Προς το περιεχόμενο

POSTCREDIT Visa


Finn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ήρθε ένας φάκελος της POST CREDIT στον οποίο αναφέρει ότι μετά από αίτημα μου που επανεκδόσανε την πιστωτική κάρτα POSTCREDIT VISA (https://post-credit.gr/products/creditcards/postcreditvisa-.aspx).

 

Εννοείται δεν έχω ζητήσει κάτι τέτοιο και τώρα σκέφτομαι αν αξίζει η ενεργοποίησή της και αν κρύβονται παγίδες. Βλέπω τον πρώτο χρόνο δωρεάν συνδρομή και μετά πληρώνεις κανονικά. Δε θα είχα σκοπό να κάνω αναλήψεις εννοείται αλλά για κανα rent a car ή κάποιο προϊόν τεχνολογίας με άτοκες δόσεις δε θα ήταν και άσχημα.

 

Καμιά γνώμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι όριο έχει;

Τα τελευταία χρόνια οι τράπεζες δυσκολεύουν την έκδοση πιστωτικών. Παλαιότερα τις έβγαζαν μόνες τους έτσι και στις έστελναν δώρο. 

Στην περίπτωσή σου, υποθέτω πως αυτή είναι παλιά κάρτα που είχες και ακύρωσες πριν καιρό. Πήραν πρωτοβουλία και στην ξαναέβγαλαν. Το αν την χρειάζεσαι ή όχι είναι δικό σου θέμα, αλλά δεν βλέπω κάτι σαν παγίδα (εκτός από τα κλασσικά που αφορούν γενικά την χρήση πιστωτικών).

Με λίγα λόγια, ότι θέλεις κάνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και παλιά στο ΤΤ την οποία δεν χρησιμοποίησα ποτέ.Απ ότι φαίνεται ξαναπήραν την πρωτοβουλία. Το όριο της είναι 300 ευρώ το οποίο είναι αποδεκτό. Όπως είπα θεωρώ καλή φάση το ότι μπορώ να κλείσω rent a car έξω σε καλές τιμές και ίσως να πάρω καμιά τηλεόραση με δόσεις στο μέλλον. Αν είναι μόνο η συνδρομή δηλαδή είναι καλή φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε κράτα την. Δεν νομίζω πως πληρώνεις περισσότερα της συνδρομής. Αν διαβάζω καλά αυτή είναι 25€, από το δεύτερο έτος. Έχει και μια σύνδεση με το Ιατρικό Αθηνών για εκπτώσεις σε εξετάσεις, γιατρούς, check up κλπ (αχρείαστοι να είναι) που μπορεί να σου φανεί χρήσιμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Finn είπε

Είχα και παλιά στο ΤΤ την οποία δεν χρησιμοποίησα ποτέ.Απ ότι φαίνεται ξαναπήραν την πρωτοβουλία. Το όριο της είναι 300 ευρώ το οποίο είναι αποδεκτό. Όπως είπα θεωρώ καλή φάση το ότι μπορώ να κλείσω rent a car έξω σε καλές τιμές και ίσως να πάρω καμιά τηλεόραση με δόσεις στο μέλλον. Αν είναι μόνο η συνδρομή δηλαδή είναι καλή φάση.

300€ είναι πολύ χαμηλό. Αμφιβάλλω αν μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις και για ενοικίαση. Συνήθως θέλουν περισσότερο. Έχω νοικιάσει και με 200€ αλλά τις περισσότερες φορές θέλανε 400+.

πιστωτική με 300€ είναι σα να μην υπάρχει. τζ'αμπα τη συνδρομή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/7/2020 στις 2:20 ΜΜ, Finn είπε

Μου ήρθε ένας φάκελος της POST CREDIT στον οποίο αναφέρει ότι μετά από αίτημα μου που επανεκδόσανε την πιστωτική κάρτα POSTCREDIT VISA (https://post-credit.gr/products/creditcards/postcreditvisa-.aspx).

Εννοείται δεν έχω ζητήσει κάτι τέτοιο και τώρα σκέφτομαι αν αξίζει η ενεργοποίησή της και αν κρύβονται παγίδες. Βλέπω τον πρώτο χρόνο δωρεάν συνδρομή και μετά πληρώνεις κανονικά. Δε θα είχα σκοπό να κάνω αναλήψεις εννοείται αλλά για κανα rent a car ή κάποιο προϊόν τεχνολογίας με άτοκες δόσεις δε θα ήταν και άσχημα.

Καμιά γνώμη;

φιλε μου εμενα εδω και χρονια απο οταν ημουν φοιτητης μου στελνουν πιστωτικη postcredit με οριο 300 ευρω σαν επιβραβευση και καλα χωρις εξοδα συνδρομής,επανεκδοσης κ.λ.π. αλλα δεν την ενεργοποιησα ποτε... φετος επειδη κουραστηκα να μου την στελνουν καθε χρονο  το έψαξα το ζήτημα και επικοινώνησα με την POSTCREDIT η οποια να σε ενημερωσω οτι δεν ειναι καν τραπεζα αλλα ανωνυμη εταιρια που ανηκει στον ομιλο της eurobank και συνεργαζεται με αυτην, η παλια τους ονομασια ειναι Ιnteramerican Cards απλως αλλαξανε τιτλο και χρωματα στο logo που μοιαζουν στο TΑΧΥΔΡΟΜΙΚΟ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ και ψαρωνει ο κοσμος οτι ειναι η τραπεζα που συγχωνεύτηκε με την eurobank... ετσι νομιζα και εγω..

Εγω προσωπικα θα παω σε καταστημα της Eurobank που ειναι συνεργατες για να τους πω να την διακοψουν μια για παντα διοτι δεν ξερω τι παιζεται με αυτες τις καρτες και ποσο μαλλον οταν υπαρχει απο πισω ιδωτικη εταιρια που τις διαχειριζεται και της εκδιδει.. τελος δεν μπορεις να την διαχειριστεις μεσω ebanking ουτε να την συνδεσεις με καποιο λογαριασμο διοτι ειναι κατι εντελως ανεξαρτητο και αυτουσιο... για να την ελεγχεις και να βλεπεις  κινησεις σου πρεπει να κανεις λογαριασμο στην POSTCREDIT.

Αυτα ελπιζω να βοηθησα..

Επεξ/σία από bill palikisianos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ άλλοι κάνουν κωλοτούμπες για να βγάλουν πιστωτική και εσένα σου τη στέλνουν και τους ρίχνεις άκυρο; Αν και είναι μικρό το ποσό, αν δεν έχει συνδρομή κράτησε την. Μπορεί να τη χρειαστείς κάποτε.

Εμένα μου δίνανε παλιά και δε την ήθελα και ότι ζήτησα να βγάλω έφαγα άκυρο. Κατάφερα αργότερα να βγάλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καρτα μπορεις να μην την ενεργοποιησεις και να την καταστρεψεις επιμελως αν δεν την θες

Αν δεν εχεις αλλη πιστωτικη καρτα ομως,δεν ειναι κακη ιδεα να την κρατησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, bill palikisianos είπε

 η παλια τους ονομασια ειναι Ιnteramerican Cards απλως αλλαξανε τιτλο και χρωματα στο logo που μοιαζουν στο TΑΧΥΔΡΟΜΙΚΟ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ και ψαρωνει ο κοσμος οτι ειναι η τραπεζα που συγχωνεύτηκε με την eurobank... ετσι νομιζα και εγω..

η interamerican πούλησε την εταιρία καρτών bestline  στο ταχυδρομικό ταμιευτήριο (μισή το ΤΤ μισή η εταιρία του κοντομηνά demco) και γιαυτό άλλαξε όνομα σε postcredit και χρώμα, όχι για να μοιάζει αλλά επειδή έπρεπε να αναγνωρίζεται ως κομμάτι του ΤΤ. Όταν η eurobank αγόρασε το ταχυδρομικό ταμιευτήριο πήρε και την postcredit χωρίς να την συγχωνεύσει με την δική της εταιρία καρτών, γιαυτό και δεν μπορούσε κάποιος να την πληρώνει από τα atm της eurobank ενώ μπορούσε στα atm του ΤΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Bitbit είπε

εδώ άλλοι κάνουν κωλοτούμπες για να βγάλουν πιστωτική και εσένα σου τη στέλνουν και τους ρίχνεις άκυρο; Αν και είναι μικρό το ποσό, αν δεν έχει συνδρομή κράτησε την. Μπορεί να τη χρειαστείς κάποτε.

Εμένα μου δίνανε παλιά και δε την ήθελα και ότι ζήτησα να βγάλω έφαγα άκυρο. Κατάφερα αργότερα να βγάλω

Φίλε μου επέτρεψε μου να σου πω οτι έχω πιστωτική χρονια σε τράπεζα που έχω την μισθοδοσία μου και δεν πληρώνω φράγκο σε έξοδα...και όχι σε μια ανώνυμη εταιρία μέλος του ομίλου eurobank που δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει.

Από εκεί και πέρα πιστεύω ότι το όριο είναι πολύ πολύ μικρό αν θες να κάνεις π.χ δυο τρεις μεγάλες αγορες ταυτόχρονα ή αν την χρησιμοποιεις και για πληρωμές κ.λ.π.

Εμένα προσωπικά δεν με εξυπηρετεί γιατί χρησιμοποιώ αρκετά την πιστωτική.

Και επίσης είναι μια κάρτα που δεν σου δίνει ευκολία διαχείρισης, ελέγχου, αγορων μέσω e-banking πράγμα που εμένα με διευκολύνει στις αγορές μου και στο να ξέρω τι μου γίνεται κάθε μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά αν έχεις ήδη κάρτα δε θα ασχοληθείς.  Είναι και το όριο της πλάκας. Απλά για κάποιον που δεν είχε πιστωτική δεν θα ήταν και άσχημα. Εννοείται χωρίς συνδρομή, γιατί αν είναι να πληρώνεις και συνδρομή για όριο 300€....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, nvel είπε

η interamerican πούλησε την εταιρία καρτών bestline  στο ταχυδρομικό ταμιευτήριο (μισή το ΤΤ μισή η εταιρία του κοντομηνά demco) και γιαυτό άλλαξε όνομα σε postcredit και χρώμα, όχι για να μοιάζει αλλά επειδή έπρεπε να αναγνωρίζεται ως κομμάτι του ΤΤ. Όταν η eurobank αγόρασε το ταχυδρομικό ταμιευτήριο πήρε και την postcredit χωρίς να την συγχωνεύσει με την δική της εταιρία καρτών, γιαυτό και

Και έτσι να έγινε όπως τα λες κανένα πρόβλημα και δεν με ενδιαφερει κιόλας η ιστορία τους αλλά όπως και να χει τα logo τους και η ονομασία τους είναι κόλπα μάρκετινγκ διότι δεν είμαι ο μόνος που την έχω πατήσει και νόμιζα ότι η post credit είναι πιστωτική κάρτα της τραπεζας ΤΤ ενώ είναι μια ανώνυμης εταιρείας του ομίλου.

Επεξ/σία από bill palikisianos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
Στις 5/7/2020 στις 2:20 ΜΜ, Finn είπε

Μου ήρθε ένας φάκελος της POST CREDIT στον οποίο αναφέρει ότι μετά από αίτημα μου που επανεκδόσανε την πιστωτική κάρτα POSTCREDIT VISA (https://post-credit.gr/products/creditcards/postcreditvisa-.aspx).

 

Εννοείται δεν έχω ζητήσει κάτι τέτοιο και τώρα σκέφτομαι αν αξίζει η ενεργοποίησή της και αν κρύβονται παγίδες. Βλέπω τον πρώτο χρόνο δωρεάν συνδρομή και μετά πληρώνεις κανονικά. Δε θα είχα σκοπό να κάνω αναλήψεις εννοείται αλλά για κανα rent a car ή κάποιο προϊόν τεχνολογίας με άτοκες δόσεις δε θα ήταν και άσχημα.

 

Καμιά γνώμη;

Είναι εύκολο να βγάλει κάποιος αυτήν την κάρτα;; και πως μπορώ να την βγάλω;αυτήν με όριο 300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Panagos_10 είπε

Είναι εύκολο να βγάλει κάποιος αυτήν την κάρτα;; και πως μπορώ να την βγάλω;αυτήν με όριο 300

Και γιατί δε βγάζεις μία από κανονική τράπεζα? με 300 όριο δε θα έχεις θέμα. Postcredit είχα κι εγώ και αν θυμάμαι καλά δεν είναι τράπεζα, ήταν μια θυγατρική εταιρία του ΤΤ που συγχωνεύθηκε με την eurobank και πάει λέγοντας. Δεν γνωρίζω ακριβώς το καθεστώς της

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Επειδή δεν ξέρω από πιστωτικές, να ρωτήσω 1-2 πράγματα.

Η παλιά POST CREDIT, μας στείλανε την νέα τής τράπεζας. Την χρησιμοποίησε την νέα, λοιπόν, η μητέρα μου για μια αγορά €150,00, χωρίς να βάλει δόσεις. Στη συγκεκριμένη τράπεζα, δεν έχουμε λογαριασμό. Μόνο την πιστωτική.

Λόγω έχει καθυστερήσει να έρθει το έντυπο ενημερωτικό (statement εάν το λέω καλά), μπορώ να πάω σε ένα ATM, να κάνω πληρωμή; Και πόσα είναι το min που μπορώ να βάλω; Μήπως επειδή η αγορά έγινε χωρίς δόσεις, δεν υπάρχει ελάχιστο ποσό καταβολής, και για χωρίς τόκους, πρέπει να βάλουμε €150,00;

Εφόσον δεν έχω έντυπο κινήσεων, πως ξέρω που θα στείλω χρήματα; Δεν έχω κάποιο IBAN. Έχει IBAN η καρτα-συναλλαγη;

Εαν βοηθάει, έχω τέτοια έντυπα ενημέρωσης και πληρωμών από παλαιότερες αγορές τής μητέρας μου με δόσεις.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...