Προς το περιεχόμενο

Αφορολόγητο 2020


iamskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Έστω ένας εργαζόμενος έπιασε δουλειά 1 Ιανουαρίου 2020 και θα εργαστεί για όλο το έτος. Έχει καθαρές απολαβές Χ. Για να χτίσει αφορολογητο για το 2020 πρέπει να ξοδέψει 30% του Χ σε ηλεκτρονικές αγορές. Τι ώφελος έχει αν καταφέρει να συμπληρώσει αυτό το 30% και τι επιπτώσεις αν δεν το συμπληρώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο πρώτο σκέλος απαντάς μόνο σου..για να χτίσει αφορολόγητο... Επιπτώσεις..αν πχ με το 30% πρέπει να συγκεντρώσει αγορές με κάρτα 5.000 και έχει συγκεντρώσει 2.000 θα πληρώσει φόρο  το 20% αν θυμάμαι καλά της διαφοράς (3000 x 20% = 600 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iamskg είπε

Καλημέρα. Έστω ένας εργαζόμενος έπιασε δουλειά 1 Ιανουαρίου 2020 και θα εργαστεί για όλο το έτος. Έχει καθαρές απολαβές Χ. Για να χτίσει αφορολογητο για το 2020 πρέπει να ξοδέψει 30% του Χ σε ηλεκτρονικές αγορές. Τι ώφελος έχει αν καταφέρει να συμπληρώσει αυτό το 30% και τι επιπτώσεις αν δεν το συμπληρώσει;

Το όφελος που θα έχει θα είναι y και οι επιπτώσεις θα είναι z.

ΥΓ: μου άρεσε πάντως που διευκρίνησες ότι οι απολαβές Χ θα είναι καθαρές και όχι μικτές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι...

Ο μισθός έχει 3 επίπεδα

1. Μικτός

2. Φορολογητέος = Μικτός - Ασφαλιστικές εισφορές

3. Καθαρός = Φορολογητέος - Φόρος Εισοδήματος που αναλογεί

Το 30% των συναλλαγών με κάρτες επί ποιου μισθού υπολογίζεται; (μικτός,φορολογητέος ή καθαρός?)

Επεξ/σία από Gianniz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Gianniz είπε

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι...

Ο μισθός έχει 3 επίπεδα

1. Μικτός

2. Φορολογητέος = Μικτός - Ασφαλιστικές εισφορές

3. Καθαρός = Φορολογητέος - Φόρος Εισοδήματος που αναλογεί

Το 30% των συναλλαγών με κάρτες επί ποιου μισθού υπολογίζεται; (μικτός,φορολογητέος ή καθαρός?)

Είπαν ότι θα υπολογίζεται με βάση το πραγματικό εισόδημα, το οποίο είναι πιο κοντά στο "Καθαρός" της λίστας σου. Η μόνη διευκρίνηση που έδωσαν είναι ότι στο πραγματικό δεν θα υπολογίζονται τυχόν ποσά που ο φορολογούμενος έχει δώσει για διατροφή

Φαντάζομαι μέχρι να έρθει η στιγμή των δηλώσεων του 2021 θα έχουν δώσει περισσότερες διευκρινίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ptwma είπε

Στο μικτό υπολογίζεται 

Δε νομίζω, υπάρχει πηγή;

Από το site της Alpha Bank:

"Το σύνολο των δαπανών που χρειάζεται να πραγματοποιήσει ο φορολογούμενος για να κτίσει το αφορολόγητό του, προσδιορίζεται βάσει του φορολογητέου εισοδήματός του και αντιστοιχεί αποκλειστικά στο δικό του ΑΦΜ (δηλαδή είναι ατομικό). Μισθωτοί, συνταξιούχοι και κατά κύριο επάγγελμα αγρότες θα πρέπει να συγκεντρώνουν ηλεκτρονικές αποδείξεις ίσες με το 30% του εισοδήματός τους."

https://www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/e-banking/enimerosi-kai-proionta/upologismos-aforologitou-oriou

Επεξ/σία από Gianniz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ptwma είπε

Στο μικτό υπολογίζεται 

Ότι να ναι...

3 λεπτά πριν, Gianniz είπε

υπάρχει πηγή;

Πηγή υπάρχει, αλλά καμία σχέση με το εντελώς άκυρο που έγραψε ο από πάνω.

"β) Το απαιτούμενο ποσό δαπανών με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής ορίζεται σε ποσοστό 30% του πραγματικού εισοδήματος που προέρχεται από μισθωτή εργασία – συντάξεις και επιχειρηματική δραστηριότητα και μέχρι είκοσι χιλιάδες ευρώ (20.000 €) δαπανών. Στον υπολογισμό του πραγματικού εισοδήματος δεν περιλαμβάνεται το ποσό της εισφοράς αλληλεγγύης του άρθρου 43 Α."

http://www.opengov.gr/minfin/?p=8995

Αυτό είναι το μόνο επίσημο μέχρι στιγμής, εκτός από τη διευκρίνηση περί διατροφής που έγραψα και πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, ptwma είπε

Στο μικτό υπολογίζεται 

Οχι .

Υπολογιζεται στο μικτο μειον τις ασφαλιστικες εισφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BackFromHell είπε

Οχι .

Υπολογιζεται στο μικτο μειον τις ασφαλιστικες εισφορες.

Ναι , λάθος μου το ξανακοιταξα, αφαιρούν τις ασφαλιστικές εισφορές. Καλά εγώ βαράω το τέρμα του χρόνου με το 30%  χρειάζομαι 20 χιλιάρικα,  οπότε το ίδιο μου είναι.  Γελοίο 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, ptwma είπε

Ναι , λάθος μου το ξανακοιταξα, αφαιρούν τις ασφαλιστικές εισφορές. Καλά εγώ βαράω το τέρμα του χρόνου με το 30%  χρειάζομαι 20 χιλιάρικα,  οπότε το ίδιο μου είναι.  Γελοίο 100%.

Καλό μέτρο είναι το 30% είναι ίσως υπερβολικό για τα ελληνικά δεδομένα. Αλλά από την άλλη αναγκάζει τη χρήση πλαστικού χρήματος και την έκδοση αποδείξεων. Είναι δεδομένο οτι κλαίνε πολλοί που έμαθαν στην μεταπολίτευση να ζουνε μόνο με μαύρα κι αυτό έμενα μου υπεραρκεί. Επίσης τονώνει την αγορά, όταν κατά κάποιο τρόπο δίνει κίνητρο να ξοδεύεται ένα μέρος του εισοδήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Καλό μέτρο είναι το 30% είναι ίσως υπερβολικό για τα ελληνικά δεδομένα. Αλλά από την άλλη αναγκάζει τη χρήση πλαστικού χρήματος και την έκδοση αποδείξεων. Είναι δεδομένο οτι κλαίνε πολλοί που έμαθαν στην μεταπολίτευση να ζουνε μόνο με μαύρα κι αυτό έμενα μου υπεραρκεί. Επίσης τονώνει την αγορά, όταν κατά κάποιο τρόπο δίνει κίνητρο να ξοδεύεται ένα μέρος του εισοδήματος.

Καλα ναι, η διαφωνία μου είναι στο γιατί να "τιμωρήσεις" κάποιον που σου έβαλε μερικές δεκάδες χιλιάδες ευρώ στο ταμείο. Κάποιος που δηλώνει 60-70-90 χιλιάρικα πληρώνει ήδη αρκετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ptwma είπε

Καλα ναι, η διαφωνία μου είναι στο γιατί να "τιμωρήσεις" κάποιον που σου έβαλε μερικές δεκάδες χιλιάδες ευρώ στο ταμείο. Κάποιος που δηλώνει 60-70-90 χιλιάρικα πληρώνει ήδη αρκετά. 

Δεν τιμωρει, απλα σου λεει "επειδη ξερω οτι πας και ψωνιζεις ζητωντας να μη σου κοψουν αποδειξη, επειδη ξερω οτι φερνεις μαστορες σπιτι και τους βαζεις να δουλεψουν ανασφαλιστοι, επειδη ξερω γενικα πώς μαθατε στη μεταπολιτευση ολοι σας, απο εδω κι εμπρος θα πληρωνεις με καρτα και το κινητρο ειναι οτι αν δεν το κανεις, θα πληρωσεις ουτως η αλλως τον ΦΠΑ σαν να ειχες κανει αντιστοιχες αγορες". Διοτι το προστιμο χοντρικα ειναι το ιδιο με το ΦΠΑ. Οποτε θεωρει οτι καθε Ελληνας ξοδευει ενα 30% του εισοδηματος του για αγορες και απλα σου λεει οτι για αυτο το ποσο το ΦΠΑ θα το πληρωσεις ειτε θες, ειτε οχι. Ειτε υπο μορφη ΦΠΑ, ειτε υπο μροφη "προστιμου". Μια χαρα.

Το 30% ειναι υπερβολη , ενα 20% ηταν οτι πρεπει. ΑΛλα προφανως θεωρουν οτι συνεχιζει να ρεει παραπανω μαυρο χρημα απ'οσο μπορει να αντεξει η οικονομια κι ετσι πιεζουν.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BackFromHell είπε

Δεν τιμωρει, απλα σου λεει "επειδη ξερω οτι πας και ψωνιζεις ζητωντας να μη σου κοψουν αποδειξη, επειδη ξερω οτι φερνεις μαστορες σπιτι και τους βαζεις να δουλεψουν ανασφαλιστοι, επειδη ξερω γενικα πώς μαθατε στη μεταπολιτευση ολοι σας, απο εδω κι εμπρος θα πληρωνεις με καρτα και το κινητρο ειναι οτι αν δεν το κανεις, θα πληρωσεις ουτως η αλλως τον ΦΠΑ σαν να ειχες κανει αντιστοιχες αγορες". Διοτι το προστιμο χοντρικα ειναι το ιδιο με το ΦΠΑ. Οποτε θεωρει οτι καθε Ελληνας ξοδευει ενα 30% του εισοδηματος του για αγορες και απλα σου λεει οτι για αυτο το ποσο το ΦΠΑ θα το πληρωσεις ειτε θες, ειτε οχι. Ειτε υπο μορφη ΦΠΑ, ειτε υπο μροφη "προστιμου". Μια χαρα.

Το 30% ειναι υπερβολη , ενα 20% ηταν οτι πρεπει. ΑΛλα προφανως θεωρουν οτι συνεχιζει να ρεει παραπανω μαυρο χρημα απ'οσο μπορει να αντεξει η οικονομια κι ετσι πιεζουν.

το ποσοστο δε με νοιαζει, ετσι κι αλλιως ολα με καρτα τα πληρωνω. Αλλα επρεπε να υπαρχει πριμοδοτηση για αποδειξεις απο συγκεκριμενα επαγγελματα που κατα κανονα δε κοβουν αποδειξη. Θελω να πω δε ξερω τι αξια εχει η αποδειξη απο τον βασιλοπουλο και τον κοτσωβολο για την παταξη της φοροδιαφυγης, υπηρχε περιπτωση να μη κοψουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...