Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση σχετικά με ρούχα από 2ο χέρι


neosstoforum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 ώρες πριν, LongTom είπε

Επειδή την έπαθε πρώην συμφοιτητής από μεταχειρισμένο που δεν ήταν καλά πλυμένο από το μαγαζί και κατέληξε με εξανθήματα, θα έλεγα ότι πρέπει να προσέχεις πολύ από που το αγοράζεις. 

Είναι πολύ συνηθισμένο να έχει τέτοια μαγαζιά ο ερυθρός σταυρός και ανάλογες ΜΚΟ.

Εδώ πλένουμε τα καινούργια πριν τα φορέσουμε ,δεν θα πλύνουμε το μεταχειρισμένο;

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εδώ πλένουμε τα καινούργια πριν τα φορέσουμε ,δεν θα πλύνουμε το μεταχειρισμένο;

Μηπως την έπαθε στη δοκιμή;; 

Επεξ/σία από christos4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σβήστηκαν ολα τα προσβλητικά ποστ επειδη μερικοι δεν έχουν τροπο να μιλανε και μαλλον ουτε μυαλο για να υποστηριξουν την αποψη τους και βαζουν τους παντες στο ιδιο καλαθι.

α.τα ρουχα ειτε καινουρια ειτε μεταχειρισμενα εχουν φτιαχτει σε μια μακρινη χωρα και εχουν κανει και ενα ταξιδι σε συνθηκες που δεν ξερουμε.οποτε το πλυσιμο ειτε καινουριο ειτε μεταχειρισμενο ειναι Must. οπως το μεταχειρισμενο μπορει να μην εχει πλυθει καθολου ετσι και το καινουριο στο μαγαζι μπορει να εχει φορεθει 100 φορες και επισης εχω δει ατομο συγκεκριμενα χτες που εβγαλε την μπλουζα του για να δοκιμασει το ρουχο αντι να το φορεσει πανω απο το δικο του.

β.υπαρχουν  ρουχα που ειναι μαρκες χωρις λογο και κανουν μια περιουσια επειδη ειναι brand αλλα υπαρχουν και ακριβα ρουχα και ακριβες μαρκες οι οποιες αξιζουν για τα παραπανω λεφτα αρα το να θες να το βρεις φτηνοτερα δεν σε κανει οτι εισαι ποζερι ή δεν ξερω τι αλλο. επισης σε αυτες τις περιπτωσεις περα απο τα μεταχειρισμενα υπαρχουν και τα stock house που φερνουν ρουχα προηγουμενης seazon.

γ.τα ρουχα πλεον εχουν σταματησει να ειναι τροπος να δειξεις  οτι εισαι large ή κατι αλλο.κανεις δεν θα ασχοληθει δεν πας να φορας και gucci>το κινητο το αμαξι και δεν ξερω τι αλλο ναι αλλα με τα ρουχα ελαχιστοι ασχολουνται εκτος αν εισαι στην 5-6 δεκατια της ζωης σου ή αν εισαι ατομο με την λεξη τεχνολογια να ειναι αγνωστη αλλα και εκει παλι κανα iphone/s20 θα προσεξεις και οχι το παντελονι.

την ερωτηση αν θα αγοραζα ναι απανταω οτι θα αγοραζα.δεν εχει τυχει γιατι δεν πιστευω οτι θα βρω αυτα που ψαχνω λογο hobby αλλα εχει τυχει να εχω αγορασει απο facebook που ηταν μεταχειρισμενο. υπαρχουν πολλοι καλες προσφορες ιδικα οταν μιλαμε για Hobby γιατι μερικοι τα πηραν και μετα σταματησαν το hobby με αποτελεσμα τα ρουχα να καθονται. επισης παρα πολλα ατομα τα εχουν παρει λαθος νουμερο οποτε τα δινουν χαμηλοτερη τιμη και στην ουσια μπορει να μην εχουν φορεθει καν.

οποτε οτι καποιος παει να αγορασει μεταχειρισμενο μαρκας για να δειχτει ειναι απλα ενα ποσοστο.

για τον φιλο πιο πανω που ειπε οτι γιατι δεν να πας να  παρεις μεταχειρισμενο μπλουζακι οταν με 3 ευρω μπορεις να βρεις καινουριο υπαρχει απαντηση.

α.αν μπορεις να το παρεις ακομα πιο φτηνα γιατι να μην το παρεις.υπαρχουν ατομα που παλευουν με την διαβιωση.

β.αν ψαχνω πχ ενα dryfit επειδη παω για τρεξιμο και το μπλουζακι αυτο κανει 20 καινουριο και ειναι  must να το παρεις γιατι να μην το παρω 10.

ετσι ακριβως εγινε και στην περιπτωση σου.εψαχνα ενα μπουφαν expedition τα οποια οι τιμες τους παιζουν απο 500 ευρω και πανω.το βρηκα απο fb φορεμενο μερικες φορες σε τελεια κατασταση με 140 ευρω. το να παρω το συγκεκριμενο μπουφαν για συγκεκριμενες συνθηκες ηταν Must .οτι γλυτωσα τουλαχιστον 350 ευρω ηταν υπερ μου

οποτε μην κρινουμε καιμαλιστα με ασχημο τροπο οτι ειναι γυφτια κτλ.

επισης υπαρχουν απειρα ατομα τα οποια αγοραζουν ρουχα για shopping therapy και μετα δεν τα φορανε απλα ποτε ή τα αγορασαν μισο χρονο πριν τα φορεσαν 2 φορες μετα πηραν 10 κιλα και δεν τους κανουν.δεν ειναι ολα τα ρουχα χιλιοχρησιμοποιημενα οπως νομιζουν πολλοι. η αγορα ρουχων επισης ειναι μια απο τις μεγαλυτερες οικολογικες καταστροφες οποτε ενα ρουχο το να μην πηγαινει για πεταμα αλλα να το παιρνει καποιος αλλος ειναι καλο και για το περιβαλλον. και το ξανατονιζω οτι δυστυχως επειδη υπαρχει σε τρελο σημειο η καταναλωτικη μανια στα ρουχα για ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ανθρωπων αν ανοιξεις την ντουλαπα τους θα βρεις ρουχα που δεν εχουν χρησιμοποιηθει ποτε. τα αγορασαν επειδη εκαναν την βολτα τους πχ στην ερμου και εμειναν μεσα στην ντουλαπα.και αυτο το καταλαβαινεις οταν βλεπεις ενα ατομο να εχει 10 ντουλαπες ρουχα και να συνεχιζει να αγοραζει.

και προσωπικα εχω χαρισει ρουχα τα οποια δεν τα ειχα φορεσει σχεδον ποτε.ο λογος οτι μου τα ειχαν παρει δωρο πολυ παλιοτερα και δεν μου αρεσαν οποτε εκατσαν στην ακρη μεχρι που τα χαρισα. οποτε ενα καταστημα με μεταχειρισμενα δεν σημαινει οτι πουλαει οτι τελευταιο υπαρχει.αμα ειναι σκισμενα κτλ δεν θα τα εφερνε/συνηθως φερνουν ρουχα που πολλα απο αυτα παιζει να τα εδινες και για καινουρια.

τωρα αν καποιος παιρνει ρουχο ειτε καινουριο ειτε μεταχειρισμενο και δεν το πλενει ή αντιστοιχα να το σιδερωσει μετα το πλυσιμο ε ενταξει μετα δεν του φταιει κανενας

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προ δεκαετίας σε τέτοιο κατάστημα έχοντας πάει για παρέα σε φίλη που έψαχνε γιά συγκεκριμένες μάρκες μπουφάν, βρήκα σε μία άκρη ένα καλοκαιρινό μπουφάν μηχανής BLH το οποίο λόγω του ότι είταν διάτρητο και του έλειπαν τα προστατευτικά το πήρα μόλις 25 ευρώ. Τιμή εμπορίου 160 ευρώ, πήρα ανταλακτικά προστατευτικά με 20 ευρώ, ένα γερό μούλιασμα σε σαπούνι μασσαλίας και απέκτησα μπουφάν το οποίο έχω και φοράω ακόμα με μόλις 45 ευρώ. Νομίζω ότι κάποια τέτοια μαγαζιά στην Πάτρα αγόραζαν ρούχα από ιδιώτες τοις μετρητοίς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, christos4 είπε

Μηπως την έπαθε στη δοκιμή;; 

το φορεσε πανω απο ρουχο και εβγαλε εξανθηματα? αν μου πεις οτι καθισε και γδυθηκε πρωτα ε νομιζω καταλαβαινεις το φαουλ που εκανε..

προσωπικα δεν εχω παρει μεταχειρισμενο ρουχο, αλλα θα συμφωνησω απολυτα με το πουλινο (βασικα λιγο πολυ τα ιδια θα εγραφα αλλα βαριομουν να απαντησω χτες στα ποστ τα οποια αναφερεται :P)

εγω αναρωτιεμαι αυτοι που γραφαν για γυφτιες κλπ μεταχειρισμενη συσκευη δεν εχουν πιασει στα χερια τους? που μια το πουλι/κωλο και μια το κινητο θα επιανε ο προηγουμενος ιδιοκτητης. μηπως δεν εχουν αγορασει μεταχειρισμενο αμαξι? που περα απο βρωμα και σκουπιδια εχουν ποτισει τα καθισματα με οτι ειδους υγρο μπορει να φανταστει καποιος. ξεκινωντας απο αθωα πραματα οπως κανα αναψυκτικο, πηγαινοντας στον ιδρωτα και φτανοντας σε αλλου ειδους υγρα, ειδικα στα πισω καθισματα που αυριο μεθαυριο θα βαλουν και τα παιδια τους. δηλαδη πιστευουν πως μονο το ρουχο που θελει ενα καλο πλυσιμο-σιδερωμα, ολα τα αλλα μεταχειρισμενα προιοντα απλα τα αγοραζουμε και απ ευθειας τα χρησιμοποιουμε χωρις κανενα καθαρισμο? τι φαση.. 🤷‍♂️

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Φοράω μεταχειρισμένα ρούχα που μου έχουν δώσει συγγενείς και φίλοι . Αν είχα κοντά μου κάποιο κατάστημα με μεταχειρισμένα, σίγουρα θα το τιμούσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, papoys1 είπε

Βορειοανατολική Αττική που μένω υπάρχουν άπειροι τέτοιοι κάδοι που γράφουν πάνω RECYCOM. Βρήκα μάλιστα και στο youtube αυτό. Στο Γέρακα που μένω έχω δεις σε 5-6 σημεία ενδεχομένως να υπάρχουν και σε άλλα.Πολλοί έχουμε στις ντουλάπες ρούχα ακόμη και επώνυμα που δεν φοράμε γιατί ενδεχομένως πήραμε κιλά ή δε γουστάρουμε και πολλά καταλήγουν εκεί.

Μία μέρα ήμουν στην Αρτέμιδα στο s/m ΤΕΓΟΣ αραγμένος δίπλα από ένα τέτοιο κάδο και περίμενα τη σύζυγο που είχε πάει για ψώνια.Έρχεται μία κυρία και άρχισε να βγάζει από το αυτοκίνητό της τσάντες ρούχα και να ρίχνει στο κάδο.Μιλάμε για πολλές τσάντες.Στο τέλος φράκαρε ο κάδος δεν χωρούσε άλλα πήρε τα υπόλοιπα και έφυγε.Εντύπωση που προκάλεσε ότι τα είχε τόσο πλυμένα όσο και σιδερωμένα.Μιλάμε για καλά ρούχα ενδεχομένως και επώνυμα που τα περισσότερα θα κατέληγαν σε τέτοια καταστήματα και σε πάγκους παζαριών.

Το ίδιο φυσικά πρέπει να γίνεται και σε πιο ανεπτυγμένες χώρες και από εκεί μάλλον το αντέγραψε ο τύπος και το έκανε  εδώ.

Στο Ελλάντα τους κάδους αυτούς μεταχειρισμένων ρούχων που θεωρητικά προορίζονται για φιλανθρωπικούς σκοπούς, τους λυμαίνονται γύφτοι "ανακυκλωτές" κατ αποκλειστικότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μεταχειρισμενα ρουχα πλενονται παντα μετα την αγορα και δεν υπαρχει κανενα προβλημα, αυτο που απαγορευεται δια ροπαλου ειναι η χρηση μεταχειρισμενων υποδηματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έρχονται με big bags οπότε είναι φτηνά...υποτίθεται όλα έρχονται απο κλίβανο...Την σταμάτησαν την δουλειά  γιατί έμενε μεγάλη σαβουρα που δεν πουλιοντουσαν οπότε ξαναγύρισαν σε φτηνά ρούχα σε παρόμοιες τιμές χονδρικής 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω τόσα πολλά να γράψω αλλά θα κρατηθώ. 

Το να πας σε ένα ελληνικό μαγαζί να δώσεις 5€ για ένα μπλουζάκι καινούργιο θα σας χαλάσει ;; 

Σε κάθε αγορά πάντα θα υπάρχει ενας καταστηματάρχης ( που καταστρέφει την αγορά ) και πουλάει τα ρούχα του για ένα μικρό κομμάτι ψωμί ( πουκάμισα 10€ παντελόνια 10€ μπλούζες 5€ βερμούδες 10€ )

 

Το να πάτε δίνεται λεφτά στους ΓΥΦΤΟΥΣ που κάνουν ξέπλυμα χρήματος με τα μεταχειρισμένα μαγαζιά με εκπλήσσει πραγματικά. 

Το βλέπω και στην δικιά μου περιοχή που έχουν ανοίξει 10 τέτοια εντελώς τυχαία γύφτοι και πάει ο κόσμος και τους στηρίζει. 

 Για να πουλήσεις ένα μεταχειρισμένο ρούχο πρέπει να υπάρχουν 2 καρτελακια , το ένα πρέπει να λέει πότε πέρασε από κλίβανο όπου φυσικά δεν έχουν περάσει ποτέ !! ( Τρώει πρόστιμο 5000€ τους λέει ευχαριστώ και τους κερνάει και καφέ γιατί ΧΕΣΤΗΚΕ ) 

Ντροπή λοιπόν να τους στηρίζει ο κόσμος και να βλέπεις ρούχα με στάμπες από ιδρώτα ....

 

Ντροπή να λέτε για φοροδιαφυγή των επαγγελματιών αλλά να στηρίζεται τους γύφτους που ανά 6 μήνες αλλάζουν αφμ στην επιχείρηση και δεν αποδίδουν ποτέ τον ΦΠΑ. 

 

 

Μην μου το παίξει κανείς έξυπνος γιατί είμαι και μέσα στο χώρο και του ρούχου και αυτούς που τους ελέγχουν ( συγγενείς ) .

Ας μην μιλήσω για πιστόλια σε ενοίκια και πληρωμές υπαλλήλων !!!

 

Καληνύχτα σας ....

 

Επεξ/σία από Twoface
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Twoface είπε

Μην μου το παίξει κανείς έξυπνος

Εγώ το παίζω έξυπνος, τι θα κάνεις γι' αυτό?

5 ώρες πριν, Twoface είπε

γιατί είμαι και μέσα στο χώρο και του ρούχου και αυτούς που τους ελέγχουν ( συγγενείς ) .

άρα η άποψή σου δεν είναι αντικειμενική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιοι μιλούν πίσω από ένα πληκτρολόγιο και χωρίς να ξέρουν την αγορά.

Αρχικά οι γύφτοι δεν πωλούν μεταχειρισμένα ρούχα.Συνήθως πωλούν κινέζικα με στάμπες μαιμού γνωστών εταιρειών καθώς και παλαιά στοκ από εργοστάσια καταστήματα κ.λ.π.

Μεταχειρισμένα ρούχα πωλούν κυρίως σε Λαικές δικοί μας και σε κάποιες αρκετοί Αλβανοί στους οποίους ενδεχομένως καταλήγουν ρούχα που συγκεκτρώνονται από την εταιρεία που έχει ο Αλβανός και έχει γεμίσει με κάδους συλλογής μεταχειρισμένων ρούχων την Αττική ενδεχομένως και την περιφέρεια.Αυτά φυσικά δεν είναι από κλίβανο είναι όπως τα ρίχνουν κάποιοι στους κάδους ,γίνεται διαλογή και καταλήγουν συνήθως σε ημιπαράνομους πάγκους κυρίως Λαικών αγορών.

Από τα υπόλοιπα ένα μέρος έρχεται από ανεπτυγμένες χώρες (δυστυχώς μετατεθήκαμε στις υποανάπτυκτες) Αγγλία , Βέλγιο, Ελβετία , Ολανδία , Γαλλία κ.λ.π. και τα συγκεκριμένα ενδεχομένως να έχουν περάσει από κλίβανο και πωλούνται πιο επίσημα ακόμη και σε καταστήματα.Τώρα αν κάποιος αγοράσει το ένα ή το άλλο το καλύτερο πριν το φορέσει να κάνει ένα πολύ καλό πλύσιμο άσχετα αν είναι πλυμένο ή όχι.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...