Προς το περιεχόμενο

Αγορά Fritzbox! πιθανή βελτίωση ταχύτητας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Λοιπόν,θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας στο παρακάτω θέμα.

Μένω σε επαρχία της Αττικής και ο οικισμός μας έχει αναβαθμιστεί με νέα καφάο που προσφέρουν εδω και καιρό 50αρι VDSL ,εννοείται πως αναβάθμισα και έπιανα 49999/5 ,πρόσφατα μάλιστα έπιασα και το 54 απρόσκοπτα.

Τέσπα,προ λίγων ημερών ενημερώθηκα από την cosmote ότι πλέον η περιοχή υποστηρίζει και 100αρι και πως αν θέλω μπορώ να αναβαθμίσω,εννοείται πως ρώτησα πως αν δεν πιάνω έστω 90 αν μπορώ να επιστρέψω στο παλιά μου ταχύτητα!

Τέλοσπαντων με τα πολλά "αναβαθμίστηκα" χθες αλλά φυσικά ούτε για πλάκα τα 90,πιάνω με το ζόρι 75 και μαξάρει στα 83 απ'ότι με ενημέρωσε ο τεχνικός που ήρθε ,ο οποίος μου είπε επιπλέον ότι άνετα θα είχα τα 90 αλλά λόγω καλωδίωσης δεν υπάρχει περίπτωση (και κάπου εκεί αναρωτιέσαι,μα γιατί δεν την αλλάζετε την ρημάδα την καλωδίωση οεο?" 

So και κάπου εδω μπαίνει το ερώτημα για το fritzbox! Σε περίπτωση που αλλάζαμε σε αυτό (7530 και όχι το 7590 που δίνει η cosmote) θα υπήρχε μήπως περίπτωση για καλύτερη ταχύτητα ή θα υπήρχε περίπτωση να αλλάξουν profile από 17a που είμαι τώρα σε 35b ή ζητάω πολλά (!!!!)?? θα μου πείτε και με το δίκιο σας ,35b υποστηρίζει και το plus αλλά οκ,η μέρα με τη νύχτα η σύγκριση νομίζω.

Σίγουρα το κόστος είναι λίγο κάπως,αλλά το σκεφτόμουν για κάτι πιο καλό/σταθερό.

Παραθέτω και μια φώτο ,ήδη μαζεύει λάθη η γραμμή,όχι πολλά αλλά μαζεύει

ps:Για fiber δεν το συζητάμε καν μιας και ναι μεν ο Τ.Κ μου ανήκει στις περιοχές,αλλά μέχρι να φτάσει εδω που είμαι νομίζω θα είμαι πλέον στα ΚΑΠΗ 😛 

ps2:Δεν υπάρχει ούτε ένα ζεύγος διαθέσιμο ώστε να κάνουν αλλαγή και να με βάλουν αλλού (μου ανέφερε επίσης ο τεχνικός πριν προλάβω να πω κάτι)

cosmote.jpg

Επεξ/σία από Luciferia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωτα κοιτα μηπως μπορεις να κανεις κατι με την καλωδίωση σου. Ο τεχνικος που ηρθε μετρησε απο τον κατανεμητη η μονο απο τη πριζα που βαζεις το ρουτερ? Προσωπικά αν δεν με ενοιαζε το κοστος θα το κραταγα γιατι το 10αρι upload ειναι το κατι αλλο και τα 77 down δεν ειναι ασχημη ταχυτητα, μπορει μελοντικα αμα εχει vectorting η καμπινα να σε βαλοθν 35b και να το πιασεις το 100αρι.

Επεξ/σία από bblaw20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zx1234r είπε

Γιατί δεν γυρνάς στην 50άρα καλύτερα?

το σκέφτομαι να πω την αλήθεια,ο τεχνικός μου είπε ότι έχει ενημερώσει ότι θα γίνουν δοκιμές κι αν χρειαστεί θα επανέλθω στο προηγούμενο πρόγραμμα !

 

3 ώρες πριν, bblaw20 είπε

Πρωτα κοιτα μηπως μπορεις να κανεις κατι με την καλωδίωση σου. Ο τεχνικος που ηρθε μετρησε απο τον κατανεμητη η μονο απο τη πριζα που βαζεις το ρουτερ? Προσωπικά αν δεν με ενοιαζε το κοστος θα το κραταγα γιατι το 10αρι upload ειναι το κατι αλλο και τα 77 down δεν ειναι ασχημη ταχυτητα, μπορει μελοντικα αμα εχει vectorting η καμπινα να σε βαλοθν 35b και να το πιασεις το 100αρι.

cat6 καλώδιο έρχεται απευθείας από το κουτί του ΟΤΕ στην πρίζα του τηλεφώνου,δεν έχει παρακλάδια ,τίποτα...1 πρίζα όλη κι όλη ούτε 10ετια το σπίτι! ναι,δεν ξέρω αν υποστηρίζει..το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε αν θα κρατήσει το 75+ χωρίς προβλήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Luciferia είπε

το σκέφτομαι να πω την αλήθεια,ο τεχνικός μου είπε ότι έχει ενημερώσει ότι θα γίνουν δοκιμές κι αν χρειαστεί θα επανέλθω στο προηγούμενο πρόγραμμα !

cat6 καλώδιο έρχεται απευθείας από το κουτί του ΟΤΕ στην πρίζα του τηλεφώνου,δεν έχει παρακλάδια ,τίποτα...1 πρίζα όλη κι όλη ούτε 10ετια το σπίτι! ναι,δεν ξέρω αν υποστηρίζει..το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε αν θα κρατήσει το 75+ χωρίς προβλήματα

Ακομα και σε ολοκαινουριο καλωδιο μπορει να εχεις θεμα σε καποιο ζευγος κατα το μηκος του, εχει συμβει σε εμενα για αυτο στο λεω. Τουλαχιστον αμα απο τον κατανεμητη πιανεις τα ιδια εισαι σιγουρος πως δεν εχει προβλημα το καλωδιο απο το κατανεμητη μεχρι τη πριζα σου.

Επεξ/σία από bblaw20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, bblaw20 είπε

Ακομα και σε ολοκαινουριο καλωδιο μπορει να εχεις θεμα σε καποιο ζευγος κατα το μηκος του, εχει συμβει σε εμενα για αυτο στο λεω. Τουλαχιστον αμα απο τον κατανεμητη πιανεις τα ιδια εισαι σιγουρος πως δεν εχει προβλημα το καλωδιο απο το κατανεμητη μεχρι τη πριζα σου.

μέτρησε έξω ,ταχύτητα όντως αυτή που πιάνει και μου είπε ότι μαξ θα πιάσει 83 αλλά δεν θα είναι σταθερή καθόλου λόγω του χαλκού που είναι σε "όχι και τόσο καλή κατάσταση" όπως είπε ,αλλά παρ'όλα αυτά καλώδια δεν αλλάζουν κι ας είναι σάπια!

οπότε όπως καταλαβαίνω απλά αν αλλάξω ρούτερ απλά θα μου δώσει μια έξτρα σταθερότητα και σαφώς καλύτερο wifi συγκριτικά με το speedport που έχω τώρα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις το Plus πήγαινε στο http://192.168.1.1/data/Status.json και ψάξε για το dsl_max_downstream και dsl_max_upstream ποιες τιμές σου δίνει για να έχουμε μια ιδέα. Έχεις εξασθένιση 12dB και φυσιολογικά είσαι κοντά στην καμπίνα που σημαίνει ότι θα έπρεπε να πιάνεις το 100άρι. Εκτός αν υπάρχει θέμα με το καλώδιο που έρχεται από αυτήν.

Μου φαίνεται παράξενο να λες ότι έξω πιάνει 83Mbps και μέσα με το καλώδιο που πέρασε να χάνεις 7Mbps. Είναι μεγάλη η απώλεια εκτός αν η απόσταση είναι μεγάλη και το καλώδιο δεν έχει μονόκλωνους αγωγούς αλλά πολύκλωνους. Καλού-κακού κάνε μία δοκιμή συνδέοντας τον Router εκεί έξω για να έχεις πλήρη εικόνα με τα στοιχεία σύνδεσης.

Θεωρώ ότι αν έχεις γύρω στα 80Mbps, με το Fritz θα ανέβεις και άλλο. Με αυτό έχουμε δυνατότητα να πειράξουμε το SNR και κατεβάζοντας το σε λογικά πλαίσια να αυξήσουμε τον συγχρονισμό. Επειδή όμως είναι ακριβό, δυσκολεύομαι να σου πω πάρτο, διότι αν έχει θέμα η εξωτερική καλωδίωση ίσως να μην έχεις κανένα κέρδος.

Σε κάθε περίπτωση αν ο Τ.Κ. είναι στην διαθεσιμότητα της δράσης sffbb για FTTH, τότε αξίζει να πάρεις από τώρα το Fritz για να το αξιοποιήσεις κατάλληλα και αργότερα, με τις δυνατότητες που έχει και δεν τις βρίσκεις σε άλλε αντίστοιχες συσκευές.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2020 στις 4:45 ΜΜ, jkoukos είπε

Αν έχεις το Plus πήγαινε στο http://192.168.1.1/data/Status.json και ψάξε για το dsl_max_downstream και dsl_max_upstream ποιες τιμές σου δίνει για να έχουμε μια ιδέα. Έχεις εξασθένιση 12dB και φυσιολογικά είσαι κοντά στην καμπίνα που σημαίνει ότι θα έπρεπε να πιάνεις το 100άρι. Εκτός αν υπάρχει θέμα με το καλώδιο που έρχεται από αυτήν.

Μου φαίνεται παράξενο να λες ότι έξω πιάνει 83Mbps και μέσα με το καλώδιο που πέρασε να χάνεις 7Mbps. Είναι μεγάλη η απώλεια εκτός αν η απόσταση είναι μεγάλη και το καλώδιο δεν έχει μονόκλωνους αγωγούς αλλά πολύκλωνους. Καλού-κακού κάνε μία δοκιμή συνδέοντας τον Router εκεί έξω για να έχεις πλήρη εικόνα με τα στοιχεία σύνδεσης.

Θεωρώ ότι αν έχεις γύρω στα 80Mbps, με το Fritz θα ανέβεις και άλλο. Με αυτό έχουμε δυνατότητα να πειράξουμε το SNR και κατεβάζοντας το σε λογικά πλαίσια να αυξήσουμε τον συγχρονισμό. Επειδή όμως είναι ακριβό, δυσκολεύομαι να σου πω πάρτο, διότι αν έχει θέμα η εξωτερική καλωδίωση ίσως να μην έχεις κανένα κέρδος.

Σε κάθε περίπτωση αν ο Τ.Κ. είναι στην διαθεσιμότητα της δράσης sffbb για FTTH, τότε αξίζει να πάρεις από τώρα το Fritz για να το αξιοποιήσεις κατάλληλα και αργότερα, με τις δυνατότητες που έχει και δεν τις βρίσκεις σε άλλε αντίστοιχες συσκευές.

To plus έδινε max downstream 73..

o τεχνικός που μέτρησε έξω στον κατανεμητή είδε την ταχύτητα που είχα εκείνη την ώρα (73) απλά εκείνος μου είπε ότι θα φτάσω μαξ τα 83.

Πήρα το Fritzbox! τελικά καθότι είχα και κάποια θεματάκια με το wifi ,κάτι τα λάθη που έγραφε,κάτι που διάβαζα καλές κριτικές για το Fritz ,απλά πήρα το 7530 και όχι το 7590 !

Τη γραμμή την γύρισα σε 50 πάλι,απλά το σκέφτομαι γιατί έστω και 20+ είναι μια διαφορά ...

Μένω σε περιοχή που ο Τ.Κ μου έχει μπει για FTTH απλά είμαι σε οικισμό,υπάρχει μια καμπίνα σε όλη τη περιοχή και δεν ξέρω κατά πόσο θα φέρουν όντως εδω πέρα ίνα μέχρι το σπίτι,ψιλοχλωμό το βλέπω.

το καλώδιο (cat6) από το κατανεμητή μέχρι τη μια και μοναδική πρίζα του σπιτιού είναι περίπου 18m .

θα ποστάρω τα χαρακτηριστικά από το Fritz να μου πεις τι θα πρότεινες.

 

vdsl1.jpg

vdsl2.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Luciferia είπε

To plus έδινε max downstream 73..

o τεχνικός που μέτρησε έξω στον κατανεμητή είδε την ταχύτητα που είχα εκείνη την ώρα (73) απλά εκείνος μου είπε ότι θα φτάσω μαξ τα 83.

Πήρα το Fritzbox! τελικά καθότι είχα και κάποια θεματάκια με το wifi ,κάτι τα λάθη που έγραφε,κάτι που διάβαζα καλές κριτικές για το Fritz ,απλά πήρα το 7530 και όχι το 7590 !

Τη γραμμή την γύρισα σε 50 πάλι,απλά το σκέφτομαι γιατί έστω και 20+ είναι μια διαφορά ...

Μένω σε περιοχή που ο Τ.Κ μου έχει μπει για FTTH απλά είμαι σε οικισμό,υπάρχει μια καμπίνα σε όλη τη περιοχή και δεν ξέρω κατά πόσο θα φέρουν όντως εδω πέρα ίνα μέχρι το σπίτι,ψιλοχλωμό το βλέπω.

το καλώδιο (cat6) από το κατανεμητή μέχρι τη μια και μοναδική πρίζα του σπιτιού είναι περίπου 18m .

θα ποστάρω τα χαρακτηριστικά από το Fritz να μου πεις τι θα πρότεινες.

vdsl1.jpg

vdsl2.PNG

Κάνε ένα speedtest με το fritzbox, καλωδιακά η ακόμα και με wifi. 

Θέλω να τσεκάρω κάτι στο upload σου. 

Έχουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια stats, απλά παρατηρώ πως μου κόβει λίγο upload στο speedtest, πχ πριν είχα 5.1 - 5.2 και με το που το έβαλα πάνω, βγάζω 4.8 (πάντα με speedtest) 

Επεξ/σία από HateMe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, HateMe είπε

Κάνε ένα speedtest με το fritzbox, καλωδιακά η ακόμα και με wifi. 

Θέλω να τσεκάρω κάτι στο upload σου. 

Έχουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια stats, απλά παρατηρώ πως μου κόβει λίγο upload στο speedtest, πχ πριν είχα 5.1 - 5.2 και με το που το έβαλα πάνω, βγάζω 4.8 (πάντα με speedtest) m

Με speedtest και με fast.. 

To upload έχει μια κάποια απόκλιση θα έλεγα! Βέβαια είμαι από κινητό αυτή τη φάση που οκ, το WiFi του είναι έτσι και έτσι.. 

Το pc είναι κατειλημενο επί του παρόντος για να πάρω μέτρηση από εκει

Screenshot_20200704_221823_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_20200704_221416_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πιάνεις με το wifi σου, παράξενο. 

Εμένα πάντα φουλ ταχύτητα έχει και στην 2.4 και στην 5ρα. 

Κυριολεκτικά πάντως έχουμε τα ίδια stats στο interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, HateMe είπε

Λίγο πιάνεις με το wifi σου, παράξενο. 

Εμένα πάντα φουλ ταχύτητα έχει και στην 2.4 και στην 5ρα. 

Κυριολεκτικά πάντως έχουμε τα ίδια stats στο interface.

Θα τσεκάρω αύριο από το laptop.. 

Το κινητό είναι ένα honor 10 lite από το οποίο δεν είμαι και ιδιαίτερα ευχαριστημένη.. 

Παιχνίδι κατέβαζα σήμερα στο Xbox και κατέβαζε με 40 και το Xbox και η TV είναι στο 5αρι συνδεδεμένα, δε ξέρω τι μπορεί να φταίει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Luciferia είπε

Θα τσεκάρω αύριο από το laptop.. 

Το κινητό είναι ένα honor 10 lite από το οποίο δεν είμαι και ιδιαίτερα ευχαριστημένη.. 

Παιχνίδι κατέβαζα σήμερα στο Xbox και κατέβαζε με 40 και το Xbox και η TV είναι στο 5αρι συνδεδεμένα, δε ξέρω τι μπορεί να φταίει 

Έπεσε κ άλλο το upload. 

Κάνε αύριο ένα τεστάκι απ το λαπτοπ να δουμε.

Screenshot_5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αχ άτιμο fiber, όνειρο θερινής νυκτός είσαι μου φαίνεται!! 

Ούτε ζεύγος δε μπορούσε να αλλάξει ο τεχνικός, δεν υπήρχε τίποτα διαθέσιμο.. 

Στην υποτιθέμενη 100αρα πάντως, που επιανα 70-73 το 10αρι ήταν σταθερό στο upload, τι να πεις? 

 

υγ:μετρήσεις με το wifi του laptop

fastSpeed.jpg

speedtest.jpg

Επεξ/σία από Luciferia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...