Προς το περιεχόμενο

Αυτόματη ταΐστρα γάτας


Ntinaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα πριν 1-2 μήνες την catmate c500. Μπορείς να την προγραμματίσεις για 5 γεύματα και η αλήθεια είναι πως με έχει βολέψει αρκετά. Την δουλεύω με ξηρά τροφή αν και έχει παγοκυστες και για κανονική και λειτουργεί με μπαταρία. Ο γάτος μου πλέον έχει μάθει και τον ήχο του μοτέρ όταν ανοίγει και τρέχει όπου και αν είναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B07G766JP2?psc=1&ref=ppx_pop_mob_b_asin_title

 

Αυτή έχουμε εμείς. Πραγματικά μας έχει λύσει τα χέρια. Λειτουργεί με μπαταρία αλλά και με ρεύμα. Το γατάκι έχει μάθει την ώρα που πέφτει το φαγητό και περιμένει πλέον. Εξαιρετικό προϊόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την παρακάτω

https://www.amazon.de/isYoung-Automatischer-Futterspender-Programmierbarem-Ton-Aufnahmefunktion/dp/B07Y9R6M1V/ref=mp_s_a_1_10?dchild=1&keywords=katze+futterspender&qid=1593368988&sr=8-10

2 χρόνια περίπου κάτοχος δουλεύει άψογα. Η ελάχιστη δόση είναι περίπου 30gr οπότε την έχω ρυθμίσει για 2 γεύματα (πρωί & βράδυ). Μόλις ακούσει την πρώτη νότα από το μοτέρ τρέχει με τις πάντες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.amazon.co.uk/HoneyGuaridan-Automatic-Feeder-Food-Dispenser/dp/B01JBTKIO8

4 χρόνια την έχουμε, κανένα πρόβλημα, μέχρι 6 γεύματα από  5+ γραμμάρια, μόνο μπαταρία.

4 γεύματα των 15 γρ την έχω και παίρνει 1.5 κιλό τροφή μεσα, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 28/6/2020 στις 9:31 ΜΜ, turbakiasss είπε

Εγώ έχω την παρακάτω

https://www.amazon.de/isYoung-Automatischer-Futterspender-Programmierbarem-Ton-Aufnahmefunktion/dp/B07Y9R6M1V/ref=mp_s_a_1_10?dchild=1&keywords=katze+futterspender&qid=1593368988&sr=8-10

2 χρόνια περίπου κάτοχος δουλεύει άψογα. Η ελάχιστη δόση είναι περίπου 30gr οπότε την έχω ρυθμίσει για 2 γεύματα (πρωί & βράδυ). Μόλις ακούσει την πρώτη νότα από το μοτέρ τρέχει με τις πάντες!!

Καλησπέρα. Μία ερώτηση φίλε σε σχέση με αυτήν την ταΐστρα. Μέχρι πόσα διαδοχικά γεύματα μπορείς να προγραμματίσεις; Μπορώ για παράδειγμα να λείπω μία εβδομάδα και να δώσει στην γάτα μου 14 γεύματα; Επίσης, δεν υπάρχει η δυνατότητα για 25γρ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τυχερούληδες. Μια χαρά βολευτήκατε με τους αυτοματισμούς. Εμείς δυστυχώς με τους δύο γάτους δεν παίζει να μας βολέψουν αφού όποιος είναι κοντά όταν πέφτει το φαγητό μπορεί να τρώει και το φαγητό του άλλου που μπορεί να κοιμάται. Ακόμα και αν υπάρχουν δύο ταϊστρες σε διαφορετικά σημεία :(

Πέρα όμως απ' την πλάκα, καλοί και βολικοί οι αυτοματισμοί αλλά φροντίστε, για την καλή υγεία και το σωστό βάρος του ζώου, να αφιερώνετε χρόνο στο να παίξετε μαζί του. Οι γάτες (και τα άλλα ζώα βέβαια) πρέπει να κινούνται, να τρέχουν, να παίζουν. Μην αρκεστείτε σε αυτό που βλέπετε να κάνουν κάποιες στιγμές μόνες τους αλλά "εξαναγκάστε" τις σε "γυμναστική".

 

ΥΓ Πριν μερικούς μήνες πήραμε από το Lidl ένα παιχνίδι μπαταρίας που είχε για γάτους στο οποίο είναι μία πεταλούδα που γυρίζει γύρω-γύρω. Ο ένας γάτος ούτε να το φτύσει. Δεν ασχολήθηκε καθόλου. Ο άλλος έκανε σαν τρελός και το κυνηγούσε. Ωραία λέμε, μια χαρά τρεχαλητό κάνει. Μέχρι που την ψιλιάστηκε την φάση και πλέον δεν την κυνηγάει. Αράζει απλά σ' ένα σημείο και περιμένει την πεταλούδα να περάσει από κει οπότε και την αρπάζει :o

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fotandreao είπε

Καλησπέρα. Μία ερώτηση φίλε σε σχέση με αυτήν την ταΐστρα. Μέχρι πόσα διαδοχικά γεύματα μπορείς να προγραμματίσεις; Μπορώ για παράδειγμα να λείπω μία εβδομάδα και να δώσει στην γάτα μου 14 γεύματα; Επίσης, δεν υπάρχει η δυνατότητα για 25γρ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Καλησπέρα, προγραμματίζεις τα ημερήσια γεύματα οπότε αυτό πέφτει μόνο του κάθε μέρα. ο κάδος είναι πολύ μεγάλος πιστεύω βγάζει 20ημερο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fotandreao είπε

Καλησπέρα. Μία ερώτηση φίλε σε σχέση με αυτήν την ταΐστρα. Μέχρι πόσα διαδοχικά γεύματα μπορείς να προγραμματίσεις; Μπορώ για παράδειγμα να λείπω μία εβδομάδα και να δώσει στην γάτα μου 14 γεύματα; Επίσης, δεν υπάρχει η δυνατότητα για 25γρ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Και για μια εβδομάδα η γατα θα είναι μόνη της;Αν για κάποιο λόγο κολλήσει η ταΐστρα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι εχω το μπολακι παντα γεματο τροφη, βεβαια εχω 4 γατες οποτε ολες τρωνε αλλα η 1 τρωει περισσοτερο (και οι 4 βεβαια ειναι απο 6-8 κιλα :P ).

Επισης ΔΕΝ πρεπει σε γατα να δινει καποιος αποκλειστικα ξηρα τροφη. Προκαλει θεματα με πετρα στο ουροποιητικο συστημα οποτε πρεπει να δινετε και μια αξιοπρεπη εστω κονσερβα-μαλακια τροφη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Και για μια εβδομάδα η γατα θα είναι μόνη της;Αν για κάποιο λόγο κολλήσει η ταΐστρα;

Συνήθως αφήνω άτομο να δίνει τα γεύματα. Άλλα θα ήταν πρακτικό απλώς να κάνει 2-3 ελέγχους , για το αν αν λειτουργεί η ταΐστρα. Δυστυχώς, είναι πολύ δύσκολη στις μετακινήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ταιστρα και συντριβάνι 3 λίτρα, όταν φεύγω αφήνω και εξτρα φαγητό και νερό σε μπολ.

Δυο 360 κάμερες  ελέγχουν τα ανοιχτά δωμάτια του σπιτιού όπως και το φαγητό νερό.

Άτομο έρχεται κάθε 4-5 μέρες για τα 2 δοχεία άμμου (κάνει αλλού την κάθε ανάγκη της), τα αυτόματα είναι πολύ ακριβά ακόμα.

Το μαξ που ήταν μόνη της ήταν φέτος 19 μέρες, δεν θέλει όχι να βγαίνει από το σπίτι αλλά ούτε να την πας κοντά στην εξώπορτα.

Επεξ/σία από Dark_son20
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω και εγώ μία για τη δικιά μου, περισσότερο με ενδιαφέρει να ρυθμίσω τις ώρες και τις ποσότητες των γευμάτων, καθώς επειδή είναι γεματούλα (θηλυκιά, 5 ετών, στειρώμενη, 5+ κιλά, ο κτηνίατρος μου έχει πει ότι μέχρι εδώ είμαστε ΟΚ, να μην πάρει άλλο όμως) μετράω προσεκτικά την τροφή της, με αποτέλεσμα να μου ζητιανεύει φαγητό όλη μέρα (συν ότι έχω να κοιμηθώ Σ/Κ μετά τις 9 και γω δε ξέρω από πότε :P :P )

Έχετε τσεκάρει αν αυτές που χρησιμοποιείτε είναι ακριβείς στις μερίδες ; 

Δηλαδή βάζεις 15 γραμμάρια δόση, είναι 15 ή είναι ότι να ναι ; 

Λέω για αυτές των 50-60 ευρώ, αυτή που έχει ο @Dark_son20 ξεφεύγει από το budget... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, AristidisZ said:

Θέλω να πάρω και εγώ μία για τη δικιά μου, περισσότερο με ενδιαφέρει να ρυθμίσω τις ώρες και τις ποσότητες των γευμάτων, καθώς επειδή είναι γεματούλα (θηλυκιά, 5 ετών, στειρώμενη, 5+ κιλά, ο κτηνίατρος μου έχει πει ότι μέχρι εδώ είμαστε ΟΚ, να μην πάρει άλλο όμως) μετράω προσεκτικά την τροφή της, με αποτέλεσμα να μου ζητιανεύει φαγητό όλη μέρα (συν ότι έχω να κοιμηθώ Σ/Κ μετά τις 9 και γω δε ξέρω από πότε :P :P )

Έχετε τσεκάρει αν αυτές που χρησιμοποιείτε είναι ακριβείς στις μερίδες ; 

Δηλαδή βάζεις 15 γραμμάρια δόση, είναι 15 ή είναι ότι να ναι ; 

Λέω για αυτές των 50-60 ευρώ, αυτή που έχει ο @Dark_son20 ξεφεύγει από το budget... 

μπορείς να πάρεις κάτι τέτοιο (δοκιμασμένο το ΤΧ4 plus μοντέλο  και είμαι ευχαριστημένος  ) 

https://www.zooplus.gr/shop/gates/mpol_trofis/automates_taistres/automates_taistres_loipa/543766  

οπότε φτιάχνεις 6 γεύματα μέσα στη μέρα που είναι και το σωστό.  βλέπω ότι αυτό το μοντέλο έχει max 3 per day, περίεργο

αλλά με αυτό το τρόπο θέλει κάθε 2 μέρες γέμισμα,

σε περίπτωση ταξιδιού μπορείς να βάλεις 1 per day και να φτάσεις τις 6 μέρες 

Επεξ/σία από Dark_son20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dark_son20 είπε

μπορείς να πάρεις κάτι τέτοιο (δοκιμασμένο το ΤΧ4 μοντέλο  και είμαι ευχαριστημένος  ) 

https://www.zooplus.gr/shop/gates/mpol_trofis/automates_taistres/automates_taistres_loipa/543766  

οπότε φτιάχνεις 6 γεύματα μέσα στη μέρα που είναι και το σωστό. αλλά με αυτό το τρόπο θέλει κάθε μέρα γέμισμα,

σε περίπτωση ταξιδιού μπορείς να βάλεις 1 per day και να φτάσεις τις 6 μέρες 

Thanks για την απάντηση 

Το έχω δει αυτό, αλλά λέει για 3 γεύματα την ημέρα, ιδανικά θα ήθελα 4 ή και 5

Δε με νοιάζει το κάθε μέρα, όταν λείπω πάει κάποιος κάθε μια 2 μέρες σπίτι για refill και άμμο :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...