Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά wordpress σε νέο domain


paim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, στήνω ένα wordpress σε ένα hosting σε demo domain name (free .tk). Απο μία συζήτηση σε προηγούμενο topic καθώς και με αναζήτηση στο google αλλά και προσωπική δοκιμή πλέον, αν απλά κάνουμε change domain name το wordpress σκάει σε πολλά κομμάτια. Και θέλει απλά να κάνεις ανανεώσεις σελίδες, να ξανα ανεβάσεις κάποιες φωτογραφίες κτλπ.

Ποιος είναι ο ποιο ασφαλής τρόπος αλλαγής domain? Υπάρχει ίσως κάποια εφαρμογή? Κάποιο tutorial που γνωρίζεται ότι δουλεύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό σε αυτή τη δουλειά είναι το plugin Duplicator

Κάνει τα περισσότερα από αυτά που χρειάζεται η μεταφορά (αλλαγή domain, db changes κτλ) χωρίς να το καταλάβεις.

Εγώ το χρησιμοποιώ αρκετά και 95% δουλεύει τέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγώ για Duplicator και All-in-One WP Migration. Το πρώτο χρειάζεται κάποιες βασικές γνώσεις για δημιουργία μιας βάσης για την εγκατάσταση του WordPress. Το All in one είναι πιο εύκολο, όμως έχει περιορισμό στα mb που σε αφήνει να κάνεις backup στη Free έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Έχω κατεβάσει τους φακέλους του wordpress site από τον file manager του plesk και την database, αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο εργαλείο από τα παραπάνω.

Τα έχω μόνο τοπικά στον υπολογιστή μου. Μπορώ να τα ανεβάσω manually σε άλλο domain και να τρέχει όπως ήταν πριν?

Επεξ/σία από multik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2021 στις 8:23 ΠΜ, multik είπε

Καλησπέρα. Έχω κατεβάσει τους φακέλους του wordpress site από τον file manager του plesk και την database, αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο εργαλείο από τα παραπάνω.

Τα έχω μόνο τοπικά στον υπολογιστή μου. Μπορώ να τα ανεβάσω manually σε άλλο domain και να τρέχει όπως ήταν πριν?

Εφόσον έχεις όλα αυτά τα δεδομένα θα χρειαστεί να παρέμβεις στην sql, dns, wp-config  για αλλαγές ώστε να λειτουργήσει σωστά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 01/06/2021 at 11:38, kormos said:

Εφόσον έχεις όλα αυτά τα δεδομένα θα χρειαστεί να παρέμβεις στην sql, dns, wp-config  για αλλαγές ώστε να λειτουργήσει σωστά.

 

Αν ξέρει κάποιος να μας πει και αναλυτικά τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουμε, θα ήμουν υπόχρεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, multik είπε

Αν ξέρει κάποιος να μας πει και αναλυτικά τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουμε, θα ήμουν υπόχρεος.

Και να σου πει... Αν κάτι κάνεις λάθος θα βρεθείς με μια σελίδα στο "πάτωμα" μέχρι να διορθωθεί...🙃

Γιατί δεν το αναθέτεις σε κάποιον ειδικό ώστε να γίνει σωστά η διαδικασία? 🙂

μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...