Προς το περιεχόμενο

Remote working απο Ελλαδα σε εταιρια του Ηνωμενου Βασιλειου και φοροι


Andy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει καποιος που να δουλευει απο Ελλαδα για εταιρια του Ηνωμενου Βασιλειου ως μισθωτος (οχι ως freelancer) που μπορει να πει δυο λογια για το πως ειναι οι φοροι? Αν πληρώνει Ελλαδα η εκει?

Γενικα οποιαδηποτε πληροφορια. 

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μενεις στο Ηνωμένο Βασίλειο για 183 μερες το ετος θα φορολογηθεις εκει και θα πρέπει να δηλωθείς κάτοικος εξωτερικού. Αν συνεχίσεις να μένεις Ελλαδα θα φορολογεισαι Ελλαδα. Επισης ρώτα τη εταιρία αν πληρώνουν τον ίδιο μισθό αν μενεις UK και αν μένεις Ελλαδα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Κανόνας: Φορολογείσαι με τα δεδομένα του τόπου στον οποίο κατοικείς τον μισό + 1 ημέρα χρόνο του έτους.

Για τα υπόλοιπα πρέπει να δώσεις πληροφορίες περαιτέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας. Μεταξύ UK και Ελλαδας (οπως και μεταξυ ολων των ευρωπαικων χωρων) υπαρχει συμφωνο αποφυγης διπλης φορολογησης.

Πρακτικά για σένα αυτό σημαίνει, ότι πληρώνεις κανονικά τους φόρους στην Αγγλία όπως άμα έμενες εκεί, και μετά δηλώνεις το εισόδημα σου στην Ελλάδα και πληρώνεις την διαφορά εάν και εφόσον ο φόρος που θα πληρώνεις στην Ελλάδα για αυτό το εισόδημα είναι μεγαλύτερος απότι ο φόρος που πληρωσες Αγγλία ( χωρίς να κοιτάξω νούμερα, χωρίς καν να έχω μείνει ποτέ UK, μπορω να σου πω σιγουρα οτι εχει μικροτερο φορο απο την Ελλαδα). 

Με απλά λόγια, και με τυχαία νούμερα, αν έχεις εισόδημα 50.000 ευρώ, και στην Αγγλία πλήρωνες φόρος ας πούμε 10.000, ενώ στην Ελλάδα για αυτό το εισόδημα πλήρωνες φόρο 15.000, θα πρέπει να πληρώσεις επιπλέον 5.000. Άμα ο φόρος που σου αναλογούσε στην Ελλάδα ήτανε 9.000, τότε δεν θα χρειαζόταν να πληρώσεις επιπλέον. 

Δεν είμαι λογιστής, προφανώς πρέπει να ρωτήσεις κάποιον που εξειδικεύεται στο θέμα, ούτε καν το έχω ψάξει και τόσο εξωνυχιστικα το θεμα ώστε να μπορώ να σου πω άμα υπάρχουν τυχών παραθυράκια η μικρά γράμματα, αλλά σε πολύ γενικές γραμμές αυτό ισχύει.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/6/2020 στις 7:56 ΜΜ, Papakaliati είπε

Είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας. Μεταξύ UK και Ελλαδας (οπως και μεταξυ ολων των ευρωπαικων χωρων) υπαρχει συμφωνο αποφυγης διπλης φορολογησης.

Πρακτικά για σένα αυτό σημαίνει, ότι πληρώνεις κανονικά τους φόρους στην Αγγλία όπως άμα έμενες εκεί, και μετά δηλώνεις το εισόδημα σου στην Ελλάδα και πληρώνεις την διαφορά εάν και εφόσον ο φόρος που θα πληρώνεις στην Ελλάδα για αυτό το εισόδημα είναι μεγαλύτερος απότι ο φόρος που πληρωσες Αγγλία ( χωρίς να κοιτάξω νούμερα, χωρίς καν να έχω μείνει ποτέ UK, μπορω να σου πω σιγουρα οτι εχει μικροτερο φορο απο την Ελλαδα). 

Με απλά λόγια, και με τυχαία νούμερα, αν έχεις εισόδημα 50.000 ευρώ, και στην Αγγλία πλήρωνες φόρος ας πούμε 10.000, ενώ στην Ελλάδα για αυτό το εισόδημα πλήρωνες φόρο 15.000, θα πρέπει να πληρώσεις επιπλέον 5.000. Άμα ο φόρος που σου αναλογούσε στην Ελλάδα ήτανε 9.000, τότε δεν θα χρειαζόταν να πληρώσεις επιπλέον. 

Δεν είμαι λογιστής, προφανώς πρέπει να ρωτήσεις κάποιον που εξειδικεύεται στο θέμα, ούτε καν το έχω ψάξει και τόσο εξωνυχιστικα το θεμα ώστε να μπορώ να σου πω άμα υπάρχουν τυχών παραθυράκια η μικρά γράμματα, αλλά σε πολύ γενικές γραμμές αυτό ισχύει.

Εφόσον το σύνολο της εργασίας λαμβάνει χώρα ενώ ο εργαζόμενος βρίσκεται στην ελλάδα, το εισόδημα θεωρείται "Greek Source Income" και φορολογείται από την Ελλάδα καταρχήν (και εφόσον ο φορολογούμενος είναι φορολογικός κάτοικος ελλάδας και καμίας άλλης χώρας, από την ελλάδα και μόνο). Δεν έχει καμία σημασία που βρίσκεται ο εργοδότης.

Επεξ/σία από dreamercon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...