Προς το περιεχόμενο

ASRock DeskMini A300 με AMD Athlon 3000G Review


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και σήμερα -κυρίως χάρη στην AMD- έχουμε περισσότερους πυρήνες και ισχυρότερους επεξεργαστές από ποτέ στους υπολογιστές μας, εντούτοις δεν είναι λίγοι οι χρήστες που ενδιαφέρονται κατά πρώτο λόγο για την αποδοτικότητα και τον… μικρό όγκο. Κάποιοι επίσης θέλουν να αποκτήσουν έναν μικρό υπολογιστή που θα τοποθετηθεί σε διακριτική θέση κοντά στη τηλεόραση ή πίσω από το μόνιτορ στο γραφείο για να μην πιάνει χώρο.

Με το ακρωνύμιο SFF αναφερόμαστε σε μικρούς υπολογιστές διάφορων σχημάτων που σχεδιάστηκαν για να έχουν μικρότερο αποτύπωμα και να καταλαμβάνουν σημαντικά μικρότερο όγκο από τους παραδοσιακούς υπολογιστές που ακολουθούν το πρότυπο «ATX». Τέτοιοι, μικρού όγκου υπολογιστές, είναι διαθέσιμοι στην αγορά εδώ και αρκετά χρόνια και έχουν διάφορες διαστάσεις και σχήματα. Το ακρωνύμιο SFF αρχικά σήμαινε «Shuttle Form Factor» (από την γνωστή εταιρεία κατασκευής υπολογιστών και περιφερειακών Shuttle) και περιέγραφε μικρού μεγέθους υπολογιστές σε σχήμα κύβου ή ορθογώνιου παραλληλόγραμμου. Αργότερα, το ακρωνύμιο SFF εξελίχθηκε για να περιγράφει και άλλους παρόμοιους υπολογιστές από εταιρείες όπως οι First International Computer, EliteGroup και AOpen και το «Shuttle» αντικαταστάθηκε από το «Small» (Small Form Factor).

Όποιος χρήστης ενδιαφερόταν να αποκτήσει ένα τέτοιου είδους υπολογιστή, μπορούσε να αποκτήσει ένα «κύβο» όπως ήταν το σχήμα των SFF υπολογιστών της Shuttle από την σειρά XPC όπως το SP35 Pro (με mini-ITX mainboard) ή μπορούσε να αποκτήσει το stackable σύστημα της AOpen, S120. Επίσης μπορούσε να αποκτήσει ένα Nettop (η «desktop έκδοση» του netbook που είχε γίνει μόδα πριν από μία δεκαετία περίπου) από τις εταιρείες EliteGroup ή AOpen αλλά και από τις HP και Dell.

Διαβάστε ολόκληρο το review

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρηση?

Σερφαρισμα φανταζομαι και τπτ αλλο.

Μια χαρά.

Χωρις καμια πλάκα οποιος μπει στο σαιτ του κωτσοβολου θα δει να πουλανε "Gaming PC" με τον athlon 3000G και τα ενσωματωμένα γραφικα και να ζητάνε 600+ ευρω.

Επεξ/σία από Yeroplatanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ καλη επιλογη το ASRock mini A300 για pcακι τηλεορασης στο σαλονι η γενικα φορητο PC για διακοπες 

15 λεπτά πριν, Yeroplatanos είπε

Χωρις καμια πλάκα οποιος μπει στο σαιτ του κωτσοβολου θα δει να πουλανε "Gaming PC" με τον athlon 3000G και τα ενσωματωμένα γραφικα και να ζητάνε 600+ ευρω.

γελαει ο κοσμος με τα prebuild του κωτσοβολου....χρεωνουν εως και 3 φορες ποιο ακριβα απο το να τα παρεις σε κομματια και να το στησεις μονος σου και 2 φορες πανω απο prebuild του eshop/Πλαισιο ( αυτο λεει πολλα)
και η πλακα ειναι οτι μου ειπαν τα ξαδερφακια μου να τους προτεινω PC απο εκει επειδη ο πατερας τους θελει να τα παρει με "ΔοΣεΙς σΤο κΑτΑσΤηΜα"
και εβγαλα σπυρια

Επεξ/σία από Zengar Zombolt
  • Like 4
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ το Asrockάκι μου το είχα με έναν Intel G4650 και 16gb ram και δυο ssd και έπαιζα ελαφρύ photoshop/lightroom πέρα από αεράτο HTPC για ένα χειμώνα.

 

Από μένα είναι ναι.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο barebone το παραγκειλα ακριβως πριν μια βδομαδα κ περιμενω να ρθει.

Εχω ηδη εναν athlon 200GE , 8gb ddr4 και εναν teamgroup 256gb ssd.. Ως low power consumption. Minipc για χρεη media center-ταινιες μουσικη τορεντς, browsing κτλ , πιστευω θα ναι τουμπανακι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Yeroplatanos είπε

Χρηση?

Σερφαρισμα φανταζομαι και τπτ αλλο.

Μια χαρά.

Χωρις καμια πλάκα οποιος μπει στο σαιτ του κωτσοβολου θα δει να πουλανε "Gaming PC" με τον athlon 3000G και τα ενσωματωμένα γραφικα και να ζητάνε 600+ ευρω.

δεν ειναι μονο ο κοτσώβολος και τα public πρότειναν celeron laptop για gaming πιο παλιά, και φαντάζομαι πολλοί ακόμα παίρνουν παράδειγμα απο κοτσώβολους κλπ και συνεχίζουν το ψέμα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To κοιτούσα πριν καμιά βδομάδα για να το πάρω στον πάτερα μου άλλα τελικά κατέληξα στο T-Bao TBOOK MN25  με Ryzen 5 2500U 8GB DDR4 256GB NVME SSD, έβγαινε στα 255€ όλα μαζί το μόνο κακό είναι ότι δεν παίρνει αναβάθμιση στην CPU αλλά κλαιν για σερφαρισμα άνετα βγάζει κανα 4 χρονάκια

Επεξ/σία από Fil_X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχε καμιά πιο καλή έξοδο ήχου θα ήταν το τέλειο για μένα. Με έναν Ryzen 5 3400G θα το είχα για πολλά χρόνια. Άσε που παίρνει μέχρι και 4η γενιά οπότε θα είχε αρκετό ψωμί ακόμα, αλλά μου την χάλασε ο ήχος μιας και έχω 5,1 σύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, spsomas είπε

Αν είχε καμιά πιο καλή έξοδο ήχου θα ήταν το τέλειο για μένα. Με έναν Ryzen 5 3400G θα το είχα για πολλά χρόνια. Άσε που παίρνει μέχρι και 4η γενιά οπότε θα είχε αρκετό ψωμί ακόμα, αλλά μου την χάλασε ο ήχος μιας και έχω 5,1 σύστημα

μετα ισως με μια usb καρτα ηχου 5.1 να εκανες δουλεια
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πιο σόι είναι μια creative στα 60€. Βέβαια μετά θα το έχω αρκετά χρόνια μιας και είμαι με έναν i5 3570 εδώ και 8-9 χρόνια. Παιχνίδια δεν παίζω οπότε δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις. Απλά ανεβαίνει πολύ το κόστος.

Επεξ/σία από spsomas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Αν και μ ενδιαφέρει το μικρό μέγεθος στο pc, πότε μέχρι τώρα δεν αγόρασα έτοιμο pc. Πάντα τα έφτιαχνα μόνος μου.

Πάντως το εν λόγω, δεν βλέπω να περνά την μετριότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ιδανικό για htpc με καμιά ηχομπάρα με hdmi arc παρέα κάτω από tv. Ιδανικό για δουλειά γραφείου και απλή χρήση internet, music, office, movies. Ιδανικό για pc για κάποιον ηλικιωμένο αντί για τα σάπια λάπτοπ που συνήθως τους αγοράζουμε... Παρόλα αυτά προσωπικά θα προτιμούσα να κάνω ένα λίγο μεγαλύτερο εγώ και να μην πάρω barebone, όπως και έχω κάνει με ένα isk110. Μπορείς να πάρεις μια (ακριβή μεν, πολύ καλύτερη δε) b450, να βάλεις έναν athlon 3000g μνήμες και ssd και να σε πάει πολλά χρόνια σαν htpc, hell αν έχεις και ryzen apu για σταθερό, όταν αλλάξεις cpu, το πετάς πάνω στο isk110 και έχεις πάλι ισχυρό htpc!!! Όπως και να έχει οποίος λέει ότι ο επεξεργαστής είναι μετριότητα δεν κατανοεί τις χρήσεις τέτοιων cpu. Ακόμη και nas γίνεται όταν πια θέλει κάποιος να το αποσύρει από το σαλόνι του!!! Με πολύ χαμηλή κατανάλωση και με επιδόσεις super για home/small office...

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ. επίσης αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει το μικρό μέγεθος του κουτιού, παίρνεις με κάνα 200αρι ή και λιγότερο αν έχεις κάποια parts ένα αξιοπρεπές σύγχρονο pc για δουλειές γραφείου, για ταινίες κτλ και με δυνατότητες μελλοντικής αναβάθμισης σε κάτι καλύτερο ακόμη και με τις φθηνές a320 mb. Οταν σε αυτά τα χρήματα βρίσκεις μόνο refurbished 6-7 χρόνων στην καλύτερη και φυσικά με μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος

Επεξ/σία από bbbb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...