Προς το περιεχόμενο

Προστασία κλιματιστικού από ρεύμα χαμηλής τάσης


dimitrisgalatsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιμετώπισα το πρόβλημα στο εξοχικό μου που λόγω χαμηλής τάσης του ρεύματος αφού όταν μπήκα στο σπίτι μετά από το καθιερωμένο μπάνιο το ρεύμα ήταν ικανό για να ανάψει μόνο 2 λάμπες σε όλο το σπίτι μετά όταν ήρθε το ρεύμα δεν λειτουργούσαν τα 2 αιρ-κοντίσιον τα οποία όμως με κάποια ρισταρτ κατάφερα να ξανά λειτουργεισω χώρις παιρεταιρω. Προβλήματα μπορείτε να προτείνετε κάποια μπριζα κι για προστασία από χαμηλή η η ψηλή τάση για μα μην ξαναδημιουργηθεί κάτι παρόμοιο ; Τα κλιματιστικά μου είναι μάρκας daikin ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dimitrisgalatsi είπε

Αντιμετώπισα το πρόβλημα στο εξοχικό μου που λόγω χαμηλής τάσης του ρεύματος αφού όταν μπήκα στο σπίτι μετά από το καθιερωμένο μπάνιο το ρεύμα ήταν ικανό για να ανάψει μόνο 2 λάμπες σε όλο το σπίτι μετά όταν ήρθε το ρεύμα δεν λειτουργούσαν τα 2 αιρ-κοντίσιον τα οποία όμως με κάποια ρισταρτ κατάφερα να ξανά λειτουργεισω χώρις παιρεταιρω. Προβλήματα μπορείτε να προτείνετε κάποια μπριζα κι για προστασία από χαμηλή η η ψηλή τάση για μα μην ξαναδημιουργηθεί κάτι παρόμοιο ; Τα κλιματιστικά μου είναι μάρκας daikin ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Κάποιο UPS αλλιώς Επιτηρητή Υπέρτασης/Υπότασης στον πίνακα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Klausx είπε

Κάποιο UPS αλλιώς Επιτηρητή Υπέρτασης/Υπότασης στον πίνακα.

Μόνο επιτηρητής. Τα UPS θα σφυρίζουν 24/7 έτσι και πάνε να τροφοδοτήσουν A/C. Αλλά και το A/C δε ξέρω πόσο θα μπορέσει να λειτουργήσει σωστά με ρεύμα από UPS, μιας και ελάχιστα βγάζουν καθαρό ημίτονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπριζες που κυκλοφορούν και είναι για προστασία υψηλής τάσης παρέχουν κάποια προστασία σε χαμηλή τάση;

23 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αν τα ac σου ειναι με πριζα και οχι απευθειας με καλωδιο σε πινακα, τοτε μπορεις να παρεις 2 τετοια

 

24 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αν τα ac σου ειναι με πριζα και οχι απευθειας με καλωδιο σε πινακα, τοτε μπορεις να παρεις 2 τετοια

Ευχαριστώ πολύ θα παρω 2 τέτοια  γιατί είναι συνδεδεμένα σε μπριζα όχι σε πίνακα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτηρητη τάσης θες, ο οποίος βασικά κάθε φορά που η τάση θα είναι εκτός ορίων
θα ρίχνει όλο το ρεύμα στο σπιτι κ θα «προστατεύει» έτσι

διατάξεις «σταθεροποίησης» τάσης είναι μάλλον εκτός συζήτησης

τα δε πριζάκια που υπόσχονται προστασία από κεραυνούς-βραχυκυκλώματα, ακόμα κι όταν είναι αξιόπιστα,
προκειται μάλλον για παθητικές διατάξεις που λειτουργούν σε κρουστικές υπερτάσεις
και δεν έχουν σχέση με τις συνήθεις υπερτάσεις-υποτάσεις του δικτύου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και π

4 ώρες πριν, KoreanW είπε

επιτηρητη τάσης θες, ο οποίος βασικά κάθε φορά που η τάση θα είναι εκτός ορίων
θα ρίχνει όλο το ρεύμα στο σπιτι κ θα «προστατεύει» έτσι

διατάξεις «σταθεροποίησης» τάσης είναι μάλλον εκτός συζήτησης

τα δε πριζάκια που υπόσχονται προστασία από κεραυνούς-βραχυκυκλώματα, ακόμα κι όταν είναι αξιόπιστα,
προκειται μάλλον για παθητικές διατάξεις που λειτουργούν σε κρουστικές υπερτάσεις
και δεν έχουν σχέση με τις συνήθεις υπερτάσεις-υποτάσεις του δικτύου

Και που μπορω να βρω κάτι τέτοιο ;εννοώ επιτηρητή τάσης ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, dimitrisgalatsi said:

Μαλιστα άρα να μην παρω αυτά τα μπριζακια που πρότεινε ο φίλος ποιο πάνω; Δεν θα μου κάνουν δουλειά;

κατά τη γνώμη μου δεν είναι αυτό που ζητάς
και αν (μεγάλο αν) σε προστατεύουν, αυτό είναι από άσχετα πράγματα πχ κεραυνό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KoreanW είπε

κατά τη γνώμη μου δεν είναι αυτό που ζητάς
και αν (μεγάλο αν) σε προστατεύουν, αυτό είναι από άσχετα πράγματα πχ κεραυνό

Ο επιτηρητής τάσης ρίχνει το ρεύμα και όταν είναι χαμηλή η τάση και όταν είναι υψηλή; προστατεύει Για να μη γίνουν ζημιες στις συσκευες; Αν κάνει αυτό θα τον προτιμήσω ξέρεις στοιχιζει. Πολύ; Μιλαμε πάντα για οικιακή χρήση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για προστασία από κρουστικες υπερτάσεις, δηλαδή κεραυνούς αγοράζεις αυτά της APC που σου προτείνει ο Sabotaznic η εγκαθιστάς ολοκληρωμένο αντικεραυνικο σύστημα. Για προστασία από κάποιες αυξήσεις και μειώσεις της τάσης εκτός από κάποιες πεπερασμένες τιμές που τις καθορίζεις εσύ επιλέγεις επιτήρητη, ο επιτηρητης απενεργοποιει το φορτίο αν υπερβεί τις ρυθμιζόμενες τιμές τάσης, δεν σε προστατεύει από κεραυνούς, οι περισσότεροι επιτηρητες από σοβαρές εταιρείες είναι για κεντρικό πίνακα αν και υπάρχουν και πρίζας με περιορισμένες δυνατότητες. Ups και σταθεροποιητής δεν έχουν νόημα για τέτοια φορτια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dimitrisgalatsi said:

Ο επιτηρητής τάσης ρίχνει το ρεύμα και όταν είναι χαμηλή η τάση και όταν είναι υψηλή; προστατεύει Για να μη γίνουν ζημιες στις συσκευες; Αν κάνει αυτό θα τον προτιμήσω ξέρεις στοιχιζει. Πολύ; Μιλαμε πάντα για οικιακή χρήση 

ακριβώς, επιτηρεί μόνιμα, και επιτηρεί από υποτάσεις και υπερτάσεις
όμως προσοχή, ο επιτηρητής τάσης δεν είναι αντικεραυνικό δηλαδή δεν προλαβαίνει και δεν μπορεί να διαχειριστεί την υπέρταση από κεραυνό

αντικεραυνικά υπάρχουν διαφόρων ειδών, και παρομοίως μπαίνουν στον πίνακα επιπρόσθετα των υπολοίπων ραγοϋλικών

τώρα από την άλλη έχεις τα πριζάκια που υποτίθεται προστατεύουν όχι όλο το σπίτι αλλά τη συνδεδεμένη συσκευή που θα δεχτεί τίποτε αιχμές υπέρτασης (πχ κεραυνός) από το δίκτυο
ο,τι καταλαβαίνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimitrisgalatsi είπε

Ο επιτηρητής τάσης ρίχνει το ρεύμα και όταν είναι χαμηλή η τάση και όταν είναι υψηλή; προστατεύει Για να μη γίνουν ζημιες στις συσκευες; Αν κάνει αυτό θα τον προτιμήσω ξέρεις στοιχιζει. Πολύ; Μιλαμε πάντα για οικιακή χρήση 

Επιτηρητης για ταμπλό μαζί με το ρελε και το κόστος τοποθέτησης βγαίνει κάπου 100 με 150 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...