Προς το περιεχόμενο

Data analyst/scientist στην Ελλάδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά απο μάστερ και εργασία για 1.5 περίπου χρόνο στο εξωτερικό αποφάσισα να γυρίσω Ελλάδα. Κοίταγα γενικά σε linkedin κτλπ για δουλειες αλλα δεν εβρισκα πολλα πραγματα.

Οποιος δουλευει σε αυτον τον κλάδο εχει καποιες συμβουλες? Πως ειναι η φαση σε αυτον τον τομεα τωρα στην Ελλαδα και γενικα οποιοδηποτε tip για δουλεια κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ζήτηση στην Ελλάδα ο data analyst και πληρώνεται και καλά (για τα ελληνικά δεδομένα πάντα.) Στο LinkedIn  δεν θα βρες δουλειά για data analyst. 
Θα ψάξεις για software engineer. Έτσι τις ανοίγουν τις θέσεις και εξηγούν μετά στις λεπτομέρειες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, filip123go είπε

Έχει ζήτηση στην Ελλάδα ο data analyst και πληρώνεται και καλά (για τα ελληνικά δεδομένα πάντα.) Στο LinkedIn  δεν θα βρες δουλειά για data analyst. 
Θα ψάξεις για software engineer. Έτσι τις ανοίγουν τις θέσεις και εξηγούν μετά στις λεπτομέρειες. 

Αυτο παρατήρησα. Οτι ουσιαστικα με τιτλο data analyst βρηκα μηδενικες αγγελιες..

Thanks for the info :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/7/2020 στις 2:54 ΜΜ, metaptixiako είπε

Να σας κάνω μια ερώτηση? Τι πτυχιο/μεταπτυχιακο πρέπει να έχει κάποιος για να έχει επάρκεια σε μια αίτηση για εργασία ως data analyst? 

Υποθέτω κατι σχετικό με μαθηματικό οικονομικό στατιστική και επιστήμες υπολογιστών . Υπάρχουν και συγκεκριμένα  μεταπτυχιακά ανάλυσης δεδομένων 

Επεξ/σία από Kaliopi111
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2020 στις 3:02 ΜΜ, Andy είπε

Μετά απο μάστερ και εργασία για 1.5 περίπου χρόνο στο εξωτερικό αποφάσισα να γυρίσω Ελλάδα. Κοίταγα γενικά σε linkedin κτλπ για δουλειες αλλα δεν εβρισκα πολλα πραγματα.

Οποιος δουλευει σε αυτον τον κλάδο εχει καποιες συμβουλες? Πως ειναι η φαση σε αυτον τον τομεα τωρα στην Ελλαδα και γενικα οποιοδηποτε tip για δουλεια κτλπ.

Γιατι γυρισες...? Ειμαι περιεργος να μαθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 28/1/2021 στις 2:52 ΠΜ, Kaliopi111 είπε

Υποθέτω κατι σχετικό με μαθηματικό οικονομικό στατιστική και επιστήμες υπολογιστών . Υπάρχουν και συγκεκριμένα  μεταπτυχιακά ανάλυσης δεδομένων 

Λογιστικά + πληροφορική είναι ο αναλυτής data ή στατιστικολόγος + οικονομικά; Θα ήθελα να μάθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Data scientist θελει συνηθως MSc Business analytics ή MSc Data Science. Σκεψου το πριν γυρισεις' μια γνωστη μου με 2 χρονια ως data scientist (και γυρω στα 3 για κωδικα) Ισπανια παιρνει 3κ (με μπονους μεσα) και Ελλαδα λιγο που κοιταξε ηταν στα 1400ε, και μιλαμε για Ισπανια που δεν ειναι και οι καλυτεροι μισθοι, και το κοστος ζωης ειναι μικροτερο απο το Ελλαδισταν (μονο το ενοικιο ειναι περισσοτερο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλει κανείς που δουλεύει στην Ελλάδα ως Data scientist να μας δώσει λίγο μια εικόνα τι παίζει από μισθούς? 

Εγώ σκέφτομαι να κάνω στροφή προς industry και να αφήσω το academic. Έχω πτυχίο πληροφορικής / μάστερ (επιστήμη δεδομένων) και phd (πάλι γύρω από επιστήμη δεδομένων) με 5 χρόνια προϋπηρεσία σε ερευνητικά έργα (33 χρονών).

 

Επεξ/σία από Lside
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lside είπε

Θέλει κανείς που δουλεύει στην Ελλάδα ως Data scientist να μας δώσει λίγο μια εικόνα τι παίζει από μισθούς? 

Εγώ σκέφτομαι να κάνω στροφή προς industry και να αφήσω το academic. Έχω πτυχίο πληροφορικής / μάστερ (επιστήμη δεδομένων) και phd (πάλι γύρω από επιστήμη δεδομένων) με 5 χρόνια προϋπηρεσία σε ερευνητικά έργα (33 χρονών).

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος με τα προσόντα σου να περιοριστεις στην εγχώρια αγορά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2021 στις 8:22 ΜΜ, Papakaliati είπε

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος με τα προσόντα σου να περιοριστεις στην εγχώρια αγορά.  

Τώρα ξέρεις πως πάνε αυτά οικογένεια στην Ελλάδα κλπ... Εκτός αν εννοείς για remote work. Ωστόσο πραγματικά αναρωτιέμαι περίπου τι προσφέρουν οι εταιρίες (προφανώς υπάρχει μια απόκλιση ανάλογα με το "deal" που θα κάνει ο καθένας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...