Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση σχετικά με ρούχα από 2ο χέρι


neosstoforum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις περασμένες μέρες στην πόλη μου άνοιξε ένα κατάστημα με μεταχειρισμένα ρούχα και δίνουν τα πάντα στα 3€. Αγόρασα ένα τζιν παντελόνι Diesel, ένα παντελόνι Lee, μια τζιν βερμούδα Luciano και μια κοντομάνικη μπλούζα Pull&Bear. Πιστεύω ότι ήταν πολύ vfm αγορά, ειδικά τα δυο παντελόνια (αν και θα χρειαστούν κάποιες επεμβάσεις). Είδα και μερικές μπλούζες Adidas και Nike για το γυμναστήριο αλλά τις άφησα τελικά. Λέω φτάνουν αυτά για σήμερα. :lol: 

Εσείς τι πιστεύεται για μεταχειρισμένα ρούχα; Θα τα φοράγατε; 

Επεξ/σία από neosstoforum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Είχα βρει ένα κατάστημα στο παζάρι του Πειραιά με τζιν στα 2 ευρώ μεταχειρισμένα και μιλάμε για καλές μάρκες. Κατά τα λεγόμενά τους ήταν μεταχειρισμένα από εξωτερικό.

Τέλος πάντων μετά από ψάξιμο πήρα πήρα δύο levis προκειμένου να τα χρησιμοποιήσω για εργασία.Ήταν λίγο μακριά τα κόντυνα και κατέληξα να τα φοράω κανονικά.Και ναι αν βρω κάτι παρόμοιο θα το αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φανταζομαι αυτο το θεμα ανοιγει λογω του "φοβου" μερικων να αγοραζουν ρουχα που τα εχει φορεσει αλλος πριν απο αυτους, ετσι;

δεν εχω αγορασει μεταχειρισμενα ρουχα, ομως δεν βλεπω λογο που να μην ειναι οκ να αγοραζεις

Επεξ/σία από kr0m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kr0m είπε

φανταζομαι αυτο το θεμα ανοιγει λογω του "φοβου" μερικων να αγοραζουν ρουχα που τα εχει φορεσει αλλος πριν απο αυτους, ετσι;

δεν εχω αγορασει μεταχειρισμενα ρουχα, ομως δεν βλεπω λογο που να μην ειναι οκ να αγοραζεις

Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί, μιας και αγοράζω για τρίτη φορά τέτοια ρούχα. Θεωρώ ότι αξίζουν πάρα πολύ εφόσον βρίσκονται σε καλή κατάσταση. Απλά ήθελα να μάθω τι σκέφτονται οι άλλοι για αυτό το θέμα, δηλαδή αυτό που έγραψες. Έτσι για να υπάρξει μια συζήτηση. 

Επεξ/σία από neosstoforum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και τα ρούχα είναι πιό προσωπικό αντικείμενο απο πχ ένα αυτοκίνητο ή ενα υπολογιστή σαν αγορά μεταχειρισμένου, αν είναι σε καλή κατάσταση και (εννοείται) γίνει σχολαστικό καθάρισμα, είναι μία πολύ έξυπνη κίνηση. Αποκτάς κάτι χρήσιμο σε πολύ χαμηλή τιμή δίνοντας σου την δυνατότητα να αγοράσεις περισσότερα κομμάτια ή να χρησιμοποιήσεις τα χρήματα που εξοικονόμησες σε άλλες ίσως πιο σημαντικές πληρωμές. Στο εξωτερικό το κάνουν χρόνια τώρα και μάλιστα είναι μία πολύτιμη πηγή vintage κομματιών για τους λάτρεις του είδους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, chill είπε

Υπάρχουν τοοοοσες φθηνές μάρκες πια και τόσες προσφορές ακόμα και για επώνυμα που δεν υπάρχει κανένας λόγος. 

Όσες προσφορές και να έχει όμως δεν νομίζω να μπορείς να αγοράσεις για παράδειγμα ένα καινούριο παντελόνι Diesel με κάτω από 40€. Εγώ τουλάχιστον δε θα έδινα τόσα χρήματα, όσο ποιοτικό και να είναι. Άλλο τώρα η μπλούζα που αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε προσφορά στο eshop της Pull&Bear (σε άλλα χρώματα βέβαια) και κοστίζει 4€ από 10. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Όσες προσφορές και να έχει όμως δεν νομίζω να μπορείς να αγοράσεις για παράδειγμα ένα καινούριο παντελόνι Diesel με κάτω από 40€. Εγώ τουλάχιστον δε θα έδινα τόσα χρήματα, όσο ποιοτικό και να είναι. Άλλο τώρα η μπλούζα που αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε προσφορά στο eshop της Pull&Bear (σε άλλα χρώματα βέβαια) και κοστίζει 4€ από 10. 

 

Μην πάρεις diesel.... Σιγά. 

 

Πάρε ξέρω γω funky buddha με ένα 20ευρω 30ευρω καινούργιο και τελείωσε. 

 

Έχω πάρει δύο funky τσάμπα καινούργια τα φοράω κάθε μέρα στη δουλειά δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Το ίδιο κ guess από το εκπτωτικο. 

Πήρα κάτι Tommy των 150...σε λιγότερο από χρόνο τα έκανα σορτς 😁😁😁

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση καθως δεν ξερω: που βρίσκουν αυτά τα ρουχα τα μαγαζια για να τα παιρνουν? από χωματερες? είναι "συνηθισμενο" να πας καποιος να πουλαει τα ρουχα του κλπ?

δεν εχω μαγαζι κοντα μου αλλα ανετα θα αγοραζα, ως κονσεπτ κυριως, να μην αγοράζουμε κατι που ηδη υπαρχει και μπορει να εχει "ζωη" ακομα…. και εξ οικονομεις και χρηματα...

πηρα μεσω γνωστου μου μερικα ζευγάρια παραλλαγες αμερικανικου στρατου (πιξελ , us navy) εξαιρετικα, αν και ο ρουφιανος γραφει ονόματα ανθρωπων είναι κλασεις ανωτερες σαν παραλλαγη από του στρατου μας, τις φοραω στα χωράφια που εχω σαν προχειρες , στο + ότι ψαρωνουν ολοι όταν σε βλεπουν με σετ πανω κατω… :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγγλία υπάρχουν τα charity shops  που πας φορεμένα ή και αφόρετα ρούχα τα οποία όταν τα πουλάνε τα λεφτά πάνε σε φιλανθρωπίες.Βρίσκεις τα πάντα,απο φθαρμένα μέχρι καινούργια με τα ταμπελάκια επάνω και σε τιμές ξεφτίλα.Εγω αγοράζω όταν χρειάζομαι κάτι πχ σορτσάκια πέρυσι το καλοκαίρι ή ένα ελαφρύ μπουφάν το φθινόπωρο .Πιο φτηνά μου έρχεται απο το να τα κουβαλάω απο Ελλαδα,οτι δεν χρειάζομαι τους το χαρίζω.Ειχα και εγώ κόλλημα με τα μεταχειρισμένα αλλά μου πέρασε οταν είδα πόσο με βολευουν ,αν και γενικότερα τα ρούχα δεν θα τα έλεγα ακριβά εδώ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Γερμανία υπάρχουν μεγάλοι κάδοι με ένα μικρό πορτάκι που πετάς μέσα τα παλιά σου ρούχα/παπούτσια..  που καταλήγουν αυτά δεν ξέρω ίσως μετά από διαλογή τα καλά κομμάτια να ξαναπωλουνται ως μεταχειρισμένα και τα υπόλοιπα να γίνονται στουπί 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, mak3don είπε

Στην Γερμανία υπάρχουν μεγάλοι κάδοι με ένα μικρό πορτάκι που πετάς μέσα τα παλιά σου ρούχα/παπούτσια..  που καταλήγουν αυτά δεν ξέρω ίσως μετά από διαλογή τα καλά κομμάτια να ξαναπωλουνται ως μεταχειρισμένα και τα υπόλοιπα να γίνονται στουπί 

Αυτός ο κάδος που λες υπάρχει και στη Τριανδρία. Δεν θυμάμαι όμως να τον έχω δει σε άλλες περιοχές της Θεσσαλονίκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

38 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Δεν θυμάμαι όμως να τον έχω δει σε άλλες περιοχές της Θεσσαλονίκης.

Και ανατολικά φουλ ειναι, κάθε δυο τετράγωνα και κάδο

4 ώρες πριν, Beefeater είπε

creepy

αν ήταν κανένα high προϊόν τεχνολογίας, πιθανόν να μην σε (γενικό) άγγιζε καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, neosstoforum είπε

Αυτός ο κάδος που λες υπάρχει και στη Τριανδρία. Δεν θυμάμαι όμως να τον έχω δει σε άλλες περιοχές της Θεσσαλονίκης.

3 ώρες πριν, mak3don είπε

Στην Γερμανία υπάρχουν μεγάλοι κάδοι με ένα μικρό πορτάκι που πετάς μέσα τα παλιά σου ρούχα/παπούτσια..  που καταλήγουν αυτά δεν ξέρω ίσως μετά από διαλογή τα καλά κομμάτια να ξαναπωλουνται ως μεταχειρισμένα και τα υπόλοιπα να γίνονται στουπί 

Βορειοανατολική Αττική που μένω υπάρχουν άπειροι τέτοιοι κάδοι που γράφουν πάνω RECYCOM. Βρήκα μάλιστα και στο youtube αυτό. Στο Γέρακα που μένω έχω δεις σε 5-6 σημεία ενδεχομένως να υπάρχουν και σε άλλα.Πολλοί έχουμε στις ντουλάπες ρούχα ακόμη και επώνυμα που δεν φοράμε γιατί ενδεχομένως πήραμε κιλά ή δε γουστάρουμε και πολλά καταλήγουν εκεί.

Μία μέρα ήμουν στην Αρτέμιδα στο s/m ΤΕΓΟΣ αραγμένος δίπλα από ένα τέτοιο κάδο και περίμενα τη σύζυγο που είχε πάει για ψώνια.Έρχεται μία κυρία και άρχισε να βγάζει από το αυτοκίνητό της τσάντες ρούχα και να ρίχνει στο κάδο.Μιλάμε για πολλές τσάντες.Στο τέλος φράκαρε ο κάδος δεν χωρούσε άλλα πήρε τα υπόλοιπα και έφυγε.Εντύπωση που προκάλεσε ότι τα είχε τόσο πλυμένα όσο και σιδερωμένα.Μιλάμε για καλά ρούχα ενδεχομένως και επώνυμα που τα περισσότερα θα κατέληγαν σε τέτοια καταστήματα και σε πάγκους παζαριών.

Το ίδιο φυσικά πρέπει να γίνεται και σε πιο ανεπτυγμένες χώρες και από εκεί μάλλον το αντέγραψε ο τύπος και το έκανε  εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή την έπαθε πρώην συμφοιτητής από μεταχειρισμένο που δεν ήταν καλά πλυμένο από το μαγαζί και κατέληξε με εξανθήματα, θα έλεγα ότι πρέπει να προσέχεις πολύ από που το αγοράζεις. 

Είναι πολύ συνηθισμένο να έχει τέτοια μαγαζιά ο ερυθρός σταυρός και ανάλογες ΜΚΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...