Προς το περιεχόμενο

Καλιμπραρισμα οθονης;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, tolisrx8 είπε

παιδιά για να μην ανοίγω καινούριο θέμα,

Έχω την lg gl850 και δεν μπορώ να βρω κάποιο σωστό προφίλ 

Μονο το SRGB MODE φαίνεται καλύτερα,αλλά δεν ξέρω κατά πόσο χάνω από το εύρος χρωμάτων...

Δοκίμασα τις ρυθμίσεις από το tftcentral άλλα και πάλι τα  χρώματα είναι πολύ κορεσμένα,ειδικά το κόκκινο(πχ το tftcentral έχει τις εξής ρυθμίσεις RGB 58, 49, 48. Εφόσον βάζει στο R 58 το κόκκινο δεν γίνεται εντονότερο?

Ξέρει κάνεις τι πρέπει να πειράξω στις ρυθμίσεις για να περιοριστεί το τόσο έντονο κόκκινο?

το icc profile που εχει το tftcentral το περασες? τις υπολοιπες ρυθμισεις εκτος των RGB τις εκανες? Πρεπει να γινουν ολες.

Θα το πω ακομα μια φορα, ρυθμισεις στην οθονη χωρις icc profile δεν εχουν νοημα.

Επεξ/σία από panoc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, panoc είπε

το icc profile που εχει το tftcentral το περασες? τις υπολοιπες ρυθμισεις εκτος των RGB τις εκανες? Πρεπει να γινουν ολες.

Θα το πω ακομα μια φορα, ρυθμισεις στην οθονη χωρις icc profile δεν εχουν νοημα.

εκτος απο RGB μειωσα και το brightness=25

ICC profile δεν περασα(δεν εχω ψαξει καν πως μπαινει)

τωρα εβαλα brightness 25 και τα rgb στα 47-48-48 και τα χρωματα ειναι καλυτερα.

 

3 ώρες πριν, panoc είπε

το icc profile που εχει το tftcentral το περασες? τις υπολοιπες ρυθμισεις εκτος των RGB τις εκανες? Πρεπει να γινουν ολες.

Θα το πω ακομα μια φορα, ρυθμισεις στην οθονη χωρις icc profile δεν εχουν νοημα.

 

30 λεπτά πριν, tolisrx8 είπε

εκτος απο RGB μειωσα και το brightness=25

ICC profile δεν περασα(δεν εχω ψαξει καν πως μπαινει)

τωρα εβαλα brightness 25 και τα rgb στα 47-48-48 και τα χρωματα ειναι καλυτερα.

εβαλα και το icc profile απο tft central ,αλλα δεν ειδα καμια απολυτως διαφορα...

παραμενω στις παραπανω ρυθμισεις οι οποιες για τα δικα μου γουστα ειναι ικανοποιητικες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tolisrx8 είπε

εκτος απο RGB μειωσα και το brightness=25

ICC profile δεν περασα(δεν εχω ψαξει καν πως μπαινει)

τωρα εβαλα brightness 25 και τα rgb στα 47-48-48 και τα χρωματα ειναι καλυτερα.

εβαλα και το icc profile απο tft central ,αλλα δεν ειδα καμια απολυτως διαφορα...

παραμενω στις παραπανω ρυθμισεις οι οποιες για τα δικα μου γουστα ειναι ικανοποιητικες...

edit

μετα απο επανεκκίνηση οντως τα χρωματα γινονται πιο απαλα με το icc profile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το ICC profile πάντα είναι κάποιο περασμένο, όταν περνάς και τους dri ers της οθόνης. Οπότε μετά και να κατεβάσεις κάποιο άλλο που να είναι για την ίδια οθόνη, είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα δεις κάποια διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

Σχετικά με το ICC profile πάντα είναι κάποιο περασμένο, όταν περνάς και τους dri ers της οθόνης. Οπότε μετά και να κατεβάσεις κάποιο άλλο που να είναι για την ίδια οθόνη, είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα δεις κάποια διαφορά. 

Δεν ισχυει αυτο, αναλογα το icc μπορει να υπαρξει μικρη εως μεγαλη διαφορα, αλιμονο εαν δεν υπηρχε. Εαν εχεις icc για την οθονη σου και δε βλεπεις διαφορα τοτε ειτε τα windows δε το φορτωνουν (ναι, εν ετη 2020 τα windows εχουν ακομα προβλημα με τα icc και κανουν οτι θελουν) ειτε το icc δεν ειναι σωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...