Προς το περιεχόμενο

Hackint0sh on Mac'OS Big Sur


MoviemakerGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους νομίζουν ότι το Hackint0sh έχει ήδη πεθάνει,καλό είναι να έχουν υπομονή τουλάχιστον 15 χρόνια ακόμα..

Any Way..

Big Sur λοιπόν,με τεράστιες πραγματικές αλλαγές πολλά χρόνια μετά από την Apple..

Beta 1 με opencore πλέον rulezzz.

η Πρώτη επαφή πραγματικά εντυπωσιακή τίποτα δεν έχει μείνει ίδιο,ούτε καν η by default γραμματοσειρά.

Όλα πολύ λιτά,χωρίς όμως την προηγούμενη προχειρότητα καλοσχεδιασμένα και με καινοτόμα εργονομία.

Βαθμός δυσκολίας πολυ μεγάλος αφού οι bootloader δεν είναι ακόμα έτοιμοι για αυτο,παρ'ολα αυτα η hackint0sh κοινότητα με την συλλογικότητα της πάντα θα βρίσκει λύσεις,και το επίπεδο πλέον είναι πολύ ψηλό..

Συνεχίζουμε και η αλήθεια είναι οτι πρώτη φορά μας αρέσει η beta 1 τόσο ώστε να λειτουργούμε από την σκέπη της από την πρώτη μέρα εγκατάστασης...

Stay Tuned..

Update 6/7/2020 > Έχουμε και USB boot τελικά.. Προχωράμε.. ;)

Fullscreen_28_6_20__2_02_AM.jpg

Fullscreen_28_6_20__2_34_PM.jpg

106196851_10158483797570768_263854862710275119_o.jpg

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ωραίος!!

Ερώτηση , στον εξωτερικό που το έχω τρώω κάτι λαγκιες του τυπου να ανοιξω το control center,.clean install ειναι με OC , στον εσωτερικο υπαρχουν?

Η είναι smooth εμπειρια? Για να κανω την μεταβαση για everyday use. Γιατι ειναι μεγαλη η αλλαγη και ωραια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Ωραίος!!

Ερώτηση , στον εξωτερικό που το έχω τρώω κάτι λαγκιες του τυπου να ανοιξω το control center,.clean install ειναι με OC , στον εσωτερικο υπαρχουν?

Η είναι smooth εμπειρια? Για να κανω την μεταβαση για everyday use. Γιατι ειναι μεγαλη η αλλαγη και ωραια !

Στο desktop δεν τις εχω,στο laptop τις εχω και εγώ,και νομίζω - ελπίζω ότι είναι ακριβώς γιατί στο laptop είναι σε USB 3 εξωτερικός,αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.

Παρ'ολα αυτά πιστευω ότι είναι πολύ νωρίς ώστε να προχωρήσεις στην αλλαγή,πάντα η public beta δείχνει που κάθεται η μπίλια και αυτή περιμένουμε.. ίσως και μια,δυο εκδόσεις ακόμα.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2020 στις 7:46 ΜΜ, alexakos89 είπε

Ωραίος!!

Ερώτηση , στον εξωτερικό που το έχω τρώω κάτι λαγκιες του τυπου να ανοιξω το control center,.clean install ειναι με OC , στον εσωτερικο υπαρχουν?

Η είναι smooth εμπειρια? Για να κανω την μεταβαση για everyday use. Γιατι ειναι μεγαλη η αλλαγη και ωραια !

Στην Beta III έστρωσαν όλα άρα δεν είχε να κάνει με τον εξωτερικό δίσκο τουλάχιστον σε εμένα..

About_This_Mac.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2020 στις 9:09 ΜΜ, MoviemakerGr είπε

Στην Beta III έστρωσαν όλα άρα δεν είχε να κάνει με τον εξωτερικό δίσκο τουλάχιστον σε εμένα..

About_This_Mac.jpg

προσπάθησα να την κατεβασω απο το software update  αλλά παιρνω error οτι χαθηκε η συνδεση στο ιντερνετ και δεν την κατεβαζει ποτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/8/2020 στις 3:40 ΜΜ, WizeMan είπε

Δηλώνω παρών :) Beta profile και update από 10.15.6.

684599088_Screenshot2020-08-06at3_16_18PM.jpg.e2e3bf50088ff39d328cc7e4cbba41c9.jpg

Public ??

Επεξ/σία από WizeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Bir Sur Developer Beta 10

438537496_Screenshot2020-10-16at9_52_48AM.png.d45a36af85019e1f18c320ab7a8a8fb9.png

237599262_Screenshot2020-10-17at8_12_42AM.png.414cb1d07c8b9de78c2ece5f2e69aa5e.png

Επειδή η Beta 10 του Big Sur θέλει περισσότερο χώρο για memory allocation πρέπει να χρησιμοποιήσετε το latest commit του OpenCore 0.6.3 από το Master Branch και να κάνετε τις συγκεκριμένες αλλαγές στο Booter -> Quirks:

  • DevirtualiseMmio: YES
  • ProtectUefiServices: YES

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

...και προς θεού μην κάνετε την βλακεία που έκανα εγώ ενώ χρησιμοποιούσα OC 0.6.3 μετά χρησιμοποιούσα παλιότερο configurator και έχασα την μπάλα κάποια στιγμή μέχρι να στροφαρω και να βρω τι έφταιγε.. 😂😂😂

Πάντως η Apple έφτασε σχεδόν Νοέμβρη και GM version δεν έχουμε.. ελπίζω να είναι για καλό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...