Προς το περιεχόμενο

Το Galaxy A31 της Samsung έρχεται με 4πλη κάμερα και μπαταρία 5.000mAh


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Nasoero είπε

Επειδη βλεπω πραγματικα πολλους funs της xiaomi να καυχιουνται για το redminote 9 pro & S εγω εχοντας αποκτησει α71 κ 9s εχω να πω οτι τα κινητα δυστυχως δεν συκγρινονται....

Πρωτα απ ολα η οθονη της samsung ειναι κλασης ανωτερη οπως και το one ui σε συγκριση με το mi ui.Ειχαν διαφορα στην τιμη βεβαια 70€ αλλα οχι αδικα οπως λενε οι περισσοτεροι.Συν οτι το xiaomi κρασαρει συχνα πυκνα...

 

Δεν διαφωνούμε με την οθόνη και UI... αλλά όχι μόνο 70€ διαφορά..... το ένα ξεκινά από 180€ (9S) και το άλλο 320€ (Α71) ... σχεδόν διπλάσια τιμή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ώρα έχουμε low-end το A21s στα 157€ (229€ Kotsos) με Exynos 850.

Μεσαία κατηγορία το A41 στα 216€ (319€ Kotsos) με Helio P65 (MediaTek) και το M21 στα 238€ με Exynos 9611. Επίσης το A51 στα 251€ (399€ Kotsos) με Exynos 9611. 

Upper-mid κατηγορία βρίσκουμε το A71 στα 320€ (499€ Kotsos) με τον Snapdragon 730. Το M31 θα το βρούμε στα 344€ με τον Exynos 9611. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ολα τα xiaomi ειναι τα απόλυτα value for money αλλά το δυνατό χαρτί της samsung ειναι η οθόνη και το ui. Εκεί απλά παίζει μπάλα μόνη της. Βάλτε και το οτι οι κάμερες των xiaomi ακόμη και σήμερα ειναι μετριότατες την στιγμή που στα low-mid samsung είναι αισθητά καλύτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, tolstoy είπε

Συνεχίζει αυτή  ή το παράτησε; 

Δεν εχει νόημα πλέον οταν βγαζει κινητο οπως τα V30 40 50 60 G8s με oled αδιαβροχοποιηση 3.5 καρφι με quad dac απο τα καλυτερα μενου στην αγορα με τις περισσοτερες παραμετροποίησεις wide καμερες HDR dolby δυνατους επεξεργαστές κτλ κτλ στα 350 ευρο περιπου και δεν τα παίρνει κανενας τοτε και εγω να ειμουν η LG θα ελεγα δεν αξιζει να ασχολούμαστε με αυτο το πελατολόγιο.

Ας παρουν Xiaomi καλύτερα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2020 στις 8:23 ΜΜ, ethereum είπε

θα ξεπουλήσει μαζί με το Α21s , φανταστικά κινητά σε αυτο το price range , το vfm κάτω απο τα 500 ευρώ το έχει κερδίσει η Samsung για μένα , ούτε Apple SE ούτε Κίνα ούτε Ιαπωνία , δεν μπαινω σε λεπτομέρειες και specs , μιλάω για το τελειωτικό συνολικά αποτέλεσμα και την αίσθηση χρήσης που σου δίνει το κινητό με τις καλύτερες οθόνες , μια ποιότητα και μια κλάση πανω

Σου ξεφυγαν ή σοβαρολογεις?

Στις 6/7/2020 στις 3:17 ΜΜ, Vice είπε

Σίγουρα ολα τα xiaomi ειναι τα απόλυτα value for money αλλά το δυνατό χαρτί της samsung ειναι η οθόνη και το ui. Εκεί απλά παίζει μπάλα μόνη της. Βάλτε και το οτι οι κάμερες των xiaomi ακόμη και σήμερα ειναι μετριότατες την στιγμή που στα low-mid samsung είναι αισθητά καλύτερες.

Η samsung μολις προσφατα με το one ui καταφερε να φυγει απο τα μαυρα χαλια που ειχε πριν. Δες καπου το miui 12 (που θα το λαβουν ενα καρο συσκευες της) και μετα ελα να ξαναμιλησουμε για το one ui...ασε που ακομη και το miui11 ειναι ανωτερο του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Σου ξεφυγαν ή σοβαρολογεις?

Η samsung μολις προσφατα με το one ui καταφερε να φυγει απο τα μαυρα χαλια που ειχε πριν. Δες καπου το miui 12 (που θα το λαβουν ενα καρο συσκευες της) και μετα ελα να ξαναμιλησουμε για το one ui...ασε που ακομη και το miui11 ειναι ανωτερο του. 

μου αρεσαν πολύ τα samsung που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στην αγορά

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

H samsung μολις προσφατα με το one ui καταφερε να φυγει απο τα μαυρα χαλια που ειχε πριν. Δες καπου το miui 12 (που θα το λαβουν ενα καρο συσκευες της) και μετα ελα να ξαναμιλησουμε για το one ui...ασε που ακομη και το miui11 ειναι ανωτερο του. 

Το θέμα μας δεν ειναι ποιό UI είναι καλύτερο, μιας και ο καθένας έχει την δική του άποψη και εμπειρία. Κάτι το οποίο σε βολευει εσένα στο xiaomi, δεν με βολεύει εμένα, κοκ. Κατά βάση  Android ειναι και τα δυο και ειναι 90% ιδια. Εμένα με βολεύει το Color coding και το περιβάλλον της Samsung καλύτερα από όλα τα υπόλοιπα που έχω δοκιμάσει. Η γυναίκα μου που δεν ειναι Power user αμέσως κατατοπίστηκε στο A40 της και είναι από τις σπάνιες φορές αν όχι η πρώτη, που δεν με ρωτάει συνέχεια, που είναι αυτό και πως κάνω εκείνο. Παράλληλα εγώ του έχω αλλάξει τα φώτα και το εχω φέρει 100% στα μέτρα μου. Αρα ειμαστε ολοι κερδισμένοι. Αν αυτό δεν ειναι επιτυχία λειτουργικότητας τότε δεν ξερω τι μπορεί να είναι.

Επίσης το σκέλος με την οθόνη και τις κάμερες δεν το σχολίασες καν. Αν για εσένα δεν έχει σημασία η οθόνη που βλέπεις ΚΑΘΕ φορά οταν ανοίγεις το τηλέφωνο σου, και ταυτόχρονα δεν σε νοιάζουν ούτε οι κάμερες ώστε να μην βγάλεις μια φωτογραφία της προκοπής εν έτη 2020 τότε τι σε νοιάζει; Να έχει διάρκεια μπαταρίας 2 μέρες λες και θα κοιμηθείς στο δρόμο το βράδυ και δεν θα το φορτίσεις; Να είναι βαρύ σαν τούβλο; 

Σέβομαι την θέση της Xiaomi και πραγματικά πιστευω οτι ειναι value for money αλλά σε καμία περίπτωση δεν ειναι samsung. Αυτό δεν ειναι απαραίτητα κακό, σκέψου το λίγο. Ο καθένας παιζει μπάλα στην κατηγορία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Vice είπε

Το θέμα μας δεν ειναι ποιό UI είναι καλύτερο, μιας και ο καθένας έχει την δική του άποψη και εμπειρία. Κάτι το οποίο σε βολευει εσένα στο xiaomi, δεν με βολεύει εμένα, κοκ. Κατά βάση  Android ειναι και τα δυο και ειναι 90% ιδια. Εμένα με βολεύει το Color coding και το περιβάλλον της Samsung καλύτερα από όλα τα υπόλοιπα που έχω δοκιμάσει. Η γυναίκα μου που δεν ειναι Power user αμέσως κατατοπίστηκε στο A40 της και είναι από τις σπάνιες φορές αν όχι η πρώτη, που δεν με ρωτάει συνέχεια, που είναι αυτό και πως κάνω εκείνο. Παράλληλα εγώ του έχω αλλάξει τα φώτα και το εχω φέρει 100% στα μέτρα μου. Αρα ειμαστε ολοι κερδισμένοι. Αν αυτό δεν ειναι επιτυχία λειτουργικότητας τότε δεν ξερω τι μπορεί να είναι.

Επίσης το σκέλος με την οθόνη και τις κάμερες δεν το σχολίασες καν. Αν για εσένα δεν έχει σημασία η οθόνη που βλέπεις ΚΑΘΕ φορά οταν ανοίγεις το τηλέφωνο σου, και ταυτόχρονα δεν σε νοιάζουν ούτε οι κάμερες ώστε να μην βγάλεις μια φωτογραφία της προκοπής εν έτη 2020 τότε τι σε νοιάζει; Να έχει διάρκεια μπαταρίας 2 μέρες λες και θα κοιμηθείς στο δρόμο το βράδυ και δεν θα το φορτίσεις; Να είναι βαρύ σαν τούβλο; 

Σέβομαι την θέση της Xiaomi και πραγματικά πιστευω οτι ειναι value for money αλλά σε καμία περίπτωση δεν ειναι samsung. Αυτό δεν ειναι απαραίτητα κακό, σκέψου το λίγο. Ο καθένας παιζει μπάλα στην κατηγορία του.

μαζι σου μιλαω οχι με την γυναικα σου....και ο πατερας μου εχει ενα dump phone nokia τι παει να πει αυτο οτι ειναι καλυτερο? οσον αφορα τις καμ  - μην βγαζεις off την Σαομι καθως ειναι ακρως ανταγωνιστικη πλεον και αυτο δεν το λεω εγω αλλα ολοι μεγαλοι youtubers παγκοσμιως καθως και το dxomark. Το οτι πληρωνετε χρυσαφι ακομη και την πιο κακη συσκευη της sammy αυτο με ξεπερναει. 

19 ώρες πριν, ethereum είπε

μου αρεσαν πολύ τα samsung που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στην αγορά

αυτο ειναι αναφαιρετο δικαΙωμα σου, αλλα αντικειμενικα η σαομι ειναι πολύ μπροστα στα midrange και προπαντως τιμια.

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αν ενα λειτουργικό ειναι καλό δεν το κρίνoυμε εγώ και εσύ. Ούτε η Samsung και η Xiaomi παίρνουν τηλέφωνο εμάς τους δύο αποκλειστικά για να μας ρωτήσουν τι μας βολεύει και τι όχι. Φυσικά θα προσπαθήσουν να το κανουν πιο λειτουργικο και για τον πατέρα σου και για την γυναίκα μου και για όλους διατηρώντας ταυτόχρονα τα πλεονεκτήματατα για τους power users. Κοινώς θέλουν να καλύψουν τους πάντες. Ε λοιπον πιστευω οτι η samsung  εχει καταφέρει προς το παρόν να ειναι μπροστά σε αυτό το θέμα.

Επεξ/σία από Vice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...