Προς το περιεχόμενο

Vodafone VDSL (100mpbs)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συμβολαιο μου στην vodafone (24αρι , σταθερα και κινητα με 24 ευρω το μηνα ) ληγει σε 3 μηνες και ρωτησα για 100 με κινητα και σταθερα με 35 .

Εχω ακουσει οτι η vodafone εχει θεματα με το vdsl .

εχετε γνωμη η προσωπικη εμπειρια πανω στο θεμα; αξισει να κανω την αναβαθμιση η να παω σε αλλη εταιρια.

ευχαριστω εκ των προτέρων !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία εταιρία δεν έχει συγκεκριμένο πρόβλημα με το VDSL. Το αν κάποιος έχει κακή εμπειρία με την εξυπηρέτηση πελατών ή προβλήματα στη δική του περίπτωση, για πολλούς λόγους, δεν σημαίνει κάτι για το VDSL γενικότερα.

Εγώ θα έκανα στη θέση σου και μια έρευνα αγοράς και στους άλλους, μήπως βρω καλύτερη τιμή ή συνδυαστεί με κινητό και βγει φθηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/6/2020 στις 11:15 ΜΜ, G123 είπε

Το συμβολαιο μου στην vodafone (24αρι , σταθερα και κινητα με 24 ευρω το μηνα ) ληγει σε 3 μηνες και ρωτησα για 100 με κινητα και σταθερα με 35 .

Εχω ακουσει οτι η vodafone εχει θεματα με το vdsl .

εχετε γνωμη η προσωπικη εμπειρια πανω στο θεμα; αξισει να κανω την αναβαθμιση η να παω σε αλλη εταιρια.

ευχαριστω εκ των προτέρων !

50άρα ΟΤΕ από καμπίνα Vodafone σχεδόν απέναντι μου, με το ρούτερ κατευθείαν πάνω στη γραμμή, το SNR κάνει "τραμπάλα" όλη την ημέρα με αποτέλεσμα να μαζεύει λάθη η γραμμή. Ευτυχώς όμως δεν έχω αποσυνδέσεις. Έφερα τεχνικό, τα τσεκάραμε όλα, από το σημείο που καταλήγει η γραμμή στο σπίτι έως το καφάο, μου λέει είσαι πεντακάθαρος. Στην συζήτηση που είχαμε για το θέμα του σκαμπανεβάσματος του SNR της γραμμής, μου λέει είναι το "δυναμικό" προφίλ που εφαρμόζει η Vodafone, ναι όμως του λέω ότι μαζεύει λάθη η γραμμή με αποτέλεσμα να υπάρξει αστάθεια μελλοντικά και μου λέει ναι όμως η Vodafone δεν το παραδέχεται... 

Στις άλλες 50άρες ΟΤΕ που παίρνω από καμπίνα Wind και ΟΤΕ δεν έχω κανένα θέμα αλλά θα έλεγα ότι είμαι περισσότερο ευχαριστημένος από την καμπίνα Wind γιατί με έχουν σε προφίλ 35b by default (55down/5.5up)

Επεξ/σία από Andresalonika
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχει δυναμικό προφίλ η Vodafone. Κάπου αλλού οφείλεται το πρόβλημα σου, γιατί και δυναμικό να ήταν το προφίλ, δεν θα έκανε τραμπάλα το SNR. Δεν έχει κάτι να παραδεχθεί η Vodafone γιατί είναι απλά μπούρδα του συγκεκριμένου τεχνικού, που πρέπει κάτι να πει.

Δυναμικό προφίλ εφαρμόζει η Wind, όπου σε γυρίζει από interleaved σε fast και αντίστροφα ανάλογα τις συνθήκες. Ούτε και στην Wind όμως παίζει τραμπάλα το SNR, όπως θα χεις δει και απ τη γραμμή σου.

 

Όσο για τα λάθη, αν δεν βλέπεις πρόβλημα στη χρήση, μην ανησυχείς, ούτε σημαίνει κάτι για το μέλλον.

Σε μια γραμμή που περνάνε εκατομμύρια πακέτα τη μέρα, ακόμα και μερικές χιλιάδες να είναι τα σφάλματα, είναι μικρή η ζημιά, ειδικά αν δεν παρατηρούμε προβλήματα.

Επεξ/σία από theanonymous
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2020 στις 10:13 ΠΜ, theanonymous είπε

Δεν έχει δυναμικό προφίλ η Vodafone. Κάπου αλλού οφείλεται το πρόβλημα σου, γιατί και δυναμικό να ήταν το προφίλ, δεν θα έκανε τραμπάλα το SNR. Δεν έχει κάτι να παραδεχθεί η Vodafone γιατί είναι απλά μπούρδα του συγκεκριμένου τεχνικού, που πρέπει κάτι να πει.

Δυναμικό προφίλ εφαρμόζει η Wind, όπου σε γυρίζει από interleaved σε fast και αντίστροφα ανάλογα τις συνθήκες. Ούτε και στην Wind όμως παίζει τραμπάλα το SNR, όπως θα χεις δει και απ τη γραμμή σου.

Όσο για τα λάθη, αν δεν βλέπεις πρόβλημα στη χρήση, μην ανησυχείς, ούτε σημαίνει κάτι για το μέλλον.

Σε μια γραμμή που περνάνε εκατομμύρια πακέτα τη μέρα, ακόμα και μερικές χιλιάδες να είναι τα σφάλματα, είναι μικρή η ζημιά, ειδικά αν δεν παρατηρούμε προβλήματα.

Εχει και ο ΟΤΕ παρομοιο προφιλ με wind;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Aggelos_INSM είπε

Εχει και ο ΟΤΕ παρομοιο προφιλ με wind;

Όχι, ο ΟΤΕ δίνει πάντα σταθερό, με Interleaved/Interleaved. Σε δικές του γραμμές το αλλάζει βέβαια σε fastpath αν ζητηθεί, στις άλλες πρέπει να το ζητήσει ο πάροχος, και συνήθως δεν το ζητάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theanonymous είπε

Όχι, ο ΟΤΕ δίνει πάντα σταθερό, με Interleaved/Interleaved. Σε δικές του γραμμές το αλλάζει βέβαια σε fastpath αν ζητηθεί, στις άλλες πρέπει να το ζητήσει ο πάροχος, και συνήθως δεν το ζητάει.

στο παρελθόν ειχα καλυτερη ταχυτητα, 15mbps σε speedtest, οποτε λογικα συγχρονιζα και παραπανω, μια μερα ειδα χαμηλοτερο ping και χειροτερη ταχυτητα, με γυρισαν σε fast path? Δε ήξερα τοτε και δεν ειχα δει αν ήμουν interleaved..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς πόσες ώρες θέλουν για να γίνει η αλλαγή από 24αρα dsl σε 50αρα από τη vodafone?  Από το πρωί είναι κομμένα τηλέφωνα και ίντερνετ, κάνουν πάνω από μέρα; Παίζει να μείνω όλο το ΣΚ έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως είναι θέμα λεπτών, οπότε μάλλον σε βλέπω για όλο το ΣΚ, μη σου πω κι από Δεύτερα. Δηλώσέ το βλάβη, και αν έχεις κινητό Vodafone θα σου δώσουν εκεί internet/λεπτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειχα βαλει το ρουτερ αλλα ειχα αφησει τη συνδεσμολογια με το σπλιτερ που ειχα στη 24αρα adsl... εβαλα το καλωδιο απευθειας απο τη πριζα στο ρουτερ και το τηλεφωνο το συνδεσα στο ρουτερ απευθειας... πλεον ολα καλα... στο μενου του ρουτερ πλεον δειχνει 50/5...

αλλα δωστε μια ακομα βοηθεια, στην αρχη ειχα θεματακια με τις ταχυτητες γιατι ειχα αφησει τα παλια μου καλωδια, μετα τα αλλαξα και εβαλα αυτα που ειχε στο ρουτερ, αλλα τα καλωδια ειναι μικρα(2μ)...Απλα καλωδια τηλεφωνου ειναι ?μπορω να παρω μεγαλυτερα χωρις απώλειες σε ταχυτητα(π.χ. 4μ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...