Προς το περιεχόμενο

Καλιμπραρισμα οθονης;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, panoc είπε

Δυστυχως το ghosting παει παρεα με τα VA δε μπορεις να κανεις κατι, παρα μονο να την αλλαξεις για IPS ή ΤΝ (εαν δε σε ενδιαφερουν τα χρωματα).

Οταν λες να μη με ενδιαφερουν τα χρωματα; Να ειναι τελειως κορεσμενα; Δεν εχω συνηθισει σε τετοια χρωματα, θα πονεσουν τα ματια μου.

Εχω βαλει το response time στο normal και τωρα το ghosting εχει φυγει σχεδον. Ισως θελει να το ενεργοποιω μονο εαν παιζω κανενα FPS game; Αν και σπανια παιζω τετοια παιχνιδια..

Ψαχνω σχετικα με το RGB αλλα δεν βρισκω κατι σχετικο. Γιατι καποιοι το εχουν στο 50 και αλλοι στο 100; Ποια η διαφορα; Εμενα μαμα ρυθμισεις ηταν στο 50 ολα και στο καλιμπραρισμα που βλεπω βαζουν 97-90-97.

Επεξ/σία από Veggie_Chia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Να ειναι τελειως κορεσμενα

Τα ΤΝ εχουν συνηθως ξεπλυμενα χρωματα.

10 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Ψαχνω σχετικα με το RGB αλλα δεν βρισκω κατι σχετικο. Γιατι καποιοι το εχουν στο 50 και αλλοι στο 100; Ποια η διαφορα; Εμενα μαμα ρυθμισεις ηταν στο 50 ολα και στο καλιμπραρισμα που βλεπω βαζουν 97-90-97

calibration χωρις καποιο spider ειναι calibration του πωπου. Οι οθονες διαφερουν μεταξυ τους ακομα και εαν ειναι το ιδιο μοντελο. Ολες (ιδιο μοντελο) εχουν διαφορετικης εντεσης backlight διαφορετικο bleeding ακομα και το ιδιο το panel διαφερει. Οποτε καθε οθονη θελει διαφορετικες ρυθμισεις και διαφορετικο icc profile. Οι ρυθμισεις που βρισκεις στο ιντερνετ εαν εχουν γινει σωστα αφορουν μονο το συγκεκριμενο μοντελο της δοκιμης και μπορεις να τις εχεις μονο ως "μπουσουλα". Εαν βρισκεις site που το ενα αναφερει πχ 97-90-97 και το αλλο κατι πολυ διαφορετικο και μαλλιστα δινουν και διαφορετικα icc profile (αν δινουν, που θα επρεπε να δινουν) αντιλαμβανεσαι τη ποιοτητα του πανελ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, panoc είπε

Τα ΤΝ εχουν συνηθως ξεπλυμενα χρωματα.

calibration χωρις καποιο spider ειναι calibration του πωπου. Οι οθονες διαφερουν μεταξυ τους ακομα και εαν ειναι το ιδιο μοντελο. Ολες (ιδιο μοντελο) εχουν διαφορετικης εντεσης backlight διαφορετικο bleeding ακομα και το ιδιο το panel διαφερει. Οποτε καθε οθονη θελει διαφορετικες ρυθμισεις και διαφορετικο icc profile. Οι ρυθμισεις που βρισκεις στο ιντερνετ εαν εχουν γινει σωστα αφορουν μονο το συγκεκριμενο μοντελο της δοκιμης και μπορεις να τις εχεις μονο ως "μπουσουλα". Εαν βρισκεις site που το ενα αναφερει πχ 97-90-97 και το αλλο κατι πολυ διαφορετικο και μαλλιστα δινουν και διαφορετικα icc profile (αν δινουν, που θα επρεπε να δινουν) αντιλαμβανεσαι τη ποιοτητα του πανελ.

Απ'οτι ειδα σε 2,3 review δινουν σχεδον τις ιδιες ρυθμισεις. Τις εχω βαλει και εγω και ειναι πολυ κοντα σε αυτο που μου αρεσει. Δλδ κινηματογραφικα χρωματα και χαμηλη φωτεινοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2020 στις 11:20 ΜΜ, Veggie_Chia είπε

Αρκετα ενοχλητικο ειναι και το ghosting στο scrolling ενω σερφαρω. Ειδικα σε καποια εικονιδια και γραμματοσειρες ειναι αρκετα εντονο. Γιατι; 520 ευρω εδωσα.. Δλδ ελεος.

φίλε έτσουξε αυτό το σχόλιο, παραθέτω γραπτώς την αμέριστη συμπαραστασή μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/7/2020 στις 3:27 ΜΜ, panoc είπε

Εβαλες ρυθμισεις χωρις icc profile? Μαματο, ποια review site ειναι αυτα ?

Επειδη ειμαι ασχετος. Το icc profile τι ρολο τραβαει; Τις απλες ρυθμισεις που υπαρχουν και στην οθονη, δεν περιεχει;

  

2 ώρες πριν, wicked_d είπε

φίλε έτσουξε αυτό το σχόλιο, παραθέτω γραπτώς την αμέριστη συμπαραστασή μου!


Το ghosting εχει περιοριστει τωρα που εχω βαλει το response time στο Normal, αλλα σε ορισμενες ιστοσελιδες με μαυρο φοντο, το φαινομενο ειναι αρκετα εντονο. Δεν θυμαμαι εαν το εκανε και με την προηγουμενη οθονη. Σιγουρα φταιει και το smooth scrolling που εχω ενεργοποιημενο στο firefox. Οταν το απενεργοποιω, ή εαν χρησιμοποιησω chrome, edge, το ghosting δεν ειναι εντονο.

Επεξ/σία από Veggie_Chia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Επειδη ειμαι ασχετος. Το icc profile τι ρολο τραβαει; Τις απλες ρυθμισεις που υπαρχουν και στην οθονη, δεν περιεχει;

 

Οχι, περιεχει διορθωσεις χρωματος που γινονται μεσω gamma και rgb πριν σταλουν στην οθονη. Οι "οινες" οθονες που μπορουμε να αγορασουμε δεν εχουν τοση ελευθερια ρυθμισεων οσο μπορει να σου δωσει ενα icc profile. Το συνηθες ειναι να φερνουμε την οθονη οσο πιο κοντα γινεται απο τις ρυθμισεις της στο 6500Κ/120nits και στη συνεχεια με ενα spider τη καλιμπραρουμε για να βγει ενα icc profile.

περισσοτερα εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

ICC profile δεν βρισκω για το συγκεκριμενο μοντελο, αλλα μονο για το προηγουμενο που ειχε βγει.

Οπως σου ειπα και να βρεις θα πρεπει να συνοδευεται απο ρυθμισεις στην οθονη. Και παλι αφορα κατα βαση μονο τη συγκεκριμενη οθονη, στη δικη σου 100% θα ειναι εκτος απλα θα πλησιαζει οσο γινεται πιο κοντα στα σωστα χρωματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panoc είπε

Οπως σου ειπα και να βρεις θα πρεπει να συνοδευεται απο ρυθμισεις στην οθονη. Και παλι αφορα κατα βαση μονο τη συγκεκριμενη οθονη, στη δικη σου 100% θα ειναι εκτος απλα θα πλησιαζει οσο γινεται πιο κοντα στα σωστα χρωματα.

Απο τα εργοστασιακα, καλυτερες θα ειναι οι ρυθμισεις στο Profile σιγουρα. Το τωρινο icm  ειναι απο την επισημη ιστοσελιδα που κατεβασα. Δεν ξερω τι ρυθμισεις εχει.

Εβαλα το icm profile απο την MAG271CQR, αλλα δεν βλεπω καποια διαφορα.. Εχει επισης και κατι sRGB, τι ειναι αυτα;

Επεξ/σία από Veggie_Chia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/7/2020 στις 9:30 ΜΜ, Veggie_Chia είπε

Απο τα εργοστασιακα, καλυτερες θα ειναι οι ρυθμισεις στο Profile σιγουρα. Το τωρινο icm  ειναι απο την επισημη ιστοσελιδα που κατεβασα. Δεν ξερω τι ρυθμισεις εχει.

Εβαλα το icm profile απο την MAG271CQR, αλλα δεν βλεπω καποια διαφορα.. Εχει επισης και κατι sRGB, τι ειναι αυτα;

Το sRGB είναι το colour space, δηλαδή το χρωματικό εύρος που καλύπτει και μπορεί να απεικονίσει η οθόνη και είναι αυτό που συναντάς ως gamut στα specs. Στο site της msi αναφέρει: True colors - NTSC 85% & sRGB 110%.  Το ntsc και sRGB είναι 2 διαφορετικά colour spaces. Σήμερα χρησιμοποιειται το sRGB σε όλες τις ψηφιακές οθόνες και web. 
graph.jpg

 

Επεξ/σία από wicked_d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2020 στις 10:51 ΜΜ, Veggie_Chia είπε

Απορια το εχω, δεν μπορουν να φτιαξουν οθονες χωρις να εχουν τοσα πολλα προβληματα; Ειναι κατι το τοσο δυσκολο; Εχω και ghosting οταν παιζω παινχιδια σαν το witcher. Οχι κατι τραγικο, αλλα αν καθεσαι να το παρατηρησεις και εχεις και κανενα OCD, μπορει να τρελαθεις.

Μην αγχώνεσαι φίλε μου,

και εγώ που πήρα την lg gl850, τα έχει τα θεματάκια της...

backlight bleeding(όχι τίποτα τραγικό,αλλά υπάρχει), oversaturated χρώματα,ειδικά στο κόκκινο,μαύρο λίγο ξεθωριασμένο και Πάει λέγοντας.

και εγώ είχα dell ultrasharp και νομίζω ότι είχε καλύτερο εργοστασιακό καλιμπραρίσμα.

Γενικα δεν πιστεύω ότι υπάρχει ακόμη η τελεια οθόνη ,όποτε μην σκας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδιά για να μην ανοίγω καινούριο θέμα,

Έχω την lg gl850 και δεν μπορώ να βρω κάποιο σωστό προφίλ 

Μονο το SRGB MODE φαίνεται καλύτερα,αλλά δεν ξέρω κατά πόσο χάνω από το εύρος χρωμάτων...

Δοκίμασα τις ρυθμίσεις από το tftcentral άλλα και πάλι τα  χρώματα είναι πολύ κορεσμένα,ειδικά το κόκκινο(πχ το tftcentral έχει τις εξής ρυθμίσεις RGB 58, 49, 48. Εφόσον βάζει στο R 58 το κόκκινο δεν γίνεται εντονότερο?

Ξέρει κάνεις τι πρέπει να πειράξω στις ρυθμίσεις για να περιοριστεί το τόσο έντονο κόκκινο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tolisrx8 είπε

παιδιά για να μην ανοίγω καινούριο θέμα,

Έχω την lg gl850 και δεν μπορώ να βρω κάποιο σωστό προφίλ 

Μονο το SRGB MODE φαίνεται καλύτερα,αλλά δεν ξέρω κατά πόσο χάνω από το εύρος χρωμάτων...

Δοκίμασα τις ρυθμίσεις από το tftcentral άλλα και πάλι τα  χρώματα είναι πολύ κορεσμένα,ειδικά το κόκκινο(πχ το tftcentral έχει τις εξής ρυθμίσεις RGB 58, 49, 48. Εφόσον βάζει στο R 58 το κόκκινο δεν γίνεται εντονότερο?

Ξέρει κάνεις τι πρέπει να πειράξω στις ρυθμίσεις για να περιοριστεί το τόσο έντονο κόκκινο?

χαμήλωσε το κόκκινο ,εγώ το έχω στο 54, κάθε πάνελ είναι διαφορετικό οι ίδιες ρυθμισεις είναι κάτι σχετικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...