Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω το αμάξι μου?


Morfost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! έχω ένα kia ceed του 2010 1400 cc με 130000 χλμ. και σκέφτομαι να το πουλήσω... Το αυτοκίνητο απλώς θέλει αλλαγή αμορτισέρ και δίσκο πλατό σε λίγο καιρό αλλά δεν μπορώ λόγω οικονομικού θέματος να τα κάνω τώρα. Έχω αλλάξει τον ουρανό γιατί είχε πέσει ( με βοήθεια ενός συνταξιούχου ταπετσέρι) και στην διαδικασία μου έσπασε το θηκακι στην πλαφονιερα που μπαίνουν τα γυαλιά .Το ταμπλό έχει φουσκώσει λίγο μπροστά. Γενικά έχει και λίγες μικρογρατζουνιες στα φτερά γύρω γύρω...από μηχανικά θέματα είναι μια χαρά ,ποτέ δεν μου είχε βγάλει κάποιο προβλημα.Ποια θα ήταν μια ενδεικτική τιμή λέτε για  πώληση ? Αξίζει να το πουλήσω και να αγοράσω ένα παρόμοιας χρονολογίας ή και παλιότερο με τα χρήματα που θα πάρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στο car να δεις τι παίζει από τιμές και προσάρμοσε την τιμή σου ανάλογα. Τώρα αν είναι να πας σε άλλο το 2010 γιατί δεν κρατάς το δικό σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα  kia ceed του 2010 φαίνεται πως πουλιούνται μεταξύ 4000 και 7000. Βέβαια το δικό σου όπως περιγράφεις έχει αρκετά θεματάκια και θα χρειαστεί ο αγοραστής να φτιάξει και αμορτισέρ και δίσκο μόλις το πάρει. Έχει και πολλές γρατζουνιές όπως λες.

Κάνε έρευνα στο car gr όπως είπε ο προηγούμενος αλλά εγώ πιστεύω με ένα 3χίλιαρο θα έπρεπε να είσαι ικανοποιημένος. Αρκεί βέβαια να βρεις κάποιον να το θέλει έτσι. Κάποιοι δεν θέλουν να μπαίνουν στη διαδικασία να φτιάχνουν, θα το θέλουν φτιαγμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εδώ και κανά χρόνο σχεδόν Εργάζομαι στην οικοδομή και δεν έχει καθόλου ένσημα! Έκανα την φορολογική  δήλωση και οριακά δεν πλήρωσα τεκμήριο λόγω του ότι έχω και το αμάξι και το σπίτι στο όνομα μου... Και επειδή η λογίστρια μου είπε ότι του χρόνου θα με πιάσει το τεκμήριο σίγουρα αν δεν έχω ένσημα  και δεν δηλώσω τίποτα ψιλοαγχωθηκα λίγο. Γι αυτό περισσότερο... Καλά μπορεί να μην πάρω κάτι άλλο γιατί εδώ και λίγο καιρό έχει πάρει και η γυναίκα μου ένα i 10 μεταχειρισμένο και μπορεί να την βγάλουμε με αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καλησπερα, δες ποσο κανουν τα ανταλλακτικα, δες τι εργαλεια θα χρειαστεις, εαν πιανουν τα χερια σου μπορεις να κανεις και μονος σου δουλεια, τα αμορτισερ να τα αλλαξεις δεν ειναι τιποτα στο κια, βιδες πανω και βιδες κατω. να βγαλεις τα ελατηρια απο τα αμορτισερ η πας σε βουλκανιζατερ και στα βγαζει/βαζει. εαν περισσευουν αλλαξε και τα ρουλεμαν στο τοπ μαουντ μεσα. δισκοπλατο δεν εχω δει το κια απο κατω για να σου πω ποσο ευκολα αλλαζει. αλλα αρκετα πραγματακια μπορεις να τα κανεις και μονος.

τα κια σαν αυτοκινητα βγηκαν καλα με χαμηλο κοστος συντηρησης και συχνοτητα ζημειων, μην παρεις κατι αλλο και σ βγαλει αλλα, αυτο το ξερεις τουλαχιστον

παντα φιλικα σε τετοιες περιπτωσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, bezan είπε

Φιλε μου καλησπερα, δες ποσο κανουν τα ανταλλακτικα, δες τι εργαλεια θα χρειαστεις, εαν πιανουν τα χερια σου μπορεις να κανεις και μονος σου δουλεια, τα αμορτισερ να τα αλλαξεις δεν ειναι τιποτα στο κια, βιδες πανω και βιδες κατω. να βγαλεις τα ελατηρια απο τα αμορτισερ η πας σε βουλκανιζατερ και στα βγαζει/βαζει. εαν περισσευουν αλλαξε και τα ρουλεμαν στο τοπ μαουντ μεσα. δισκοπλατο δεν εχω δει το κια απο κατω για να σου πω ποσο ευκολα αλλαζει. αλλα αρκετα πραγματακια μπορεις να τα κανεις και μονος.

τα κια σαν αυτοκινητα βγηκαν καλα με χαμηλο κοστος συντηρησης και συχνοτητα ζημειων, μην παρεις κατι αλλο και σ βγαλει αλλα, αυτο το ξερεις τουλαχιστον

παντα φιλικα σε τετοιες περιπτωσεις.

Που θα βγαλει σασμαν βρε φιλε? Στο πεζοδρομιο? Ειλικρινα τι σκεφτεσαι κ τα λες αυτα?  Δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο πραγματικα.μηχανικος ειμαι κ εχω ολα τα εργαλεια πες, και 500 ευρω να μου δωσεις δεν καθομαι να κανω αυτην την δουλεια στο δρομο. Να τακαρω το αμαξι κ να ειμαι απο κατω να δουλευω ξαπλα στην ασφαλτο,να παει κ κατι στραβα κ να πεσει κ να με πλακωσει...κι ολα αυτα για να γλυτωσω τα 100 ευρω που ειναι τα εργατικα για αλλαγη δισκου.

Φιλικα παντα, μην παρεξηγηθω

Επεξ/σία από bill_zaf
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2020 στις 4:34 ΜΜ, Morfost είπε

Καλησπερα! έχω ένα kia ceed του 2010 1400 cc με 130000 χλμ. και σκέφτομαι να το πουλήσω... Το αυτοκίνητο απλώς θέλει αλλαγή αμορτισέρ και δίσκο πλατό σε λίγο καιρό αλλά δεν μπορώ λόγω οικονομικού θέματος να τα κάνω τώρα. Έχω αλλάξει τον ουρανό γιατί είχε πέσει ( με βοήθεια ενός συνταξιούχου ταπετσέρι) και στην διαδικασία μου έσπασε το θηκακι στην πλαφονιερα που μπαίνουν τα γυαλιά .Το ταμπλό έχει φουσκώσει λίγο μπροστά. Γενικά έχει και λίγες μικρογρατζουνιες στα φτερά γύρω γύρω...από μηχανικά θέματα είναι μια χαρά ,ποτέ δεν μου είχε βγάλει κάποιο προβλημα.Ποια θα ήταν μια ενδεικτική τιμή λέτε για  πώληση ? Αξίζει να το πουλήσω και να αγοράσω ένα παρόμοιας χρονολογίας ή και παλιότερο με τα χρήματα που θα πάρω?

Να το πουλήσεις και να πάρεις ένα παρόμοιο ή πιο παλιό,δεν νομίζω οτι είναι καλή ιδέα.

Στην καλύτερη να "φύγει" με 4 χιλιάρικα,μιας και θέλει όπως λες αμορτισέρ και δίσκο.Αν δεν διαθέσεις παραπάνω χρήματα θα πάρεις πάλι κάτι που δεν ξέρεις τι θα σου βγάλει.

Γνώμη μου μάζεψε χρήματα και άλλαξε τα σε ένα συνεργείο.Μια χαρά αμαξι είναι το ceed.Το γνωρίζεις,φαντάζομαι το έχεις χρόνια και ξέρεις τι χρειάζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/7/2020 στις 5:34 ΜΜ, Morfost είπε

Έκανα την φορολογική  δήλωση και οριακά δεν πλήρωσα τεκμήριο λόγω του ότι έχω και το αμάξι και το σπίτι στο όνομα μου... Και επειδή η λογίστρια μου είπε ότι του χρόνου θα με πιάσει το τεκμήριο σίγουρα αν δεν έχω ένσημα  και δεν δηλώσω τίποτα ψιλοαγχωθηκα λίγο. 

μπορει να κανει αναλωση κεφαλαιου.. καποια στιγμη θα ερθει κ η καταργησει τεκμηριων...

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2020 στις 6:33 ΜΜ, bezan είπε

Φιλε μου καλησπερα, δες ποσο κανουν τα ανταλλακτικα, δες τι εργαλεια θα χρειαστεις, εαν πιανουν τα χερια σου μπορεις να κανεις και μονος σου δουλεια, τα αμορτισερ να τα αλλαξεις δεν ειναι τιποτα στο κια, βιδες πανω και βιδες κατω. να βγαλεις τα ελατηρια απο τα αμορτισερ η πας σε βουλκανιζατερ και στα βγαζει/βαζει. εαν περισσευουν αλλαξε και τα ρουλεμαν στο τοπ μαουντ μεσα. δισκοπλατο δεν εχω δει το κια απο κατω για να σου πω ποσο ευκολα αλλαζει. αλλα αρκετα πραγματακια μπορεις να τα κανεις και μονος.

τα κια σαν αυτοκινητα βγηκαν καλα με χαμηλο κοστος συντηρησης και συχνοτητα ζημειων, μην παρεις κατι αλλο και σ βγαλει αλλα, αυτο το ξερεις τουλαχιστον

παντα φιλικα σε τετοιες περιπτωσεις.

Τι να αλλάξει ρε φίλε;;; Με τι εργαλεία ακριβώς;;; Λες και είναι απλές διαδικασίες....

Ότι να ναι...

Ας το δώσει έτσι και τα φτιάχνει ο επιμένος. Από το να κάνει καμία ζημιά και να την πληρώνει διπλή καλύτερα να μην βάλει χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2020 στις 4:34 ΜΜ, Morfost είπε

Καλησπερα! έχω ένα kia ceed του 2010 1400 cc με 130000 χλμ. και σκέφτομαι να το πουλήσω... Το αυτοκίνητο απλώς θέλει αλλαγή αμορτισέρ και δίσκο πλατό σε λίγο καιρό αλλά δεν μπορώ λόγω οικονομικού θέματος να τα κάνω τώρα. Έχω αλλάξει τον ουρανό γιατί είχε πέσει ( με βοήθεια ενός συνταξιούχου ταπετσέρι) και στην διαδικασία μου έσπασε το θηκακι στην πλαφονιερα που μπαίνουν τα γυαλιά .Το ταμπλό έχει φουσκώσει λίγο μπροστά. Γενικά έχει και λίγες μικρογρατζουνιες στα φτερά γύρω γύρω...από μηχανικά θέματα είναι μια χαρά ,ποτέ δεν μου είχε βγάλει κάποιο προβλημα.Ποια θα ήταν μια ενδεικτική τιμή λέτε για  πώληση ? Αξίζει να το πουλήσω και να αγοράσω ένα παρόμοιας χρονολογίας ή και παλιότερο με τα χρήματα που θα πάρω?

Και το μεταχειρισμένο δέν θα θέλει μάζεμα ;

Αφού όπως γράφεις είναι εντάξει το αμάξι, μάζεψε τα χρήματα και άλλαξε συμπλέκτη και αμορτισέρ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και τεκμήριο να βγάλει πόσο θα σου έρθει εφορια, κανα εκατομύριο; 

Οπως και να χει φίλε μου, ταπεινή μου άποψη, ΜΗΝ ρίχνεις χρήματα σε κάτι που θέλεις να δώσεις, γιατί ΔΕΝ ξέρεις αν θα στα γυρίσει πίσω και σε τι ποσοστό. Όπως είναι, αγγελία, ειλικρίνεια στον αγοραστή και μια σωστή τιμή, θα φύγει γρήγορα το αυτοκίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, bill999r είπε

Τι να αλλάξει ρε φίλε;;; Με τι εργαλεία ακριβώς;;; Λες και είναι απλές διαδικασίες....

Ότι να ναι...

Ας το δώσει έτσι και τα φτιάχνει ο επιμένος. Από το να κάνει καμία ζημιά και να την πληρώνει διπλή καλύτερα να μην βάλει χέρι.

φιλε μου,

οτι ναναι δεν ειναι. εαν σε βγαλει η αναγκη τα κανεις και μαθαινεις. οι συγκεκριμενες διαδικασιες ειναι απλες οταν τις κανεις μια φορα. ειδικα τα αμορτισερ.

τονιζω! ΟΤΑΝ ΣΕ ΒΓΑΛΕΙ Η ΑΝΑΓΚΗ το κανεις, μεχρι να γινει αυτο ειναι τελευταια επιλογη. αναγκη λεω οταν εχεις να ταισεις 5 ατομα με μια δουλεια και το αχρηστο το αμαξι το θες για να πηγαινεις στην δουλεια και ΔΕΝ περισσευουν που δεν περισσευουν για τιποτα και εχεις και αυτο...

κακως εγραψα οτι εγραψα παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, bezan είπε

κακως εγραψα οτι εγραψα παραπανω

πολύ σωστά, τουλάχιστον το κατάλαβες

γιατί είναι άλλο οι ανάγκες, που όλοι έχουν άλλωστε πάνω κάτω

σε κάποια πράγματα όμως δεν χωρούν συμβιβασμοί γιατί μιλάμε για την ασφάλεια την δική σου και των γύρω σου

δεν είναι δικαιολογία επειδή μπορεί να έχεις 5 να ταΐσεις να μην βάλεις πχ λάστιχα και να τα φτάνεις μέχρι τα σύρματα και να μην βάλεις φρένα πχ

Επεξ/σία από xrhstosiak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, bezan είπε

ΟΤΑΝ ΣΕ ΒΓΑΛΕΙ Η ΑΝΑΓΚΗ

Δεν κρίνω κανέναν. Ο καθένας κάνει ότι καλύτερο μπορεί και καλά κάνει.

6 ώρες πριν, bezan είπε

ειδικα τα αμορτισερ.

Ειδικά τα αμορτισέρ θέλουν ειδικό εργαλείο για τα ελατήρια και δεν μπορεί ο καθένας να το κάνει.

Τεσπά η άποψη σού είναι σεβαστή αλλά πιστεύω πως ακόμα και να τα αλλάξει ο φίλος δεν θα κερδίσει κάτι ουσιαστικό στην τιμή πώλησης. Καλύτερα να τα αφήσει ως έχει και ας ρίξει 100 ευρώ την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...