Προς το περιεχόμενο

Format σε dell


billakossss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω ένα θέμα με το format σε dell inspiron...Δεν μπορεί να γίνει φορμάτ ..Κάνω όλη τν διαδικασία και στο τέλος δεν Μ εμφανίζει τον σκληρό δίσκο για να κάνω το format...

Γνωρίζει κάποιος γιατί το κάνει αυτό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, billakossss είπε

Καλησπέρα έχω ένα θέμα με το format σε dell inspiron...Δεν μπορεί να γίνει φορμάτ ..Κάνω όλη τν διαδικασία και στο τέλος δεν Μ εμφανίζει τον σκληρό δίσκο για να κάνω το format...

Γνωρίζει κάποιος γιατί το κάνει αυτό??

τι ακριβώς κάνεις;  Γράψε λίγο τα βήματα που ακολουθείς, για να μπορέσεις να πάρεις βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω κάνει bootable το στικάκι με τα linux και απλά ακολουθώ τα βήματα που Μ λέει το λογισμικό...στο βήμα που είναι να κάνω διαμόρφωση τον σκληρό δίσκο και να εγκατασταθούν τα linux δεν Μ τον εμφανίζει καν και απλα Μ λέει για επανεκκίνηση τον υπολογιστή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι ενεργό το secure boot ίσως καταφέρεις να βάλεις Ubuntu, και πάλι παίζεται. Λογικά πρέπει να απενεργοποιήσεις το secure boot και να αλλάξεις από mode RAID σε ACHI. Έχει οδηγίες εδώ στην ενότητα Switch from RAID to AHCI Mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταφέρνεις να μπεις σε Linux live system και το setup δεν εμφανίζει τον αρχικό σου δίσκο; Μήπως τον δείχνει αλλά δεν τον αναγνωρίζεις; Θα βοηθούσε να βάλεις καμιά φωτογραφία. Γενικότερα, όσο περισσότερες/ πιο αναλυτικές πληροφορίες μας δώσεις, τόσο καλύτερα θα μπορούμε να βοηθήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/6/2020 στις 12:22 ΠΜ, billakossss είπε

Καλησπέρα έχω ένα θέμα με το format σε dell inspiron...Δεν μπορεί να γίνει φορμάτ ..Κάνω όλη τν διαδικασία και στο τέλος δεν Μ εμφανίζει τον σκληρό δίσκο για να κάνω το format...

 

Τι λειτουργικό έχεις?

Τι διανομή linux προσπαθείς να βάλεις ?

Με ποιόν τρόπο και σε τι περιβάλλον κάνεις το format ?

Απάντησε αυτά τα 3 για αρχή και βλέπουμε στη συνέχεια. Λύση θα βρεθεί ειναι το μόνο σίγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 

Το λειτουργικό που έχω είναι Windows 10

Θέλω να βάλω τα Linux ubuntu

Κάνω bootable το usb stick με ένα πρόγραμμα rufus λεγεται και μετά κάνω το format..

Το αναγνωρίζει το στικάκι κάνω κανονικά τις επιλογές στο φορμάτ και όταν φτάνει για να επιλέξω τον δίσκο δεν γίνεται τίποτα είναι άδειο το παράθυρο...

Ο σκληρός δίσκος είναι M2 256 gb 

Απλώς το λάπτοπ είναι καινούργιο και είχε ήδη τα windows 10 εγκατεστημένα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τρεξεις το ubuntu απο live usb δεν βλεπει τον δισκο; 

Υ. Γ

Εισαι σιγουρος για το σβησιμο των windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μαλιστα ..εχω ενα λαπτοπ με dell με σκληρο δισκο nvme και αναφερετε ως /dev/nvme0n 

 

Επεξ/σία από jemadux
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα !

Τώρα λοιπόν που ο δίσκος αναγνωρίζεται ως /dev/nvme0n προχωράς κανονικά στην εγκατάσταση του Linux. Δεν νομίζω να υπάρξει στο εξής κάποιο πρόβλημα. Καλύτερα, αν είσαι αρχάριος, μην σβήσεις εντελώς τα Windows. Ας γίνει το σύστημα dual boot.

Φιλικά,

Ο Άσπρος Γάτος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...