο μήνα, οπότε το να περιμένω δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει και πότε θα πέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Tsamjunior είπε

Θα προτιμούσα να αποφύγω μεταχειρισμένο. Επίσης σκέφτομαι ότι η αγορά πρέπει να γίνει σχετικά άμεσα, μέσα στον επόμενο μήνα, οπότε το να περιμένω δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει και πότε θα πέσει.

Okay, μόλις ξεπεράσεις το θέμα της ζελατίνας, ισως δεις πως και τα δυο μοντέλα που παραθετω δεν έχουν σχεση με τις πιο light εκδόσεις που κοιτάς. 

Εχω στα χέρια μου το mate20pro (και το εξαντλώ σς καθημερινή βάση) και ειναι.... σκυλί. 

Μιλαω - για παράδειγμα - ότι για πλακα κάνει ocr 60 σελιδων σε 10 λεπτά (με <1% λαθη) και αυτό οφείλεται στον kirin που φοράει. 

Κι δε λεω αποκλειστικά για το mate. Απλώς θεωρώ πως καλύτερα να πάρεις ένα κορυφαίο μοντέλο μτχ (σε καλη - σαφώς - καλή κατάσταση) μερικών μηνών παρά να δώσεις 30% (~120€) για τη ζελατίνα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αρχικά σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Δεν έχω το θέμα με την ζελατίνα. Απλώς είμαι επαρχία, που σημαίνει δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να βάζω στα τυφλά χρήματα σε κάποιον από Αθήνα η Θεσ/νίκη και απλά στο να ελπίζω να είναι λειτουργικό το κινητό, ενώ έχω "ποντάρει" 300+ ευρώ. Επίσης, και τα 2 κινητά φοράνε τον 980 Kirin απ'ότι βλέπω. Και τελος, θα προτιμούσα το κινητό να πάρει όσο περισσότερες αναβαθμίσεις γίνεται, και φαντάζομαι το p30 που είναι πιο καινούριο, ήδη έχει πάρει τα 10, και θα πάρει και επόμενη αναβάθμιση, ενώ το mate 20 pro, εφόσον έχει σταματήσει δεν ξέρω μέχρι που θα παίρνει.

Αν δεν κάνω λάθος και το p30 η ναυαρχίδα δεν ήταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να δώσεις κοντά στα 260€ με χαρακτηριστικά σχεδόν όμοια με P30 (εκτός οθόνης και κάμερας όπου το P30 είναι καλύτερο) δες Nova 5T (και αυτό με Kirin 980). 

Στα 360€ το P30 είναι καλή επιλογη. Το Honor 20 Pro το έχω δουλέψει λίγο και μου άρεσε πολύ σαν κινητο άλλα έχει ανέβει τιμή του. Στα you.gr έχει 460 και όχι 500 + αλλά σε αυτό το εύρος παίζει και το Oneplus 7T. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Payne83 είπε

Αν θέλεις να δώσεις κοντά στα 260€ με χαρακτηριστικά σχεδόν όμοια με P30 (εκτός οθόνης και κάμερας όπου το P30 είναι καλύτερο) δες Nova 5T (και αυτό με Kirin 980). 

Στα 360€ το P30 είναι καλή επιλογη. Το Honor 20 Pro το έχω δουλέψει λίγο και μου άρεσε πολύ σαν κινητο άλλα έχει ανέβει τιμή του. Στα you.gr έχει 460 και όχι 500 + αλλά σε αυτό το εύρος παίζει και το Oneplus 7T. 

Και το Nova 5t κοιτούσα. Αν κατάλαβα καλά, στο p30 δίνεις 100 ευρώ παραπάνω για AMOLED οθόνη, κάμερα, 3,5 jack και αδιαβροχοποίηση IP53. Σωστά; 

Το Honor 20 Pro δυστυχώς είναι άλλο ένα 100'αρι πάνω και δεν ήθελα να φτάσω μέχρι εκεί. Εκτός αυτού, δεν έχει και AMOLED οθόνη, και γενικά νομίζω δεν αξίζει τα +100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν σε ενδιαφέρει τόσο η κάμερα και η οθόνη τότε με το Nova 5T θα κάνεις την δουλειά σου και με το παραπάνω. 

Το Honor όταν τον είχα δει από κοντά η οθόνη του με εντυπωσίασε. Δεν θυμίζει IPS οθόνη. Εάν δεν ήξερα θα έλεγα ότι είναι amoled. αξίζει να δώσεις την διαφορά...εξαρτάται πως το βλέπει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Tsamjunior είπε

Και το Nova 5t κοιτούσα. Αν κατάλαβα καλά, στο p30 δίνεις 100 ευρώ παραπάνω για AMOLED οθόνη, κάμερα, 3,5 jack και αδιαβροχοποίηση IP53. Σωστά; 

Το Honor 20 Pro δυστυχώς είναι άλλο ένα 100'αρι πάνω και δεν ήθελα να φτάσω μέχρι εκεί. Εκτός αυτού, δεν έχει και AMOLED οθόνη, και γενικά νομίζω δεν αξίζει τα +100.

430 € ! Δεν είχα πάρει χαμπάρι πόσο έχει ανέβει η τιμή του Honor 20 pro. Οταν πήρα εγώ το P30 (390 € είχε τότε) το Honor 20 Pro είχε την ίδια τιμή και είχα μπει στο δίλημμα. Από τότε έχουν όντως αλλάξει οι τιμές.

Επεξ/σία από stark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, stark είπε

430 € ! Δεν είχα πάρει χαμπάρι πόσο έχει ανέβει η τιμή του Honor 20 pro. Οταν πήρα εγώ το P30 (390 € είχε τότε) το Honor 20 Pro είχε την ίδια τιμή και είχα μπει στο δίλημμα. Από τότε έχουν όντως αλλάξει οι τιμές.

Αρκετά σκαμπανεβάσματα οι τιμές κυρίως από την περίοδο καραντίνας και μετά. Το P30 πριν κανα μήνα έπαιζε και στα 320, τώρα ξανανέβηκε. Εγώ το έκλεισα στα 370.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Τελικά όντως κατέληξα στο P30 και ελπίζω να έκανα την σωστή επιλογή. Θα επανέλθω με review μόλις το πάρω στα χέρια μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Tsamjunior είπε

Αρκετά σκαμπανεβάσματα οι τιμές κυρίως από την περίοδο καραντίνας και μετά. Το P30 πριν κανα μήνα έπαιζε και στα 320, τώρα ξανανέβηκε. Εγώ το έκλεισα στα 370.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Τελικά όντως κατέληξα στο P30 και ελπίζω να έκανα την σωστή επιλογή. Θα επανέλθω με review μόλις το πάρω στα χέρια μου.

Το P30 dual πηρες τελικα; θα περιμενω να σε ρωτησω μερικα πραγματα γιατι εχω σκασει απο χθες... που με εφυγε το κινητο απο την μηχανη και εσπασε...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ώρες πριν, verylife78 είπε

Το P30 dual πηρες τελικα; θα περιμενω να σε ρωτησω μερικα πραγματα γιατι εχω σκασει απο χθες... που με εφυγε το κινητο απο την μηχανη και εσπασε...

Φίλε μου ναι αυτό παρήγγειλα. Το απλό, όχι το pro ομως. Όταν με το καλό μου έρθει (ελπίζω μέσα στην βδομάδα), ρώτησε με ό,τι θελεις και μπορώ να βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, επειδή το νήμα έχει να κάνει με huawei και κάπου αναφέρθηκε και το μοντέλο nova 5t. Θέλω να κάνω ένα δώρο στη γυναίκα μου σε κινητό μέχρι 250-260 οπότε καταλαβαίνετε ότι παίζει ρόλο η κάμερα. Χωρίς πέρασμα της google camera κτλπ, μέχρι αυτό το πόσο και από Ελλάδα, είναι από τις καλύτερες επιλογές; Αξίζει να πάω σε κάτι παραπάνω; Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...